Կրոնական ազատությունների մասին իր տարեկան զեկույցում ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունը խստորեն քննադատում է Թուրքիային․Հարութ Սասունյան
• 27-06-2018 13:39:17   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարությունը վերջերս հրապարակել է 2017 թ. իր զեկույցը միջազգային կրոնական ազատությունների մասին մոտ 200 երկրներում, ներառյալ Թուրքիայում, Ադրբեջանում և Հայաստանում։ Այս շաբաթ մեր ուշադրության կենտրոնում կլինի  Թուրքիայի վերաբերյալ բաժինը։
Ընդհանուր առմամբ, Թուրքիայում բոլոր կրոնական խմբերը, որոնք սունի մահմեդական չեն, տառապում են խտրականությունից և հալածանքներից: Ալևիները, որոնք կազմում են Թուրքիայի 81 միլիոն բնակչության մեկ քառորդը, պետության կողմից դիտարկվում են որպես «հերետիկոս մահմեդականներ», որոնց պաշտամունքի վայրերը չեն ճանաչվում: Հաճախ հրեաներին վարկաբեկող հակասեմիտական հոդվածներ են հրապարակվում թուրքական թերթերում։ Նախագահ Էրդողանը հանրությանը մշտապես հրահրում է  հակաիսրայելական հռետորաբանությամբ:
Պետքարտուղարությունը տեղեկացնում է՝ «Կրոնական փոքրամասնություններն ասում են, որ շարունակում են դժվարություններ կրել հանրակրթական դպրոցներում պարտադիր [իսլամական] կրոնի դասերից ազատվելու, պաշտամունքի վայրերի գործածման կամ բացման, ինչպես նաև հողի ու սեփականության վեճերի լուծման հարցում: Կառավարությունը սահմանափակել է կրոնական փոքրամասնություն կազմող խմբերի ջանքերը իրենց հոգևորականների պատրաստման գործում...: [Իսլամական] կրոնի դասերը շաբաթական երկու ժամ են 4-12-րդ դասարանի աշակերտների համար։ Միայն այն աշակերտները, որոնք իրենց նշել են «քրիստոնյա» կամ «հրեա» ազգային ինքնության քարտերում, կարող են դիմել կրոնական դասերից ազատվելու համար: Աթեիստները, ագնոստիկները, ալևիները կամ ոչ սունի այլ մահմեդականները, բահաիսները, եզդիները կամ նրանք, ովքեր ազգային ինքնության քարտի վրա բաց են թողել կրոնական բաժինը, չեն կարող ազատվել այդ դասերից»:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու շուրջ 90 հազար անդամներ ապրում են Թուրքիայում, որոնցից 60 հազարը քաղաքացիներ են, իսկ 30 հազարը՝ Հայաստանից գաղթականներ առանց բնակության իրավունքի։ ԱՄՆ-ի զեկույցում նշվում է, որ «փաստաթղթեր չունեցող Հայաստանից գաղթականների և Սիրիայից հայ փախստականների երեխաները» կարող են հաճախել հանրակրթական դպրոցներ: «Քանի որ կառավարությունը գաղթական և փախստական երեխաներին օրինականորեն դասակարգում է որպես «այցելուներ», սակայն նրանք իրավունք չունեն դիպլոմ ստանալ այս դպրոցներից»:
Թուրքական կառավարությունը, Լոզանի 1923 թ. պայմանագրի պահանջի համաձայն, հատուկ կարգավիճակ է տալիս «ոչ մահմեդական փոքրամասնություններին» (հայ առաքելական քրիստոնյաներ, հրեաներ և հունական ուղղափառ քրիստոնյաներ): Սակայն, ըստ ԱՄՆ-ի կրոնական զեկույցի, կառավարությունը չի ճանաչում «ոչ մահմեդական փոքրամասնությունների ղեկավարությանը կամ վարչական կառույցները, ինչպես օրինակ, պատրիարքարանները եւ գլխավոր ռաբինատները, որպես իրավաբանական անձինք, որի հետևանքով նրանք չեն կարողանում գնել սեփականություն կամ պահպանել դրա իրավունքը կամ հայց ներկայացնել դատարան։ Այս երեք խմբերը, այլ կրոնական փոքրամասնությունների համայնքների հետ միասին ստիպված էին ապավինել անկախ հիմնադրամներին, որոնք նախկինում ստեղծել էին առանձին կառավարման խորհուրդներ՝ կրոնական ունեցվածքի պահպանման և վերահսկողության համար։ Հիմնադրամները չեն կարողանում ընտրություններ անցկացնել` իրենց կառավարման խորհուրդների անդամակցությունը թարմացնելու համար, քանի որ կառավարությունը, չնայած խոստումներին, դեռևս չի հրապարակել նոր կանոնակարգեր, որոնք կփոխարինեն 2013 թվականին վերացվածին՝ թույլ տալով հիմնադրամի խորհրդի անդամների ընտրություն»:
Այնուամենայնիվ, «Հայ Առաքելական պատրիարքարանը և [հունական] Էկումենիկ պատրիարքարանը շարունակ ձգտել են իրավական ճանաչման, և նրանց համայնքները գործել են որպես անհատական կրոնական հիմնադրամների համախմբում։ Քանի որ պատրիարքարանները չունեին իրավաբանական անձի կարգավիճակ, առանձին խորհուրդների կողմից վերահսկվող առընթեր հիմնադրամները տիրապետել են կրոնական համայնքների ամբողջ գույքը, և պատրիարքարանները որևէ իրավական իրավասություն չունեին ուղղորդել ցանկացած ունեցվածքի օգտագործումը կամ այլ կերպ կառավարել իրենց համայնքները», նշված է ԱՄՆ-ի զեկույցում:
Թուրքական կառավարությունը խոչընդոտում է նաև Հայոց եկեղեցու նոր պատրիարքի ընտրությանը Թուրքիայում` անգործունակ պատրիարքին փոխարինելու համար։ ԱՄՆ-ի զեկույցում նշվում է, որ «մարտին (2017 թ.) Ստամբուլի նահանգապետարանը դադարեցրել է Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր վեհաժողովի որոշումը՝ ընտրելու փոխանորդ՝ նոր պատրիարք ընտրելու գործընթացը սկսելու համար։  Ներկայիս պատրիարք Մեսրոպ II չի կարող կատարել իր պարտականությունները առողջական վիճակի պատճառով, և պատրիարքի տեղապահը շարունակում է զբաղեցնել պաշտոնը: Համայնքի որոշ անդամներ քննադատել են նահանգապետարանի հայտարարությունը, որպես միջամտություն եկեղեցու ներքին գործերին: Պատրիարքության աղբյուրները հայտնել են, որ կառավարությունը հետագայում ճանաչել է տեղապահ ընտրելու մարտ ամսվա ընտրությունները: Հուլիսին ընտրված տեղապահը դիմել էր կառավարությանը դեկտեմբերին պատրիարքական ընտրություններ անցկացնելու համար: Տարեվերջին համայնքը կառավարությունից արձագանք չէր ստացել, թե ինչպես վարվել պատրիարքական ընտրությունների հետ»:
Համաձայն ԱՄՆ-ի զեկույցի՝ «կրոնական համայնքները շարունակում են վիճարկել կառավարության կողմից 2016 թ. իրենց ունեցվածքի բռնագրավումը, որոնք վնասվել էին կառավարության անվտանգության ուժերի և Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) ահաբեկչական խմբերի միջև բախումների հետևանքով: Կառավարությունն այդ գույքը բռնագրավել է իրենց կողմից ասված «հետճգնաժամային վերակառուցման» համար: Տարեվերջին կառավարությունը չի վերադարձրել կամ ավարտել կալվածքների վերանորոգումը, ներառյալ ԴիյարբեքիրիՍուր շրջանի պատմական և հնագույն Քյուրսունլու մզկիթը, Հասիրլիի մզկիթը, Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցին, Մարի Փեթուն քալդեական եկեղեցին, Սիրիական բողոքական եկեղեցին և Հայ կաթոլիկ եկեղեցին: Ապրիլին Պետական խորհուրդը՝ վերին ատյանի վարչական դատարանը, ժամանակավոր որոշում է կայացրել՝  կասեցնելու Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու բռնագրավումը»:
Հայկական և կրոնական այլ փոքրամասնությունների հիմնադրամները 2011-ից ի վեր ներկայացրել են 1560 դիմում, տասնյակ տարիներ առաջ բռնագրավված իրենց ունեցվածքի վերադարձման համար: Կառավարությունը վերադարձրել է միայն 333 կալվածքներ և փոխհատուցել 21 այլ կալվածքների համար։
ԱՄՆ-ի զեկույցում նաև նշվում է, որ «տարբեր ինքնակոչ իսլամիստական խմբեր շարունակում են սպառնալ և քանդել քրիստոնեական սրբավայրեր։ Սեպտեմբերին մի անհայտ խումբ քարեր է նետել Ստամբուլի Նարիկապի թաղամասում գտնվող հայկական Սուրբ Թադևոս եկեղեցու վրա, կոտրելով լուսամուտները: Որոշ վկաներ ասել են, որ հարձակվողները բղավել են հակահայկական կարգախոսներ, մինչ ներսում տեղի էր ունենում սուրբ մկրտության արարողություն։ Սեպտեմբերին Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու հիմնադրամի նախագահն ասել է, որ անհայտ ավազակները բազմիցս թալանել են Դիարբեքիրի եկեղեցին, չնայած շրջանում շարունակվող պարետայի ժամին»։
Ինչպես սպասվում էր, Թուրքիայի արտգործնախարարությունը մերժել է կրոնական իրավունքների խախտման մասին ԱՄՆ-ի զեկույցը`այն անվանելով «որոշ անհիմն պահանջների կրկնություն»: Սակայն, կրկնությունը հաստատում է, որ փոքրամասնությունների կրոնական իրավունքների պաշտպանության բարելավում չի եղել: Թուրքական կառավարությունը շարունակում է բացահայտորեն անտեսել հայկական, ասորական և հունական կրոնական փոքրամասնությունների, ինչպես նաև հրեաների և ալևիների իրավունքները:
Որպես ապացույց Թուրքիայում նախագահ Էրդողանի իշխանության օրոք տիրող ահաբեկչական մթնոլորտի՝ հրեական, Հայ Առաքելական, Հայ Կաթոլիկ և սիրիական համայնքների կրոնական առաջնորդներն անցյալ կիրակի իրենց պարտավորված են զգացել շնորհավորական ուղերձներ հղել Էրդողանի՝ Թուրքիայի բռնապետի վերընտրման կապակցությամբ…

• 27-06-2018 13:39:17   | USA  |  Articles and Analyses
The US State Department just issued its 2017 report on International Religious Freedom in about 200 countries, including Turkey, Azerbaijan, and Armenia. This week, we will focus our attention on the section on Turkey.
In general, all religious groups that are not Sunni Muslim suffer from discrimination and persecution in Turkey. Alevis, who constitute over a quarter of Turkey’s population of 81 million, are viewed by the state as “Heterodox Muslims” whose houses of worship are not recognized. Anti-Semitic articles vilifying Jews are frequently published in Turkish newspaper. Pres. Erdogan constantly provokes the public by his Anti-Israel rhetoric.
The State Department reports that “Religious minorities said they continued to experience difficulties obtaining exemptions from mandatory [Islamic] religion classes in public schools, operating or opening houses of worship, and in addressing land and property disputes. The government restricted minority religious groups’ efforts to train their clergy…. [Islamic] religion classes are two hours per week for students in grades four through 12. Only students who marked ‘Christian’ or ‘Jewish’ on their national identity cards may apply for an exemption from religion classes. Atheists, agnostics, Alevis or other non-Sunni Muslims, Bahais, Yezidis, or those who left the religion section blank on their national identity card may not be exempted.”
Approximately 90,000 members of the Armenian Apostolic Church live in Turkey, of which 60,000 are citizens and 30,000 are migrants from Armenia without legal residence. The U.S. Report states that “children of undocumented Armenian migrants and Armenian refugees from Syria” could attend public schools. “Because the government legally classified migrant and refugee children as ‘visitors,’ however, they were ineligible to receive a diploma from these schools.”
The Turkish government, as required by the 1923 Lausanne Treaty, grants a special status to “non-Muslim minorities” (Armenian Apostolic Christians, Jews, and Greek Orthodox Christians). However, according to the U.S. Religious Report, the government does not acknowledge “the leadership or administrative structures of non-Muslim minorities, such as the patriarchates and chief rabbinate, as legal entities, leaving them unable to buy or hold title to property or to press claims in court. These three groups, along with other minority religious communities, had to rely on independent foundations they previously organized, with separate governing boards, in order to hold and control individual religious properties. The foundations remained unable to hold elections to renew the membership of their governing boards because the government, despite promises to do so, had still not promulgated new regulations to replace those repealed in 2013 that would have allowed the election of foundation board members.”
Nevertheless, “The Armenian Apostolic Patriarchate and the [Greek] Ecumenical Patriarchate continued to seek legal recognition, and their communities operated as conglomerations of individual religious foundations. Because the patriarchates did not have legal personality, associated foundations controlled by individual boards held all the property of the religious communities, and the patriarchates had no legal authority to direct the use of any assets or otherwise govern their communities,” the U.S. Report states.
The Turkish government also obstructs the election of a new Patriarch for the Armenian Church in Turkey to succeed the incapacitated Patriarch. The U.S. Report states that “in March [2017] the Istanbul governor’s office suspended a decision by the Spiritual Assembly of the Armenian Patriarchate to elect a trustee to start the process for the election of a new patriarch. Incumbent Patriarch Mesrob II remained unable to perform his duties because of his medical condition, and an acting patriarch continued to fill the position. Some members of the community criticized the governorship’s notification as interference in the internal affairs of the church. Patriarchate sources said the government later recognized the March election to elect a trustee. In July the elected trustee applied to the government to hold the patriarchal election in December. At year’s end, the community had not received a response from the government about how to proceed with the patriarchal election.”
According to the U.S. Report, “Religious communities continued to challenge the government’s 2016 expropriation of their properties damaged in clashes between government security forces and the terrorist group Kurdistan Worker’s Party (PKK). The government expropriated those properties for their stated goal of ‘post-conflict reconstruction.’ By the end of the year, the government had not returned or completed repairs on any of the properties, including the historic and ancient Sur District of Diyarbakir Province, Kursunlu Mosque, Hasirli Mosque, Surp Giragos Armenian Church, Mar Petyun Chaldean Church, Syriac Protestant Church, and the Armenian Catholic Church. In April the Council of State, the top administrative court, issued an interim decision to suspend the expropriation of Surp Giragos Armenian Church.”
Armenian and other religious minority foundations had submitted 1,560 applications since 2011 for the return of their properties confiscated decades ago. The government returned only 333 properties and paid compensation for 21 others.
The U.S. Report also states that “various self-defined Islamist groups continued to threaten and vandalize Christian places of worship. In September an unidentified group threw stones at the Armenian Surp Tateos Church in the Narlikapi neighborhood of Istanbul, breaking windows. Some witnesses said the attackers shouted anti-Armenian slogans while a baptismal ceremony took place inside. In September the president of the Surp Giragos Armenian Church Foundation said unidentified looters had burglarized the church in Diyarbakir multiple times, despite a continuing curfew in the area.”
As expected, the Turkish Foreign Ministry rejected the U.S Report of the violations of religious rights calling it “a repetition of certain baseless claims.” However, the repetition confirms that there has not been an improvement in the protection of the religious rights of minorities. The Turkish government has continued to blatantly ignore the rights of Armenian, Assyrian and Greek religious minorities, as well as Jews and Alevis.
As an indication of the reign of terror prevailing in Turkey under Pres. Erdogan, the religious leaders of the Jewish, Armenian Apostolic, Armenian Catholic, and Syriac communities felt obligated to issue congratulations last Sunday for the re-election of Erdogan, the tyrant of Turkey!