• 21-03-2023 13:24:10   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Այս ամսվա սկզբին մի քանի թերթեր տեղեկացրեցին, որ Թուրքիայի դեմ մեծածավալ բողոք է ներկայացվել Միջազգային քրեական դատարան (ՄՔԴ): Իրավական հարցերով եվրոպացի  իրավաբանների խումբը հավաքել է հսկայական գործ, որը ներառում է «վկաների ցուցմունքները, որոնք մանրամասնում են խոշտանգման, պետության կողմից հովանավորվող առևանգման և անօրինական բանտարկության մասին»՝ իրականացված Թուրքիայի կառավարության կողմից իր 200 հազար հակառակորդների նկատմամբ:
Ե՛վ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, և՛ ՄԱԿ-ի կամայական կալանքի  հարցերով աշխատանքային խումբը եզրակացրել էին, որ Թուրքիայի կողմից բանտարկությունների և կալանքների մեծ մասը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտում էր։ Դրանք համարվում են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ։ Նոր բողոքը փոխանցվել է ՄՔԴ դատախազ Քարիմ Խանին փետրվարի 9-ին, սակայն հրապարակվել է 2023 թվականի մարտի 1-ին։
4000 էջանոց թղթապանակը պատրաստվել է բելգիական Van Steenbrugge Advocaten իրավաբանական ընկերության, բելգիական Turkey Tribunal հասարակական կազմակերպության և Եվրոպական դատավորների ասոցիացիայի կողմից:
«Թուրք պաշտոնյաները մարդկության դեմ հանցագործություններ են կատարել Էրդողանի վարչակարգի հարյուր հազարավոր հակառակորդների նկատմամբ», ասվում է հայտարարության մեջ։ «Այս հանցագործությունները հավասարազոր են «համատարած և համակարգված հարձակման խաղաղ բնակչության դեմ», որը թույլ է տալիս ՄՔԴ-ին վարույթ սկսել Էրդողանի վարչակարգի բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ»:
Չնայած Թուրքիան չի ստորագրել Հռոմի կանոնադրությունը, որով հիմնվել է ՄՔԴ-ն, սակայնԴատարանն իրավասու է հետամուտ լինել այդ հանցագործություններին, քանի որ թուրքական կառավարությունը հանցագործությունների մի մասը կատարել է ՄՔԴ անդամ 45 երկրների տարածքում՝ Ալբանիա, Ավստրիա, Աֆղանստան, Բանգլադեշ, Բելգիա, Բոսնիա Հերցեգովինա, Բուրկինա Ֆասո, Գաբոն, Գամբիա,Գերմանիա, Գվինեա, Դանիա, Զամբիա,  Թունիս, Լեհաստան, Լիբերիա, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Կամբոջա, Կանադա,  Կոնգո, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն, Հորդանան, Հունաստան, Հյուսիսային Մակեդոնիա,  Մադագասկար, Մալի, Միացյալ Թագավորություն, Մոլդովա, Մոնղոլիա, Նիգեր, Նիգերիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա,  Չադ, Պերու, Ռումինիա, Սենեգալ, Վենեսուելա,   Վրաստան,  Տանզանիա, Տաջիկստան,  Ուգանդա, Քենիա և Ֆրանսիա։
Բողոքում նշվում է, որ եղել է հարկադիր անհետացման 17 դեպք, երբ զոհերն առևանգվել են Քենիայից, Կամբոջայից, Գաբոնից, Ալբանիայից, Բուլղարիայից, Մոլդովայից, Մոնղոլիայից և Շվեյցարիայից ու հետ տարվել Թուրքիա։ Այս առևանգվածները մեղադրվում էին ԱՄՆ-ում բնակվող մահմեդական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետևորդ լինելու մեջ: Նախագահ Էրդողանը երկար տարիներ աջակցել է Գյուլենին, մինչև նրանց հարաբերությունների սրվելը: Գյուլենի հազարավոր հետևորդներ, այդ թվում՝ 9100 ոստիկան, հետագայում հեռացվեցին աշխատանքից և ձերբակալվեցին։
Օսման Քարաջան ձերբակալվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Կամբոջայում, որտեղ աշխատել է որպես դպրոցի ուսուցիչ։ «Չորս օր կալանքի տակ մնալուց հետո Քարաջային հանձնել են թուրքական իշխանություններին, որոնք նրան կառավարական փոքր ինքնաթիռով վերադարձրել են Թուրքիա։ Նա դատապարտվել է 2016 թվականի հեղաշրջման փորձի ժամանակ զինված ահաբեկչական խմբավորում ղեկավարելու համար՝ չնայած այն փաստին, որ նա Թուրքիայից Կամբոջա էր մեկնել 2002 թվականին», հաղորդում է «Գարդիանը»։
Քարաջան մեկն է այն բազմաթիվ թուրքերից, որոնք առևանգվել են արտերկրից և մեղադրվել «ահաբեկիչ» լինելու համար: ՄՔԴ-ում Թուրքիայի դեմ ներկայացված հայցը պարունակել է 800 առևանգվածների խոշտանգումների վերաբերյալ հայտարարություններ, որոնք «մանրամասն նկարագրում էին, թե ինչպես են խոշտանգումները կիրառվել լայն մասշտաբով և հետևողականորեն»:
«Դա պետք է հետաքննվի», ասել է Բելգիայի նախկին փոխվարչապետ և մարդու իրավունքների պրոֆեսոր Յոհան Վանդե Լանոտը, որն օգնել է Turkey Tribunal-ի ստեղծմանը:  Նա  ղեկավարում է ՄՔԴ-ին հետաքննություն սկսելու հարցում համոզելու ջանքերը: «Խախտվում են միջազգային իրավունքի համընդհանուր հիմնարար սկզբունքները… Թուրքիայի կառավարության կարևոր անդամները չեն կարող հերքել, որ իրենք պատասխանատու են, քանի որ հպարտորեն հայտարարել են իրենց պատասխանատվության մասին»։
Turkey Tribunal-ը հայտարարել է, որ փաստագրել է «արտերկրային և ներքին բռնի անհետացման 59 դեպք՝ 109 անձի վերաբերյալ։ Թեև թուրքական պետությունը միշտ հերքել է իր ներգրավվածությունը ներքին անհետացումների մեջ, իշխանությունները մշտապես պարծեցել են արտերկրում կատարված ապօրինի առևանգումներով: Վերջերս, 2021 թվականի հուլիսին, նախագահ Էրդողանը մամուլի ասուլիս էր անցկացրել թուրք ուսուցչի պատկերի կողքին, որը հայտարարել էր, որ իրեն առևանգել են օտար երկրից։ Անպատժելիության ամբարտավան ցուցադրության մեջ առևանգված անձի հրապարակված պատկերը ցույց էր տալիս խոշտանգումների հստակ նշաններ, իսկ նա հետագայում վիրահատվեց՝ կոտրված ձեռքը բուժելու համար»:
Turkey Tribunal հավելել է. «Միջազգային իրավունքի հիմնարար կանոնների խախտմամբ բանտարկությունների կապակցությամբ, թուրքական պաշտոնական վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ «ահաբեկչական կազմակերպության» ենթադրյալ անդամակցության վերաբերյալ  2015-2021 թվականներին հետաքննություն է սկսվել 2 217 000 անձի նկատմամբ. 560 հազար  մարդ կանգնել է դատարանի առջև և 374 հազար մարդ դատապարտվել է, որոնցից 270  հազարը ճանաչվել է ահաբեկչական կազմակերպության անդամ»:
Ավելին, ըստ Turkey Tribunal-ի՝ «Թուրքիայի պաշտոնական վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ 2016 թվականից ի վեր աշխատանքից ազատվել է 129 410 պետական ծառայող և չեղարկվել է 19 962 ուսուցչի դասավանդման արտոնագիր։ Առգրավվել է 234 419 անձնագիր՝ Գյուլենի շարժման ենթադրյալ անդամների նկատմամբ կամայական հետաքննության շրջանակներում։  Դրանցից 155 հազարը վերաբերում է այն անձանց, որոնց նկատմամբ  քրեական հետապնդում չի իրականացվել, օրինակ՝ հետաքննության կամ քրեական հետապնդման ենթարկված անձանց ամուսինները»։
Բելգիայի նախկին փոխվարչապետ Վանդե Լանոտը եզրափակել է. «Հարցի ուսումնասիրման համար մենք դիմել էինք ՄԱԿ-ի բռնի անհետացման հարցերով աշխատանքային խմբին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտե, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և նույնիսկ հենց Թուրքիայում դատավորներին, սակայն ոչինչ չի արվել, ուստի սա արդարության  հասնելու վերջին հնարավորությունն է»։

• 21-03-2023 13:07:10   | Armenia  |  Politics
Several newspapers announced earlier this month that a major complaint has been submitted to the International Criminal Court (ICC) against Turkey. A group of European legal experts compiled a massive file which included “witness testimonies giving details of torture, state sponsored kidnapping, and wrongful imprisonment” by the Turkish government of its 200,000 opponents.
Both the European Court of Human Rights and U.N. Working Group on Arbitrary Detention had concluded that a large portion of the imprisonments and detentions by Turkey were a violation of the European Convention on Human Rights. They are considered crimes against humanity. The new complaint was delivered to the ICC prosecutor Karim Khan on February 9, but made public on March 1, 2023.
The 4,000-page dossier was prepared by the Belgian law firm Van Steenbrugge Advocaten, Belgium-based NGO Turkey Tribunal, and the European judges association.
“Turkish officials have committed crimes against humanity against hundreds of thousands of opponents of the Erdogan regime,” the submission said. “These crimes amount to a ‘widespread and systematic attack against a civilian population’, meeting the threshold for the ICC to launch proceedings against high ranking officials of the Erdogan regime.”
Even though Turkey is not a signatory to the Rome Statute that had established the ICC, the Court has jurisdiction to pursue these crimes since the Turkish government has committed some of the crimes on the territory of 45 ICC member states: Afghanistan, Albania, Austria, Bangladesh, Belgium, Bosnia Herzegovina, Burkina Faso, Cambodia, Canada, Chad, Congo, Democratic Republic of the Congo, Denmark, France, Gabon, Georgia, Germany, Greece, Guinea, Jordan, Kenya, Liberia, Lithuania, Luxembourg, Madagascar, Mali, Mongolia, Netherlands, Niger, Nigeria, North Macedonia, Peru, Poland, Republic of Moldova, Romania, Senegal, Switzerland, Tajikistan, The Gambia, Tunisia, Uganda, United Kingdom, United Republic of Tanzania, Venezuela, and Zambia.
The complaint states that there were 17 cases of enforced disappearance in which victims were abducted from Kenya, Cambodia, Gabon, Albania, Bulgaria, Moldova, Mongolia and Switzerland and taken back to Turkey. These abductees were accused of being followers of Fethullah Gulen, a US-based Muslim preacher. Pres. Erdogan supported Gulen for many years until their relationship soured. Thousands of Gulen’s followers, including 9,100 police officers, were subsequently fired from their jobs and arrested.
Osman Karaca was seized on October 14, 2019, in Cambodia where he was a school teacher. “After being held incommunicado for four days, Karaca was handed over to Turkish authorities who flew him back to Turkey on a small government jet. He was convicted of leading an armed terrorist group in the 2016 coup attempt, despite the fact he had left Turkey for Cambodia in 2002,” The Guardian reported.
Karaca is one of many Turks abducted from overseas and charged for being a ‘terrorist.’ The legal claim filed against Turkey at the ICC contained statements on the torture of 800 abductees, describing “in detail how torture has been inflicted on a large and consistent scale.”
“This should be investigated,” said Johan Vande Lanotte, a former Belgian deputy prime minister and human rights law professor, who helped set up the Turkish Tribunal. He is leading the effort to persuade the ICC to open an investigation. “The universal basic principles of international law are being violated…. Important members of the (Turkish) government cannot deny they are responsible, because they proclaimed their responsibility proudly.”
The Turkey Tribunal stated that it documented “59 cases of extraterritorial and domestic Enforced Disappearance, relating to 109 persons. While the Turkish state has always denied involvement in domestic disappearances, authorities have consistently boasted about illegal abductions made overseas. Most recently, in July 2021, President Erdogan gave a press conference next to an image of a Turkish teacher proclaiming that he had been abducted from a foreign country. In an arrogant demonstration of impunity, the published image of the abducted person showed clear signs of torture, and he later underwent surgery to treat his broken arm.”
The Turkey Tribunal added: “Concerning the Imprisonments in Violation of Fundamental Rules of International Law, official Turkish statistics show that investigations into alleged membership of a ‘terrorist organization’ were launched against 2,217,000 persons in the period 2015-2021; 560,000 persons were put on trial and 374,000 persons were convicted, 270,000 of whom were found to be members of a terrorist organization.”
Furthermore, according to the Turkey Tribunal, “Official Turkish statistics show that 129,410 public servants have been dismissed and 19,962 teachers had their teaching licenses cancelled, since 2016. In total, 234,419 passports were withdrawn in relation to arbitrary investigations against the alleged members of the Gülen movement. Of these, 155,000 relate to persons against whom no judicial action was launched, such as, for instance, the spouses of the persons against whom an investigation or persecution was launched.”
Former Belgian Deputy Prime Minister Vande Lanotte concluded: “We had the United Nations Working Group on Forced Disappearances look into this, the UN Human Rights Committee, the European Court of Human Rights, and even judges in Turkey itself, and nothing has been done, so this is the last possibility for justice.”