Ընտանեկան արժեքների հանդեպ ՀՀ կառավարության երկակի մոտեցումը
Հայաստանի կառավարության անմիարժեք վերաբերմունքը «ավանդական, ընտանեկան արժեքներ» հասկացությանը հերթական դրսևորումը գտավ Սոչիում հոկտեմբերի 11-ին կայացած ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, որտեղ Սերժ Սարգսյանը աջակցություն հայտնեց «Ընտանիքի ինստիտուտին և ավանդական ընտանեկան արժեքներին աջակցության մասին հայտարարությանը»։
Հիշեցնենք, որ անցած մի քանի շաբաթների ընթացքում մի շարք հանրապետական գործիչներ «Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքի նախագծի դեմ քարոզարշավ էին սկսել։ Այսպես, օրինակ, ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 30-ին հայտարարել էր․ «Ընտանեկան բռնությունների կանխարգելման և ընտանեկան բռնությունների զոհերի պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական տարբերակը չի համապատասխանում ՀՀԿ-ի գաղափարախոսությանը. «Մենք ազգային պահպանողական կուսակցություն ենք, մենք, իհարկե, բռնությանը դեմ ենք, մենք ավանդական արժեքների կրող ենք՝ եկեղեցի, ընտանիք, ավանդական ընտանիք»։
Հայաստանը աջակցում է
Քանի դեռ Հայաստանում քննարկվում էր վերոնշյալ նախագիծը և ոմանք պնդում են, որ դա «եվրոպական պարտադրանք է», Սոչիում նախագահ Սարգսյանը հայտարարել էր. «Մենք աջակցում ենք ռուսական կողմի ներկայացրած Ընտանիքի ինստիտուտին և ավանդական ընտանեկան արժեքներին աջակցության մասին հայտարարությանը` հրաշալի գիտակցելով, որ ընտանիքի ինստիտուտը հասարակության հիմքն է, ինչպես նաև ժողովուրդներին միավորող գործոն»: Ընդ որում, անհայտ էր, թե ինչի՞ն ենք մենք աջակցում, որովհետև նախապես հայտարարության տեքստը չէր ներկայացվել ՀՀ հանրությանը։
Երեխաների իրավունքներ
Քանի որ հարց էր ծագում, թե ինչի՞ն է աջակցում Սերժ Սարգսյանը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունից ստացավ հայտարարության տեքստը։ Այդ փաստաթղթում մասնավորապես նշվում է, որ կողմերը «ընդգծում են ընտանեկան բռնության, երեխաների իրավունքների ոտնահարման, ինչպես նաև երեխաների դեմ հանցագործությունների կանխարգելման, կանխման և հետաքննման, երեխաների մահացության նվազեցման.... հետ կապված խնդիրների լուծման հարցում համագործակցության անհրաժեշտությունը»։ Ավելին՝ փաստաթուղթը շեշտում է երեխաների որդեգրման համար արդյունավետ իրավական միջոցառումների ստեղծման կարևորությունը։
Երեխաների իրավունքների մասին կետ պարունակող այս հայտարարության հապշտապ ստորագրումը Սոչիում զավեշտալի է թվում, եթե հիշենք, որ «Ընտանեկան բռնությունների կանխարգելման և ընտանեկան բռնությունների զոհերի պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին դեմ մոլի քարոզչություն տարածող Արարատ հեռուստաընկերությունը, որը դե-ֆակտո Հանրապետական կուսակցության հեռուսատալիքն է (ՀՀԿ-ն և «Արարատ» հեռուստաընկերությունը իրար հետ անգամ կիսում են նույն՝ Մելիք Ադամյան 2 հասցեում գտնվող շենքը) պնդում էր, որ օրենքն անընդունելի է, քանի որ այն ուղղված է երեխաներին ընտանիքներից օտարելուն և ծնողներին ծնողական իրավունքներից զրկելուն, մինչդեռ օրենքի նախագծում, ի տարբերություն Սոչիում արված վերոնշյալ հայտարարության, երեխաների որդեգրման մասին որևէ խոսք անգամ չկա։
Գենդերային հավասարություն
Սոչիում ներկայացված փաստաթուղթը նաև անդրադառնում է գենդերային հավասարությանը։ Հիշենք, որ 2013թ․ «Կանաց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում «գենդեր» բառը ոմանք դարձրել էին համաշխարհային սկանդալ, ինչը արդյունքում բերեց օրենքի նախագծից 2013թ․ օգոստոսին «գենդերային հարաբերություններ» բառերի փոխարինմանը «կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքները և հավասար հնարավորությունները» բառերով։ Այն ժամանակ քիչ չէին նաև իշխող ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները, ովքեր դեմ էին արտահայտվում այս բառին կամ օրենքի նախագծին։
Փաստորեն, Սոչիում Ռուսաստանի կողմից առաջարկված և Սերժ Սարգսյանի կողմից անմիջապես ընդունված փաստաթուղթը պարունակում է անցած մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանում ներքին լսարանի առաջ բազմիցս ազգային չարիք հայտարարված կետեր՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքար, երեխաների իրավունքների ոտնահարման կանխարգելում, գենդերային հավասարություն։
Երկակի մոտեցում
Փաստորեն, եթե խոսքը գնում է ԵՄ աջակցությունը վայելող օրենսդրական նախագծերի մասին ՀՀ իշխանությունները և պրո-ռուսական ուժերը սկսում են ակտիվ հիշել մեր ավանդական արժեքները հնարավորինս շատ ԵՄ-ից զիջումներ ստանալու նպատակով, մինդեռ ռուսական կողմի առաջարկած փաստաթղթերը աներկբա ընդունվում են՝ անկախ դրանց «հակաավանդական» բնույթից, նմանատիպ բովանդակությունից կամ նույնիսկ երեխաների վերաբերյալ կետեր պարունակելուց։

Двоякий подход правительства Армении к семейным ценностям
Неоднозначное отношение армянского правительства к понятию «традиционные семейные ценности» в очередной раз нашло свое проявление на заседании Совета глав государств СНГ в Сочи 11 октября, где Серж Саргсян выразил поддержку заявлению о «Поддержке института семьи и традиционных семейных ценностей».
Напомним, что за последние несколько недель ряд республиканских деятелей начали кампанию против проекта закона «О семейном насилии». Так, например, 30 октября спикер РПА, вице-председатель НС Эдуард Шармазанов заявил: «Предварительная версия законопроекта РА «О профилактике семейного насилия и защите жертв семейного насилия» не соответствует идеологии РПА. Мы - национальная консервативная партия, мы, конечно, против насилия, мы - носители традиционных ценностей: церковь, семья, традиционная семья».
Армения поддерживает
Пока вышеупомянутый проект обсуждался в Армении, и некоторые утверждали, что это «принуждение Европы», в Сочи президент Саргсян заявил: «Мы поддерживаем предложенное Российской стороной Заявление о поддержке института семьи и традиционных семейных ценностей, прекрасно понимая, что институт семьи является основой общества, а также объединяющим фактором народов». При этом, было неизвестно, почему мы поддерживаем, поскольку текст заявления не был заранее представлен обществу РА.
Права детей
Поскольку возникал вопрос, чему выражает поддержку Серж Саргсян, «Союз информированных граждан» получил от Министерства иностранных дел РА текст этого заявления. В этом документе, в частности, отмечается, что стороны «подчеркивают необходимость взаимодействия в решении проблем, связанных с насилием в семье, нарушением прав ребенка, а также по вопросам профилактики, предотвращения и расследования преступлений в отношении детей, снижения детской смертности…». Более того, в документе подчеркивается важность установления эффективных правовых мер по усыновлению детей.
Поспешное подписание в Сочи этого заявления, содержащего пункт о правах детей, кажется смешным, если вспомнить, что распространяющий активную пропаганду против законопроекта «О профилактике семейного насилия и защите жертв семейного насилия «Арарат», который является де-факто телеканалом Республиканской партии (РПА и телекомпания «Арарат» даже делят между собой здание по адресу Мелик Адамян 2) утверждал, что закон неприемлем, поскольку он направлен на отчуждение детей от их семей и лишение родителей родительских прав, тогда как в законопроекте, в отличие от вышеупомянутого заявления, сделанного в Сочи, об усыновлении детей нет даже никаких упоминаний.
Гендерное равенство
В документе, представленном в Сочи, также рассматривается гендерное равенство. Напомним, что в 2013 году в ходе обсуждения законопроекта о внесении поправок в закон «Об обеспечении равных прав и возможностей для мужчин и женщин» слово «гендер» некоторые превратили в глобальный скандал, результатом которого в августе 2013 года стала замена слов в проект закона «гендерные отношения» словами «равные права и возможности для мужчин и женщин». В то время было также не мало депутатов от правящей Республиканской партии, которые выступали против этого слова или законопроекта.
Фактически, в документе, предложенном в Сочи Россией и принятом Сержем Саргсяном, содержится ряд объявленных в течение последних нескольких лет перед внутренней аудиторией Армении как национальное зло пунктов: борьба против насилия в семье, предотвращение нарушений прав ребенка и гендерное равенство.
Двоякий подход
Фактически, если речь идет о законодательных проектах, поддерживаемых ЕС, власти Армении и пророссийские силы начинают активно вспоминать про наши традиционные ценности для получения как можно больше уступок от ЕС, между тем как документы, предложенные российской стороной, принимаются бесспорно независимо от их «анти-традиционного» характера, подобного содержания или даже наличия пунктов касательно детей.