Viber-ի և ԱՀԿ համատեղ ծրագիրը հանուն կանանց առողջության
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) Viber մեսենջերում գործարկել է կանանց առողջության մասին չաթբոտ, որի հիմնական նպատակն է բարձրացնել օգտատերերի իրազեկվածությունը կանանց առողջությանը վերաբերող թեմաների վերաբերյալ:
Կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի տեղեկատվական քարոզարշավի շրջանակում Viber մեսենջերը և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) գործարկել են կանանց առողջության մասին չաթբոտ:
Նախագծի նպատակն է օգնել տարբեր տարիքի կանանց վստահելի աղբյուրներից ավելին իմանալ իրենց առողջության մասին: Viber-ի և ԱՀԿ-ի համատեղ չաթբոթում նրանք կկարողանան օգտակար տեղեկատվություն և գործնական խորհուրդներ գտնել իրենց ֆիզիկական և հոգեկան առողջության հետ կապված տարբեր թեմաների վերաբերյալ՝ օրինակ՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելման, դաշտանային ցիկլի և այլնի վերաբերյալ։
Բաժանորդագրվելով ԱՀԿ չաթբոտին՝ Viber-ի օգտատերերը պարբերաբար կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելման վերաբերյալ վստահելի աղբյուրների հղումներ են ստանում։ Չաթբոթում բոլորը կարող են առավել մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ հիվանդության մասին՝ խորհուրդներ և տեղեկություններ ռիսկերի, ախտանիշների, բուժման և կանխարգելման մասին։ Բացի այդ, Viber-ի օգտատերերը կկարողանան օգտվել ԱՀԿ-ի կրծքագեղձի ինքնազննման քայլ առ քայլ հրահանգներից, ինչպես նաև գտնել առողջության պահպանման վերաբերյալ բազմաթիվ առաջարկություններ՝ ընտրելով համապատասխան բաժինը:
ԱՀԿ-ի հետ համատեղ նախագծի շրջանակում Viber-ը թողարկել է նաև տարատեսակ կարգախոսներով գունագեղ թեմատիկ սթիքերներ, որոնց օգնությամբ օգտատերերը կկարողանան աջակցել սիրելիներին և ցույց տալ իրենց մտահոգությունը կանանց խնդիրների նկատմամբ։
«Մենք ուրախ ենք ԱՀԿ-ի հետ համագործակցության համար և առանձնահատուկ կարևորում ենք կանանց առողջությանը վերաբերող թեմաները», - ասում է Rakuten Viber-ի գլոբալ զարգացման տնօրեն Աննա Զնամենսկայան։ «Աշխարհի տարբեր երկրներում կանայք դժվարությամբ են բարձրաձայնում իրենց առողջական խնդիրների մասին, օրինակ՝ վերարտադրողական առողջության, դաշտանի կամ կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելման մասին: Մենք ցանկանում ենք օգնել կանանց ավելին իմանալ իրենց առողջության մասին և հուսով ենք, որ կկարողանանք աջակցել նրանց Viber-ի հաղորդագրությունների միջոցով»:
«Կանանց առողջության մասին ստուգված և վստահելի տեղեկատվության տարածմամբ մենք օգնում ենք բարելավել ոչ վարակիչ հիվանդությունների, կրծքագեղձի քաղցկեղի վիճակագրությունը», - ասաց Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ոչ վարակիչ հիվանդությունների գծով տնօրեն դոկտոր Բենտե Միկելսենը: «Գիտելիքն օգնում է կյանքեր փրկել»:
Rakuten Viber-ի մասին.
Viber-ը զանգեր կատարելու և հաղորդագրություններ ուղարկելու հավելված է, որը հնարավորություն է տալիս բոլորին մշտապես լինել կապի մեջ անկախ գտնվելու վայրից։
Ամբողջ աշխարհում մեր օգտատերերը միմյանց անվճար տեքստային հաղորդագրություններ են ուղարկում, տեսազանգեր կատարում, զրուցում խմբային զրուցարաններում, հաղորդակցվում նախընտրած բրենդների և հայտնի մարդկանց հետ, ինչպես նաև հետևում նորություններին: Մենք երաշխավորում ենք  հավելվածից օգտվողների ազատությունն ու անվտանգ հաղորդակցությունը:
Viber-ը պատկանում է Rakuten Inc.-ին, որը էլեկտրոնային առևտրի և ֆինանսական ծառայությունների համաշխարհային առաջատարն է: Viber հավելվածը «Barcelona» ֆուտբոլային և «Golden State Warriors» բասկետբոլային ակումբների պաշտոնական մեսենջերն է՝ զանգերի և ակնթարթային հաղորդագրությունների ծրագիրը:

Viber и ВОЗ запустили проект в поддержку женского здоровья
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) запустила чат-бот о женском здоровье в мессенджере Viber. Главная цель проекта — повысить осведомленность пользователей о темах, связанных со здоровьем женщин.
Ереван, ноябрь 2021 года — В рамках октябрьской кампании, приуроченной к месяцу повышения осведомленности о раке молочной железы, мессенджер Viber и Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) запустили чат-бот о женском здоровье в Viber.
Этот проект направлен на то, чтобы помочь женщинам разных возрастов узнать больше о своем здоровье из проверенных источников. В чат-боте Viber и ВОЗ они смогут найти полезную информацию и практические советы по различным темам, касающимся их физического и ментального здоровья: например, по профилактике рака молочных желез, менструальному циклу и пр.
Подписавшись на чат-бот ВОЗ, пользователи Viber получают приветственное сообщение со ссылкой, ведущей на достоверные источники с информацией о профилактике рака молочной железы. В чат-боте каждый может получить и более подробную информацию о заболевании: советы и информацию о рисках, симптомах, лечении и профилактике. Кроме того, в чат-боте пользователи Viber смогут получить доступ к пошаговой инструкции от ВОЗ для проведения самообследования груди, а также найти множество подробной информации с рекомендациями по вопросам поддержания здоровья, просто выбрав соответствующий раздел меню в боте.
В рамках совместного проекта с ВОЗ в Viber также появились красочные тематические стикеры с позитивными надписями в формате манифестов, при помощи которых пользователи смогут оказать поддержку близким и показать свое неравнодушие к женским проблемам.
Рисунок — чат-бот ВОЗ о женском здоровье в Viber, более 488 тыс подписчиков
«Мы рады сотрудничеству с ВОЗ и видим особую важность в поддержке темы женского здоровья, — говорит Анна Знаменская, директор по глобальному развитию Rakuten Viber. — В некоторых странах мира женщинам может быть непросто открыто говорить о своем здоровье и обсуждать, к примеру, темы репродуктивного здоровья, менструации или профилактику рака груди. Мы рады помочь всем женщинам узнать больше о своем здоровье и надеемся, что сможем поддержать их позитивными сообщениями».
«Рассказывая больше проверенной информации о женском здоровье, мы помогаем улучшить статистику неинфекционных заболеваний, рака груди и сделать еще один шаг к лучшему здоровью женщин во всем мире, — сказала доктор Бенте Миккельсен, директор по неинфекционным заболеваниям Всемирной организации здравоохранения. — Знания помогают спасать жизни».
О Rakuten Viber:
Viber — приложение для звонков и обмена сообщениями, позволяющее людям оставаться на связи, кем бы они ни были и где бы ни находились.
Наши пользователи по всему миру отправляют друг другу бесплатные текстовые сообщения, совершают видеозвонки, общаются в групповых чатах, взаимодействуют с любимыми брендами и знаменитостями, а также следят за их обновлениями. Мы гарантируем пользователям нашего приложения свободу и безопасность общения.
Viber является частью Rakuten Inc., мирового лидера в сфере электронной коммерции и финансовых услуг. Приложение выступает официальным мессенджером футбольного клуба «Барселона», а также официальным приложением для звонков и обмена мгновенными сообщениями баскетбольного клуба Golden State Warriors.