2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն սկսվել է
2020 թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պաշտոնապես հայտարարեց 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը՝ կոչ անելով առաջադրել մարդասերների, որոնք ոգեշնչում են իրենց գործողություններով եւ անձնուրաց պայքար մղում մարդկանց կյանքը փրկելու համար: Այս տարի անհնար է չկարեւորել նաեւ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարողներին:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա վեցերորդ մրցանակի առաջադրումների մեկնարկին այս տարի ներկայացվում է նաեւ առաջադրումների հատուկ ձեւ այն թեկնածուների համար, որոնք անձնվիրաբար պայքարում են նոր կորոնավիրուսի  դեմ: «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակն ստեղծվել է՝ ճանաչման արժանացնելու մերօրյա հերոսներին եւ մեծարելու նրանց այն բացառիկ ազդեցության համար, որ իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման եւ մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի շնորհվում է 1.000.000 դոլար պարգեւ, որը բացառիկ հնարավորություն է տալիս նրան շարունակելու մարդասիրության շղթան եւ աջակցելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը հայտարարվեց «ԱՎՐՈՐԱՆ՝ աշխարհին դաշնակից» առցանց հատուկ քննարկմանը, որը նվիրված էր նրանց հիշատակին, որոնք նահատակվեցին մեկ դար առաջ, եւ մերօրյա հերոսների մեծարմանը: Միջոցառումը տեղի ունեցավ 2020 թ. ապրիլի 24-ին՝ մեկ հարթակում միավորելով նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանին, Վարդան Գրեգորյանին եւ Ռուբեն Վարդանյանին, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզիին, «Խաղաղության տան» (Maison Shalom) հիմնադիր եւ  «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր (2016թ.) Մարգարիտ Բարանկիցեին: Քննարկման ընթացքում ներկայացվեցին նաեւ 2020թ. «Ավրորայի» հերոսները:
2021 թ. մրցանակի առաջադրումները բաց են հանրության համար, կարող են առաջադրվել թեկնածուներ, որոնք մարդկային կյանքը պահպանելու համար վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը, ազատությունը, հեղինակությունը: Առցանց առաջադրվելուց հետո թեկնածուներին գնահատում է Փորձագետների խորհուրդը (2020 թ. այն բաղկացած էր 50 անդամներից), իսկ «Ավրորայի» հերոսներին եւ դափնեկրին ընտրում է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը:
Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին,Լեյմա Գբովեն եւ Օսկար Արյասը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ Enough նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգասթը, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահ Փոլ Փոլմանը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական եւ գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը: Հանձնաժողովի պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության եւ մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։
Առաջադրման վերաբերյալ հավելյալ տեղեկություններ կարող եք ստանալ՝ այցելելով «Ավրորա» մրցանակի կայքի «Առաջադրիր հիմա» ենթաբաժին: 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլը մեկնարկեց 2020 թ. ապրիլի

Открыт прием номинаций на премию «Аврора» – 2021
24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, Гуманитарная инициатива «Аврора» официально объявила о начале приема номинаций на премию «Аврора» – 2021 и призвала всех выдвигать кандидатуры выдающихся гуманитарных деятелей, готовых пойти на все ради спасения человеческих жизней. В том числе предлагается номинировать героев, сражающихся на передовой пандемии COVID-19.
Прием номинаций на шестую ежегодную премию «Аврора» открыт, и в этом году была добавлена специальная форма анкеты, которая позволит номинировать тех, кто по личной инициативе или в рамках должностных обязанностей внес особый вклад в борьбу с глобальной вспышкой коронавируса. Премия «Аврора» (Aurora Prize for Awakening Humanity) – это международная гуманитарная награда, созданная, чтобы воздать должное современным героям и их исключительным достижениям в деле спасения человеческих жизней в критических ситуациях, а также продвижения идей гуманизма. Премия вручается от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям. В период с 2015 по 2023 год (в память о восьмилетнем Геноциде армян, продолжавшемся с 1915 по 1923 год,) лауреат премии «Аврора» получает награду в размере 1 млн долларов и уникальную возможность продолжить эстафету добра, поддержав организации, вдохновившие его гуманитарную деятельность.
О начале приема номинаций на премию «Аврора» – 2021 было объявлено во время специальной онлайн-дискуссии под названием «Аврора. В солидарности с миром», посвященной памяти погибших столетие назад и чествованию современных героев. В прошедшем 24 апреля 2020 года мероприятии приняли участие Нубар Афеян, Вартан Грегорян и Рубен Варданян, соучредители Гуманитарной инициативы «Аврора», лорд Ара Дарзи, председатель Отборочной комиссии премии, и Маргерит Баранкитс, основательница приюта «Дом Шалом» и лауреат первой премии «Аврора» (2016 год). Во время дискуссии соучредители инициативы также назвали имена героев «Авроры» – 2020.
Любой желающий может номинировать на премию бесстрашных людей, рискующих собственной жизнью, здоровьем, свободой, репутацией или благополучием ради спасения других. Заполненные на сайте заявки оценивает высококвалифицированный Экспертный совет (в 2020 году в него входят 50 специалистов). Окончательное решение относительно героев «Авроры» и лауреата премии принимает Отборочная комиссия.
Отборочную комиссию премии «Аврора» возглавляет директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи. Также в нее входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, адвокат по правам человека Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, основатель «Врачей без границ» и бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер, бывший постоянный представитель США при ООН Саманта Пауэр, художественный руководитель-директор Мариинского театра и главный дирижер Мюнхенского филармонического оркестра Валерий Гергиев, бывший генеральный директор Unilever, соучредитель и председатель IMAGINE Пол Полман, основатель проекта «Хватит!», правозащитник Джон Прендергаст, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян. Почетные сопредседатели комиссии – всемирно известный правозащитник и активист борьбы за мир Бенджамин Ференц и обладатель премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни.
Дополнительная информация о процессе приема номинаций доступна на сайте премии «Аврора» в разделе «Номинировать». Прием номинаций на премию «Аврора» – 2021 открылся 24 апреля 2020 года, в День памяти жертв Геноцида армян, и закроется 31 октября 2020 года.