Ադրբեջանից բռնագաղթված փախստականներն հնարավորություն<br /> կունենան մինչեւ 2010թ.-ի հունիսի 30-ը դիմել իրենց զբաղեցրած<br /> բնակարանները սեփականաշնորհելու համար<br />
Ադրբեջանից բռնագաղթված փախստականներն հնարավորություն
կունենան մինչեւ 2010թ.-ի հունիսի 30-ը դիմել իրենց զբաղեցրած
բնակարանները սեփականաշնորհելու համար
• 18-03-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 18-ին Հայաստանի Ազգային ժողովն ընդունեց նույն օրը քննարկված մի շարք օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները, որոնցով փոփոխություններ եւ լրացումներ են կատարվում գործող օրենքներում: Այդ թվում, երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեցին Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ եւ Քրեական օրենսգրքերում, «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահuկողության մաuին» օրենքում կառավարության կողմից առաջարկված փոփոխությունների փաթեթը:Ըստ այդմ, խստացվում է արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ պատասխանատվությունը: Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեց նաեւ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով ուժը կորցրած են ճանաչվում անշարժ գույքի պետական կադաստրի եւ վերջինի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների պաշտոններում նշանակման եւ ազատման հիմքերն ամրագրող դրույթները` «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի հետ հնարավոր հակասությունները վերացնելու նպատակով: Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց կառավարության հեղինակած օրինագիծը, որով փոփոխություն է նախատեսվում «1988-1992թ.թ.-ին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթված փախստականների համար կառուցված բնակարանները սեփականության իրավունքով փախստականներին հատկացնելու մասին» գործող օրենքում: Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանի, կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ ոչ բոլոր փախստականներն են օրենքով սահմանված ժամկետներում դիմել իրենց զբաղեցրած բնակարանները սեփականության իրավունքով իրենց հատկացնելու համար, ուստի սեփականաշնորհման հարցը լուծելու նպատակով առաջարկվում է երկարաձգել դիմում ներկայացնելու ժամկետը մինչեւ 2010թ.-ի հունիսի 30-ը:

Refugees displaced from Azerbaijan to have opportunity to<br /> apply for privatization of apartments occupied by them by June<br /> 30, 2010<br />
Refugees displaced from Azerbaijan to have opportunity to
apply for privatization of apartments occupied by them by June
30, 2010
• 18-03-2009 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 18, NOYAN TAPAN. The RA National Assembly on March 18 passed a number of bills and legislative packages (discussed on the same day), by which amendments and additions are made to some laws. In particular, a package of government-proposed amendments to the RA Code of Administrative Infractions, the RA Criminal Code, and the RA Law on Currency Exchange Regulation and Control was passed in second reading and completely. Based on it, greater responsibility is envisaged with respect to persons who violate the requirements of the currency legislation. The bill on amendments to the Law on State Registration of Property Rights was passed in second reading and completely, by which the provisions stipulating the grounds for appointment and dismissal of heads of the State Cadastre of Real Estate and its territorial units were declared invalid, with the aim of eliminating the possible contradictions to the RA Law on Civil Service. The parliament also passed in first reading the government-proposed bill on an amendment to the RA Law on Provision of Apartments Built for Refugees Displaced from the Republic of Azerbaijan in 1988-1992 to Refugees with the Right of Ownership. According to the main speaker, first deputy minister of territorial administration Vache Terterian, the studies show that within the period envisaged by law, not all refugees have applied for being provided the apartments they occupy with the right of ownership, so in order to solve the problem of privatization, it is proposed extending the deadline for presenting applications until June 30, 2010.