Ucom-ը և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամը գործակցում են` Հայաստանի հարյուրավոր աշակերտներին ինտերնետ հասանելիություն ապահովելու համար
• 21-07-2020 16:08:28   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը գործակցում է Ucom-ի հետ՝ Հայաստանի հարյուրավոր աշակերտներին ինտերնետ հասանելիությամբ ապահովելու նպատակով։ Հայաստանում ամենաարագ ցանցն ունեցող օպերատոր եւ ֆիքսված ու շարժական կապի ծառայություններ մատուցող Ucom ընկերությունը՝ «Վերջ թվային մեկուսացմանը» արշավի շրջանակներում, 24 գյուղական համայնքների տեխնիկական սարքերի համար նվիրաբերել է 370 քարտ՝ շարժական կապի ծառայություններով։ Նախաձեռնությունը միտված է Հայաստանի եւ Արցախի բոլոր երեխաներին ապահովել անհրաժեշտ թվային միջոցներով եւ ինտերնետ հասանելիությամբ, որպեսզի նրանք կարողանան շարունակել առցանց կրթությունը։
Այս ամռանը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի  կողմից կազմակերպված Աշակերտական առաջնորդության առցանց ճամբարին մասնակցող աշակերտներն օգտագործում են թվային միջոցներ, որոնք ապահովված են Ucom-ի կապով։ Երեք շաբաթ տևողությամբ ճամբարն աշակերտներին կտրամադրի անհրաժեշտ գիտելիք,  հմտություններ եւ գաղափարներ՝ նորարարական ծրագրեր նախաձեռնելու համար։ Դրանք կխթանեն համայնքային ներուժը, քաղաքացիական պատասխանատվությունը եւ իրենց համայնքների հետ աշխարհի կապը։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հարյուրավոր աշակերտներ ամառն անցկացնում են քաղաքացիական ներգրավվածության եւ իրենց համայնքներում փոփոխությունների մեկնարկման համար անհրաժեշտ հիմունքները սովորելով, - նշել է «Դասավանդի՛ր, Հայասատան» հիմնադրամի գործառնությունների գծով տնօրեն Ռուիզ Կլարկը, - «մենք շնորհակալ ենք Ucom ընկերությանը, որը կարեւորում է, որ ինտերնետ կապը չպետք է լինի ուսման շարունակելիության եւ Աշակերտական առաջնորդության առցանց ճամբարի մեկնարկման խոչընդոտ»։
«Ucom ընկերությունը ոգեւորությամբ է շարունակում իր երկարամյա գործակցությունը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հետ։ Այս ամռանը եւ հետագայում եւս ջանքեր կգործադրենք, որպեսզի Հայաստանի եւ Արցախի բոլոր երեխաներն ունենան կրթվելու հավասար հնարավորություններ։ Միավորելով մեր ջանքերը՝ մենք հավատում ենք, որ կարող ենք մեր աշակերտների շրջանում և համայնքներում նշանակալի արդյունքներ գրանցել», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Սերգեյի Խաչատրյանը:

Ucom & Teach For Armenia Partner to Provide Hundreds of Students in Armenia with Internet Access
Teach For Armenia (TFA) is partnering with Ucom to provide internet connectivity to hundreds of students across Armenia. Ucom, the fastest network operator in Armenia and both fixed and mobile services’ provider, has donated 370 data cards to power devices in 24 rural communities as part of the Digital Divide Campaign, an initiative seeking to connect all students in Armenia and Artsakh with the devices and internet access they need to keep learning as education goes online.
This summer, Teach For Armenia students are using their Ucom-powered devices to participate in the Virtual Student Leadership Camp. The three-week-long camp prepares students to be problem solvers by equipping them with the knowledge, skills, and mindsets to create innovative project proposals that will spark local ingenuity, civic responsibility, and global connectivity within their communities.
“Hundreds of Teach For Armenia students are spending their summer learning the fundamentals of civic engagement and how to be agents for change in their communities,” said Ruiz Clark, Chief Operating Officer at Teach For Armenia. “We’re grateful to Ucom, who recognizes that connectivity should not be a barrier to learning, in making our Virtual Student Leadership Camp a reality.”
“Ucom is excited to continue its long standing partnership with Teach For Armenia, this summer and beyond, in order to build a more equitable education system for all students in Armenia and Artsakh. By uniting our efforts, we believe that we can create impactful results for our students and communities”, said Ara Sergei Khachatryan, Director General at Ucom.