Արցախի Հանրապետության նախագահի մոտ քննարկվել են առողջապահական համակարգի զարգացման հայեցակարգին վերաբերող հարցեր
• 16-02-2022 12:09:02   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել՝ նվիրված Հանրապետությունում առողջապահական համակարգի զարգացման հայեցակարգի մշակմանը:
Զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը, ներկայացրել աշխատանքների ընթացքը և նախատեսվող ծրագրերը, նախանշել դրանց կյանքի կոչման ժամկետները:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ պետության կողմից երաշխավորված որակյալ, մատչելի ու անվճար բուժսպասարկումն ու առողջապահական մյուս ծառայությունների մատուցումը կառավարության առաջնահերթություններից է, և ոլորտի պատասխանատուների խնդիրն է ձեռնարկել բոլոր միջոցները ծրագիրը պատշաճ ու ժամանակին կատարելու համար:
Նախագահը հանձնարարել է մշակել համակարգի զարգացման հայեցակարգ՝ ներգրավելով փորձառու մասնագետների և հաշվի առնելով բոլոր շահառու խմբերի մտահոգություններն ու առաջարկները:
Հանդիպմանը, որտեղ քննարկվել են նաև Հանրապետությունում համավարակային իրավիճակը և ոլորտում առկա այլ խնդիրներ, ներկա էին պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, խորհրդարանական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչները, պաշտոնատար այլ անձինք:

Вопросы, связанные с концепцией развития системы здравоохранения, обсуждены на встрече у Президента республики Арцах
• 16-02-2022 12:09:02   |   |  Пресс-релизы
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание, посвященное разработке концепции развития системы здравоохранения в республике.
Министр здравоохранения Республики Арцах Микаел Айриян выступил с докладом, представил ход работ, намеченные программы, обозначил сроки их реализации.
Глава государства подчеркнул, что качественное, доступное, бесплатное медицинское обслуживание и другие медицинские услуги, гарантированные государством, являются одними из приоритетов правительства, и задача лиц, ответственных за сферу здравоохранения, заключается в принятии всех мер для надлежащей и своевременной реализации этой программы.
Президент поручил разработать концепцию развития системы здравоохранения и привлечь к этому процессу опытных специалистов, учитывая при этом  рекомендации и предложения всех заинтересованных сторон.
В ходе встречи, на которой  присутствовали госминистр Артак Бегларян, представители всех парламентских сил, должностные лица, обсуждались эпидемиологическая ситуация в республике и другие вопросы, существующие в сфере здравоохранения.