Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակին նվիրված համերգ՝ խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում
23-10-2017 15:14:43 | Հայաստան | Մշակույթ
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 22-ի կամերային համերգը նվիրված էր Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին։ Երեկոյին ներկա էր Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեն։ Համերգը կայացել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանության աջակցությամբ։
Համերգի ընթացքում հանդես եկան դաշնակահար Մամիկոն Նահապետովը և կլարնետահար Դմիտրի Բոքոլիշվիլին՝ հնչեցնելով Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Յոհաննես Բրամսի, Ռոբերտ Շումանի, Արամ Խաչատրյանի, Նոդար Գաբունիայի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Նախագծի հեղինակ Հովհաննես Համբարձումյանը նշում է, որ արդեն 4 տարի է՝ իրականացնում է հայ-վրացական համատեղ նախագծեր, և շնորհիվ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի՝ երկու ժողովուրդների բարեկամությանը նվիրված հերթական համերգը հնարավոր եղավ կյանքի կոչել խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում։ Համերգի ընթացքում հնչել են նաև Հովհաննես Համբարձումյանի ստեղծագործություններից։ Դրանցից մեկը համաշխարհային պրեմիերա էր, մյուսը՝ հայաստանյան։ Հովհաննեսը կոնսերվատորիան ավարտել է Թբիլիսիում, այնուհետև կրթությունը շարունակել է Մյունխենում։ Նա ստեղծագործում է տարբեր ժանրերում՝ կամերայինից մինչև սիմֆոնիկ։ Հովհաննես Համբարձումյանը նշում է, որ իր և համերգի մասնակից մյուս երաժիշտների՝ Մամիկոն Նահապետովի և Դմիտրի Բոքոլիշվիլու (ում երկու տատիկներն ի դեպ հայուհիներ են) համար մեծ հպարտություն է մասնակցել Խաչատրյանի փառատոնին։
Դաշնակահար Մամիկոն Նահապետովը հայաստանյան բեմում հանդես է գալիս 13-ամյա ընդմիջումից հետո, և ինչպես ինքն է ասում, իր մոտ շատ հարազատ հուշեր են արթնացել. «2003թ. ես Խաչատրյանի միջազգային մրցույթում արժանացել եմ երրորդ և հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակներին։ Ուրախությամբ եմ այսօր ելույթ ունենում երևանյան բեմում։ Իրականում հուզումնալից ու պատասխանատու բեմել է»։
Կլարնետահար Դմիտրի Բոքոլիշվիլին բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր է։ 17 տարեկանում նա դարձել է Թբիլիսիի ազգային օպերայի և բալետի թատրոնի կլարնետահարների կոնցերտմայստեր։ Մենահամերգներով հանդես է եկել բազմաթիվ եվրոպական երաժշտական, այդ թվում՝ կամերային փառատոներում։
Պատահական չէ, որ հայ-վրացական հարաբերություններին նվիրված այս երեկոն անցկացվում էր Խաչատրյանի փառատոնի շրջանակներում։ Արնո Խաչատրյանն ինքը ծնվել է Վրաստանում, և ամբողջ կյանքում նրան ուղեկցել են Թիֆլիսի հետ կապված հիշողությունները։ Խաչատրյանն ասում էր, որ Թիֆլիսը երաժշտության քաղաք է, Թիֆլիսը հնչող քաղաք է. մի բակում հնչում էր հայ ժողովրդական երգը, մյուս բակում՝ վրացական ժողովրդական բազմաձայնությունը։ Թիֆլիսում է Արամ Խաչատրյանը 16 տարեկանում հայտնվում օպերային թատրոնում, որտեղ էլ նա առաջին անգամ առնչվում է մեծ արվեստի հետ, տեսնում է Պալիաշվիլու օպերաներից մեկը. այդ պահից սկսած՝ նրա գիտակցության մեջ մխրճվում է երաժիշտ դառնալու գաղափարը։

23-10-2017 15:14:43 | Армения | Культура
Концерт, который состоялся 22 октября в рамках 5-го Международного фестиваля Хачатуряна, был посвящен 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией. Посол Грузии в Республике Армения Георгий Саганелидзе присутствовал на концерте, который прошел при поддержке Посольства Республики Грузия в Армении.
Во время концерта Мамикон Нахапетов (фортепиано) и Дмитрий Боколишвили (кларнет) представили произведения Арама Хачатуряна, Вольфганга Амадея Моцарта, Иоганнеса Брамса, Нодара Габунии, Роберта Шумана и других композиторов.
Автор проекта Ованес Амбарцумян отметил, что он 4 года занимается организацией армяно-грузинских совместных проектов. В рамках фестиваля Хачатуряна состоялся концерт, посвященный дружбе двух народов именно благодаря художественному руководителю Государственного молодежного оркестра Армении Сергею Смбатяну.
Во время концерта были также были исполнены произведения Ованеса Амбарцумяна. Одна из них была мировой премьерой, другая - армянской премьерой. Ованес окончил Тбилисскую государственную консерваторию, а затем продолжил учебу в Мюнхене. Он сочиняет камерные и симфонические композиции.
Ованес Амбарцумян отметил, что для него, а также Мамикона Нахапетова и Дмитрия Боколишвили (его обе бабушки - армянки) было честью стать частью Международного фестиваля Хачатуряна.
Пианист Мамикон Нахапетов не выступал в Армении 13 лет. Приезд в Армению навеял воспоминания. «В 2003 году я был награжден третьей премией и призом зрительских симпатий Международного конкурса Хачатуряна. Я счастлив выступить на армянской сцене. Это захватывающая и ответственная работа!», - отметил он.
Дмитрий Боколишвили (кларнет) является лауреатом многих международных конкурсов. Когда ему было 17 лет, он стал концертмейстером группы кларнетов в Тбилисском национальном театре оперы и балета. Он выступал с концертами на различных международных музыкальных фестивалях.
Не случайно, что вечер, посвященный отношениям между Арменией и Грузией, проходит в рамках Международного фестиваля Хачатуряна. Арам Хачатурян родился в Грузии, и все его воспоминания были связаны с Тбилиси. Арам Хачатурян отмечал, что Тбилиси - город музыки. Армянские и грузинские народные песни исполнялись в дворах города.
Когда Араму Хачатуряну исполнилось 16, он оказался в Тбилисском оперном театре, где познакомился с искусством и увидел одну из опер Палиашвили. С тех пор у него появилась идея стать музыкантом!