2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն սկսվել է
2020 թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պաշտոնապես հայտարարեց 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը՝ կոչ անելով առաջադրել մարդասերների, որոնք ոգեշնչում են իրենց գործողություններով եւ անձնուրաց պայքար մղում մարդկանց կյանքը փրկելու համար: Այս տարի անհնար է չկարեւորել նաեւ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարողներին:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա վեցերորդ մրցանակի առաջադրումների մեկնարկին այս տարի ներկայացվում է նաեւ առաջադրումների հատուկ ձեւ այն թեկնածուների համար, որոնք անձնվիրաբար պայքարում են նոր կորոնավիրուսի  դեմ: «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակն ստեղծվել է՝ ճանաչման արժանացնելու մերօրյա հերոսներին եւ մեծարելու նրանց այն բացառիկ ազդեցության համար, որ իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման եւ մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի շնորհվում է 1.000.000 դոլար պարգեւ, որը բացառիկ հնարավորություն է տալիս նրան շարունակելու մարդասիրության շղթան եւ աջակցելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը հայտարարվեց «ԱՎՐՈՐԱՆ՝ աշխարհին դաշնակից» առցանց հատուկ քննարկմանը, որը նվիրված էր նրանց հիշատակին, որոնք նահատակվեցին մեկ դար առաջ, եւ մերօրյա հերոսների մեծարմանը: Միջոցառումը տեղի ունեցավ 2020 թ. ապրիլի 24-ին՝ մեկ հարթակում միավորելով նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանին, Վարդան Գրեգորյանին եւ Ռուբեն Վարդանյանին, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզիին, «Խաղաղության տան» (Maison Shalom) հիմնադիր եւ  «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր (2016թ.) Մարգարիտ Բարանկիցեին: Քննարկման ընթացքում ներկայացվեցին նաեւ 2020թ. «Ավրորայի» հերոսները:
2021 թ. մրցանակի առաջադրումները բաց են հանրության համար, կարող են առաջադրվել թեկնածուներ, որոնք մարդկային կյանքը պահպանելու համար վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը, ազատությունը, հեղինակությունը: Առցանց առաջադրվելուց հետո թեկնածուներին գնահատում է Փորձագետների խորհուրդը (2020 թ. այն բաղկացած էր 50 անդամներից), իսկ «Ավրորայի» հերոսներին եւ դափնեկրին ընտրում է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը:
Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին,Լեյմա Գբովեն եւ Օսկար Արյասը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ Enough նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգասթը, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահ Փոլ Փոլմանը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական եւ գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը: Հանձնաժողովի պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության եւ մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։
Առաջադրման վերաբերյալ հավելյալ տեղեկություններ կարող եք ստանալ՝ այցելելով «Ավրորա» մրցանակի կայքի «Առաջադրիր հիմա» ենթաբաժին: 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլը մեկնարկեց 2020 թ. ապրիլի

• 27-04-2020 12:09:47   | Armenia  |  Press release
On April 24, 2020, the Armenian Genocide Remembrance Day, the Aurora Humanitarian Initiative officially announced the opening of the nomination period for the 2021 Aurora Prize and called for putting forward inspiring humanitarians who go to extreme lengths to save the lives of others, including those fighting the global outbreak of COVID-19.
As nominations open for the sixth annual Aurora Prize for Awakening Humanity, a special nomination form is introduced this year for the candidates whose response to the COVID-19 pandemic in any professional or personal capacity has been exemplary. The Aurora Prize is a global humanitarian award established to recognize modern day heroes and the exceptional impact their actions have made on preserving human life and advancing humanitarian causes in the face of adversity. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored each year with a US $1,000,000 award, which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving and support the organizations that have inspired humanitarian action.
The opening of the nomination period for the 2021 Aurora Prize was announced during a special online discussion titled “Aurora. Standing in Solidarity,” dedicated to honoring those who perished a century ago and celebrating modern heroes. The event took place on April 24, 2020 and brought together Noubar Afeyan, Vartan Gregorian and Ruben Vardanyan, Co-Founders of the Initiative; Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee, and Marguerite Barankitse, Founder of Maison Shalom and inaugural Aurora Prize Laureate (2016). During the discussion, the Aurora Co-Founders also revealed the names of 2020 Aurora Humanitarians.
Nominations are open to the public and can be made for candidates who have put their life, health, freedom, reputation or livelihood at risk to preserve human life. After being submitted online, nominations are assessed by an esteemed Expert Panel (in 2020, the Panel was comprised of 50 members), and the Aurora Humanitarians and Laureate are chosen by the Aurora Prize Selection Committee.
The Committee is chaired by the Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi and includes Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico Ernesto Zedillo; Médecins Sans Frontières co-founder and former foreign minister of France Bernard Kouchner; former U.S. Ambassador to the United Nations Samantha Power; former CEO of Unilever and Co-founder and Chair of IMAGINE Paul Polman; human rights activist and Founding Director of Enough Project John Prendergast; Artistic and General Director of Mariinsky Theatre and Principal Conductor of the Munich Philharmoniker Valery Gergiev; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian. World famous peace and human rights activist Benjamin Ferencz and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney are the Committee’s Honorary Co-Chairs.
Further information about the nomination process is available on the Aurora Prize website in the Nominate Now section. Nominations for the 2021 Aurora Prize opened on April 24, 2020, the Armenian Genocide Remembrance Day, and will close on October 31, 2020.