Յարութ Սասունեան.Արցախի Մէջ «Չպայթած» Ռուսական Հրթիռները Քաղաքական Պայթիւն Յառաջացուցին Հայաստանի Մէջ
• 04-03-2021 11:28:00   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Բառերը ունին իմաստ եւ հետեւանք, ինչպէս յայտնաբերեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան, երբ անցեալ շաբաթ լրագրողին ըսաւ, որ ռուսական հզօր «Իսքենտեր» հրթիռները, որոնք ենթադրաբար արձակուած են Հայաստանի կողմէ անցեալ տարուան Նոյեմբերին, արցախեան պատերազմի ընթացքին, «չեն պայթած կամ պայթած են 10 տոկոսով»։ Այս տարօրինակ յայտարարութիւնը հնչեց ի պատասխան նախագահ Սերժ Սարգսեանի հարցազրոյցին, ուր ան կը հարցնէր, թէ ինչո՛ւ Փաշինեան չէ հրամայած կիրարկել «Իսքենտեր» հրթիռները արցախեան պատերազմի սկզբնական շրջանին:
Վարչապետին խիստ վիճայարոյց յայտարարութենէն քանի մը օր անց, անոր խօսնակը յայտարարեց, որ Փաշինեանի «ճիշդ չեն զեկուցած ռուսական հրթիռներու մասին»: Բայց արդէն շատ ուշ էր՝ վնասը հասցուած էր։
Ոչ ոք չէր կրցած կանխատեսել այն անսպասելի իրադարձութիւններու շղթան, որ յաջորդեց Փաշինեանի՝ «Իսքենտեր» հրթիռներու արժանիքները կասկածի տակ դնող խօսքերուն, հռթիռներ, զորս Ռուսիա բացառապէս Հայաստան ուղարկած էր: Մեծ թիւով ռուս ռազմական փորձագէտներ եւ քաղաքական  ղեկավարներ  շատ  կոշտ արձագանգեցին Փաշինեանի յայտարարութեան` զայն համարելով  որպէս  մեծապէս  գնահատուած ռուսական հրթիռներու եւ Ռուսիոյ պաշտպանական  արդիւնաբերութեան  հեղինակութեան վարկաբեկում:
Սակայն, Հայաստանի ներսը արձագանգը ոչ պակաս կործանարար էր: Երբ Հայաստանի զինուած ուժերու Ընդհանուր հրամանատարի առաջին տեղակալ, հրամանատար Տիրան Խաչատրեանէն խնդրեցին մեկնաբանել «Իսքենտեր» հրթիռներու չպայթելու մասին Փաշինեանի յայտարարութիւնը, ան ծիծաղալով պատասխանեց, որ այդ անկարելի է եւ լուրջ բան չէ:
Վարչապետ Փաշինեան լսելով այս արձագանգին մասին, անմիջապէս հրամայեց աշխատանքէն հեռացնել Ընդհանուր հրամանատարի առաջին տեղակալին: Նախագահ Արմէն Սարգսեան հաւանութիւն տուաւ անոր պաշտօնանկութեան՝ համաձայն Սահմանադրութեան մեջ նախանշուած գործընթացի: Վարչապետը, անշուշտ, ծայրայեղօրէն արձագանգեց Խաչատրեանի քամահրանքին, մանաւանդ որ նոյնինքն՝ Փաշինեանն էր, որ զայն նշանակած էր Յունիս 2020ին եւ շնորհած հեղինակաւոր «Ազգային հերոս» շքանշանը՝ Արցախի պատերազմին մէջ ունեցած նշանակալի դերակատարութեան համար:
Ի պատասխան՝ Հայաստանի մի քանի տասնեակ զինուորական բարձրաստիճան ղեկավարներ, 25 Փետրուար 2021ին հանդէս եկան համատեղ յայտարարութեամբ՝ պահանջելով վարչապետի եւ անոր կառավարութեան հրաժարականը: Յայտարարութիւնը ստորագրած էին Ընդհանուր հրամանատար Օննիկ Գասպարեան եւ 40 բարձրաստիճան այլ սպաներ, ներառեալ 17 հրամանատարներ եւ բանակային բոլոր հինգ բաժիններու հրամանատարները: Աւելի ուշ, իրենց ստորագրութիւններով գործընթացին միացան  զինուորականներու եւ ոստիկաններու ղեկավարները:
Զինուորականութեան յայտարարութիւնը կ՛արտայայտէր իր «վճռական բողոքը» ընդդէմ Ընդհանուր հրամանատարի առաջին տեղակալի «անհեռատես եւ չհիմնաւորուած» պատճառներով հեռացման՝ «առանց Հայաստանի Հանրապետութեան ազգային եւ պետական շահերը հաշուի առնելու՝ հիմնուելով միայն անձնական եւ յաւակնոտ զգացումներու վրայ»: Յայտարարութեան մէջ կը նշուէր, որ «տիրող ծանր պայմաններու մէջ, երկրին համար նման որոշում մը հակապետական եւ անպատասխանատու քայլ է: Հայաստանի վարչապետը եւ կառավարութիւնը այլեւս ի վիճակի չեն տալու նպաստաւոր որոշումներ՝ հայ ժողովուրդին համար ճգնաժամային եւ ճակատագրական այս իրավիճակին մէջ: Հայաստանի զինուած ուժերը երկար ժամանակ համբերատար կերպով կը հանդուրժէին գործող իշխանութեան կողմէ զինուած ուժերը վարկաբեկելու միտող «գրոհներուն», սակայն ամէն բան ունի իր սահմանները...:  Գործող իշխանութիւններու անարդիւնաւէտ կառավարումը եւ արտաքին քաղաքականութեան մէջ ցուցաբերած լրջագոյն սխալները երկիրը հասցուցած են կործանման եզրին: Ստեղծուած իրավիճակով պայմանաւորուած՝ Հայաստանի զինուած ուժերը կը պահանջեն Հայաստանի վարչապետին եւ կառավարութեան հրաժարականը․․․:»։
Փաշինեան  իր Դիմատետրի էջին մէջ անմիջապէս յայտարարեց Ընդհանուր հրամանատարը գործէն արձակելու մասին: Վարչապետը զինուած ուժերու յայտարարութիւնը կոչեց «ռազմական յեղաշրջման փորձ»՝ յորդորելով իր համակիրները հաւաքուիլ Հանրապետութեան հրապարակ, ուր ինք անոնց միացաւ եւ բարձրախօսը ձեռքին՝ երթով քալեց Երեւանի փողոցներուն մէջ: Ասիկա խիստ անպատասխանատու քայլ մըն էր Փաշինեանի կողմէ, որ  յանդգնեցաւ դուրս գալ փողոց, իր բնութագրմամբ՝ ռազմական յեղաշրջման փորձի ժամանակ, բան մը, որ կրնար յանգեցնել երկրին համար ողբերգական հետեւանքներու, եթէ ոեւէ մէկը վնաս հասցնէր իրեն:
Երբ Փաշինեան հրամայեց ազատ արձակել Զինուած ուժերու Ընդհանուր հրամանատար Օննիկ Գասպարեանը, այնուհետեւ նախագահ Սարգսեան՝ խորհրդակցելով քաղաքական համակարգի բոլոր կողմերուն հետ, հրաժարեցաւ ստորագրելէ վարչապետին հրամանը՝ այդ մէկը նկատելով հակասահմանադրական: Ապա վարչապետը գործէ արձակման երկրորդ պահանջը ներկայացուց նախագահին։ Եթէ նախագահը երկրորդ անգամ ալ հրաժարի հրամանը ստորագրելէ, ապա հարցը վերջնական որոշման համար պիտի ներկայացուի Սահմանադրական դատարան: Հետաքրքրական է, թէ ինչո՞ւ նախագահը հաւանութիւն տուաւ Ընդհանուր հրամանատարի առաջին տեղակալը գործէ արձակելու վարչապետի աւելի կանուխ ներկայացուցած հրամանագրին, բայց հրաժարեցաւ ստորագրելէ Ընդհանուր հրամանատարին գործէ ազատ արձակման հրամանը: Ի վերջոյ, Ընդհանուր հրամանատարի առաջին տեղակալի  «յանցանքը» եղած էր վարչապետին՝  ռուսական հրթիռներու մասին յայտարարութեան վրայ ծիծաղիլը, մինչդեռ անոր ղեկավարը՝ Ընդհանուր հրամանատարը, կը պահանջէր վարչապետին հրաժարականը:
Ի դէպ, հայ զինուորականները այլ քայլերու չձեռնարկեցին վարչապետի պաշտօնանկութեան կոչէն  անդին, զոր վարչապետը սխալմամբ որակեց որպէս յեղաշրջման փորձ: Այսուամենայնիւ, յայտարարութիւնը կրնայ դիտուիլ որպէս միջամտութիւն քաղաքական գործերուն, ինչ որ Սահմանադրութեան խախտում է: Ակնյայտ է, որ զինուորականութիւնը մտադիր է հասնելու վարչապետի հրաժարականին՝ առանց ռազմական որեւէ գործողութեան:
Ինչ կը վերաբերի զինուորականներու յայտարարութեան հակասահմանադրական ըլլալուն, այս փաստարկը ունի հակափաստարկներ։ Զինուորականները յայտարարած են, որ իրենք այլեւս չեն կրնար լուռ մնալ, երբ երկիրը կը գտնուի կործանման եզրին: Հայաստանի ազգային շահը պէտք է ունենայ գերակայ նշանակութիւն: Ի վերջոյ, զինուորականները ազգի անվտանգութեան պահապանն են: Աւելին, Փաշինեան եւ իր կողմնակիցները չեն կրնար յանկարծ պնդել, որ իրենք Սահմանադրութեան պաշտպաններն են, երբ վերջին երեք տարուան ընթացքին նոյնինքն իրենք են, որ ոտնահարած են անոր դրոյթներէն շատերը: Վարչապետը բազմիցս ճնշումներ գործադրած է դատարաններու վրայ եւ  իր համախոհները տեղաւորած՝ Սահմանադրական  դատարանի կազմին մէջ, կառավարութեան փափաքած դատավճիռները ստանալու համար: Փաշինեան եւ իր  պաշտպանները համանման ճնշում գործադրած են նախագահ Սարգսեանի վրայ, որպէսզի վերջինս ստորագրէ վարչապետին հրամանը։ Ճակատագրի հեգնանքով, Փաշինեանի կողմէ հաստատուած ժողովրդավարական սկզբունքները իշխանութեան գլուխ իր գալէն ետք մոռացութեան մատնուեցան՝ երկիրը ենթարկելով մէկ անձի իշխանութեան՝ բռնապետութեան: Հաշուի առնելով, որ վարչապետին կողմնակիցները ճնշող մեծամասնութիւն են խորհրդարանի մէջ, միւս ձայները հիմնականին մէջ լռեցուած  են: Իրաւասու փորձագէտներու կառավարութիւն ստեղծելու բոլոր առաջարկները անտեսուած են եւ ի հետեւանք՝ Փաշինեան մնացած է պաշտօնեաներու եւ խորհրդականներու միջակ ու անիրազեկ շրջանակի մը հետ:
Փաշինեանի միակ կարեւոր յատկութիւնը իր կաշառակեր չըլլալն է, ինչ որ շատ դրական բան  է, բայց ոչ բաւարար՝ պետութիւնը նման փոթորկալից վիճակէն դուրս բերելու եւ առջեւ տանելու համար: Ի վերջոյ, հայերը ոչ թէ «սուրբ» կը փնտռեն, այլ իրաւասու ղեկավար մը, որ կրնայ լուծել երկրին առջեւ ծառացած բարդ հարցերը:
Աւելին, Փաշինեան եւ իր հետեւորդները միշտ չէ, որ վարուած են այնպէս, ինչպէս որ հիմա կը քարոզեն։ Տակաւին 2018 թուականին, երբ Փաշինեանի եւ իր համախոհներուն կողմէ տեղի ունեցան բողոքի համատարած, փողոցային ցոյցեր, մեծ թիւով հայ զինուորներ անօրինական կերպով լքեցին իրենց զօրանոցները եւ քալեցին ցուցարարներու հետ: Թէեւ ասիկա ռազմական կանոններու խախտում էր եւ միջամտութիւն՝ քաղաքականութեան, սակայն Փաշինեան ոչ մէկ գործողութեան ձեռնարկեց այդ զինուորներուն դէմ: Այսպիսի իրավիճակ մը ստեղծուեցաւ 1998ին, երբ պաշտպանութեան նախարար Վազգէն Սարգսեան այդ օրերու նախագահ Լեւոն Տէր Պետրոսեանին ստիպեց հրաժարական տալ: Ոչ ոք բողոքեց, որ այդ հակասահմանադրական քայլ էր:
Հայաստանեան այս նոր ճգնաժամէն կարճ ժամանակ անց, Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ ղեկավարները հանդէս եկան Հայաստանի մէջ ստեղծուած իրավիճակին մասին ինքնահաճոյ յայտարարութիւններով: Իմ կարծիքով, այս երկու երկիրները, բռնապետերու գլխաւորութեամբ, չեն կրնար մեկնաբանել Հայաստանի մէջ տեղի ունեցող զարգացումները, առաւել եւս` ժողովրդավարութեան մասին դասախօսութիւններ տալ հայերուն: Թող մէյ մը իրենք իրենց նային հայելիին մէջ եւ կտրեն իրենց ձայները:
Արցախեան պատերազմի մէջ մեր թշնամիներէն կրած ջախջախիչ պարտութենէն ետք, հայերս չենք կրնար մենք մեզի թոյլ տալ, որ յարձակինք իրարու վրայ: Մենք պէտք է ազգային շահը գերադասենք ամէն բանէ: Կորսնցելով Արցախի մեծ մասը եւ հազարաւոր զինուորներ, մենք չենք կրնար վտանգի ենթարկել եւ կորսնցնել Հայաստանը։
«Թաւշեայ յեղափոխութեան» առաջնորդ Փաշինեան նախորդ շաբաթ պէտք չէ ըսեր իր հետեւորդներուն, որ այլեւս «թաւիշ» պիտի չըլլայ, որ կրնայ մեկնաբանուիլ որպէս սպառնալիք իւրաքանչիւր մարդու համար, որ համաձայն չէ հետը: Եթէ բանակը եւս ոչ թաւշեայ մօտեցում որդեգրէ՝ արդիւնքը ողբերգական կ՛ըլլայ ամբողջ հայ ժողովուրդին համար: Լաւագոյն լուծումը այն կ՛ըլլայ, որ տարածքներ եւ հազարաւոր զինուորներ կորսնցուցած վարչապետը հրաժարական տայ իր կամքով՝ առանց որեւէ սպառնալիքի կամ բողոքի ցոյցերու։ Հակառակ պարագային, ռազմական ղեկավարները՝ պահանջելով Փաշինեանի հրաժարականը, կրնան ուժով կատարել իրենց պահանջը, որպէսզի իրենք չձերբակալուին։ Նման խմբակային ձերբակալութիւն մը կրնայ զրկել Հայաստանը ռազմական իր ամբողջ ղեկավարութենէն: Ամիսներ ետք, աւելի հանգիստ պայմաններու մէջ, խորհրդարանական նոր ընտրութիւնները պէտք է տեղի ունենան մաքուր էջի մը վրայ, յոյսով եմ՝ բացառելով Փաշինեանը եւ միւս՝ նախկին ղեկավարները: Ժողովուրդը իրաւունք ունի ձայներու մեծամասնութեամբ որոշելու, թէ ո՛վ պէտք է ըլլայ իր նոր ղեկավարը:

• 04-03-2021 11:28:00   | USA  |  Articles and Analyses
Words have meanings and consequences as Prime Minister Nikol Pashinyan found out when he told a journalist last week that the powerful Russian Iskander missiles, supposedly fired by Armenia during the Artsakh War last November, “did not explode or exploded 10%.” This surprising statement was in response to an interview by previous President Serzh Sargsyan in which he asked why Pashinyan had not ordered the use of the Iskander missiles during the early part of the Artsakh War.
Several days after the Prime Minister's highly controversial statement, his spokeswoman announced that Pashinyan "was not briefed correctly regarding the Russian missiles.” But it was too late. The damage was done.
No one could have predicted the chain of unexpected events that followed Pashinyan’s words questioning the merits of the Iskander missiles that Russia had exported exclusively to Armenia. A large number of Russian military experts and political leaders reacted very harshly to Pashinyan’s statement viewing it as disparaging of the prized missiles of Russia and the prestige of its defense industry.
However, the reaction within Armenia was no less devastating. When First Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces Tiran Khachatryan, a Lieutenant General, was asked to comment on Pashinyan’s statement about the Iskander missiles not exploding, he responded with a chuckle that it was not possible and not serious.
Upon hearing of this slight, Prime Minister Pashinyan immediately ordered the firing of the Deputy General Staff. His dismissal was endorsed by Pres. Armen Sarkissian, according to the process outlined in the constitution. The Prime Minister had surely overreacted to Khachatryan’s snub, particularly since Pashinyan himself had appointed him in June 2020 and awarded him the prestigious “National Hero” medal for his outstanding role during the Artsakh War.
In retaliation, dozens of top Armenian military leaders released a joint statement on Feb. 25, 2021, demanding the resignation of the Prime Minister and his government. The statement was signed by Onik Gasparyan, Chief of the General Staff and 40 other high-ranking military Officers, including 17 generals and Commanders of all five Army Corps. Later, several other military and police officials added their signatures.
The military’s statement expressed its “resolute protest” against the “short-sighted and baseless” dismissal of the First Deputy Chief of the General Staff “without taking into account the national and state interests of the Republic of Armenia, solely based on personal and pretentious sentiments.” The statement added that “in such difficult conditions for the country, such a decision is an anti-state and irresponsible step. The Prime Minister and his government are no longer able to make adequate decisions in this critical and fateful situation for the Armenian people. The Armed Forces, for a long time, patiently tolerated the ‘attacks’ by the incumbent authorities to discredit the Armed Forces, but everything has its limits…. The current authorities’ unproductive governing and the most serious errors exhibited in foreign policy have brought the country to the brink of collapse. Based on the created situation, the Armed Forces demand the resignation of the Prime Minister and the government….”
Pashinyan immediately announced on his Facebook page the firing of the Chief of the General Staff. The Prime Minister called the military’s statement “an attempted military coup,” urging his supporters to gather at the Republic Square where he joined them and marched in Yerevan streets holding a megaphone. This was a highly irresponsible act on the part of Pashinyan, venturing to the streets during what he described as an attempted military coup, which could have led to tragic consequences for the country had anyone harmed him.
After Pashinyan ordered the firing of Onig Gasparyan, Chief of the General Staff of the Armed Forces, Pres. Sarkissian, having consulting all sides of the political spectrum, refused to sign the Prime Minister’s order, calling it unconstitutional. The Prime Minister then submitted a second dismissal request to the President. Should the President refuse to sign the order for a second time, then the issue will be submitted to the constitutional court for its final decision. It is curious as to why the President endorsed the Prime Minister’s earlier order to sack the First Deputy of the General Staff but refused to sign the order to dismiss the Chief of the General Staff. After all, the First Deputy Chief of the General Staff’s wrongdoing was simply chuckling at the Prime Minister’s statement about the Russian missiles, whereas his boss, the Chief of the General Staff, demanded the Prime Minister’s resignation.
In the meantime, the Armenian military took no further steps beyond its call for the resignation of the Prime Minister which the Prime Minister wrongly described as an attempted coup. However, the statement could be viewed as interference in political affairs which violates the constitution. It is clear that the military’s intent is having the Prime Minister resign without taking any military actions.
Turning to the unconstitutionality of the military’s statement, there are counter points to this argument. The military stated that they could no longer remain quiet while the country is on the brink of collapse. The national interest of Armenia has to be of paramount importance. After all, the military is the guardian of the nation’s security. Furthermore, Pashinyan and his supporters cannot all of a sudden claim to be defenders of the constitution, when they have been violating many of its provisions in the past three years. The Prime Minister has repeatedly pressured the courts and has stacked the Constitutional Court with his allies to get verdicts desired by the government. Pashinyan and his supporters similarly pressured Pres. Sarkissian to force him to sign the Prime Minister’s order. Ironically, the democratic principles endorsed by Pashinyan when coming to power have dissipated turning the country into a one-man rule, a dictatorship. Given the Prime Minister’s partisans’ overwhelming majority in Parliament, other voices have been mostly muzzled. All suggestions to form a government of competent experts have been ignored, leaving Pashinyan with a mediocre and incompetent cadre of officials and advisors.
Pashinyan’s only important attribute is that he is not corrupt -- which is very positive, but that alone is not enough to lead the state through such turbulent waters. After all, Armenians are not looking for a saint, but a competent leader who can solve the country’s complex problems.
Furthermore, Pashinyan and his followers did not always practice what they are preaching now. Back in 2018, when there were widespread street protests by Pashinyan and his supporters, a large number of Armenian soldiers illegally left their barracks and marched with the demonstrators. Even though this was a violation of military rules and interference in politics, Pashinyan did not take any action against these soldiers. In a similar situation occurred in 1998, when Defense Minister Vazgen Sargsyan forced then President Levon Ter-Petrosyan to resign. No one complained that it was unconstitutional.
Shortly after this new crisis in Armenia, leaders in Azerbaijan and Turkey issued self-serving statements on the situation in Armenia. In my opinion, both of these countries, led by dictators, are in no position to comment on developments in Armenia, let alone give Armenians lectures about democracy. They should look at themselves in the mirror and keep their mouths shut.
Having suffered a devastating defeat at the hands of our enemies in the Artsakh War, Armenians cannot afford now to attack each other. We need to place the national interest above all else. Having lost most of Artsakh and thousands of soldiers, let’s not risk losing Armenia itself.
Pashinyan, the leader of the ‘Velvet Revolution,’ should not have told his followers last week that there will be no more ‘velvet’ which could be interpreted as a threat to anyone who disagrees with him. Should the military also adopt a no velvet approach, the outcome would be tragic for the entire Armenian nation. The best solution would be for the Prime Minister, having lost territories and thousands of soldiers, to resign by his own volition without facing any threats or protests. Otherwise, having demanded Pashinyan’s resignation, the military leaders may carry out their demand by force, to ensure that they themselves are not arrested. Such a group arrest would deprive Armenia of its entire military leadership. Months from now, under calmer conditions, new parliamentary elections should take place with a clean slate, hopefully excluding Pashinyan and the other former leaders. The people have the right to decide by a majority vote who their new leader should be.