Արցախի Հանրապետության նախագահի մոտ քննարկվել են առողջապահական համակարգի զարգացման հայեցակարգին վերաբերող հարցեր
• 16-02-2022 12:09:02   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել՝ նվիրված Հանրապետությունում առողջապահական համակարգի զարգացման հայեցակարգի մշակմանը:
Զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը, ներկայացրել աշխատանքների ընթացքը և նախատեսվող ծրագրերը, նախանշել դրանց կյանքի կոչման ժամկետները:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ պետության կողմից երաշխավորված որակյալ, մատչելի ու անվճար բուժսպասարկումն ու առողջապահական մյուս ծառայությունների մատուցումը կառավարության առաջնահերթություններից է, և ոլորտի պատասխանատուների խնդիրն է ձեռնարկել բոլոր միջոցները ծրագիրը պատշաճ ու ժամանակին կատարելու համար:
Նախագահը հանձնարարել է մշակել համակարգի զարգացման հայեցակարգ՝ ներգրավելով փորձառու մասնագետների և հաշվի առնելով բոլոր շահառու խմբերի մտահոգություններն ու առաջարկները:
Հանդիպմանը, որտեղ քննարկվել են նաև Հանրապետությունում համավարակային իրավիճակը և ոլորտում առկա այլ խնդիրներ, ներկա էին պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, խորհրդարանական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչները, պաշտոնատար այլ անձինք:

Issues on the concept of healthcare system development were discussed with the President of the Republic of the Artsakh
• 16-02-2022 12:09:02   |   |  Press release
President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened a working consultation dedicated to the elaboration of the concept of development of the healthcare system in the Republic.
Artsakh Republic Minister of Healthcare Mikael Hayriyan delivered a report, presented the works in process and planned programs, as well as outlined the terms of their implementation.
The Head of the State emphasized that quality, available and free medical care and other healthcare services guaranteed by the state are among the priorities of the Government, and the task of those responsible for the sphere is to take all measures to implement the program properly and on time. The President instructed to elaborate a concept for the development of the system, involving experienced professionals, taking into account the concerns and suggestions of all beneficiary groups.
The epidemic situation in the Republic and other issues facing the sphere were also discussed during the meeting, attended by  State Minister Artak Beglaryan, representatives of all parliamentary forces and other officials.