Հարութ Սասունյան. Ինչպես է Ադրբեջանը խեղաթյուրում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը. մաս 2
Անցյալ շաբաթ ես ներկայացրեցի Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 1993 թ. ընդունած չորս բանաձևերից երկուսի խեղաթյուրումները, իսկ այժմ կներկայացնեմ մնացած երկուսը.
Հատվածներ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 874 բանաձևից, որն ընդունվել է 1993 թ. հոկտեմբերի 14-ին.
«Կոչ է անում շահագրգիռ կողմերին հրադադարը դարձնել մշտական ու արդյունավետ, որը հաստատվել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության oժանդակությամբ ձեռնարկված ուղիղ շփումների արդյունքում՝ ի աջակցություն Մինսկի խմբին»։
«Համոզմունք է հայտնում, որ հակամարտությունից բխող մնացած բոլոր հարցերը.... պետք է արագորեն կարգավորվեն խաղաղ բանակցությունների միջոցով` ԵԱՀԽ Մինսկի գործընթացի համատեքստում»:
«Կոչ է անում անմիջապես իրականացնել փոխադարձ և հրատապ քայլեր, որոնք նախատեսված են ԵԱՀԽ Մինսկի խմբի «Նորացված ժամանակացույցի» մեջ, ներառյալ վերջերս գրավված տարածքներից զորքերի դուրս բերումը և կապի ու տրանսպորտի բոլոր խոչընդոտների վերացումը»:
«Կոչ է անում բոլոր կողմերին ձեռնպահ մնալ միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր ոտնահարումներից և վերահաստատում է իր 822 (1993 թ.) և 853 (1993 թ.) բանաձևերում ընդունված կոչը` հակամարտության հետևանքով տուժած բոլոր շրջաններում միջազգային մարդասիրական օգնության համար անխոչընդոտ մուտք ապահովելու համար»:
«Կոչ է անում տարածաշրջանի բոլոր պետություններին ձեռնպահ մնալ թշնամական գործողություններից և ցանկացած միջամտությունից կամ ներխուժումից, որը կհանգեցնի հակամարտության ընդլայնմանը և տարածաշրջանում խաղաղության ու անվտանգության խաթարմանը»:
Ադրբեջանը խախտել է վերոնշյալ դրույթներից յուրաքանչյուրը: Բացի հրադադարի ռեժիմի հաճախակի խախտումներից, 2016 թ. ապրիլին ադրբեջանական ուժերը հարձակվեցին Արցախի վրա՝ հսկայական վնաս պատճառելով սահմանամերձ բնակավայրերին և սպանելով խաղաղ բնակիչներին: Կտրելով հայ տարեց գյուղացիների ականջներն ու գլխատելով մի քանի հայ զինծառայողների՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը կատարեցին բարբարոսական արարք և պատերազմական հանցագործություն...
Հատված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 884 բանաձևից, որն ընդունվել է 1993 թ. նոյեմբերի 12-ին.
«Կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը գործադրել իր ազդեցությունը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Լեռնային Ղարաբաղի շրջանի հայության կողմից  822 (1993 թ.), 853 (1993 թ.) և 874 (1993 թ.) բանաձևերի պահանջները կատարելու նպատակով և ապահովել, որ ներգրավված ուժերին միջոցներ չտրամադրվեն իրենց զինված արշավը շարունակելու համար»:
Հայ պաշտոնյաները սովորաբար ոչ արձագանքում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի բանաձևերի վերաբերյալ ադրբեջանական մեղադրանքներին, ոչ էլ փորձում են հստակություն մտցնել դրանցում: Միակ բացառությունը նախագահ Սերժ Սարգսյանի ընդգրկուն ելույթն էր ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում 2014 թ. սեպտեմբերի 24-ին:
Նախագահ Սարգսյանը հայտարարեց. «Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին՝ չեմ կարող չանդրադառնալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի կողմից պատերազմի տարիներին ընդունած չորս բանաձևերին, որոնք պարբերաբար շահարկվում են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից՝ որպես իրենց ապակառուցողական քաղաքականության հիմնավորում»:
«Խոսքն այն բոլոր չորս բանաձևերի մասին է, որտեղ որպես առաջնային և անվերապահ պահանջ նշվում էր ռազմական և թշնամական գործողությունների դադարեցումը, ինչը չիրականացվեց Ադրբեջանի կողմից: Հենց Ադրբեջանի կողմից սույն բանաձևերի հիմնարար պահանջները չկատարելու հետևանքով էր, որ անհնարին դարձավ դրանց ամբողջական իրականացումը: Բանաձևերում կոչ էր արվում դադարեցնել խաղաղ բնակչության ռմբակոծություններն ու օդային հարվածները, զերծ մնալ միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքների ոտնահարումից, ինչին ի պատասխան՝ Ադրբեջանը շարունակում էր ռմբակոծել խաղաղ բնակչությանը՝ տարբերություն չդնելով երեխաների, կանանց, մեծահասակների միջև՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքի բոլոր իրավական և բարոյական նորմերը»:
«Եվ այսօր Ադրբեջանն առանց ամաչելու հղում է կատարում այդ բանաձևերին՝ ընտրողաբար, համատեքստից կտրված մեկնաբանում դրանք՝ որպես խնդրի կարգավորման նախապայման: ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի համարժեք մեկնաբանումն անհնար է առանց դրանցում ամրագրված պահանջների աստիճանակարգի ճիշտ ընկալման»:
«Բանաձևերում ամրագրված պահանջներից են նաև՝ տարածաշրջանում տնտեսական, հաղորդակցության ուղիների և էներգետիկ կապերի վերականգնումը (ՄԱԿ-ի ԱԽ 853 բանաձև), հաղորդակցության ուղիների վերականգնման խոչընդոտների վերացումը (ՄԱԿ-ի ԱԽ 874 բանաձև): Գաղտնիք չէ, որ հակամարտության հենց սկզբից Ադրբեջանն ու Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կիրառում են շրջափակում: Ադրբեջանի նախագահն իր ելույթներում նույնիսկ հպարտանում է դրանով՝ սեփական հանրությանը խոստանալով, որ այդ ուղղությունը մնալու է Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունը»:
«Անվտանգության խորհրդի նշված բանաձևերում կոչ է արվում Ադրբեջանի իշխանություններին ուղիղ շփումներ հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Ադրբեջանը ոչ միայն ուղիղ շփումներ չի հաստատում Լեռնային Ղարաբաղի հետ, որն, ի դեպ, 1994 թ. հրադադարի և մի շարք այլ միջազգային համաձայնագրերի իրավահավասար կողմ է, այլև թշնամանք է քարոզում մի ժողովրդի հանդեպ, որին իբր թե ցանկանում է տեսնել իր պետության կազմում»:
«Ոչ մի բանաձևում Հայաստանը չի ճանաչվել որպես հակամարտող կողմ: Մեր երկրին ուղղված կոչերում միայն խոսվում էր «շարունակել ազդեցություն գործադրել» ԼՂ հայության վրա (853, 884) հակամարտությունը դադարեցնելու համար, ինչը Հայաստանը լիարժեք իրականացրել է, և նաև դրա շնորհիվ 1994 թ. կնքվել է զինադադար: Բոլոր բանաձևերում Լեռնային Ղարաբաղը հստակորեն ճանաչվել է հակամարտող կողմ»:
«Ադրբեջանի իշխանությունները չեն իրականացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի հիմնարար պահանջները՝ այդ թվում նաև մարդասիրական նորմերի իրագործումն ու պահպանումը»:
«Ի դեպ՝ այս պահանջը ևս պարբերաբար և կոպտորեն խախտվում է Ադրբեջանի կողմից, երբ գերեվարված հայերի՝ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ դաժան և անմարդկային վերաբերմունք է ցուցաբերվում, որը շատ հաճախ նրանց մահվան պատճառ է հանդիսանում: Թեև, կարծում եմ, զարմանալն ավելորդ է. չէ՞ որ խոսքը մի պետության մասին է, որտեղ սեփական ժողովուրդն ինքն է ենթարկվում ճնշումների ու անմարդկային վերաբերմունքի: Դրա վառ վկայությունն էր օրեր առաջ ՄԱԿ-ի Կտտանքների դեմ ենթակոմիտեի առաքելության աշխատանքի ընդհատումը` պաշտոնական Բաքվի կողմից դրսևորված վարքագծի հետևանքով»:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը միակ մասնագիտացված կառույցն է, որ երկու տասնամյակ է, ինչ զբաղվում է ղարաբաղյան հիմնախնդրով՝ միջազգային հանրության կողմից ստացված մանդատով: Ադրբեջանը, քաջ գիտակցելով, որ անհնար է խաբել կամ թյուր տեղեկատվություն հրամցնել խնդրի էության մեջ խորացած Մինսկի խմբին, ջանում է խնդրի կարգավորումը տեղափոխել այլ հարթակներ՝ փորձելով խնդրին հաղորդել տարածքային վեճի բնույթ կամ շահարկելով կրոնական համերաշխության գործոնը: Դրանք կատարյալ անհեթեթություններ են: Իսկ Հայաստանն ավանդաբար ջերմ հարաբերություններ է ունեցել իսլամ դավանող ժողովուրդների հետ՝ ի դեմս արաբական աշխարհի կամ օրինակ՝ մեր անմիջական հարևան Իրանի»:
Կցանկանայի ամփոփել՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության չորս բանաձևերի խեղաթյուրումների վերաբերյալ իմ ելույթի հիմնական կետերը.
1)    ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը ընդունվել են 1993 թվականին՝ Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմի թեժ ժամանակաշրջանում: Այդ բանաձևերը արտացոլում են այն ժամանակվա պայմանները: Այդ ժամանակից ի վեր իրավիճակը կտրուկ փոխվել է:
2)    Չնայած 1994 թ. Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված հրադադարի ռեժիմին, վերջինս շարունակում է խախտել հրադադարը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի բանաձևերը `Արցախի և Հայաստանի վրա իր հաճախակի հարձակումներով:
3)    Ադրբեջանը դեմ է արտահայտվում Արցախի մասնակցությանը բանակցություններին, դրանով իսկ խախտելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը:
4)    Արցախյան հակամարտության պաշտոնական միջնորդները Մինսկի խմբի համանախագահներն են, որոնք կազմված են Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից և Ռուսաստանից, ոչ թե ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, ոչ էլ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան:
5)   Իրականում, երբ 2008 թ. Ադրբեջանը Արցախի հարցը բերեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեա, Մինսկի խմբի բոլոր երեք համանախագահները դեմ քվեարկեցին: Ադրբեջանի առաջարկն ընդունվեց միայն փոքրաթիվ պետությունների կողմից: Ճնշող մեծամասնությունը ձեռնպահ մնաց:
6)  Շրջափակելով Արցախը՝ Ադրբեջանը խախտում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերը:
7)   Կարևոր է, որ Հայաստանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի բանաձևերում հիշատակվում է ոչ թե որպես հակամարտության կողմ, այլ միայն որպես միջնորդ՝ համոզելու Արցախի հայերին ընդունելու այս բանաձևերը: 2001 թ. փետրվարի 23-ին Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևը խորհրդարանում ունեցած իր ելույթում ընդունել է այդ փաստը. «ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում չորս բանաձև է ընդունվել.... Այդ չորս բանաձևերում գրված է, որ գրավող ​​բանակը պետք է հեռանա Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից.... Բայց «Հայաստան» բառը չկա, այսինքն, «հայկական զինված ուժեր» բառերը չկան: Սակայն բանաձևերից մեկում գրված է, որ Հայաստանից պահանջել են՝ ազդեցություն գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի վրա: Իրականում, սա հայ-ադրբեջանական պատերազմ է: Իրականում Հայաստանն է ագրեսիա իրականացրել Ադրբեջանի դեմ: Այնուամենայնիվ, ոչ ոք Հայաստանը չի ճանաչում որպես ագրեսոր որևէ միջազգային կազմակերպության փաստաթղթում ...»:
Ադրբեջանցիները, որոնք շարունակում են խեղաթյուրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի չորս բանաձևերը, պետք է հետևեն նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի հայտարարությանը և ձեռնպահ մնան Հայաստանին մեղադրելուց այդ բանաձևերը խախտելու մեջ, երբ փաստացի Ադրբեջանն է, որ չի կատարում դրանք:

Harut Sassounian. How Azerbaijan Distorts
Last week, I described Azerbaijan’s distortions of two of the four UN Security Council Resolutions adopted in 1993. I will now present the remaining two Resolutions:
Excerpts from UN Security Council Resolution 874, adopted October 14, 1993:
“Calls upon the parties concerned to make effective and permanent the cease-fire established as a result of the direct contacts undertaken with the assistance of the Government of the Russian Federation in support of the CSCE Minsk Group.”
“Expresses the conviction that all other pending questions arising from the conflict… should be settled expeditiously through peaceful negotiations in the context of the CSCE Minsk process.”
“Calls for the immediate implementation of the reciprocal and urgent steps provided for in the CSCE Minsk Group’s "Adjusted timetable", including the withdrawal of forces from recently occupied territories and the removal of all obstacles to communications and transportation.”
“Calls on all parties to refrain from all violations of international humanitarian law and renews its call in resolutions 822 (1993) and 853 (1993) for unimpeded access for international humanitarian relief efforts in all areas affected by the conflict.”
“Urges all States in the region to refrain from any hostile acts and from any interference or intervention which would lead to the widening of the conflict and undermine peace and security in the region.”
Azerbaijan has violated every one of the above clauses. In addition to the frequent violations of the mandated cease-fire, the Azerbaijani forces attacked Artsakh in April 2016, causing major damage to border towns and killing civilians. By cutting off the ears of elderly Armenian villagers and decapitating several Armenian soldiers, Azerbaijan’s armed forces committed a barbaric act and a war crime!
Excerpt from UN Security Council Resolution 884, adopted November 12, 1993:
“Calls upon the Government of Armenia to use its influence to achieve compliance by the Armenians of the Nagorny Karabakh region of the Azerbaijani Republic with Resolutions 822 (1993), 853 (1993) and 874 (1993), and to ensure that the forces involved are not provided with the means to extend their military campaign further.”
Armenian officials usually neither respond to the Azeri accusations regarding the UN Security Council Resolutions nor try to set the record straight. The only exception was Pres. Serzh Sargsyan’s comprehensive speech at the U.N. General Assembly on Sept. 24, 2014.
Pres. Sargsyan stated: “While discussing the Nagorno Karabakh conflict settlement I cannot but address the four UN Security Council Resolutions, which were adopted during the war, that every so often are being exploited by the Azerbaijani authorities in order to justify their obstructive policy.”
“It is about those four Resolutions that demanded unconditionally as a matter of priority cessation of all military hostilities. Azerbaijan failed to comply. Azerbaijan's own noncompliance with the fundamental demands of these Resolutions made impossible their full implementation. The Resolutions contained calls upon the parties to cease bombardments and air strikes targeting the peaceful civilian population, to refrain from violating the principles of the international humanitarian law but instead Azerbaijan continued its indiscriminate bombardments of the civilian population. Azerbaijan did not spare children, women and old persons thus gravely violating all legal and moral norms of the international humanitarian law.”
“Now Azerbaijan cynically refers to these Resolutions -- refers selectively, pulling them out of context as a prerequisite for the settlement of the problem. The adequate interpretation of the UN Security Council Resolutions is not possible without correct understanding of the hierarchy of the demands set therein.”
“The Resolutions inter alia request the restoration of economic, transport and energy links in the region (UN SC Resolution 853) and removal of all obstacles to communications and transportation (UN SC Resolution 874). It is no secret that Azerbaijan and Turkey imposed blockade on Nagorno Karabakh and the Republic of Armenia from the outset of the conflict. The Azerbaijani President in his statements even takes pride in this fact promising his own public that direction would remain the priority of Azerbaijan's foreign policy.”
“The above mentioned UN Security Council Resolutions called upon Azerbaijan to establish direct contacts with Nagorno Karabakh. Azerbaijan refused to establish any direct contacts with Nagorno Karabakh, which was a legally equal party to the Cease-fire Agreement concluded in 1994 as well as a number of other international Agreements; moreover, Azerbaijan preaches hatred towards people it claims it wants to see as a part of their State.”
“None of the UN Security Council Resolutions identifies Armenia as a conflicting party. Our country is called upon only ‘to continue to exert its influence’ over the Nagorno Karabakh Armenians (UNSC Resolutions 853, 884) in order to cease the conflict. Armenia has fully complied, and due to its efforts a Cease-fire Agreement was concluded in 1994. All UN Security Council Resolutions recognize Nagorno Karabakh as a party to the conflict.”
“Azerbaijani authorities have failed to implement the fundamental demands of the Security Council Resolutions, including abiding and sticking by the humanitarian norms.”
“Incidentally, Azerbaijan has been gravely violating this demand every now and then. Azerbaijan's cruel and inhumane treatment of the Armenian civilian prisoners of war regularly results in their deaths. Although, I think, one shall not be surprised about it because it is the same State that suppresses and exercises the most inhumane treatment of its own people. A clear proof of it was the decision of the UN Subcommittee on Prevention of Torture to suspend its visit to Azerbaijan due to obstructions it encountered in the conduct of official Baku.”
“The Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group is the only specialized structure that has been dealing with the Nagorno Karabakh issue according to the mandate granted by the international community. While Azerbaijan is very well aware that it could not possibly deceive or misinform the Minsk Group, which is very-well immersed in the essence of the problem, it attempts to transpose the conflict settlement to other platforms trying to depict it as a territorial dispute or exploiting the factor of religious solidarity. That is ironic, since Armenia traditionally enjoys very warm relations with the Islamic nations both in the Arabic world or, for instance, with our immediate neighbor Iran.”
I would like to summarize my key points regarding Azerbaijan’s distortions of the four UN Security Resolutions:
1) The UN Security Council Resolutions were adopted in 1993 during the height of the war between Artsakh/Armenia and Azerbaijan. These Resolutions reflect the conditions on the ground at the time. Since then, the situation has dramatically changed.
2) Despite the cease-fire that was signed in 1994 between Armenia, Artsakh and Azerbaijan, the latter keeps violating both the ceasefire and the UN Security Council Resolutions by its frequent attacks on both Artsakh and Armenia.
3) Azerbaijan opposes Artsakh’s participation in the negotiations, thus violating the UN Security Council Resolutions.
4) The Minsk Group co-chairs, composed of the United States, France, and Russia, are the official mediators of the Artsakh conflict, not the UN Security Council and not the UN General Assembly.
5) In fact, when Azerbaijan brought the Artsakh issue to the UN General Assembly in 2008, all three Minsk Group co-chairs voted against it. Azerbaijan’s proposal was adopted by a small number of States. The overwhelming majority abstained.
6) By blockading Artsakh, Azerbaijan is violating the four UN Security Council Resolutions.
7) Importantly, Armenia is mentioned in the UN Security Council Resolutions, not as a party to the conflict, but only as an intermediary to persuade Artsakh Armenians to comply with these Resolutions. Azerbaijan’s President Heydar Aliyev acknowledged this fact during his speech to the Parliament on February 23, 2001: “Four resolutions have been adopted in the United Nations Security Council…. It is written in these four resolutions that the occupational army should leave occupied lands of Azerbaijan. But there is not a word "Armenia", that is, there are no words "the Armenian armed forces". But in one of resolutions it is written to demand from Armenia to exert influence on Mountainous Garabagh (Nagorno-Karabakh). In reality, it is an Armenian-Azerbaijan war. In reality, Armenia has made aggression against Azerbaijan. However, nobody recognizes Armenia as an aggressor in a document of any international organization….”
Azeris who continue to distort the four UN Security Council Resolutions should follow former President Heydar Aliyev’s statement and refrain from accusing Armenia of violating these Resolutions when in fact Azerbaijan is the one not complying with them.