ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքն Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ բանակցությունների արդյունքներով (տեսանյութ)
• 28-11-2017 15:17:54   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Ուրախ եմ կրկին Երևանում ողջունել իրանցի գործընկերորջս, իմ լավ բարեկամ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆին։
Հայաստանի և Իրանի միջև գոյություն ունեն բարիդրացիական, բազմաբովանդակ և փոխշահավետ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են մեր ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության վրա։
Մեր երկրների ղեկավարների միջև հաստատված են ջերմ, վստահելի հարաբերություններ, նրանք պարբերաբար հանդիպումներ են ունենում։ Իրանի նախագահ Ռոհանին Երևան էր այցելել անցյալ տարեվերջին, Նախագահ Սարգսյանը Թեհրանում էր այս օգոստոսին։
Վերջերս պաշտոնական այցով Իրանում էր գտնվում Հայաստանի վարչապետը։
Այսօր պարոն Զարիֆը հանդիպումներ կունենա Հանրապետության Նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հետ։
Արտգործնախարարների շփումների ինտեսիվությունից տեղյակ եք։ Ես ու պարոն Զարիֆը հանդիպելու առիթը բաց չենք թողնում ոչ միայն Երևանում և Թեհրանում, այլև միջազգային հարթակներում։
Մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ հոբելյանական տարում կարելի է գոհունակությամբ արձանագրել, որ հայ-իրանական հարաբերությունները դինամիկ կերպով զարգացել են՝ ընդգրկելով նորանոր ոլորտներ։
Սակայն գիտակցում ենք, որ առկա է մեծ ներուժ, և մենք տրամադրված ենք համատեղ ջանքերով այն իրացնել՝ խորացնել, ընդլանել և ամրապնդել երկկողմ բազմաոլորտ փոխգործակցությունը։
Այսօր տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ մենք քննարկեցինք Հայաստանի և Իրանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, անդրադարձանք համատեղ իրականացվող մի շարք ծրագրերի։
Կարևորեցինք արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների պարբերական անցկացումը։
Մեր երկկողմ համագործակցությունը բավականին ընդարձակ է և ներառում է գյուղատնտեսությունից մինչև կրթություն, մշակույթից բնապահպանություն։ Իրագործվում են մի շարք էներգետիկ ու ենթակառուցվածքային ծրագրեր։ Գոհունակությամբ կարելի է արձանագրել, որ անցյալ տարի մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացումից ի վեր շեշտակիորեն ավելացել են զբոսաշրջության ծավալները։
Մեր հանդիպման օրակարգում էին առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման հարցերը։ Այդ համատեքստում անդրադարձանք հաջորդ ամիս Երևանում գումարվելիք միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի նախապաստրաստական աշխատանքներին։
ԵԱՏՄ - Իրան համագործակցության հաստատումը ինչը կարող է առաջընթաց ապահովել հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նշեմ նաև, որ այսօր պարոն Զարիֆի հետ մասնակցելու ենք հայ-իրանական գործարար համաժողովի բացմանը։
Բավականին հագեցած են մշակութային փոխանակումները։ Մոտ մեկ ամիս առաջ Թեհրանում բացվեց Հայաստանի պատմության թանգարանի և Իրանի ազգային թանգարանի համատեղ ցուցացահանդեսը։
Գործընկերոջս հետ անդրադարձանք տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ խնդիրների: Քննարկվեց իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարը։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակեցինք Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման վերաբերյալ, որը մենք իհարկե սատարում ենք։
Պարոն Զարիֆին ներկայացրեցի ղարաբաղյան հիմնախանդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից ձեռնարկվող համատեղ ջանքերը։ Այս համատեքստում կարևորում ենք միջազգային իրավունքի հիման վրա ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Իրանի հավասարակշռված սկզբունքային դիրքորոշումը։

Слово министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна по итогам переговоров с министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом
• 28-11-2017 15:17:54   | Армения  |  Пресс-релизы
Рад снова приветствовать в Ереване моего иранского коллегу, моего хорошего друга Мохаммада Джавада Зарифа.
Между Арменией и Ираном существуют дружественные, многогранные и взаимовыгодные отношения, которые основаны на многовековой дружбе наших народов.
Между главами наших стран установлены теплые, доверительные отношения, они периодически встречаются. Президент Ирана Роухани посетил Ереван в конце прошлого года, Президент Саргсян был в Тегеране в августе этого года.
Недавно с официальным визитом в Иране побывал премьер-министр Армении.Сегодня господин Зариф встретится с Президентом Республики и премьер-министром Армении.
Об интенсивности контактов министров иностранных дел вам известно. Я и господин Зариф не упускаем возможности встретиться не только в Ереване и Тегеране, но и на международных платформах.
В юбилейном году 25-летия установления дипломатических отношений между нашими странами можно с удовлетворением констатировать, что армяно-иранские отношения динамично развивались, включая все новые отрасли.
Однако мы осознаем, что имеется большой потенциал, и мы намерены совместными усилиями его реализовать: углубить, расширить и укрепить двустороннее многоотраслевое взаимодействие.
В ходе сегодняшних переговоров мы обсудили ход выполнения достигнутых между главами Армении и Ирана договоренностей, коснулись ряда совместно осуществляемых программ.
Мы отметили важность проведения периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами.
Наше двустороннее сотрудничество достаточно широкое и включает сферы от сельского хозяйства до образования, от культуры до экологии. Реализуется ряд энергетических и инфраструктурных проектов. С удовлетворением можно констатировать, что со дня либерализации визового режима в прошлом году существенно увеличились объемы туризма.
На повестке дня нашей встречи были вопросы поощрения торгово-экономического сотрудничества. В этом контексте мы коснулись подготовки 15-го заседания межправительственной комиссии, намеченного в Ереване в следующем месяце.
В конструктивном русле развивается переговорный процесс, направленный на поощрение сотрудничества ЕАЭС-Иран, что может обеспечить прогресс в развитии армяно-иранских экономических отношений. Сегодня с господином Зарифом мы примем участие в открытии армяно-иранского бизнес-форума.
Достаточно насыщены культурные обмены. Около месяца назад в Тегеране открылась совместная выставка Музея истории Армении и Национального музея Ирана.
С моим коллегой мы затронули актуальные региональные и международные проблемы. Была обсуждена ситуация на Ближнем Востоке, борьба международного сообщества против терроризма.
В ходе встречи мы обменялись мнениями вокруг осуществления достигнутых договоренностей вокруг иранской ядерной программы, которые мы, конечно, поддерживаем.
Я представил господину Зарифу совместные усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы. В этом контексте мы придаем важное значение уравновешенной принципиальной позиции Ирана по исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы на основе международного права.