Արցախի Խրամորթ համայնքի դպրոցը կվերանորոգվի ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի և Բելգիայում Արցախի հետ ֆրանսախոս բարեկամության խմբի համատեղ նախաձեռնությամբ
• 09-07-2021 12:52:55   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի և Բելգիայում Արցախի հետ ֆրանսախոս բարեկամության խմբի համատեղ ջանքերով հատկացվել են անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները Արցախի Հանրապետության Ասկերան շրջանի Խրամորթ համայնքի միջնակարգ դպրոցի վերանորոգման համար: Կկատարվեն ներքին և արտաքին վերանորոգման աշխատանքներ, կկառուցվեն նոր սանհանգույց և ժամանակակից, տեխնիկապես հագեցած ճաշարան։ Կկահավորվեն և կարդիականացվեն դասասենյակներ՝ վերածվելով համագործակցային դասասենյակների։ Կտեղադրվի նոր ջեռուցման համակարգ։
Նախագիծը կիրականացվի «Երկարօրյա դպրոց» ծրագրի շրջանակներում Արցախի Հանրապետության կառավարության հետ համագործակցաբար: Վերջին ամիսներին Խրամորթ գյուղում բնակություն են հաստատել նաև Հադրութի շրջանից ադրբեջանական օկուպացիայի հետևանքով տեղահանված ընտանիքներ:
«Երկարօրյա դպրոց» ծրագրի նպատակն է բարելավել միջնակարգ կրթության որակը Արցախում, հնարավորինս վերացնել ծնողների կողմից տնային աշխատանքի հարցում երեխաներին տրամադրվող օգության անհավասար պայմանները, ստեղծել շփվելու և աշխատանքի նոր հնարավորություններ, ապահովել որակյալ, հավասարակշռված սննդակարգ աշակերտների համար, հաղթահարել զարգացման անհավասարությունը գյուղական և քաղաքային վայրերի միջև և Արցախի շրջաններն ավելի հրապուրիչ դարձնել քաղաքային բնակավայրերի բնակչության համար։
Մեկնաբանելով այս նախաձեռնությունը՝ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետեանը հավելեց. «Ադրբեջանի կողմից պարտադրված այս կործանարար պատերազմից հետո կարևոր է բուժել Արցախի վերքերը: Հատկապես երեխաները խոցելի են նման իրավիճակում: Հուսով ենք, որ այս նախագիծը քայլ կլինի Արցախի երեխաների կրթության պայմանները բարելավելու և լուսավոր ապագա ապահովելու ուղղությամբ: Մեր պարտքն ենք համարում նպաստել դրան և շարունակելու ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»։

The school in Khramort village of Artsakh/Nagorno Karabakh to be renovated on the joint initiative of the EAFJD and the Belgian French-speaking friendship group with Artsakh
• 09-07-2021 12:52:55   | Armenia  |  Press release
On the joint initiative of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) and the Belgian French-speaking friendship group with Artsakh, the necessary funding has been provided for the renovation of the secondary school of the village of Khramort in the Askeran region of  the Republic of Artsakh/Nagorno Karabakh. Exterior and exterior renovation work will be carried out, a sanitary unit and a modern, well-equipped school canteen will be built, classrooms will be modernized and transformed into collaborative classrooms. A new heating system will be installed.
The project will be implemented within the framework of the "All-Day School Program" in cooperation with the Government of the Republic of Artsakh. This program aims to use participatory work, leisure, and homework preparation to improve the quality of education, remove conditions of inequality regarding homework support from parents, create new opportunities for socialization and employment, provide quality, balanced daily meals for learners, overcome the urban-rural disparity in development and make the regions of Artsakh more attractive to city residents.
In recent months displaced families from the Hadrut region of Nagorno Karabakh, have also moved to Khramort. During the 44-day war, unleashed by Azerbaijan against the native Armenian population of Artsakh, a total ethnic cleansing of the indigenous Armenian population of a number of settlements, regions of Nagorno Karabakh/Artsakh, including Hadrut was carried out by the Azerbaijani armed forces.
Commenting on modernization project of the Khramort school, the EAFJD President Kaspar Karampetian said: “It is crucial to heal the wounds of Artsakh after this devastating war, imposed by Azerbaijan. Children are particularly vulnerable in such situations. We hope that this project will be a step towards improving the conditions of education of the local children and ensure a brighter future for them. It is our duty to contribute to this and we will continue working towards it.”