Հարութ Սասունյան. Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը տուգանել է թե Հայաստանին, թե Ադրբեջանին
2017 թ. դեկտեմբերի 12-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հրապարակեց վճիռներ երկու համանման դատական հայցերի վերաբերյալ. մեկն ընդդեմ Հայաստանի, մյուսը՝ Ադրբեջանի: Զարմանալի չէ, որ ադրբեջանական մամուլը խեղաթյուրելով հայտնեց միայն Հայաստանի դեմ կայացված վճռի մասին, իր ընթերցողներից թաքցնելով այն փաստը, որ նման մի վճիռ էլ կայացվել է Ադրբեջանի դեմ:
Նախկին Խորհրդային Ադրբեջանի Շահումյանի շրջանի (Հյուսիսային Արցախ) Գյուլիստան գյուղից փախստական Մինաս Սարգսյանը 2006 թ. օգոստոսի 11-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայց ներկայացրեց ընդդեմ Ադրբեջանի: Սարգսյանն ու նրա ընտանիքը 1992 թ. Արցախյան հակամարտության ժամանակ ստիպված էին փախչել՝ լքելով իրենց տունն ու այգին: 2009 թ. Մինաս Սարգսյանը մահացավ Երևանում: Նրա այրին, որդին և երկու դուստրերը շարունակեցին դատական գործը: Իսկ 2014 թ. իրենց մոր մահից հետո, որդին և դուստրերից մեկը հետևեցին դատավարությանը: Սարգսյանների ընտանիքը փոխհատուցում պահանջեց իր սեփականության կորստի համար:
2010 թ. մարտի 11-ին ՄԻԵԴ-ը գործը հանձնեց Մեծ պալատին, որը մերժելով Ադրբեջանի կառավարության կողմից տարբեր առարկություններ, 2015 թ. հունիսի 16-ին որոշեց, որ Սարգսյանների ընտանիքը իրավունք ունի փոխհատուցում ստանալ իրենց գույքի կորստի համար: Սակայն, մինչև 2017 թ. դեկտեմբեր 12-ը գումարի մասին ոչինչ չէր որոշվել, երբ Մեծ պալատը վճռեց, որ Ադրբեջանը պետք է Սարգսյաններին վճարի 5000 եվրո փոխհատուցում Գյուլիստանի իրենց գույքի համար և 30 հազար եվրո դատական ծախսերի համար:
Դատարանը ընդգծեց, որ Մեծ պալատը 2015 թ. իր որոշման մեջ երկու հակամարտող հանրապետություններին՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին խնդրել էր ներկայացնել իրենց դիտարկումները և ծանուցել Դատարանին, թե արդյոք նրանք ձեռք են բերել փոխհամաձայնություն Արցախյան հակամարտության շուրջ: Երկու հանրապետությունները, քաղաքական լուծման չհասնելով, ճանաչվեցին պատասխանատու փախստականների սեփականության կորուստների համար: Դատարանը հայտարարեց, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը 2002 թ. Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելուց առաջ պարտավորվել էին հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման: Քանի որ նրանք հակամարտության հարցում լուծում չէին գտել, Դատարանը պարտավոր էր դրամական փոխհատուցման չափ որոշել փախստականների գույքային կորուստների համար:
ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատը կազմված էր 17 դատավորներից եվրոպական տարբեր երկրներից, այդ թվում` Հայաստանից (Արմեն Հարությունյան) և Ադրբեջանից (Լաթիֆ Հուսեյնով): Հետաքրքիր է, որ ադրբեջանցի դատավորը ծանոթություն ավելացրեց որոշման կայացումից հետո՝ նշելով, որ չնայած նա համաձայն չէր իր միանալուց առաջ Մեծ պալատի կայացրած որոշմանը, սակայն այլընտրանք չուներ փոխհատուցում հատկացնելու որոշումը պաշտպանելուց բացի: Հասկանալի է, որ ադրբեջանցի դատավորը փորձում էր իրեն պաշտպանել Ադրբեջանի մեղադրանքներից, որ նա կողմ էր եղել հայ ընտանիքին փոխհատուցում վճարելու որոշմանը:
Զուգահեռ գործով, Ադրբեջանի քաղաքացի վեց քրդեր 2005 թ. ապրիլի 6-ին համատեղ բողոք ներկայացրեցին ՄԻԵԴ՝ «Չիրագովն ու այլոք ընդդեմ Հայաստանի» գործով: Նրանք բողոքեցին, որ հայկական ուժերի կողմից Լաչինի միջանցքը վերցնելու ժամանակ, իրենք ստիպված էին եղել փախչել իրենց տներից, որոնք 1992 թ. Արցախյան հակամարտության ժամանակ գտնվում էին Խորհրդային Ադրբեջանում։
ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատը 2015 թ. հունիսի 16-ին, ինչպես «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի դեպքում, որոշեց, որ Հայաստանը պատասխանատու էր Ադրբեջանի վեց քաղաքացիների կրած կորուստների համար: Նրանք միլիոնավոր եվրոների փոխհատուցում էին պահանջել: Սակայն, Մեծ պալատը 2017 թ. դեկտեմբերի 12-ին որոշում կայացրեց, որ Հայաստանի կառավարությունը Ադրբեջանի վեց քաղաքացիներից յուրաքանչյուրին պետք է վճարի 5 հազար եվրո և ընդհանուր 28 642 ֆունտ ստեռլինգ՝ դատական ծախսերի համար: Այս անգամ ևս, հայ և ադրբեջանցի դատավորները ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատը ձևավորող 17 դատավորների թվում էին: Նրանք երկուսն էլ կողմ քվեարկեցին որոշմանը:
ՄԻԵԴ-ի համար իրական խնդիրն այն է, թե ինչ անել հարյուր հազարավոր հայ և ադրբեջանցի փախստականների հետ, որոնք փախել են իրենց տներից Արցախյան հակամարտության ժամանակ: Արդյոք, յուրաքանչյո՞ւր փախստական պետք է ստանա 5 հազար եվրո որպես փոխհատուցում և 30 հազար եվրո դատական ծախսերի համար: Մեծ պալատն իր որոշման մեջ նշել է, որ «հակամարտության ընթացքում տեղահանված անձանց կողմից ավելի քան հազար անհատական դիմումներ են ներկայացված Դատարան, կեսից մի փոքր ավելին ուղղված է Հայաստանի դեմ, մնացածը՝ Ադրբեջանի: Այս գործերով հայցվորները ընդամենը մի փոքր մասն են մեկ միլիոնից ավելի անձանց, որոնք հակամարտության ընթացքում ստիպված էին փախչել իրենց տներից և այդ ժամանակից ի վեր չեն կարողացել վերադարձնել իրենց ունեցվածքն ու տները կամ ստանալ որևէ փոխհատուցում իրենց կորուստների համար»:
Միակ լուծումն այն է, որ երբ մի օր Արցախյան հակամարտությունը լուծվի, կարգավորումը կներառի նաև մեծ թվով հայ և ադրբեջանցի փախստականների հիմնախնդրի լուծումը…

Harut Sassounian.European Court of Human Rights Penalizes Both Armenia and Azerbaijan
On December 12, 2017, the European Court of Human Rights (ECHR) issued two rulings covering similar lawsuits: one against Armenia and the other against Azerbaijan. Not surprisingly, the Azeri press deceptively reported only the ruling against Armenia, hiding from its readers the fact that a similar judgement was issued against Azerbaijan.
Minas Sargsyan, a refugee from the village of Gulistan in the Shahumyan region of formerly Soviet Azerbaijan, just North of Nagorno-Karabagh (Artsakh), filed a lawsuit against Azerbaijan in the European Court of Human Rights on August 11, 2006. During the Artsakh conflict in 1992, Mr. Sargsyan and his family were forced to flee their home and orchard. Mr. Sargsyan passed away in 2009 in Yerevan. His widow, his son and two daughters continued the lawsuit. When their mother died in 2014, the son and one of the daughters pursued the proceedings. The Sargsyan family demanded compensation for their property losses.
The ECHR referred the case to its Grand Chamber on March 11, 2010. Rejecting various objections from the government of Azerbaijan, the Grand Chamber ruled on June 16, 2015, that the Sargsyan family was entitled to compensation for their property losses. However, no amount was decided until Dec. 12, 2017, when the Grand Chamber ruled that the Sargsyans should be paid by Azerbaijan 5,000 euros to compensate for their property in Gulistan and 30,000 euros for legal costs and expenses.
The Court emphasized that the two conflicting Republics, Armenia and Azerbaijan, were asked by the Court’s Grand Chamber in its 2015 ruling to submit their observations and notify the Court if they had reached any mutual agreement on the Artsakh conflict. Not having reached a political settlement, the two Republics were considered responsible for the property losses of refugees on both sides. The Court stated that Armenia and Azerbaijan prior to their accession to the Council of Europe in 2002, had committed themselves to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabagh conflict. Because they had failed to come to a resolution of the conflict, the Court was obliged to assess a monetary compensation for the property losses of the refugees.
The Grand Chamber of the ECHR was composed of 17 judges from various European countries, including judges from Armenia (Armen Harutyunyan), and Azerbaijan (Latif Huseynov). Interestingly, the Azeri judge added a note at the end of the ruling, stating that while he disagreed with the ruling made before he joined the Grand Chamber, he had no choice but to support its decision of allocating compensation. It is clear that the Azeri judge was trying to protect himself from accusations by Azerbaijan that he had ruled in favor of paying compensation to an Armenian family.
In a parallel case, six Kurds who are Azeri citizens filed a joint complaint to the ECHR on April 6, 2005, under the heading: Chiragov and Others vs. Armenia. They complained that because the Armenian forces had taken over the Lachin corridor, they were forced to flee their homes which used to be a part of Soviet Azerbaijan during the Artsakh conflict in 1992.
Similar to the Sargsyan vs. Azerbaijan case, ECHR’s Grand Chamber ruled on June 16, 2015, that Armenia was responsible for the losses of the properties of the six Azeri citizens. They had asked for millions of Euros in compensation. On Dec. 12, 2017, the Grand Chamber ruled that the Armenian Government had to pay 5,000 euros to each of the six Azeri citizens and a total of 28,642 British Pounds for legal costs and expenses. Once again, both Armenian and Azeri judges were part of the 17 judges that formed the Grand Chamber of ECHR. They both voted in favor of the ruling.
The real issue for the ECHR is what to do with the hundreds of thousands of Armenian and Azeri refugees who had also fled their homes during the Artsakh conflict. Will each refugee receive 5,000 euros as compensation and 30,000 euros for legal costs and expenses? The Grand Chamber stated in its ruling that “more than one thousand individual applications lodged by persons who were displaced during the conflict are pending before the Court, slightly more than half of them being directed against Armenia and the remainder against Azerbaijan. The applicants in these cases represent just a small portion of the persons, estimated to exceed one million, who had to flee during the conflict and have since been unable to return to their properties and homes or to receive any compensation for the loss of their enjoyment.”
The only solution is that when someday the Artsakh conflict is resolved, the settlement will include a solution to the situation of the large number of Armenian and Azerbaijani refugees!