ՀՀ դեղարտադրության, կրթության և գիտության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր «Լիկվոր» դեղագործական ընկերությունից
• 17-05-2021 15:22:57   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանում դեղարդյունաբերության առաջատար «ԼԻԿՎՈՐ» ընկերությունն իր գործունեության 30-ամյակի միջոցառումները մեկնարկեց R&D (Research and Development) գիտահետազոտական կենտրոնի  բացումով, և համագործակցության հուշագրեր կնքեց Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական և Երևանի պետական համալսարանների հետ:
Հուշագրերի համաձայն, կողմերը համագործակցելու են մի շարք ուղղություններով, իրենց ջանքերը, ներուժը, միջոցներն ու փորձը մեկտեղելով  ի նպաստ՝  ՀՀ-ում դեղարտադրության, կրթության և գիտության ոլորտների զարգացմանը,  երիտասարդ մասնագետների գործնական գիտելիքների ամրապնդման և խորացման, բարձր առաջադիմություն ունեցող շրջանավարտներին աշխատանքի ապահովման և կարիերայի զարգացման հնարավորությունների ստեղծմանը։
30-ամյակի միջոցառումների շրջանակում «ԼԻԿՎՈՐ» ընկերությունը նաև հիմնել է  անվանական կրթաթոշակներ. «Ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանի անվան» կրթաթոշակ է տրամադրվելու ԵՊԲՀ-ի Դեղագիտական ֆակուլտետի բակալավրիատի վերջին կուրսի՝ առավել բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողին: ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի ուսանողին էլ կտրամադրվի «Պրոֆեսոր Ռաֆայել Հովհաննեսի Մաթևոսյանի անվան» կրթաթոշակ:
Իսկ «Մաթևոսյան Զարգացման հիմնադրամի» կողմից, յուրաքանչյուր ֆակուլտետի մագիստրատուրա ընդունված ու  բարձր առաջադիմություն ունեցող ևս 3 ուսանող կստանան 2021թ.-2022թ. ուսումնական տարվա ուսման վճարի 50%-ի չափով փոխհատուցում:
Համալսարանների հետ համագործակցության շրջանակում «ԼԻԿՎՈՐ»-ում նախատեսվում են ուսումնական և արտադրական պրակտիկաներ,  որոնց ընթացքում ուսանողները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ «ԼԻԿՎՈՐ»-ի  արտադրության գործընթացին, սկզբունքներին ու առանձնահատկություններին ինչպես նաև R&D գիտահետազոտական կենտրոնի գործունեությանը, որտեղ իրականացվելու են դեղագործության և կենսատեխնոլոգիաների ոլորտի հետազոտություններ, որոնց նպատակն է ստեղծել թերապևտիկ բարձր արդյունավետություն ունեցող դեղամիջոցներ։
Ընկերությունում նաև ստեղծվելու է ուսումնական հարթակ և ԵՊԲՀ դեղագիտության ֆակուլտետի և ԵՊՀ-ի ֆարմացիայի ինստիտուտի ուսանողներին, որպես ուսումնական ծրագրի մաս, հատկացվելու են հատուկ դասաժամեր՝ պատշաճ արտադրական և պատշաճ լաբորատոր գործունեության (GMP, GLP) ուսումնասիրման նպատակով:
Իր 30 տարվա պատմության ընթացքում «ԼԻԿՎՈՐ»-ը շարունակաբար կատարելագործել է  արտադրությունը՝ գործունեությունը կազմակերպելով միջազգային ստանդարտներին համապատասխան  և  ներդնելով նորագույն տեխնոլոգիաներ: Ընկերությունը դեռևս 2013-ին  Կովկասի տարածաշրջանում առաջինն է արժանացել դեղամիջոցների արտադրության ոլորտում եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանության պատշաճ արտադրական գործունեության GMP հավաստագրին: Այսօր «ԼԻԿՎՈՐ»-ը ներկայանում է որակյալ,  թերապևտիկ բարձր արդյունավետությամբ ներարկման, ներերակային և ակնաբուժական դեղամիջոցների ավելի քան 50 անուն արտադրատեսակով: «ԼԻԿՎՈՐ»-ը նաև առաջատար դիրք է զբաղեցնում Հայաստանից արտահանվող դեղերի ծավալով. հայկական արտադրության «ԼԻԿՎՈՐ» դեղամիջոցները ներկայացված են Եվրասիայի, Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներում:

ПРОГРАММЫ РАЗВИТИЯ ОТ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКОЙ КОМПАНИИ «ЛИКВОР»
Лидер фарминдустрии Армении, компания «ЛИКВОР» дала старт  мероприятиям, посвященным 30-летию своей деятельности с открытия Центра исследований и разработок (R&D). Компания подписала меморандум о сотрудничестве с Ереванским государственным медицинским университетом (ЕрГМУ), а также  Ереванским государственным университетом (ЕГУ).
Стороны намерены сотрудничать по ряду направлений, обьединив  свои  ресурсы, опыт и усилия для углубления и  развития сферы образования и науки в области    фармпроизводства и биотехнологий в Армении, укрепления практических знаний молодых специалистов, а также  обеспечения занятости и возможностей для карьерного роста  выпускников.
В рамках стипендиальной программы, инициированной компанией, были учреждены высокие  именные стипендии – имени  академика  Э.С. Габриеляна, которая будет присуждена лучшему из магистрантов фармацевтического факультета ЕГМУ, а также  стипендия имени профессора Р.О. Матевосяна,  которой удостоится отличник  успеваемости Института фармации ЕГУ.
В то же время от имени «ФОНДА РАЗВИТИЯ МАТЕВОСЯН» трое студентов фармфакультетов  каждого из университетов, продолживших обучение в магистратуре и показавших высокую успеваемость по окончании бакалавриата, получат компенсационный взнос  платы за обучение, в размере 50% .
В рамках сотрудничества с высшими учебными заведениями, предусмотрено проведение учебных и производственных практик на территории компании, в процессе которых студенты получат возможность ознакомиться с принципами и особенностями производственных  процессов, а также с деятельностью научно-исследовательского центра, где проводятся экспериментальные работы над созданием  новых препаратов,обладающих высоким терапевтическим эффектом.
Компания также планирует создание специальной образовательной платформы, где в качестве отдельного элемента учебной программы для студентов фармацевтических факультетов ВУЗ-ов Армении будут организованы лекции и практические занятия  по изучению основ GMP (Надлежащей Производственной Практики), а также GLP (Надлежащей Лабораторной Практики).
На протяжении  30-летней деятельности компания «ЛИКВОР» постоянно совершенствует  производственные процессы , организуя свою деятельность в соответствии с международными стандартами и внедряя новейшие технологии. Ещё в 2013 году, компания  «ЛИКВОР», первая  на Кавказе, удостоилась сертификата GMP на соответствие европейским стандартам в сфере производства стерильных лекарственных препаратов.
Сегодня «ЛИКВОР» представляет более 50-ти  наименований современных и эффективных лекарственных препаратов. Компания  занимает также лидирующие позиции  по объему экспорта лекарств из Армении. Препараты  Компании широко представлены в странах СНГ, Евразии, Центральной  Азии и Ближнего Востока.