Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման մի քանի ուղիների մասին
«Հիմնախնդրի քաղաքականացման պատճառով ոչ Մինսկի խմբում, որտեղ շուրջ երկու տասնամյակ ընթանում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունները, ոչ ՄԱԿ-ում եւ ոչ էլ միջազգային իրավասու մեկ այլ ատյանում մինչ օրս «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի իրավական փաթեթ» չի ներկայացված»: (Ալեքսանդր Մանասյան, «Ղարաբաղյան հակամարտություն. Իրավաքաղաքական փաստերի եւ փաստարկների նվազագույն փաթեթ», «Տիգրան Մեծ» հրտ., Երեւան, 2008, էջ 6)
Հակամարտության խաղաղ կարգավորման նվազագույնը երեք ուղի գոյություն ունի
1. Ղարաբաղյան հակամարտությունը իրականում հայությունը կարգավորել է, ԼՂՀ-ն ազատագրվել է բռնազավթումից եւ 70-ամյա գաղութային լծից:
Հիշեցնենք, որ 1960-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց «Գաղութային երկրներին ու ժողովուրդներին անհապաղ անկախություն տալու մասին» Հռչակագիր: «Գաղութատիրության փլուզումն սկսվեց Ասիայից: 1943-ից գաղութային լծից անկախություն ստացան Սիրան եւ Լիբանանը, 1945-ին գաղութատիրությունը տապալվեց Վիետնամում, հռչակվեց Ինդոնեզիայի անկախությունը… 1947-ին անկախություն նվաճեց Հնդկաստանը: Գաղութատիրությանն ուժեղ հարված հասցրեց չինական հեղափոխության հաղթանակը (1949): Ետպատերազմյան առաջին տասնամյակում սուվերեն պետություններ հռչակվեցին Հորդանանը (1946), Ֆիլիպինները (1946), Պակիստանը (1947), Բիրման (1948), Շրի Լանկան (1948), Լիբիան (1951), Կամբոջան (1953), Լաոսը (1953): 1952-ին Եգիպտոսն ազատագրվեց կիսագաղութային վիճակից: 1956-65-ին պետական անկախություն ստացավ Աֆրիկայի, Ասիայի, Օվկիանիայի եւ Լատինական Ամերիկայի ավելի քան 60 երկիր: 1959-ին հաղթանակեց հեղափոխությունը Կուբայում... 1974-ի ապրիլին դեմոկրատական հեղափոխությամբ տապալվեց ֆաշիստական վարչակարգը Պորտուգալիայում, սկիզբ դրվեց գաղութների (Գվինեա-Բիսաու, Մոզամբիկ, Անգոլա) անկախության հռչակմանը…»: Եվ դեռ ավելին` «Դեռեւս գաղութային լծի տակ են 20 մլն մարդ` Բրիտանական կայսրության (ներառյալ Հարավային Ռոդեզիան), ֆրանսիայի եւ Իսպանիայի գաղութներում եւ կախյալ երկրներում»: (Հայկական Սովետական Հանրագիտարան, Հատոր 2, Երեւան, 1976, էջ 670)
Ինչո՞ւ ենք այսքան մանրամասն ներկայացնում հանրագիտարանային այս տվյալները, որովհետեւ դրանք ավելի քան խոսուն են: Որովհետեւ ԼՂՀ-ն նույնպես ազատագրվել է գաղութային լծից, որ պարտադրվել էր իրեն Ռուսաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի Կովկասյան բյուրոյի 1921թ. հուլիսի 5-ի որոշմամբ:
Ուստի, շատ բնական է, որ ԼՂՀ անկախության ճանաչման ուղիներից մեկը ՄԱԿ-ի Հոգաբարձուների խորհրդին դիմելն է, որը 1960-ական թթ. զբաղվում էր անկախություն ձեռք բերած ժողովուրդների խնդիրներով համաձայն` «Գաղութային երկրներին եւ ժողովուրդներին անկախություն տալու մասին» ՄԱԿ-ի 1960-ին ընդունած Հռչակագրի, հաստատելու ԼՂՀ ազատագրումը գաղութային լծից եւ ճանաչելու ԼՂՀ անկախությունը, որը նա ձեռք է բերել Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմում հաղթելու շնորհիվ: (Տես, «Декларация о предоставлении независимости колониальным странам и народам», Генеральная Ассамблея, 947-е пленарное заседание, 14 декабря 1960 года.)
2. Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներից մեկ ուրիշը նշում է քաղաքագետ Արա Պապյանը. «Հայ-ադրբեջանական սահմանի վերաբերյալ միակ օրինական փաստաթուղթը Փարիզի վեհաժողովի հատուկ հանձնաժողովի 1920-ի փետրվարի 24-ի զեկույց-առաջարկն է, որով Ազգերի լիգային էր վերապահված հայ-ադրբեջանական սահմանազատումը: Ուստի, ՄԱԿ-ը՝ որպես Ազգերի լիգայի իրավահաջորդ, եւ մասնավորապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը՝ որպես Գլխավոր դաշնակից ուժերի տեղապահ, պարտավորություն ունեն կենսագործել այդ սահմանազատումը՝ հիմք ընդունելով 1920թ. նոյեմբեր-դեկտեմբերի ազգային տեղաբաշխման տվյալները: Ներկա ազգային տեղաբաշխումը չի կարող հիմք հանդիսանալ սահմանազատման համար, քանզի այն առաջացել է Ադրբեջանի հանցավոր հայաթափման՝ էթնիկ զտման, քաղաքականության հետեւանքով, իսկ հանցագործության հետեւանքները չեն կարող առաջացնել իրավունքներ՝ Ex injuria non oritur jus»: (Տես, Արա Պապյան, Հայ-ադրբեջանական սահմանը (փորձաքննություն ըստ միջազգային իրավունքի, «Ուխտ Արարատի», թիվ 2 (16), նոյեմբեր - դեկտեմբեր, 2008, էջ 11):
Իսկ դա նշանակում է, որ երբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը որպես Ազգերի լիգայի Գլխավոր դաշնակից ուժերի տեղապահի իրավահաջորդ, ՀՀ համապատասխան հայցի դեպքում, իրականացնում է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատումը` ըստ 1920 թ. նոյեմբեր-դեկտեմբերի ազգային տեղաբաշխման տվյալների, ապա ԼՂՀ-ն (ի դեպ, տարածքային ամբողջականությամբ հանդերձ) ընդգրկվում է ՀՀ-ի կազմ եւ, ըստ այդմ, անիմաստ է դառնում ԼՂՀ հակամարտության քաղաքական քննարկումները միջազգային ատյաններում: (Տես, «Գաղութային երկրներին եւ ժողովուրդներին անկախություն տալու մասին» ՄԱԿ-ի 1960-ին ընդունած Հռչակագրի 4-ից 7-րդ հոդվածները)
Հնարավոր է, այս տարբերակը լավագույնն է, որովհետեւ այս դեպքում քննության առարկա է դառնում նաեւ բռնազավթված ու հայաթափված Նախիջեւանի խնդիրը:
Ավելացնենք, որ սույն որոշման իրականացման վերաբերյալ դրույթը ներառված Սեւրի խաղաղության դաշնագրում, որպես 92-րդ հոդված, եւ ձեւակերպված է այսպես.
«Ադրբեջանի եւ Վրաստանի հետ Հայաստանի սահմաններն ըստ պատկանելության կորոշվեն շահագրգռված պետությունների ընդհանուր համաձայնությամբ: Երբ 89–րդ հոդվածում նախատեսված որոշումն արդեն ընդունված կլինի եւ եթե դրանից հետո այս կամ այն շահագրգռված պետությունները չեն կարողանա ընդհանուր համաձայնությամբ որոշել իրենց սահմանագիծը, վերջինս կորոշեն Գլխավոր դաշնակից տերությունները, որոնք դրա հետ մասին պետք է հոգ տանեն սահմանազատումը տեղում գծանշելու մասին»:
3. Նախորդ հրապարակումներում արդեն նշել ենք, որ աշխարհում չկա մի հակամարտություն, որի կարգավորման իրավական տարբերակը գոյություն չունենա: Դրանցից մեկն էլ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման միջազգային ընդունված կարգն ու համաձայնությունն է, որ կոչվում է` «Միջազգային բախումների խաղաղ լուծման մասին» Կոնվենցիա, Հաագա, 18 հոկտեմբերի 1907 թ.: (Տես, «Конвенция о мирном рещении международных столкновений», Гаага, 18 октября 1907 года.)
Կոնվենցիան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար նախատեսում է գործողությունների երեք հաջորդական քայլեր եւ փուլեր.
ա) Առաջին փուլում, համաձայն Կոնվենցիայի 2-րդ բաժնի 2-րդ հոդվածի պահանջի, հակամարտող կողմերը պետք է օգտվեն մեկ կամ մեկից ավելի բարեկամ երկրների միջնորդական առաքելության ծառայություններից: Համաձայն Կոնվենցիայի 2-րդ բաժնի 5-րդ հոդվածի պահանջի` միջնորդական առաքելությունը համարվում է ավարտված այն պահից, երբ հակամարտող կողմերից մեկը կամ միջնորդը համոզվում է, որ հաշտության առաջարկները չեն ընդունվում հակամարտող կողմերից որեւէ մեկի կողմից:
բ) Երկրորդ փուլում, համաձայն Կոնվենցիայի 3-րդ բաժնի 9-րդ հոդվածի, ստեղծվում է հակամարտության պատճառները հետաքննող հանձնաժողով, որն անցկացնում է հակամարտության պատճառների անաչառ ու բարեխիղճ հետաքննություն եւ իր առաջարկություններն է ներկայացնում հակամարտող կողմերին: Եթե հետաքննող հանձնաժողովի առաջարկները նույնպես չեն ընդունվում հակամարտող կողմերից որեւէ մեկի կողմից, ապա հարցը տեղափոխվում է հաջորդ փուլ:
գ) Երրորդ փուլում, համաձայն Կոնվենցիայի 4-րդ բաժնի 2-րդ գլխի 41-րդ հոդվածի, հարցը ներկայացվում է հատուկ այդ խնդրի համար ստեղծվող միջնորդական դատարան, որի որոշումներն արդեն պարտադիր են հակամարտող կողմերի համար:
Ակնհայտ է, որ Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելության ձեւաչափը, համաձայն այս Կոնվենցիայի դրույթների, սպառել է իրեն, որովհետեւ շուրջ 18 տարի է ինչ նրա առաջարկները չեն ընդունվում հակամարտության կողմերից մեկի, հիմնականում` Ադրբեջանի կողմից, որը չի հաշտվում այն իրողության հետ, թե ԼՂՀ-ն գաղութային լծից այլեւս ազատագրված է: Ուստի, Մինսկի խումբը պետք է լուծարվի եւ որպես Կոնվենցիայի համապատասխան դրույթի ու պահանջի երկրորդ քայլ` ստեղծվի հակամարտության պատճառների անկողմնակալ եւ անաչառ հետաքննություն անցկացնող Միջազգային քննիչ հանձնաժողով:
Բոլոր երեք տարբերակները գործողության մեջ դրվելու իրավունք ունեն եւ արդյունավետ կարող են լինել, որովհետեւ ինչպես արդեն նշվեց, միջազգային իրավահարաբերություններում գոյություն ունեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման, նվազագույնը, ներկայացված այս երեք ձեւաչափերն ու տարբերակները, որոնցով տվյալ դեպքում կարող են եւ պարտավոր են առաջնորդվել եւ՝ հակամարտող կողմերը, եւ՝ միջնորդները… Եվ բոլոր նրանք, ովքեր կամ չեն ցանկանում հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, կամ շրջանցում են կարգավորման իրավական միջոցներն ու մեխանիզմները, իրականում հրահրում են նոր պատերազմ եւ ցեղասպանություն…

О путях мирного урегулирования Карабахского конфликта
«Так как проблема политизирована, то ни в Минской группе, где переговоры по карабахскому конфликту ведутся уже почти два десятилетия, ни в ООН, ни в какой-либо другой международной компетентной инстанции до сих пор не был представлен «Правовой пакет карабахского конфликта». (Александр Манасян, «Карабахский конфликт. Минимальный пакет политико-правовых фактов и аргументов», изд-во «Тигран Мец», Ереван, 2008, стр. 6.)
Существует как минимум три способа разрешения конфликта мирным путем.
1. Карабахский конфликт в действительности урегулирован армянами, НКР освобождена от оккупации и 70-летнего колониального ига.
Напомним что в 1960 году Генеральная Ассамблея ООН приняла Декларацию «О неотложном предоставлении независимости колониальным странам и народам».
«Крах колониализма начался в Азии. В 1943 году Сирия и Ливан обрели независимость от колониального ига, в 1945-ом рухнул колониализм во Вьетнаме, провозглашена независимость Индонезии, в 1947-ом обрела независимость Индия. Победа китайской революции (1949) нанесла сильный удар по колониализму. В первое послевоенное десятилетие суверенными государствами провозглашены Иордания (1946), Пакистан (1947), Бирма (1948), Шри Ланка (1048), Ливия (1951), Камбоджа, (1953), Лаос (1953). В 1952-ом Египет был освобожден от полуколониального состояния. В 1956-1965 годах государственную независимость получили более 60-ти стран Африки, Азии, Океании и Латинской Америки. В 1959-ом победила революция на Кубе... В апреле 1974 года демократической революцией был свергнут фашистский режим в Португалии, началось провозглашение независимости колоний (Гвинеа-Бисау, Мозамбик, Ангола)...». Более того, «Под колониальным игом еще находятся 20 млн. человек: в Британской империи (включая Южную Родезию), во французских и испанских колониях и зависимых странах». (Армянская советская энциклопедия, том 2, Ереван, 1976, стр. 670).
Почему мы так подробно предоставляем эти энциклопедические данные? Потому что они о многом говорят. Потому что НКР также освободилась от колониального ига, навязанного ей решением Кавказского Бюро ЦК РКП (б) от 5-го июля 1921 года. И поэтому вполне естественно, что одним из путей признания независимости НКР является обращение к Совету попечителей ООН, который с 1960-ых годов занимался проблемами народов, приобретших независимость; согласно Декларации «О предоставлении независимости колониальным странам и народам», принятой в 1960 году, добиться подтверждения Советом попечителей ООН факта освобождения НКР от колониального ига и признания её независимости, достигнутой в результате победы в развязанной Азербайджанской Республикой агрессивной войне. (См. «Декларация о предоставлении независимости колониальным странам и народам», Генеральная Ассамблея, 947-е пленарное заседание, 14 декабря 1960 года).
2. Другой путь урегулирования Карабахского конфликта предлагает политолог Ара Папян. «Единственным законным документом об армяно-азербайджанской границе является доклад-предложение Специальной комиссии Парижской Ассамблеи от 24 февраля 1920 года, согласно которому право демаркации армяно-азербайджанской границы предоставлялось Лиге наций. Поэтому ООН как преемница Лиги Наций, и в частности, Совет Безопасности ООН как уполномоченный орган главных союзных сил, обязаны осуществить эту демаркацию границ, приняв за основу данные о национальном распределении на ноябрь-декабрь 1920 года. Нынешнее национальное распределение не может являться основой для демаркации границ, т.к. является следствием преступной азербайджанской политики депортации и этнической чистки, а последствия преступления не могут вызывать права: Ex injuria non oritur jus». (См. Ара Папян, Армяно-азербайджанская граница. Экспертиза в соответствии с международным правом, «Ухт Арарати», 2 (16), ноябрь-декабрь, 2008, стр. 11).
Это означает, если Совет Безопасности ООН как преемница уполномоченного органа главных союзных сил Лиги Наций при соответствующей заявке РА осуществит демаркацию границы Армения-Азербайджан согласно национальному распределению на ноябрь-декабрь 1920 г., то НКР (кстати, с территориальной целостностью) входит в состав РА, и поэтому политические дебаты по нагорно-карабахскому конфликту в международных инстанциях становятся бессмысленными.
Возможно, этот вариант наилучший, т. к. в этом случае проблема оккупации и депортации армян Нахичевана также становится предметом расследования.
Следует добавить, что осуществление данного решения предусмотрено и в 92-й статье Севрского мирного договора от 10 августа 1920 года и выглядит следующим образом:
«Границы Армении с Азербайджаном и Грузией по принадлежности будут определены с общего согласия заинтересованными Государствами. После того, как предусмотренное в статье 89 решение будет вынесено, и после того, если те или иные заинтересованные Государства, с общего согласия, не смогут определить свои границы, последняя будет определена Главными Союзными Державами, которые вместе с тем должны будут озаботиться нанесением ее на месте».
3. В предыдущих публикациях мы уже упоминали, что в мире нет конфликта, для которого не существует правового варианта урегулирования. Одним из них является международно-признанный порядок и соглашение о мирном урегулировании конфликтов, называемый «Конвенция о мирном рещении международных столкновений» (См. «Конвенция о мирном рещении международных столкновений», Гаага, 18 октября 1907 года).
Конвенция предусматривает три последовательных этапа мирного урегулирования конфликта:
а) согласно требованию 2-ой статьи 2-го раздела Конвенции на первом этапе конфликтующие стороны должны использовать посреднические миссии одной или более стран. В соответствии с требованием 5-й статьи 2-го раздела посредническая миссия считается завершенной с того момента, когда одна из конфликтующих сторон, либо посредник убеждается в том, что мирные предложения не принимаются ни одной из конфликтующих сторон;
б) в соответствии с 9-ой статьей 3-ьего раздела Конвенции создается комиссия по расследованию причин конфликта, которая проводит беспристрастное и добросовестное расследование причин конфликта и представляет сторонам конфликта свои предложения. Если предложения следственной комиссии также не принимаются ни одной из конфликтующих сторон, вопрос переводится на следующий этап;
в) на третьем этапе в соответствии с 41-ой статьей 2-ой главы 4-го раздела Конвенции вопрос передается в специально созданный для этого вопроса третейский суд, решения которого уже являются обязательными для конфликтующих сторон. Очевидно, что формат посреднической миссии Минской группы в соответствии с положениями этой Конвенции исчерпал себя, потому что более 18 лет его предложения не принимаются одной из конфликтующих сторон, в основном Азербайджаном, который не примиряется с той действительностью, что НКР уже освободилась от колониального ига. Поэтому Минская группа должна быть распущена, и в качестве второго шага в соответствии с положением и требованием Конвенции, должна быть создана Международная следственная комиссия для проведения беспристрастного расследования причин конфликта.
Все три вышеприведенные варианта имеют право на задействование и могут быть продуктивмыми. Это означает, что мирное урегулирование Карабахского конфликта в соответствии с нормами и принципами международного права является вполне выполнимой задачей. И все те, которые или не желают мирного урегулирования конфликта, или обходят средства правового урегулирования, на самом деле провоцируют новую войну и геноцид...