«Armenian Assembly»-ն մրցանակներ է շնորհել ARMONIA մրցույթի հաղթողներին
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը և աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը «Սուրբ Ծննդյան հանդիպման» հյուրերին դիմել են տեսաուղերձով Գնեսինների անվան երաժշտական դպրոցում, որտեղ 2019 թ. մեկնարկել են դուդուկի դասեր:
Ամենամյա «Սուրբ Ծննդյան հանդիպումը» բացեց հեռուստահաղորդավարուհի Թինա Կանդելակին. «ARMONIA մրցույթը հայ երեխաների և երիտասարդների շրջանում տաղանդների բացահայտելն ու աջակցելն է: Սա «Assembly»-ի առաջնահերթ ուղղություններից է: Սրընթաց կերպով տեխնոլոգիականացվող աշխարհում, որում իրենց ներդրումն ունեն նաև այստեղ ներկա գտնվող որոշ հայեր, ամեն ինչ դառնում է ավելի մեխանիկական, ուստի աուտենտիկ, ազգային հատկանիշների և առանձնահատկությունների պահպանումը դառնում է ավելի ու ավելի բարդ»:
Իր տեսաուղերձում Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է միջոցառման կարևորությունը. «Հարգելի՜ հայրենակիցներ, հարգարժան պարոն Ենգիբարյան, ի սրտե ողջունում եմ ձեզ:  Գիտեմ, որ այսօր  առանձնահատուկ  միջոցառում է կազմակերպվել, որն իր շուրջն է համախմբել Ռուսաստանի բազմաթիվ հայերի, ովքեր նվիրված են իրենց պատմական հայրենիքին և միաժամանակ հանդիսանում են Ռուսաստանի օրինակելի քաղաքացիներ»:
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանն իր տեսաուղերձում ARMONIA մրցույթի հաղթողներին հրավիրել է  Իտալիայում կայանալիք իր խաղին:
Երիտասարդ երաժիշտների նախընտրական փուլը կայացել է առցանց ռեժիմով և հավաքագրել Հայաստանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Լատվիայի և Բելառուսի հայկական Սփյուռքից ավելի քան 150 երիտասարդ երաժիշտների:
ARMONIA մրցույթի հաղթողներն են`
Եկատերինա Նայդյոնովա, ֆլեյտա, Ռուսաստան, 1-ին տարիքային կատեգորիա,
Սերգեյ Մկրտչյան, ջութակ, ֆլեյտա, Ռուսաստան, 2-րդ տարիքային կատեգորիա,
Արտյոմ Իոաննիսյան, թավջութակ, Հայաստան, 3-րդ տարիքային կատեգորիա,
Աիդա Ավանեսյան, դաշնամուր, «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակի դափնեկիր, վիրտուոզ դաշնակահար, ով հանրությանը հայտնի է Ռուսաստանի Առաջին ալիքի «Բոլորից լավը» հեռուստաշոուից,
Մարիա Միշել Յաումզեց, Classical Young Stars Vienna -ի կողմից հատուկ մրցանակ:
Մրցանակակիրներին ընտրեցին ժյուրիի պատվավոր անդամներ`
Արթուր Ահարոնյան, կոմպոզիտոր, դաշնակահար, Փարիզի Դարյուս Միեի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ,  Ֆրանսիական հեղինակների և կոմպոզիտորների միության անդամ
Սուրեն Բագրատունի, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, թավջութակահար, միջազգային փառատոնների ռեժիսոր և գեղարվեստական ղեկավար, Միչիգանի պետական համալսարանի (ԱՄՆ) պրոֆեսոր
Զիվան Գասպարյան, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, աշխարհահռչակ երաժիշտ և կոմպոզիտոր
Հասմիկ Գրիգորյան, երգչուհի, Լիտվայի ազգային օպերայի և բալետի թատրոնի մենակատար, Մարիինյան թատրոնի սոպրանո
Ստաս Նամին, Մոսկվայի Ստաս Նամինի անվան երաժշտության և դրամայի թատրոնի հիմնադիր, երաժիշտ և կոմպոզիտոր, «Armenian Assembly»-ի հասարակական խորհրդի նախագահության անդամ
Կոնստանտին Օրբելյան, դիրիժոր, դաշնակահար, Ա.Սպենդիարյանի անվան Հայաստանի ազգային ակադեմիական օպերայի և բալետի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր արտիստ, «Armenian Assembly»-ի հասարակական խորհրդի նախագահության անդամ
Սերգեյ Սմբատյան, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր, Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր
Միխայիլ Խոխլով- Գնեսինների անվան ռուսական երաժշտական ակադեմիայի տնօրեն
«Այն ամենն, ինչ կապված է մարդկային կապիտալի հետ, որն առկա է մեր գլխում և հոգում, մոտ ապագայում ամենաարժեքավորը կլինի,-ասաց New Economic School-ի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Ենիկոլոպովը և հավելեց,- «Ամենակարևորը՝ երիտասարդ երաժիշտները, ում մենք այսօր տեսանք բեմում, նույնքան մեծ հաճույք ստանան իրենց հետագա գործունեությունից, որքան մենք այսօր ստացանք նրանց կատարումներից»:
«Երբ «Assembly»-ն նոր էր զարգացնում իր գաղափարները, ես խորապես համոզված էի, որ այն հաջողություն կունենա, քանի որ կազմակերպությունն իր առջև դրել է ամենաբարձր նշաձողը», - ասաց Մոսկվայի պետական համալսարանի կառավարման և քաղաքականության ամբիոնի դեկան Հենրի Սարդարյանը:
«Սա չտեսնված մրցույթ է: Որպես ժյուրիի անդամ՝ ես ստիպված էի ընտրել ամենահետաքրքիր մասնակիցներին և գնահատել 1-ից 10 միավոր։ Լսում էի այս երեխաներին և ուղղակի ապշած էի․ բոլորին 10 նշանակեցի: Իհարկե, սխալ  մոտեցում է,  ինձնից  ի՞նչ ժյուրիի անդամ, եթե բոլորին գերազանց եմ գնահատում: Բայց ես ոչինչ չէի կարող անել,- ասում է պրոդյուսեր և հայտնի ռեժիսոր Ստաս Նամինը,- Ես  ունկնդրեցի իսկապես երաժշտասեր աղջիկների և տղաների: Որտե՞ղից են նրանք այդ տարիքում ճանաչում կյանքը ․․․Սա Հայաստանի` անցյալից եկած ինչ-որ գենետիկ ծածկագիր է, որը նրանց իմաստություն է տվել»:
«Շնորհակալ եմ, որ հենց  մեր դպրոցն է ««Armenian Assembly»-ն ընտրել երիտասարդ տաղանդներին աջակցելու իր նախագծի համար: Ես շատ հպարտ եմ, որ Գնեսինների դպրոցն առաջինն է, որտեղ երեխաները սովորում են պրոֆեսիոնալ նվագել դուդուկ»,- ասաց Գնեսինների անվան դպրոցի տնօրեն Միխայիլ Խոխլովը-: Շատ երեխաներ մասնագիտական առաջխաղացման և նոր ձեռքբերումների հարցում օգնության կարիք ունեն: Մրցույթի մասնակից բոլոր երիտասարդ երաժիշտներին, որոնց թիվն ավելի քան 150-ն է,  մաղթում եմ, որպեսզի նրանք բոլորը սլանան դեպի նոր բարձունքներ և իրենց տաղանդով նվաճեն նոր բեմեր»:
Երեկոն իր շուրջը համախմբեց հայկական համայնքի հաջողակ գործիչներին, որպեսզի նրանք ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում երիտասարդ սերնդի հետ կիսվեն հաջողության հասնելու իրենց բանաձևով:

Ассамблея Армян вручила награды победителям премии ARMONIA
Президент Республики Армения Армен Саркисян и всемирно известный футболист Генрих Мхитарян выступили с видеообращениями к гостям «Рождественской встречи» и победителям премии ARMONIA в школе имени Гнесиных, где в 2019 году был открыт класс дудука.
Ежегодную «Рождественскую встречу» открыла телеведущая Тина Канделаки. «Премия ARMONIA – это поиск и поддержка талантов среди армянских детей и молодежи, одно из приоритетных направлений Ассамблеи. В мире, который благодаря, в том числе, и некоторым присутствующим здесь армянам, с огромной скоростью технологизируется, ускоряется и становится все более механическим, сохранять аутентичные признаки и особенности становится все сложнее».
В своем видеообращении Президент Республики Армения Армен Саркисян отметил значимость мероприятия: «Дорогие соотечественники, уважаемый господин Енгибарян, приветствую вас от всего сердца! Я знаю, что сегодня организовано особое мероприятие. Оно собрало много армян России, которые связаны со своей исторической родиной и при этом являются хорошими гражданами России».
Всемирно известный футболист Генрих Мхитарян в своем обращении  пригласил победителей ARMONIA на свой предстоящий матч в Италии.
Отборочный тур юных инструменталистов проходил в онлайн-режиме и собрал  более 150 юных музыкантов из Армении, России, Грузии, Латвии и Беларуси.
Победителями премии ARMONIA стали:
Екатерина Найденова, флейта, Россия, I-ая возрастная категория
Сергей Мкртичян, скрипка, флейта, Россия, II-ая возрастная категория
Артём Иоанисян, виолончель, Армения, III-ая возрастная категория
Аида Аванесян, фортепиано, Армения, «Приз зрительских симпатий». Аида известна зрителям телевизионного шоу «Лучше всех!» Первого канала как пианистка-виртуоз.
Мария-Мишель Яумземс, Специальный приз от Classical Young Stars Vienna
Лауреатов грантов выбрали члены почетного жюри:
Артур Агаронян, композитор, пианист, профессор Парижской консерватории им. Дарюса Мие, член Союза композиторов Армении, член Союза французских авторов и композиторов
Сурен Багратуни, лауреат международных конкурсов, концертный виолончелист, директор и художественный руководитель международных фестивалей, профессор Государственного университета в Мичигане (США)
Дживан Гаспарян, народный артист Армянской ССР, профессор Ереванской Государственной консерватории имени Комитаса, всемирно известный музыкант и композитор
Асмик Григорян, оперная дива, солистка Литовского национального театра оперы и балета, сопрано Мариинского театра
Стас Намин, основатель Московского театра музыки и драмы Стаса Намина, музыкант и композитор, член Президиума Общественного совета Ассамблеи Армян
Константин Орбелян, дирижер, пианист, художественный руководитель Национального Академического Театра Оперы и Балета Армении имени А. Спендиаряна, заслуженный артист РФ, член Президиума Общественного совета Ассамблеи Армян
Сергей Смбатян, основатель Государственного Симфонического Оркестра Армении, главный дирижер Филармонического оркестра Мальты
Михаил Хохлов, директор МССМШ им. Гнесиных
«Все, что связано с человеческим капиталом, что у нас в голове и в душе, – вот это и будет наиболее ценным в наступающем будущем, – считает профессор, ректор РЭШ Рубен Ениколопов. – Главное, чтобы те юные музыканты, кого мы сегодня увидели на сцене, получали столько же удовольствия от своего творчества, сколько мы от их исполнения».
«Когда Ассамблея только развивала свои идеи, я был глубоко убежден, что это обязательно увенчается успехом, просто потому что тот уровень, на который изначально была нацелена организация, высочайший», – поделился декан Факультета управления и политики МГИМО Генри Сардарян.