Հարութ Սասունյան. Դժբախտ զուգադիպություն. թուրք ամերիկացին հարձակվում է Բուրդենի վրա նրա ինքնասպանության նախօրեին
• 15-06-2018 12:44:02   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Ընկերներիցս մեկն ինձ ուղարկել էր Նյու Յորքում բնակվող թուրք ամերիկացի Իբրահիմ Քուրթուլուսի ծավալուն նամակի պատճենն ուղղված CNN-ի հարյուրավոր աշխատակիցների, որտեղ նա խստորեն քննադատել էր Էնթոնի Բուրդենին, Քրիս Քուոմոյին և ուրիշներին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: Քուրթուլուսի էլեկտրոնային նամակի թեման վերնագրված էր՝ «Երբ CNN-ի Քրիս Քուոմոն և «հատկապես» Էնթոնի Բուրդենը օրինականցնում են ՌԱՍԻԶՄԸ»:
Դժբախտ զուգադիպությամբ, թուրքական նամակն ուղարկվել է 2018 թ. հունիսի 5-ին՝ Բուրդենի ինքնասպանություն գործելուց ընդամենը երեք օր առաջ... Հաշվի առնելով, որ վերջին օրերին մեծ թվով հայեր և օտարազգիներ էին գրել՝ անհիմն կասկածներ հայտնելով, թե Բուրդենի մահվան պատճառը Ադրբեջանը կամ Թուրքիան են, ուզում եմ հստակեցնել, որ ես չեմ հավատում նման դավադրությունների: Ցավոք, Բուրդենը, որը տարիներ շարունակ թմրանյութեր էր օգտագործել, մոլի խմող էր և տառապել է լուրջ դեպրեսիայից, անցյալ շաբաթ ինքնասպանություն գործեց հյուրանոցի համարում Ֆրանսիա կատարած այցի ժամանակ:
Բացի այդ, նրանք, ովքեր քարոզում են այդ դավադրությունները, վնաս են հասցնում հայկական շահերին: Էնթոնի Բուրդենը, որը «Անծանոթ վայրեր» ճամփորդական և խոհարարական հայտնի շոու ուներ CNN հեռուստաընկերությունում, հայտնվել էր Ադրբեջանի «սև ցուցակում»՝ անցալ տարի Հայաստան կատարած այցից հետո Արցախ մեկնելու համար: Հեռուստահաղորդումն անցյալ ամիս ցուցադրվեց CNN-ով, մեծ հրճվանք պատճառելով հայերին և առաջ բերելով ադրբեջանցիների ու թուրքերի վրդովմունքը: Ենթադրելով, թե Ադրբեջանն է սպանել Բուրդենին՝ հայերը պարզապես օտարներին տարհամոզում են Արցախ այցելելուց...
Քուրթուլուսը հարձակվել է CNN-ի Քրիս Քուոմոյի վրա՝ նրա շոուի ընթացքում կոնգրեսական Ադամ Շիֆից (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) հարցազրույց վերցնելու համար: Քուրթուլուսը Շիֆին ներկայացրել էր որպես «ռասիստ»՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աջակցության համար և համեմատել Կու-կլուքս-կլանի Դեյվիթ Դյուկի հետ: Այնուհետև Քուրթուլուսն քննադատել է կոնգրեսական Նենսի Փելոսիին (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա)՝ 2016 թ. նրա հայտարարության մեջ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: Քուրթուլուսը ծիծաղելիորեն պնդել է, որ Ցեղասպանության ժամանակ հայերը հնարավոր է մահացել են «ծերությունից», այլ ոչ թե սպանություններից...
Քուրթուլուսը նաև իր զայրույթն է թափել Էմի Գուդմանի վրա, որը վարում է «Ժողովրդավարությունը հիմա»  մրցանակակիր ռադիո-հեռուստատեսային լուրերի ծրագիրը, որ եթեր է տրվում Հյուսիսային Ամերիկայի 900 հանրային հեռարձակման կայաններով՝ իր շոուի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար:
Քուրթուլուսը ոչ միայն հերքել է Հայոց ցեղասպանության իրողությունը՝ այն անվանելով «կեղծիք», այլև մեղադրել է հայերին՝ «թուրքերի դեմ ոչնչացման արշավ» կազմակերպելու համար... Նա նաև կեղծորեն պնդել է, որ «հայերի դեմ համակարգված բնաջնջման արշավը ոչ միայն անհավանական էր, այլև անհնարին...»:
Այնուհետև Քուրթուլուսը քննադատել է Էնթոնի Բուրդենին՝ Սերժ Թանկյանի ուղեկցությամբ Հայաստան և Արցախ կատարած այցելությունների համար: Քուրթուլուսը Թանկյանին ներկայացրել է որպես «հայ-ամերիկյան ռոք խմբի (System of a Down) անդամ, որի հիմնական նենգ նպատակն է աշխարհի երիտասարդ երկրպագուների ուղեղների լվացումը՝ «Հայոց ցեղասպանությունը» ընդունելու համար»: Այնուհետև Քուրթուլուսը մեղադրել է Բուրդենին՝ «այդ ատելության ողջ քարոզչությունը իր դրվագում  (https://www.youtube.com/watch ?v=A3oEJjTbDpo) կրկնելու համար»:
Վիրջինիա նահանգի Չարլոթվիլի սպիտակ «սուպրեմասիստների» հետ Բուրդենին համեմատելուց հետո, Քուրթուլուսը հարցնում է՝ «ո՞րն է տարբերությունը»: Ցավոք, Քուրթուլուսը զրպարտել է որևէ մեկին, որը պաշտպանել է Հայոց ցեղասպանության հավաստիությունը: Ուրիշները մեղավոր չեն, որ Օսմանյան Թուրքիայի կառավարությունը կազմակերպել էր հայ ժողովրդի բնաջնջումը: Եթե դրա հետևանքով թուրք ժողովուրդը սարսափելի վարկ է ձեռք բերել, սխալ է դրանում մեղադրել հայ զոհերին: Քուրթուլուսի փաստարկը համարժեք է նրան, որ դատապարտեն բոլոր նրանց, որոնք խոսում են Հրեական հոլոքոստի մասին, քանի որ դա կարող է վնասել գերմանացիների վարկին...
Այնուհետև Քուրթուլուսն անարգել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրած բոլոր մտավորականներին, ներառյալ դեսպան Հենրի Մորգենթաուին, որն իր «Մի ազգի սպանությունը» գրքում գրել է ականատեսի վկայությունները: Դրա փոխարեն, Քուրթուլուսը գովերգել է այսպես կոչված «մտավորականներին», որոնք ցեղասպանության ժխտողներ են՝ թուրքական կառավարության ֆինանսավորմամբ:
Քուրթուլուսն իր նամակն ավարտել է Բուրդենի հասցեին ուղղված հավելյալ վիրավորանքներով. «Եթե ես ապրեի ավելի քիչ ռասիստական երկրում, Էնթոնի Բուրդենը անհապաղ կկորցներ իր աշխատանքը: Սակայն խնդիրը կապված չէ միայն ատելությամբ լի մոլեռանդների հետ, իչպիսին Էնթոնի Բուրդենն է. ինչո՞ւ է [CNN-ի] նախագահ Ջեֆ Ցուկերը, որը նույնպես ստացել է մեր հաղորդագրությունները, թույլատրում Բուրդենի արատավոր ռասիզմը»:
Քուրթուլուսը մեղադրել է նաև CNN-ի այլ աշխատակիցների, որոնք չեն բողոքել՝ «Էնթոնի Բուրդենի անպատասխանատվության, ատելության և կոռուպցիայի փաստերի դեմ.... Ինչպե՞ս կարող էին CNN-ի լրագրողները հանդուրժել Էնթոնի Բուրդենի նախապաշարմունքները, ինչպես նաև փաստերի կեղծումը»:
Քուրթուլուսի բազմաթիվ կեղծիքների և խեղաթյուրումների դեմ հակադրվելու փոխարեն ես պարզապես մեջբերում կանեմ Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքից, որը 1926 թ. օգոստոսի 1-ին Los Angeles Examiner թերթում հրապարակված հարցազրույցում խոստովանել է. «Նախկին Երիտթուրքերի կուսակցության այս մնացորդները, որոնք պետք է պատասխան տան մեր միլիոնավոր քրիստոնյա հպատակների կյանքի համար, որոնց զանգվածաբար դաժանաբար քշեցին իրենց տներից և կոտորեցին, չեն ենթարկվում հանրապետական իշխանությանը: Նրանք մինչ օրս ապրել են թալանով, կողոպուտով և կաշառակերությամբ ու թշնամաբար են վերաբերվել ցանկացած գաղափարի կամ առաջարկության՝ լծվելու օգտակար աշխատանքի և վաստակելու իրենց ապրուստը իրենց ճակատի արդար քրտինքով»։
Քանի որ ես Քուրթուլուսի էլեկտրոնային նամակի պատճենը ստացել եմ CNN-ի հարյուրավոր էլեկտրոնային փոստի հասցեների ամբողջական ցանկի հետ միասին, որոնց նա ուղարկել էր իր էլեկտրոնային նամակը, ես իմ հոդվածը կուղարկեմ միևնույն էլեկտրոնային փոստի հասցեներով, որպեսզի Քուրթուլուսը չխաբի CNN- ի լրագրողներին:

Harut Sassounian. Unfortunate Coincidence: Turkish-American Attacks Bourdain on the Eve of his Suicide
• 15-06-2018 12:44:02   | USA  |  Articles and Analyses
A friend forwarded to me the copy of a lengthy email that was sent by Ibrahim Kurtulus, a Turkish-American from New York City, to hundreds of CNN employees harshly criticizing Anthony Bourdain, Chris Cuomo and others for acknowledging the Armenian Genocide. The subject of Kurtulus’s email is titled: “When CNN's Chris Cuomo and 'Especially' Anthony Bourdain Legitimize RACISM.”
By an unfortunate coincidence, the Turkish email was sent on June 5, 2018, barely three days before Bourdain committed suicide! Given the large number of Armenians and non-Armenians who have written in recent days expressing their unfounded suspicion that Azerbaijan or Turkey caused Bourdain’s death, I want to make it clear that I do not believe in such conspiracies. Sadly, Bourdain, who had used drugs for many years, was a heavy drinker and suffered from serious depression, committed suicide in his hotel room during a visit to France last week.
In addition, those who propagate such conspiracies are damaging Armenian interests. Anthony Bourdain, who had the popular TV travel and food show “Parts Unknown” on CNN, was blacklisted by Azerbaijan for having gone to Artsakh after visiting Armenia late last year. The show aired on CNN last month to the great delight of Armenians worldwide and dismay of Azeris and Turks. By alleging that Azerbaijan killed Bourdain, Armenians are simply discouraging non-Armenians from visiting Artsakh!
Kurtulus also attacked Chris Cuomo of CNN for interviewing on his show Cong. Adam Schiff (Dem.- CA). Kurtulus described Schiff as “a racist” for championing the recognition of the Armenian Genocide and compared him with David Duke of the KKK. Kurtulus then picked on Congresswoman Nanci Pelosi (Dem.-CA) for acknowledging the Armenian Genocide in her 2016 statement. Kurtulus ridiculously claimed that Armenians may have died of “old age” rather than being murdered during the Genocide!
Kurtulus also blasted Amy Goodman, host of the award-winning ‘Democracy Now!’, a TV/Radio news program that airs on 900 public broadcast stations in North America, for acknowledging the Armenian Genocide in her show.
Kurtulus not only denied the occurrence of the Armenian Genocide by calling it a ‘hoax,” but turned around and blamed Armenians for committing an “extermination campaign against Turks”! He also falsely claimed that “a systematic extermination campaign against Armenians would have been not only unlikely, but out of the question”!
Kurtulus then criticized Anthony Bourdain for accompanying Serj Tankian on his trip to Armenia and Artsakh. Kurtulus described Tankian as “a member of an Armenian-American heavy metal band (System of a Down), a major insidious purpose of which has been to brainwash worldwide youthful fans into acceptance of an ‘Armenian genocide.’” Kurtulus went on to accuse Bourdain of repeating “all of the hateful propaganda in his episode (https://www.youtube.com/watch ?v=A3oEJjTbDpo).”
After comparing Bourdain to white ‘supremacists’ in Charlottville, Virginia, Kurtulus asked: “what is the difference?” Regrettably, Kurtulus defamed anyone who has supported the veracity of the Armenian Genocide. It is no one else’s fault that the Ottoman Turkish government organized the extermination of the Armenian people. If, as a result, the Turkish nation has had a horrible reputation, it is wrong to blame it on the Armenian victims. Kurtulus’s argument is the equivalent of condemning anyone who speaks about the Jewish Holocaust because that may tarnish the reputation of Germans!
Kurtulus then disparaged all of the scholars who have written on the Armenian Genocide, in addition to Amb. Henry Morgenthau who had written an eyewitness account in his book, “The Murder of a Nation.” Instead, Kurtulus praised so-called ‘scholars’ who are genocide denialists funded by the Turkish government.
Kurtulus ended his email with more insults directed at Bourdain: “If I lived in a less racist society, Anthony Bourdain would be losing his job in a moment. Yet the problem does not only rest with hateful bigots such as Anthony Bourdain; why did [CNN] President Jeff Zucker, who has also been receiving our communications, allow for Bourdain's vicious racism?”
Kurtulus also blamed other CNN employees for not protesting “Anthony Bourdain's irresponsibility, hatefulness and corruption of the facts. …How could CNN journalists exercise any tolerance over Anthony Bourdain's prejudices, as well as his twisting of the facts?”
Rather than countering the many lies and distortions of Kurtulus, I will simply quote from Kemal Ataturk, the founder of the Turkish Republic, who during an interview published by the Los Angeles Examiner on August 1, 1926, confessed: “These leftovers from the former Young Turk Party, who should have been made to account for the lives of millions of our Christian subjects who were ruthlessly driven en masse from their homes and massacred, have been restive under the Republican rule. They have hitherto lived on plunder, robbery and bribery, and become inimical to any idea or suggestion to enlist in useful labor and earn their living by the honest sweat of their brow.”
Since I have received a copy of the Kurtulus email along with the complete list of hundreds of email addresses at CNN where he dispatched his email, I will send my article to the same email addresses so CNN journalists will not be deceived by Kurtulus.