Հարութ Սասունյան.Էրդողանը շարունակում է թշնամացնել բոլորին, այդ թվում՝ օտար ականավոր մտավորականներին
29-11-2017 11:21:57 | ԱՄՆ | Վերլուծություն
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը «օրհնություն» է բոլոր նրանց համար, որոնք դեմ են թուրքական բռնատիրությանը և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներին: Օր չկա, որ Թուրքիայի կառավարությունը դաժանորեն չվարվի մտավորականների, իրավապաշտպանների, հասարակական կազմակերպությունների, լրագրողների և քաղաքական հակառակորդների հետ: Էրդողանն ավելի շատ վնաս է հասցրել Թուրքիայի վարկանիշին, քան որևէ մեկը՝ օսմանյան թուրքերի կողմից 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության իրականացումից հետո:
Ազատ խոսքի և ակադեմիական ազատության դեմ թուրքական անհանդուրժողականության վերջին դրսևորումը եղավ, երբ Միչիգանի համալսարանի հայ-թուրքական ուսումնասիրության կենտրոնը (WATS) որոշեց համաժողով անցկացնել Բեռլինի Եվրոպական ակադեմիայում, 2017 թ. սեպտեմբերի 15-18-ը: Համաժողովը կազմակերպվել էր Միչիգանի համալսարանի, Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Դորնսիֆի հայկական հետազոտությունների ինստիտուտի և Պոտսդամի «Լեպսիուսհաուզ» թանգարանի կողմից՝ Գերմանիայի Բրանդենբուրգ նահանգի Գիտության, հետազոտությունների և մշակույթի նախարար դոկտ. Մարտինա Մյունխի հովանու ներքո:
Այս կարևոր համաժողովին մասնակցելու համար հրավիրված էին տարբեր ազգերի ճանաչված մտավորականներ, ներառյալ թուրք մտավորականները: Սակայն, Թուրքիայի բարձրագույն կրթության խորհուրդը խոչընդոտել էր Թուրքիայի ականավոր պրոֆեսորների ուղևորությանը՝ մասնակցելու «Անցյալը ներկա է. Հայոց ցեղասպանության եվրոպական մոտեցումները» խորագիրը կրող համաժողովին:
Սեպտեմբերին Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ասոցիացիայի (MESA) նախագահ պրոֆ. Բեթ Բարոնը, աշխարհի 3000 անդամների անունից խիստ քննադատական նամակ հղեց նախագահ Էրդողանին և վարչապետ Յըլդըրըմի՝ համաժողովի դեմ Թուրքիայի ջանքերը որակելով որպես «վիրավորանք ակադեմիական ազատությանը Թուրքիայում և մի նոր սպառնալիք ճնշելու այն թեմաներով ուսումնասիրությունները, որոնց վրա ձեր կառավարության կողմից արգելք է դրված… Բեռլինում անցկացվող WATS համաժողովի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները ևս մեկ անգամ վկայում են ձեր կառավարության անկարողության մասին՝ հարգելու մարդու իրավունքների հիմնական ազատությունները, թուրքական օրենքների համաձայն՝ չնայած Թուրքիայի ստանձնած միջազգային հստակ պարտավորություններին»:
Թուրք ազգայնական քաղաքական գործիչ Դողու Փերինչեքը հայտարարեց, որ համաժողովը «ծառայելու է իմպերիալիզմի և Քրդստանի շահերին» և թուրք մասնակիցներին անվանեց «դավաճաններ»: Թուրքիայում աջակողմյան թևի այլ ազգայնամոլները և իշխանամետ լրատվամիջոցները ևս դատապարտեցին համաժողովը:
MESA- ի նախագահն իր քննադատական նամակի պատճեններն ուղարկեց՝ Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահին, Թուրքիայի արդարադատության նախարարին, Թուրքիայի բարձրագույն կրթության խորհրդի նախագահին, Մարդու իրավունքների եվրոպական խորհրդարանի ենթակոմիտեի նախագահին և փոխնախագահին, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչին, Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Եվրոպական պառլամենտի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, ՄԱԿ-ի խոսքի, կարծիքի ազատ արտահայտման իրավունքի խթանման և պաշտպանության հատուկ զեկուցողին, ՄԱԿ-ի կրթության իրավունքի հատուկ զեկուցողին, ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանին և Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին:
Զարմանալի չէ, որ շաբաթներ անց, ոչ Էրդողանը, ոչ Թուրքիայի վարչապետը չարձագանքեցին MESA-ի նամակին...
Բացի այդ, WATS-ի կազմակերպչական կոմիտեն 2017 թվականի սեպտեմբերի 18-ին հայտարարություն տարածեց՝ Անկարայի կողմից Բեռլինի համաժողովին թուրք մտավորականների մասնակցության արգելումը որակելով որպես «հարձակում ազատ խոսքի և ակադեմիական ազատութան վրա, ավելին, ընդլայնելով նման մտավոր ճնշումը Թուրքիայի սահմաններից դուրս: Մենք կիսում ենք Հյուսիսային Ամերիկայի Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ասոցիացիայի (MESA) մտահոգությունը, որ նման գործողությունները լուրջ և խայտառակ կերպով վնասում են ուսման և գիտելիքների ազատ փոխանակմանը»:
WATS-ը նշել է, որ համաժողովը «հարձակման է ենթարկվել Թուրքիայի և Գերմանիայի թուրքական ծայրահեղ ազգայնական քաղաքական շրջանակների կողմից: Միջազգային ասպարեզում Հայոց ցեղասպանության երկարատեւ ժխտողները հայտարարել են, որ համաժողովը «ծառայելու է իմպերիալիզմի և Քրդստանի շահերին», և քրդական խնդիրը ձևակերպվել է որպես «երկրորդ Իսրայել», որը ակնհայտորեն հակասեմիտիզմ է»:
WATS-ը նաև հայտարարել է, որ «Թուրքիան տառապում է ներկայիս ահաբեկման և սպառնալիքների մթնոլորտից, ինչի մասին վկայում է վերաբերմունքը այն մտավորականների հանդեպ, որոնք ցանկացել են մասնակցել Բեռլինի WATS-ի համաժողովին…. Մենք…. կոչ ենք անում թուրքական կառավարությանը վերականգնել ակադեմիական ազատությունները, որոնք խախտվել և խախտվում են Թուրքիայում…. Նաև պահանջում ենք, որ թուրքական պետությունը հրաժարվի մտավոր փոխանակությանն ու արտահայտվելուն միջամտելուց Թուրքիայից դուրս։ Նման միջամտությունը ժողովրդավարական կարգի խախտում է Թուրքիայում և հյուրընկալող երկրներում։ Բեռլինի WATS համաժողովի շուրջ իրադարձությունները ևս մեկ օրինակ են, որ թուրքական պետությունը հրաժարվում է հարգել մարդու հիմնական իրավունքները՝ թե թուրքական օրենքի, թե Թուրքիայի ստանձնած հստակ միջազգային պարտավորությունների համաձայն»։
Վերջապես, Միչիգանի համալսարանի պրոֆեսոր և Բեռլինի համաժողովի համակազմակերպիչ Ֆաթմա Մուգե Գոչեքը (ծնունդով՝ Թուրքիայից), 2017 թ. նոյեմբերի 10-ին մի մեկնաբանություն գրեց Վաշինգտոնի Ahvalnews.com թուրքական կայքում՝ «Թուրք գիտնականների հետապնդումն Արևմուտքում պետք է դադարեցվի» վերնագրով։
Պրոֆ. Գոչեքը գրեց. «Ես մշտապես հետապնդվել եմ թուրքական պետության կողմից իմ աշխատանքի պատճառով։ Այս հալածանքն իրականացվել է առցանց զրպարտության արշավների, անանուն սպառնալիքների ձևով, որոնց հետքերը տանում են դեպի Թուրքիա, և այն մարդկանց կողմից, որոնք նշանակվել են թուրքական պետության կողմից, և որոնք փորձել են մարտահրավեր նետել ու ստորացնել ինձ։ Ես հետապնդումների եմ ենթրակվել և Միացյալ Նահանգներում, և Եվրոպայում, չնայած որ միայն դասախոսություններ եմ կարդացել համալսարաններում։ Մի անգամ ստիպված եմ եղել դիմել Հետաքննություն դաշնայի բյուրո (FBI)՝ իմ ստացած անձնական սպառնալիքի հետաքննման համար։ Այս իրավիճակը, որն արդեն իսկ վատ և ամբողջովին հակասում է խոսքի և կարծիքի արտահայտման ազատությանը, այս տարի ավելի է վատացել»։
Այնուհետև պրոֆ. Գոչեքը հայտարարել է, որ թուրք ցուցարարները, որոնք եկել էին Բեռլինի համաժողովին, «ոչ միայն ընդհատել և տեսանկարահանել են մասնակիցներին, այլև փորձել են ներխուժել դահլիճ։ Ի վերջո, թուրքական թերթերը մեր գործունեությունը համարեցին տարօրինակ դավադրություն, որ փորձելու է վերահսկել Թուրքիան և այնտեղ ստեղծել երկրորդ Իսրայել»։
Պրոֆեսոր Գոչեքն իր քննադատական մեկնաբանությունը եզրափակել է`կոչ անելով Արևմուտքի երկրներին միջոցներ ձեռնարկել Թուրքիայի դեմ. «Ինձ համար առավել անհանգստացնող է ոչ միայն թուրքական պետական բռնության հաստատակամությունը Թուրքիայում, այլև դրա տարածումը երկրի սահմաններից դուրս, ինչպես ինքս զգացել եմ իմ մաշկի վրա Եվրոպայում և Միացյալ Նահանգներում։ Ժամանակն է, որ Արևմուտքն արդյունավետ կերպով հանդես գա այս աճող ոտնձգության դեմ իր սեփական հողում։ Կարծում եմ, որ նման հետապնդումը ահաբեկչական բռնությունից տարբերվում է միայն աստիճանով, քանի որ երկուսի նպատակն էլ նույնն է՝ մարտահրավեր նետել արևմտյան նորմերին և արժեքներին, և վնասել ու ապակայունացնել դրանք։ Արևմուտքը միայն արդյունավետ դիրքորոշում որդեգրելով օտարերկրյա պետական հետապնդումների դեմ, կկարողանա պարփակել պատասխանատվության բացակայությունը բռնության համար, որ գոյություն ունի այնպիսի բռնատիրական երկրներում, ինչպիսին Թուրքիան է»։

• 29-11-2017 11:21:57   | USA  |  Articles and Analyses
Turkish President Erdogan is a ‘blessing’ to all those who are opposed to Turkish autocratic rule and massive violations of human rights. Not a day passes without the Turkish government behaving brutally against scholars, human rights activists, non-governmental organizations, journalists, and political opponents. Erdogan has done more harm to Turkey’s image around the world than anyone else since the Ottoman Turks’ implementation of the 1915 Armenian Genocide.
The latest manifestation of Turkish intolerance of free speech and academic freedom was displayed when the University of Michigan’s Workshop for Armenian Turkish Scholarship decided to hold a conference at the European Academy in Berlin, Germany, on Sept. 15-18, 2017. The conference was co-organized by the University of Michigan, USC Dornsife Institute of Armenian Studies, and Lepsiushaus Potsdam, under the auspices of Dr. Martina Münch, Minister for Science, Research and Culture of the State of Brandenburg in Germany.
Prominent multinational scholars, including Turkish academics, were invited to participate in this important conference. However, the Turkish Council of Higher Education prevented the travel of distinguished professors from Turkey to attend the conference on “Past in the Present: European Approaches to the Armenian Genocide.”
Prof. Beth Baron, President of the Middle East Studies Association (MESA), sent a highly critical letter to Pres. Erdogan and Prime Minister Yildirim in September on behalf of its 3,000 members worldwide, describing Turkish efforts against the conference as “an assault on the academic freedom of scholars in Turkey and a disturbing new instance of a broader trend of stifling scholarship on topics deemed taboo by your government…. The events surrounding the WATS conference in Berlin represent another depressing instance of your government’s failure to respect basic human rights’ protections under Turkish law despite Turkey’s clear international obligations.”
Radical Turkish politician Dogu Perincek announced that the conference would “serve imperialism and the interests of Kurdistan” and called the Turkish participants ‘traitors.’ Other right wing nationalists and pro-government media in Turkey also denounced the conference.
MESA’s President sent copies of her critical letter to: President of the Turkish Parliament; Justice Minister of Turkey; President of the Turkish Higher Education Council; Chair and Vice Chair of the European Parliament Subcommittee on Human Rights; High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy; Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations; Council of Europe Commissioner for Human Rights; Committee on Foreign Affairs of the European Parliament; United Nations High Commissioner for Human Rights; United Nations Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression; United Nations Special Rapporteur on the right to education; Turkey’s Ambassador to the United States; and United States Ambassador to Turkey.
Not surprisingly, several weeks later, neither Pres. Erdogan nor the Prime Minister had responded to the MESA letter!
In addition, a statement was issued by the WATS Organizing Committee on Sept. 18, 2017, describing Ankara’s refusal to allow Turkish scholars to attend the Berlin conference “an attack on free speech and academic freedom, indeed, to extend such intellectual repression beyond the borders of Turkey. We share the concern of the Middle East Studies Association (MESA) of North America that such actions seriously and scandalously damage scholarship and the free exchange of knowledge.”
WATS stated that the conference came “under sustained attack by Turkish ultra-nationalist political circles in Turkey and Germany. Long-time deniers of the Armenian Genocide in the international arena declared that the conference will ‘serve imperialism and the interests of Kurdistan’ and framed the Kurdish issue as forming ‘the second Israel,’ clearly an anti-Semitic slur.”
WATS also declared that “Turkey has been hurt by the current atmosphere of intimidation and threats as evidenced in the treatment of the scholars who wished to attend the WATS conference in Berlin…. We… call on the Turkish government to restore the academic freedoms that have been and are being violated in Turkey. We demand as well that the Turkish state desist from interfering in intellectual exchange and expression outside of Turkey.... Such interference infringes on the democratic order in Turkey and in hosting countries. The events surrounding the WATS conference in Berlin demonstrate one more instance of the Turkish state’s refusal to respect basic human rights’ protections both under Turkish law and Turkey’s clear international obligations.”
Finally, Dr. Fatma Muge Gocek, Professor at University of Michigan (originally from Turkey) and co-organizer of the Berlin conference, wrote a commentary in the Washington-based Ahvalnews.com Turkish website on Nov. 10, 2017, titled: "Harassment of Turkish academics in the West should be stopped."
Prof. Gocek wrote: “I have been constantly harassed by the Turkish state because of my work. This harassment has taken the form of online slander campaigns, anonymous threats traced back to Turkey, and people at my talks planted by the Turkish state who try to challenge and demean me. I have encountered this harassment both in the United States and in Europe, despite the fact I have only given lectures at universities. Once, the FBI had to be called in to investigate a personal threat I received. This situation, which was already bad and completely antithetical to the freedom of expression and opinion, has become worse this year.”
Prof. Gocek further stated that the Turkish protesters who came to the Berlin conference “not only heckled and filmed participants, but also tried to break into our meeting. Finally, Turkish newspapers reported our activities as a bizarre conspiracy to attempt to control Turkey and create a second Israel there.”
Prof. Gocek concluded her critical commentary by calling on Western countries to take action against Turkey: “What is most disturbing for me is not only the persistence of Turkish state violence in Turkey, but its extension outside the country, as I have experienced in Europe and the United States. It is time for the West to take an effective stand against this escalating harassment on its own soil. I believe that such harassment differs from terrorist violence only by degree as both intend to challenge, undermine and destabilize Western norms and values. Only by taking an effective stand against foreign state harassment would the West be able to contain the lack of accountability for violence that exists within such authoritarian countries like Turkey.”