Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակին նվիրված համերգ՝ խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում
23-10-2017 15:14:43 | Հայաստան | Մշակույթ
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում հոկտեմբերի 22-ի կամերային համերգը նվիրված էր Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին։ Երեկոյին ներկա էր Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեն։ Համերգը կայացել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանության աջակցությամբ։
Համերգի ընթացքում հանդես եկան դաշնակահար Մամիկոն Նահապետովը և կլարնետահար Դմիտրի Բոքոլիշվիլին՝ հնչեցնելով Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Յոհաննես Բրամսի, Ռոբերտ Շումանի, Արամ Խաչատրյանի, Նոդար Գաբունիայի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Նախագծի հեղինակ Հովհաննես Համբարձումյանը նշում է, որ արդեն 4 տարի է՝ իրականացնում է հայ-վրացական համատեղ նախագծեր, և շնորհիվ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի՝ երկու ժողովուրդների բարեկամությանը նվիրված հերթական համերգը հնարավոր եղավ կյանքի կոչել խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում։ Համերգի ընթացքում հնչել են նաև Հովհաննես Համբարձումյանի ստեղծագործություններից։ Դրանցից մեկը համաշխարհային պրեմիերա էր, մյուսը՝ հայաստանյան։ Հովհաննեսը կոնսերվատորիան ավարտել է Թբիլիսիում, այնուհետև կրթությունը շարունակել է Մյունխենում։ Նա ստեղծագործում է տարբեր ժանրերում՝ կամերայինից մինչև սիմֆոնիկ։ Հովհաննես Համբարձումյանը նշում է, որ իր և համերգի մասնակից մյուս երաժիշտների՝ Մամիկոն Նահապետովի և Դմիտրի Բոքոլիշվիլու (ում երկու տատիկներն ի դեպ հայուհիներ են) համար մեծ հպարտություն է մասնակցել Խաչատրյանի փառատոնին։
Դաշնակահար Մամիկոն Նահապետովը հայաստանյան բեմում հանդես է գալիս 13-ամյա ընդմիջումից հետո, և ինչպես ինքն է ասում, իր մոտ շատ հարազատ հուշեր են արթնացել. «2003թ. ես Խաչատրյանի միջազգային մրցույթում արժանացել եմ երրորդ և հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակներին։ Ուրախությամբ եմ այսօր ելույթ ունենում երևանյան բեմում։ Իրականում հուզումնալից ու պատասխանատու բեմել է»։
Կլարնետահար Դմիտրի Բոքոլիշվիլին բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր է։ 17 տարեկանում նա դարձել է Թբիլիսիի ազգային օպերայի և բալետի թատրոնի կլարնետահարների կոնցերտմայստեր։ Մենահամերգներով հանդես է եկել բազմաթիվ եվրոպական երաժշտական, այդ թվում՝ կամերային փառատոներում։
Պատահական չէ, որ հայ-վրացական հարաբերություններին նվիրված այս երեկոն անցկացվում էր Խաչատրյանի փառատոնի շրջանակներում։ Արնո Խաչատրյանն ինքը ծնվել է Վրաստանում, և ամբողջ կյանքում նրան ուղեկցել են Թիֆլիսի հետ կապված հիշողությունները։ Խաչատրյանն ասում էր, որ Թիֆլիսը երաժշտության քաղաք է, Թիֆլիսը հնչող քաղաք է. մի բակում հնչում էր հայ ժողովրդական երգը, մյուս բակում՝ վրացական ժողովրդական բազմաձայնությունը։ Թիֆլիսում է Արամ Խաչատրյանը 16 տարեկանում հայտնվում օպերային թատրոնում, որտեղ էլ նա առաջին անգամ առնչվում է մեծ արվեստի հետ, տեսնում է Պալիաշվիլու օպերաներից մեկը. այդ պահից սկսած՝ նրա գիտակցության մեջ մխրճվում է երաժիշտ դառնալու գաղափարը։

A concert dedicated to the diplomatic relations between Armenia and Georgia was held within the framework of the Khachaturian Festival
• 23-10-2017 15:14:43   | Armenia  |  Culture
A concert, held on October 22 within the framework of the 5th Khachaturian International Festival, was dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Georgia. The ambassador of Georgia to the Republic of Armenia George Saganelidze attended the evening. The concert was held with the support of Embassy of the Republic of Georgia in Armenia.
During the concert Mamikon Nakhapetov (piano) and Dimitri Bokolishvili (clarinet) presented compositions by Aram Khachaturian, Wolfgang Amadeus Mozart, Johannes Brahms, Nodar Gabunia, Robert Schumann and other composers.
The author of the project Ovanes Ambartsumian noted that he has been organizing Armenian-Georgian joint projects for 4 years. Due to the Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan a concert, dedicated to the friendship of the two nations was held within the framework of the Khachaturian Festival. During the concert compositions by Ovanes Ambartsumian were also performed. One of them was world premiere, the other was Armenian premiere. Ovanes graduated Tbilisi State Conservatory, then continued his studies in Munich. He composes chamber and symphony compositions.
Ovanes Ambartsumian noted that it was an honor for him, musicians Mamikon Nakhapetov and Dimitri Bokolishvili (his both grandmothers are Armenians) to be part of the Khachaturian International Festival.
The pianist Mamikon Nakhapetov hasn’t performed in Armenia for 13 years. He noted that he has been awakened by many memories. “In 2003 I was awarded the Third Prize and the Public Cherish Prize at the Khachaturian International Piano Competition. I am happy to perform on the Armenian stage. In fact, it is an exciting and responsible performance”,-he noted.
Dimitri Bokolishvili (clarinet) is laureate of many international competitions. When he was 17 he became principal clarinet at the Tbilisi National Opera and Ballet Theatre. He performed with recitals at the various International European Music Festivals, as well Chamber Music Festivals.
There is no coincidence that the evening dedicated to the relations between Armenia and Georgia is held within the framework of the Khachaturian International Festival. Aram Khachaturian was born in Georgia and all his memories were connected with Tbilisi. Aram Khachaturian used to say that Tbilisi is a city of music. The Armenian and Georgian folk songs were heard in the yards of the city.
When Aram Khachaturian was 16 he appeared in Tbilisi Opera Theatre, where he got acquainted with the art and saw one of Paliashvili’s operas. Since that he has got the idea of becoming a musician.