ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդիպել է այլ պետություններում ՀՀ<br /> դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին<br />
ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդիպել է այլ պետություններում ՀՀ
դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին
• 03-09-2009 17:20:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը սեպտեմբերի 2-ին ծրագրային ելույթով հանդես է եկել այլ պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների ամենամյա հավաքում: Ինչպես հայտնում են ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հ.Հակոբյանը նշել է, որ ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը մոտ մեկ տարվա իր աշխատանքի ընթացքում արտգործախարարության հետ համագործակցելու որեւէ խնդիր չի ունեցել: Նա ներկայացրել է ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքները եւ առաջարկել կարեւոր ծրագրեր, որոնք ՀՀ դեսպանությունների հետ համագործակցությամբ պետք է իրականացվեն Սփյուռքի համայնքներում: Որպես Հայաստան-Սփյուռք գործակցության քաղաքականության հստակ զարգացում` նա կարեւորել է ՀՀ Սահմանադրությունում «հայկական Սփյուռք» հասկացության ամրագրումը, օրենսդրությունում երկաքաղաքացիության ինստիտուտի սահմանումը եւ դրա կիրարկման իրավական հիմքերի ստեղծումը, «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման» հայեցակարգի իրականցումը: Նախարարարության առաջնային խնդիրներն են հայապահպանությունը, հայ ներուժի հայտնաբերումը, հայրենադարձության խթանումը: Նախարարը դիվանագետներին է ներկայացրել Սփյուռքի համայնքների տվյալների շտեմարանների ձեւավորման, գաղթօջախների պատմության ուսումնասիրման, համահայկական խորհրդաժողովների կազմակերպման, Սփյուռքի համայքներին աջակցության համալիր ծրագրերը եւ նախագծերը, խոսել սփյուռքահայ երիտասարդների Հայաստան պարբերական այցելությունների «Արի տուն» ծրագրի, նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային թերթի ու տեսակոնֆերանսների ծրագրերի արդյունավետության մասին: Հ.Հակոբյանը կարեւորել է Սփյուռքի չկազմակերպված համայնքների կազմակերպման, հայկական մեկօրյա դպրոցների ցանցի ընդլայնման, ուսուցման որակի բարձրացման, «հայ ոգին աշխույժ պահելու համար» մշակութային ծրագրերի ընդլայնման խնդիրները: Նա դիվանագետներին առաջարկել է սատարել Սփյուռքի նախարարության բարեկամների խորհուրդների ձեւավորմանը` նշելով, որ այդ կառույցներն իրենց հերթին կհեշտացնեն դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքը: ՀՀ Սփյուռքի նախարարը տեղեկացրել է նաեւ, որ մոտ ապագայում կկազմավորվի ամբողջ հայության ներկայացուցչական մարմին` Ազգային խորհուրդ: Հրանուշ Հակոբյանը նաեւ պատասխանել է դիվանագետների հարցերին:

Министр Диаспоры РА встретилась с руководителями<br /> диппредставительств Армении в иностранных государствах<br />
Министр Диаспоры РА встретилась с руководителями
диппредставительств Армении в иностранных государствах
• 03-09-2009 17:20:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 3 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Министр Диаспоры РА Грануш Акобян 2 сентября выступила с программной речью перед участниками ежегодной встречи руководителей дипломатических представительств РА в других государствах. Как сообщают из пресс-службы Миндиаспоры, Г.Акобян отметила, что Министерство за почти год своей деятельности не имело никаких проблем с Министерством иностранных дел. Она представила проделанную министерством работу и предложила важные программы, которые, при сотрудничестве с посольствами, должны быть претворены в жизнь в зарубежных армянских общинах. В качестве конкретных шагов по развитию политики партнерства Армения-Спюрк она особо подчеркнула закрепление в Конституции РА понятия "армянская Диаспора", законодательное учреждение института двойного гражданства и создание юридических основ его применения, реализацию концепции "Развития сотрудничества Армения-Спюрк". Первоочередными задачами министерства являются сохранение армянской идентичности, выявление армянского потенциала, стимулирование репатриации. Министр представила дипломатам комплексные программы и проекты по формированию баз данных о зарубежных общинах, по изучению истории армянских общин, организации всеармянских конференций, по оказанию помощи общинам, она говорила также об эффективности программы "Приди домой!", электронной газеты министерства "Армяне сегодня" и программ по видеоконференциям. Г.Акобян подчеркнула также значение организации неорганизованных общин, расширения сети однодневных армянских школ, повышения качества обучения и т.д. Она предложила дипломатам оказать содействие формированию советов друзей Министерства диаспоры, отметив, что эти структуры в свою очередь облегчат работу диппредставительств. Министр информировала дипломатов также о том, что в ближайшем будущем будет создан всеармянский представительский орган - Национальный совет. Грануш Акобян также ответила на вопросы дипломатов.