Հարութ Սասունյան. Ամերիկացի փաստաբանները դատի են տալիս Թուրքիային հարյուրավոր միլիոն դոլարների պահանջով
• 16-05-2018 15:23:07   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
2017 թ. մայիսի 16-ին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Սպիտակ տանը  նախագահ Թրամփի հետ հանդիպման ժամանակ, Էրդողանի թիկնապահներն առանց դրդապատճառի հարձակվեցին և դաժանորեն ծեծեցին քուրդ և հայ ցուցարարներին, որոնք հավաքվել էին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի դիմաց: Ցուցարարներից ինը լուրջ վնասվածքներ ստացան...
Ինչպես հայտնում է «Վաշինգտոնյան» (Washingtonian) ամսագիրը, «հունիսի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսում, Վաշինգտոնի ոստիկանապետ Պիտեր Նյուշեմն ասաց «իմ ոստիկանական գործունեության 28 տարիների ընթացքում հազվադեպ եմ տեսել այն, ինչ տեսա Շերիդանի շրջանում»: Ներկայացուցիչների պալատը ընդունեց մի բանաձև ձայների 397-0 հարաբերակցությամբ՝ կոչ անելով «մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել և միջոցներ ձեռնարկել նմանատիպ միջադեպերն ապագայում կանխելու ուղղությամբ»»:
Անցյալ տարվա հուլիսին դաշնային մեծ ժյուրին մեղադրանք առաջադրեց Էրդողանի թիկնազորի 19 անդամներին, որոնց մեծ մասը դիվանագիտական ​​անձեռնմխելիություն ուներ: Որպես հետևանք, նրանք չէին կարող ձերբակալվել, իսկ հետո նրանց թույլատրվեց վերադառնալ Թուրքիա: Երկու թուրք ամերիկացիներ ձերբակալվեցին և հետագայում դատապարտվեցին մեկ տարի և մեկ օր բանտարկության: Այս միջադեպից մի քանի ամիս անց Էրդողանի թիկնապահների մեծամասնության դեմ մեղադրանքները հանվեցին՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի Թուրքիա կատարած այցի նախօրեին:
Բարեբախտաբար, Վաշինգտոնի մի խումբ ամերիկացի փաստաբաններ, որոնք այնքան վրդովված էին Էրդողանի թիկնապահների հարձակումների և Թուրքիա փախուստի պատճառով, որ անցյալ շաբաթ որոշեցին դատի տալ թուրքական կառավարությանը, նաև երկու թուրք ամերիկացիներին և երեք թուրք կանադացիներին՝ «միջազգային իրավունքի ոտնահարման, ատելության հանցանքների, ինչպես նաև հարձակման, ծեծի ու կեղծ կալանավորման համար»: Մայիսի 3-ին մեկ այլ ամերիկյան փաստաբանական ընկերություն հինգ ցուցարարների կողմից առանձին հայց ներկայացրեց ընդդեմ Թուրքիայի:
«Վաշինգտոնյանը» հաղորդել է. «Երբ ԱՄՆ կառավարությունը չի կարող կամ չի ցանկանում արդարություն ձեռք բերել Շերիդանի շրջանի տուժածների համար, Վաշինգտոնի մի խումբ փաստաբաններ ձեռնամուխ են եղել դա անելու: Դուգլաս Բրեգմանը պատկերացում չէր ունեցել հասարակական կարգի խախտման մասին, ինչպես նաև հրահրման մասին: Սակայն, այն ինչ նա տեսավ երեկոյան լուրերով, սարսափեցրին նրան. «Այս մարդը [Էրդողանը] եկել է մեր երկիր, Սպիտակ տանը խոսել է նախագահի հետ, իսկ հետո իր մարդասպաններին ուղարկել է արյունլվա անելու ամերիկացի քաղաքացիներին պարզապես նրանց արտահայտվելո՞ւ համար»:
«Վաշինգտոնյանը» հավելել է. «68-ամյա Բրեգմանը ղեկավարում է քաղաքացիական գործերով փաստաբանական ընկերություն Բեթեսդայում: Նա ծնունդով Ֆիլադելֆիայի մերձակայքից է, 1970-ականներին իրավաբանի դիպլոմ է ստացել Ջորջթաունի համալսարանում և հաստատվել այնտեղ: Նա դասավանդել է այդ և Կոլումբիայի համալսարանի իրավաբանական դպրոցում: 1960-ականներին մասնակցելով բողոքի ցույցերին, նա գիտակցել է, որ անհրաժեշտություն կա պաշտպանելու խոսքի ազատությունը, իր խոսքերով՝ «իշխանության չարաշահման» սպառնալիքներից: Բրեգմանը զանգահարել է իր գործընկերներից մեկին՝ Անդրեաս Աքարասին, որ աշխատում էր որպես իրավաբան Բրեգման, Բերբերտ, Շվարց և Գիլդա փաստաբանական ընկերությունում և հարցրել՝ «Տեսե՞լ եք, թե ի՞նչ է տեղի ունեցել այսօր Վաշինգտոնում»: Աքարասը միացել էր Բրեգմանի ընկերությանը յոթ տարի աշխատելուց հետո որպես Մերիլենդի կոնգրեսական Ջոն Սարբանեսի օգնական: Նա աշխատել էր Հարավարևելյան Եվրոպայի և Միջերկրածովյան երկրների հետ կապված մի շարք հարցերի շուրջ, զարգացնելով կապերը Թուրքիայում, Հունաստանում, Կիպրոսում և Իսրայելում: Բրեգմանը խնդրել է նրան, ուսումնասիրել, թե հնարավո՞ր է արդյոք որևէ իրավական փոխհատուցում ստանալ տուժածների համար»:
Բրեգմանը հետագայում կապ հաստատեց Վաշինգտոնի երկարամյա փաստաբան Սթիվ Փեռլսի հետ: «Ինձ մոտ եղած դատական գործը պետք է հիմնված լինի Օտարերկրյա ինքնիշխանության անձեռնմխելիության օրենքի [FSIA] վրա», ասաց Բրեգմանը: «Դու այն մարդն ես, որը կարող է դա անել»: Փեռլսը երկար տարիների հաջողության փորձ ունի Գերմանիային Հոլոքոսթի փոխհատուցման համար դատի տալու և Իրանին ու Լիբիային՝ «ահաբեկչական գործողությունների» վնասները վճարելու համար»:
«Վաշինգտոնյանը» հաղորում է. «աշխատելով Բրեգմանի և Աքարասի հետ, Փեռլսը պատրաստվում է հայց ներկայացնել հարյուրավոր միլիոնների վնասի վճարման համար Թուրքիայի Հանրապետությունից: «Ցանկացած օտարերկրյա պետության ղեկավար, որն իր անվտանգության ուժերը բաց է թողնում ԱՄՆ քաղաքացիների դեմ, որոնք իրենց օրինական իրավունքներն իրականացնում են ամերիկյան հողի վրա, չեն օգտվում FSIA օրենքի պաշտպանությունից», ասաց Փեռլսը: Մյուս իրավաբանները նրա հետ համաձայն են: Խումբը, Ագնեշկա Ֆրիզմանի («Քոհեն Միլշտեյն») ղեկավարությամբ, հայց է ներկայացրել տուժողի՝ հետևանքների մասին հայտարարության հիման վրա, ներկայացնելով Վաշինգտոնում հարձակման 13 տուժածներին, ներառյալ Մուրադ Յասային և Հիվա Արիային: Իրավաբանական խումբը ավելացրել է Մայքլ Թիգարին, որը հաջողությամբ դատի էր տվել Չիլիին՝ 1976 թվականին Վաշինգտոնում Օռլանդո Լեթելիերի սպանության համար՝ մեքենայի մեջ տեղադրված ռումբի պայթյունից.... Թիգարն ասաց, որ Ամերիկյան համալսարանի իրավաբանական դպրոցի ուսանողներն ի մի են բերում դատական հայցն ընդդեմ Թուրքիայի: Նա վստահ է իր ուժերի վրա: «Այն ժամանակ դա տևեց 16 տարի, սակայն մեզ հաջողվեց  4 միլիոն դոլար ստանալ Չիլիից», ասաց նա:
Բրեգմանը ասել է «Վաշինգտոնյանին». «Մեկնումեկը պետք է պատժվի: Մենք պատրաստ ենք ժամանակ և միջոցներ ներդնել ընդդեմ ֆաշիստական կառավարության, որպեսզի պաշտպանենք մեր հաճախորդների իրավունքները: Դրա համար արժե ջանք գործադրել»:
Մի այլ հոդվածով, «Վաշինգտոն փոստը» եզրակացրել է. «ըստ ԱՄՆ օրենսդրության՝ թուրքական կառավարությունը կարող է հակառակվել, համաձայնվել կամ հրաժարվել պաշտպանությունից դատական գործընթացներում: Հրաժարվելու դեպքում, դատավորը կարող է դատավճիռ կայացնել հօգուտ ցուցարարների»:

Harut Sassounian.American Lawyers Sue Turkey For Hundreds of Millions of Dollars
On May 16, 2017, during Turkish Pres. Recep Tayyip Erdogan’s visit with Pres. Doanld Trump in the White House, Erdogan’s bodyguards, unprovoked viciously attacked Kurdish and Armenian protesters who had gathered outside the residence of Turkey’s Ambassador in Washington, DC. Nine demonstrators were seriously injured!
According to the Washingtonian, “at a news conference on June 14, DC police chief Peter Newsham said that ‘rarely have I seen in my 28 years of policing the type of thing I saw in Sheridan Circle.’ The House of Representatives approved a resolution, 397–0, calling ‘for perpetrators to be brought to justice and measures to be taken to prevent similar incidents in the future.’”
Last July, a federal grand jury charged with assault 19 members of Erdogan’s bodyguards, most of whom had diplomatic immunity. As a result, they could not be arrested and were allowed to fly back to Turkey. Two Turkish-Americans were arrested and later sentenced to a year and a day in jail. Several months after this incident, the charges against most of Erdogan’s bodyguards were dropped on the eve of US Secretary of State Rex Tillerson’s visit to Turkey.
Fortunately, a group of Washington, DC lawyers were so outraged by the attacks and escape of Erdogan’s bodyguards back to Turkey that they decided last week to sue the Turkish government, two Turkish-Americans and three Turkish Canadians for “violations of international law and hate crimes, as well as assault, battery and false imprisonment.” On May 3, another American law firm filed a separate lawsuit by five of the protesters against Turkey.
The Washingtonian reported: “With the US government unable or unwilling to obtain justice for the Sheridan Circle victims, a group of DC lawyers set out to do so themselves. Douglas Bregman had little inkling of the riot, let alone what had provoked it. But what he saw on the news that night horrified him: ‘This guy [Erdogan] gets to come to our country, speak to the President at the White House, then send his thugs to bloody up American citizens just for speaking out?’”
The Washingtonian added: “Bregman, 68, runs a civil-practice law firm in Bethesda. Originally from suburban Philadelphia, he got a law degree from Georgetown University in the 1970s and put down roots. He lectures there and at Columbia University law school. Having participated in protests during the 1960s, he sees a need to defend freedom of speech from threats ‘like abuse of power,’ he says. Bregman phoned one of his associates, Andreas Akaras, a litigator at Bregman, Berbert, Schwartz and Gilday. ‘Did you see what happened today at Sheridan Circle?’ he asked. Akaras had joined Bregman’s firm after seven years as an aide to Maryland congressman John Sarbanes. He’d worked on a range of issues related to southeastern Europe and the Mediterranean and developed contacts in Turkey, Greece, Cyprus, and Israel. Bregman asked him to investigate whether any legal restitution was available to the victims.”
Bregman then contacted fellow longtime DC attorney Steve Perles. “I have this case that will rely on the Foreign Sovereign Immunities Act [FSIA],” Bregman said. “You’re the guy who can do it.” Perles has a long experience successfully suing Germany for Holocaust reparations and Iran and Libya to pay for damages for “terrorist acts.”
The Washingtonian reported: “working with Bregman and Akaras, Perles is preparing to file suit for hundreds of millions in damages from the Republic of Turkey. ‘Any foreign head of state who unleashes his security force against US citizens exercising their lawful rights on US soil has no protection under FSIA,’ Perles says. Other lawyers agree. A team headed by Agnieszka Fryszman of Cohen Milstein filed a victim-impact statement representing 13 victims of the Sheridan Circle attack, including Murat Yasa and Heewa Arya. The legal team has added Michael Tigar, who successfully sued the government of Chile for assassinating Orlando Letelier with a car bomb at Sheridan Circle in 1976.… Tigar says students at American University law school are putting together the case against Turkey. He’s confident in its strength. ‘It took 16 years, but we got to get $4 million from Chile,’ he says.”
Bregman told the Washingtonian: “Somebody needs to be punished. We are willing to put in the time and resources to push back against a fascist government so our clients are vindicated. It is well worth the effort.”
The Washington Post concluded: “under U.S. law, the Turkish government may fight, settle or refuse to defend against the lawsuits. In a refusal, a judge could enter a default judgment for the protesters.”