Մոսկվան Ցխենվալի ձեռքերով արգելափակում է Լարսի այլընտրանքը
Հայաստանի արտաքին քաղաքական կարևորագույն հարցերից մեկը երկրի շրջափակման հաղթահարումն է, ինչի համար առանցքային նշանակություն ունեն Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի սահմանի բացման վերաբերյալ ռուս-վրացական բանակցությունները: Չնայած այս գործընթացում վերջին շրջանում առկա դրական միտումներին, ներկայում ստեղծվել է բավական անորոշ իրավիճակ:
Նախապատմությունը
Ռուսաստանն ու Վրաստանը 2008 թվականի պատերազմից հետո՝ 2011 թվականին, ստորագրել են մաքսային մոնիտորինգի համաձայնագիր, որը պետք է թույլ տա Վրաստանի և նրանից փաստացի անջատված Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի միջև առևտրային շրջանառություն իրականացնել: Ըստ այդ պայմանագրի՝ Վրաստանի, Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի միջև մաքսային ծառայություն պետք է իրականացնի շվեյցարական մասնավոր կազմակերպությունը, ինչը հնարավորություն կտա խուսափել խնդրի քաղաքական կողմերից և անջատված շրջանների կարգավիճակի հարցի քննարկումից:
Ռուս-վրացական բանակցությունները, որոնք պարբերաբար տեղի են ունենում Պրահայում երկու երկրների փոխարտգործնախարարների մակարդակով, կարևորագույն նշանակություն ունեն Հայաստանի համար, քանի որ դրանց հաջողության պարագայում Հայաստանը տեսական հնարավորություն կստանա օգտվել դեպի Ռուսաստան այլընտրանքային ճանապարհներից: Ինչպես հայտնի է, Հայաստանից դեպի Ռուսաստան միակ ցամաքային ճանապարհն անցնում է տխրահռչակ Ստեպանցմինդա-Լարս ավտոճանապարհով, որը պարբերաբար փակվում է վատ եղանակային պայմանների պատճառով: Հարցի կարևորությունը վերջին շրջանում բարձրացրել էր ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, որը հանձնարարել էր կառավարությանը գտնել դեպի Ռուսաստան այլընտրանքային ճանապարհներ:
Իրավիճակը, սակայն, փոքր-ինչ փոխվել էր անցած տարվա դեկտեմբերին, երբ հայտնի դարձավ, որ վրացական կողմն արդեն պայմանագիր է ստորագրել շվեյցարական SGS ընկերության հետ: Ըստ Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի՝ պայմանագիրը Հայաստանին ու Թուրքիային թույլ կտա ֆորսմաժորային իրավիճակներում, երբ Լարսի ճանապարհը փակ լինի, օգտվել Հարավային Օսիայով անցնող այլընտրանքային միջանցքից:
Միաժամանակ դրական ազդակներ կային նաև ռուսական կողմից: Այսպես, այս տարվա փետրվարի 1-ին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինը, խոսելով 2011 թվականի համաձայնագրի իրականացման մասին, նշել էր, որ ռուսական կողմն ավարտում է ընթացակարգերը, ինչից հետո այդ մասին կզեկուցվի ՌԴ կառավարությանը, որն էլ պայմանագիր կկնքի շվեյցարական ընկերության հետ:
Նոր խնդիրը
Այս իրավիճակում, սակայն, բավական անսպասելի ու Հայաստանի համար ոչ բարենպաստ հայտարարությամբ է հանդես գալիս հարավ-օսական կողմը: Չճանաչված հանրապետության արտգործնախարարությունը, մասնավորապես, հայտարարում է, որ Հարավային Օսիան չի մասնակցել Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև երկկողմանի բանակցություններին, ուստի ոչ մի պարտավորվածություն չի կրում երկու երկրների միջև տրանսպորտային միջանցքի գործարկման համար: Ըստ հարավ-օսական կողմի՝ իրենց առնչվող որևէ ծրագիր իրականացնելու համար անհրաժեշտ են ուղիղ բանակցություններ անմիջապես Հարավային Օսիայի իշխանությունների հետ: «Ցանկացած այլ ուղիներ, ներառյալ քաղաքական կամ տնտեսական ճնշում գործադրելու փորձերը, չունեն հեռանկար այս հարցի կարգավորման համար», - մասնավորապես ասվում է Ցխենվալի հայտարարության մեջ:
Ստացվում է, որ այս հայտարարությամբ Հարավային Օսիան արգելակում է ռուս-վրացական բանակցային գործընթացը: Բնականաբար, պաշտոնական Թբիլիսին չի կարող զիջումների գնալ ու բանակցել Հարավային Օսիայի հետ՝ որպես անկախ միավորի: Հետևաբար, եթե հարավ-օսական կողմը շարունակելու է պնդել իր տեսակետը, ապա 2011 թվականի համաձայնագրի իրականացումը ներկա կտրվածքով անիրատեսական է:
Հետաքրքիր է, սակայն, Ռուսաստանի դիրքորոշումը այս հարցում: Ռուսաստանը, ինչպես հայտնի է, ճանաչում է Հարավային Օսիայի անկախությունը, ավելին՝ դե ֆակտո հանդիսանում է այդ պետության հովանավորը, ինչի մասին է վկայում փետրվարի 5-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ստորագրած դաշնային օրենքը, որի համաձայն Հարավային Օսիայի զինված ուժերը ներառվում են ՌԴ ԶՈՒ կազմում:
Այս պայմաններում հարց է ծագում, թե արդյո՞ք հարավ-օսական կողմի արձագանքը համաձայնեցված չի եղել Ռուսաստանի հետ, և արդյո՞ք այս կերպ Ռուսաստանը ինքը չի խափանում Վրաստանի հետ բանակցային գործընթացը՝ անելով դա Ցխենվալի ձեռքերով: Ամեն դեպքում պարզ է, որ այս իրավիճակում առավել տուժող կողմը մնում է Հայաստանը:

Москва блокирует альтернативу Ларсу руками Цхинвали
Одним из важнейших внешнеполитических вопросов для Армении является преодоление блокады страны, и ключевое значение в этом имеют российско-грузинские переговоры по открытию границы Северной Осетии с Абхазией. Несмотря на то, что в последнее время в этом процессе наблюдаются положительные тенденции, создавшаяся ситуация довольно неопределенна.
Предыстория
После войны 2008 года, в 2011 году, Россия и Грузия подписали соглашение о таможенном мониторинге, цель которого – осуществление торгового оборота между Грузией и фактически отделенных от нее Абхазией и Северной Осетией. Согласно этому договору, таможенную службу между Грузией, Абхазией и Северной Осетией должна осуществлять частная швейцарская организация, что позволит избежать политических сторон проблемы и обсуждения вопроса о статусе отделенных районов.
Российско-грузинские переговоры, периодически проходящие в Праге на уровне заместителей министров иностранных дел двух стран, имеют важнейшее значение для Армении, поскольку успешный ход этих переговоров создаст для Армении теоретическую возможность пользоваться альтернативными дорогами в Россию. Как известно, единственная сухопутная дорога из Армении в Россию – печально известная автодорога Степанцминда-Ларс, которая периодически закрывается из-за плохих погодных условий. О важности вопроса недавно заявил и премьер-министр РА Карен Карапетян, поручивший правительству найти альтернативные дороги в Россию.
Однако ситуация немного изменилась в декабре прошлого года, когда стало известно, что грузинская сторона уже подписала договор со швейцарской компанией SGS. По словам премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили, в форс-мажорных ситуациях – когда Ларс будет закрыт –  договор позволит Армении и Турции пользоваться альтернативным коридором, проходящим через Северную Осетию.
В то же время, положительные импульсы были и с российской стороны. Так, 1-го февраля текущего года в интервью ТАСС замминистра иностранных дел РФ Григорий Карасин, говоря о реализации соглашения 2011 года, отметил, что российская сторона завершает процедуры, после чего об этом будет доложено правительству РФ, которое, в свою очередь, заключит договор со швейцарской компанией.
Новая проблема
Однако внезапно с довольно неожиданным и неблагоприятным заявлением выступает североосетинская сторона. В частности, министерство иностранных дел непризнанной республики заявляет, что Северная Осетия не принимала участия в двухсторонних переговорах между Россией и Грузией, поэтому не имеет никаких обязательств по части запуска транспортного коридора между двумя странами. По словам североосетинской стороны, для реализации любой программы, связанной с ней, требуются прямые переговоры непосредственно с властями этой республики. «Любые иные пути, включая попытки политического или экономического давления, бесперспективны для решения этого вопроса», - говорится в заявлении Цхинвали.
Выходит, что этим заявлением Северная Осетия блокирует российско-грузинский переговорный процесс. Естественно, официальный Тбилиси не может пойти на уступки и вести переговоры с Северной Осетией как независимой единицей. Следовательно, если североосетинская сторона продолжит стоять на своем, то осуществление соглашения 2011 года в настоящих условиях станет нереальным.
Однако интересна позиция России в этом вопросе. Россия, как известно, признает независимость Северной Осетии, более того, де-факто является покровителем этого государства, о чем свидетельствует федеральный закон, подписанный 5-го февраля президентом РФ Владимиром Путиным, по которому вооруженные силы Северной Осетии включаются в состав ВС РФ.
И возникает вопрос: не была ли реакция североосетинской стороны согласована с Россией, и не проваливает ли сама Россия переговорный процесс с Грузией руками Цхинвали. В любом случае, ясно, что самой пострадавшей в данной ситуации страной остается Армения.