Ադրբեջանից բռնագաղթված փախստականներն հնարավորություն<br /> կունենան մինչեւ 2010թ.-ի հունիսի 30-ը դիմել իրենց զբաղեցրած<br /> բնակարանները սեփականաշնորհելու համար<br />
Ադրբեջանից բռնագաղթված փախստականներն հնարավորություն
կունենան մինչեւ 2010թ.-ի հունիսի 30-ը դիմել իրենց զբաղեցրած
բնակարանները սեփականաշնորհելու համար
• 18-03-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 18-ին Հայաստանի Ազգային ժողովն ընդունեց նույն օրը քննարկված մի շարք օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները, որոնցով փոփոխություններ եւ լրացումներ են կատարվում գործող օրենքներում: Այդ թվում, երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեցին Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ եւ Քրեական օրենսգրքերում, «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահuկողության մաuին» օրենքում կառավարության կողմից առաջարկված փոփոխությունների փաթեթը:Ըստ այդմ, խստացվում է արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ պատասխանատվությունը: Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեց նաեւ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով ուժը կորցրած են ճանաչվում անշարժ գույքի պետական կադաստրի եւ վերջինի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների պաշտոններում նշանակման եւ ազատման հիմքերն ամրագրող դրույթները` «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի հետ հնարավոր հակասությունները վերացնելու նպատակով: Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց կառավարության հեղինակած օրինագիծը, որով փոփոխություն է նախատեսվում «1988-1992թ.թ.-ին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթված փախստականների համար կառուցված բնակարանները սեփականության իրավունքով փախստականներին հատկացնելու մասին» գործող օրենքում: Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանի, կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ ոչ բոլոր փախստականներն են օրենքով սահմանված ժամկետներում դիմել իրենց զբաղեցրած բնակարանները սեփականության իրավունքով իրենց հատկացնելու համար, ուստի սեփականաշնորհման հարցը լուծելու նպատակով առաջարկվում է երկարաձգել դիմում ներկայացնելու ժամկետը մինչեւ 2010թ.-ի հունիսի 30-ը:

Беженцы из Азербайджана получат возможность подавать<br /> заявления на приватизацию занятых ими квартир до 30 июня 2010<br /> года<br />
Беженцы из Азербайджана получат возможность подавать
заявления на приватизацию занятых ими квартир до 30 июня 2010
года
• 18-03-2009 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 18 МАРТА, НОЯН ТАПАН. 18 марта парламент Армении принял обсужденный в тот же день ряд законопроектов и законодательных пакетов, предусматривающих изменения и дополненмия в действующих законах. В том числе, во втором чтении и полностью приняты предложенные правительством изменения и дополнения Кодексе по административным правонарушениям и в Уголовном кодексе, в законе "О валютном урегулировании и валютном контроле". Согласно этому, ужесточается ответственность в отношении лиц, нарушивших требования валютного законодательства. Во втором чтении и полностью принят также проект изменений в законе "О госрегистрации прав на имущество", которым признаются потерявшими силу положения, закрепляющие основания назначения или освобождения с должности руководителей госкомкадастра и его региональных подразделений, с целью ликвидации возможных противоречий с законом "О гражданской службе". В первом чтении принят законопроект правительства, по которому предусматривается изменение в действующем законе "О предоставлении квартир, построенных для беженцев из Азербайджана в 1988-1992 гг. в их собственность". По словам основного докладчика, замминистра Территориального управления РА Ваче Тертеряна, исследования показали, что не все беженцы обратились в установленные законом сроки для предоставления им занимаемых ими квартир в собственность, поэтому, для решения вопроса приватизации квартир, предлагается продлить срок предоставления соответствующих заявлений от беженцев до 30 июня 2010 года.