• 26-04-2023 15:53:20   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Թուրք սերժանտ Ալի Օզը, որը մասնակցել է հազարավոր ալևի քրդերի ու հայերի կոտորածին Թուրքիայի Դերսիմի շրջանում 1937-38 թվականներին, ցնցող խոստովանություն է գրել այդ սպանություններում իր դերակատարության մասին։ Չափազանց վրդովվեցուցիչ է կարդալ սպանությունների մասին զարհուրելի մանրամասները։
Օզի նամակի աղբյուրը Հասան Սալթըքի արխիվն է․ նա Kalan Music-ի հիմնադիրն էր, որը ստեղծել է թուրքական և հայկական երաժշտության արժեքավոր ձայնագրություններ: Նա կյանքից հեռացել է երկու տարի առաջ։ Սալթըքը հարյուրավոր թուրքական պետական փաստաթղթեր ու լուսանկարներ ուներ, որոնցով կիսվել է մի քանի հետազոտողների հետ: Նրանցից մեկը Նևզաթ Օնարանն էր, որը շատ է գրել հայկական բռնագրավված կալվածքների մասին։ Պրոֆեսոր Թաներ Աքչամն ինձ տվեց Օզի նամակի պատճենը, որը նա ստացել էր Օնարանից: Աքչամը շնորհակալություն է հայտնել Նիլուֆերին՝ Սալթըքի կնոջը, նամակն օգտագործելու թույլտվության համար։
Սերժանտ Օզը 1946 թվականի դեկտեմբերի 17-ին նամակ է գրել ներքին գործերի նախարար Շուքրու Քայային՝ շնորհակալություն հայտնելով նրան աշխատանք գտնելու համար հզոր գեներալ Աբդուլլահ Ալփդողանի միջնորդությամբ, որը Աթաթուրքի կողմից Դերսիմի շրջան ուղարկված նահանգապետ-հրամանատարն էր՝  Դերսիմի կոտորածը կազմակերպելու համար։ Օզը Ալփդողանի թիկնապահն էր Դերսիմում։
Օզը նախարար Քայային գրած իր նամակում հայտնել է, որ իր բանակային գործընկեր Էթհեմը, որը իր հետ եղել է Դերսիմի կոտորածի ժամանակ, վերջերս այցելել է իրեն։ «Նա ամբողջովին կորցրել էր խելքը։ Նա ցնցված վեր էր կենում անկողնուց և բղավելով դուրս թռնում փողոց… Ես դժվարությամբ էի կարողանում նրան զսպել։ Երեխաները, որոնց նրանք սպանել են, անընդհատ անհանգստացնում էին նրան։ Նա չէր կարողանում քնել կամ ինչ-որ բան անել։ Մեծ դժվարությամբ նրան տարա Իզմիր՝ ընտանիքի մոտ և հանձնեցի նրանց։ Վերադառնալուց հետո լուր ստացա, որ նա կտրել է իր դաստակները և ինքնասպան եղել»։
Սերժանտ Օզը նկարագրել է Դերսիմում իր կատարած հանցագործությունների ազդեցության մասին։ «Այս միջադեպը խոր ազդեցություն թողեց ինձ վրա։ Այն տխուր դեպքերը, որոնք ես ապրել էի, սկսեցին մեկ առ մեկ վերադառնալ մտքումս: Իմ սպանած երեխաների աչքերը դոփում էին գլխումս, և ես նույնպես սկսեցի չքնել, չուտել։ Ես վեր եմ կենում ցնցված, կորցրել եմ ինքս ինձ։ Այնպես է լինում, որ չգիտեմ՝ ուր եմ գնացել, ինչ եմ արել»։
Օզը գրել է, որ իրեն ուղարկել են հոգեբույժի մոտ։ «Բժիշկն ինձ հանձնարարեց գրել այն ամենը, ինչ արել եմ և ստորագրել: Հիմա ես դեղ եմ ընդունում։ Ինձ երեք ամսով արձակուրդ տվեցին։ Բայց նախարար, մեր գեներալն ասաց. «Այստեղ [Դերսիմում] կատարվածի մասին չխոսեք ոչ մի քաղաքացիական անձի, նույնիսկ ձեր մոր կամ հոր հետ։ Հակառակ դեպքում բոլորդ կախաղան կբարձրացվեք։ Ես գրել եմ այդ բաները և ստորագրել։ Հիմա սկսել եմ վախենալ, թե արդյոք ինձ հետ ինչ-որ բան կարող է պատահել։ Ես խնդրեցի բժշկին վերադարձնել գրածս։ Անհնար է, նա չի տա»:
Օզը ներքին գործերի նախարարին պատմել է, թե ինչ է գրել իր հոգեբույժին. «Ես մասնակցել եմ Դերսիմի գործողությանը 1937-38 թվականներին։ Ես իմ գեներալի թիկնապահն էի։ Ավազակների հետ շատ բախումներ են եղել։ Մեր բռնած ավազակներին կամ հանձնվողներին սպանել ենք՝ կին, թե երեխա։ Բոլորի վրա բենզին ենք լցրել և վառել։ Երբեմն գեներալը հրամայում էր՝ բենզին լցնել նրանց վրա կենդանի վիճակում և վառել։ Գոռալով ու ճչալով նրանք վառվում էին ու մոխիր դառնում, նրանց մարմնի հոտն ամբողջութամբ այրել էր մեր քթանցքերը»:
Օզը շարունակեց իր սարսափելի հիշողությունները. «Գեներալին լուր եկավ Տերսեմեքից [Դերսիմ]. «Կանայք և երեխաները թաքնվել էին գետի ափին ինչ-որ զառիթափում, ի՞նչ անել»: «Բոլորին սպանեք և վառեք», հրամայեց գեներալը: Երկու ժամ անց լեյտենանտը ցուցումներ տվեց։ Բայց ոչ ոք չէր ուզում երեխաներին վնասել։ Նրանք չլսեցին հրամանները։ Գեներալը շատ զայրացավ։ Զինվորների ջոկատով ճանապարհ ընկանք։ Բոլորը կանգնել էին քար կտրած։ Նա սկսեց հարվածել լեյտենանտին և զինվորներին։ Հայհոյելով՝ նա ասաց. «Բոլորին բերեք այստեղ, որտեղ հարթ է»: Կանայք և երեխաները, բղավելով ու ճչալով, ողբալով ու հառաչելով, պաղատում էին գեներալի ոտքերի մոտ: Նրանց հագին և ոտքերին միայն ցնցոտիներ էին։ Բոլորի ձեռքերն ու ոտքերը կապել էին, բերանները խցկել կտորներով։ «Հիմա զինվորներ, ես դիմում եմ ձեզ, այս քիզիլբաշների [ալևիների] սերունդները բոլորը դավաճանների բճերն են, ձեր ընկերներին սպանողների բճերը, և եթե նրանք մեծանան, կշարունակեն սպանել ձեր եղբայրներին։ Նրանց պետք է ոչնչացնել։ Մենք արմատախիլ արեցինք հայկական սերունդը, մնացել են այս քրդերն ու քիզիլբաշները։ Եթե ուզում եք, որ ձեր երեխաները երջանիկ ապրեն այս երկրում, սպանեք առանց խղճահարության։ Կառավարությունը, մեր նախագահը, հանձնարարել է ջնջել, վառել, քանդել։ Ոչ ոք չի դատվի արած գործերի համար, ես խոստանում եմ ձեզ», ասաց նա»:
Հետո գեներալը հրամայեց. «Յուրաքանչյուրդ հերթով մեկ-երկու հոգու սպանեք»։ Խմբում լռություն տիրեց։ «Լեյտենանտ, սկսի՛ր, երկու հոգի բե՛ր», ասաց նա։ Բերեցին երկու երեխայի, նա կրակեց երեխաների գլխին։ Նրանք երկուսն էլ մահացան։ Երբ բանը հասավ երրորդ զինվորին՝ Դիարբեքիրից Սալիհին, նա մոտեցավ երեխաներին և ընկավ նրանց առաջ։ «Իմ հրամանատար, չեմ կարող, ես էլ երեխաներ ունեմ։ Երեխաներն անմեղ են, ասաց նա, այս թշվառները: Գեներալն ասաց՝ դու անիծյալ քուրդ ես, դա քո ցեղն է, դրա համար էլ ցավում ես, այնպես չէ՞։ Նա կրակեց զինվորի ճակատին և ասաց. «Ով չկատարի հրամանը, կարժանանա նրա բախտին»։ Այսպիսով, բոլորը սկսեցին սպանել մեկ կամ երկու կնոջ և երեխաների: Ամեն մահապատժից հետո գեներալն ինքն էր մեկ-երկու կրակոց արձակում նրանց գլխին՝ համոզվելու համար, որ մահացած են։ Յուրաքանչյուրը պետք է կատարեր իր պարտքը։ «Արի ինձ մոտ, սերժանտ [Օզ], քո հերթն է»։ Մնացել էին երեք փոքրիկ աղջիկներ։ «Զբաղվեք դրանցով», ասաց նա: Երեխաները կծկվել էին գետնին, կեղտոտել էին իրենց ցնցոտիներում և լաց էին լինում այդ թշվառ վիճակում։ Ես նայեցի նրանց աչքերի մեջ ու երեքին էլ սպանեցի։ Նրանց աչքերը խորապես խոցեցին հոգիս։ Ես չեմ կարողանում մոռանալ նրանց աչքերը: Այդ օրը մահապատժի ենթարկվեցին 70-80 երեխա և 30 կին։ Բոլորի մարմինները նետեցին Մուրատի ջրերը։
Գետը լցվեց արյունով։ Շատ զինվորներ ներում էին աղերսում։ Ես շատ մարդկանց եմ սպանել ու վառել, սակայն այդ երեխաների աչքերի պես խոցող աչքեր չեմ տեսել»։
Սերժանտ Օզն իր նամակն ավարտել է հետևյալ տանջալից գրառմամբ. «Ես ինչպե՞ս կարող եմ նայել իմ երեխաների աչքերին»:

• 26-04-2023 15:45:20   | Armenia  |  Politics
Turkish Sergeant Ali Oz, who participated in the massacre of thousands of Alevi Kurds and Armenians in Dersim, Turkey, in 1937-38, wrote a shocking confession about his role in those killings. It is very disturbing to read the gruesome details of the killings.
The source of Oz’s letter is the archive of Hasan Saltık who was the founder of Kalan Music which produced valuable records of Turkish and Armenian music. He passed away two years ago. Saltik had hundreds of Turkish governmental documents and photos which he shared with several researchers. One of them was Nevzat Onaran who wrote extensively about the confiscated Armenian properties. Prof. Taner Akcam gave me a copy of Oz’s letter which he had received from Onaran. Akcam thanked Nilufer, Saltik’s wife, for giving him permission to use the letter.
Sergeant Oz wrote a letter on December 17, 1946 to Minister of Interior Sukru Kaya, thanking him for having helped him get a job at the intercession of powerful General Abdullah Alpdogan, who was the Governor-Commander of the Dersim region, sent by Ataturk to organize the Dersim massacre. Oz was Alpdogan’s bodyguard in Dersim.
Oz told Minister Kaya in his letter that his army colleague, Ethem, who was with him during the Dersim massacre, had recently come to visit him. “He had lost his mind completely. He rose out of bed startled. He went out into the street screaming…. I could barely restrain him. The children they killed constantly troubled him. He couldn’t sleep or anything. With great difficulty I took him to Izmir, brought him to his family and handed him over to them. After I came back, I got the news. He cut his wrists and committed suicide.”
Sergeant Oz described the impact of the crimes he had committed in Dersim. “This incident affected me profoundly. The saddening incidents that I experienced began one by one to return to my mind. The eyes of the children I killed pounded in my head, and I too began to not sleep, to not eat. I rise up shaking, I lose myself. It has become such that I don’t know where I have gone, what I have done.”
Oz wrote that he was referred to a psychiatrist. “The doctor had me write everything that I had experienced and sign it. Now I am taking medicine. They gave me a leave [of absence] for three months. But my Minister, our General said, ‘don’t talk about what happened here [in Dersim] to any civilian, not even to your mother or father. Otherwise, you will all be hanged.’ I wrote those things and signed them. Now I have begun to fear whether something might happen to me. I asked the doctor to give me back what I wrote. It’s impossible, he won’t give it.”
Oz told the Interior Minister exactly what he had written to his psychiatrist: “I participated in the Dersim operation of 1937-38. I was the bodyguard of my General. There was a lot of conflict with the bandits. Those bandits we caught or those who surrendered we killed, whether women or children. We poured petrol on them all and burned them. Sometimes the General said to pour petrol on them alive and burn them. Yelling and screaming they burned and turned to ashes, the smell of flesh burned our whole nasal passage.”
Oz continued his horrible recollections: “News came to the General from Tersemek [Dersim]: ‘Women and children were hidden somewhere steep alongside the river, what shall we do?’ ‘Kill and burn them all,’ said the General. Two hours later the Lieutenant gave directions. But, no one wanted to harm the children. They didn’t listen to the orders. The General was very angry. We set out with a squad of soldiers. Everyone stood at attention. He began to hit the Lieutenant and the soldiers. Cursing, he said: ‘bring them all to where it’s flat.’ The women and children, yelling and screaming, wailing and moaning, begged at the General’s feet. There was nothing proper on them or their feet. He had all their hands and feet bound, their mouths gagged with cloth. ‘Now soldiers, I address you, these Qizilbash [Alevi] offspring are all the bastards of traitors, the bastards of those who killed your friends, and if they grow up they will continue to kill your brothers. They should be exterminated. We eradicated the Armenian offspring. All that’s left are these Kurds and Qizilbash. If you want your children to live happily in this country, you will kill without mercy. The government, our President, gave instructions to raze, burn, demolish. No one will be judged for the things done, I promise you,’ he said.”
The General then ordered: “‘Everyone will take turns to kill one or two people.’ There was silence in the squad. ‘Lieutenant, begin, bring two people,’ he said. They brought two children, and he shot them in the head. They both died. When it came to the third soldier, Salih from Diyarbakir, he went to the children and fell in front of them. ‘My Commander, I can’t do it, I have children too. Children are innocent,’ he said, ‘these poor things.’ The General said, ‘you fucking Kurd, it’s your race, that’s why you take pity, isn’t it?’ He shot the soldier in the forehead. He said, ‘whoever doesn’t carry out the order will end up like him.’ So, everyone started to kill one or two women and children. After each execution, the General himself shot them once or twice in the head to make sure they were dead.
Everyone had to do his duty. ‘Come to me Sergeant [Oz], it’s your turn.’ There were three little girls left. ‘You take care of them,’ he said. The children were hunched over on the ground and had soiled themselves. They were crying in their ragged state. I looked into their eyes. I killed the three of them. Their eyes pierced my depths. I can’t forget their eyes. 70 to 80 children and 30 women were executed that day. They were all thrown into the waters of the Murat. The river was soaked with blood. Many soldiers prayed for forgiveness. I killed and burned many people, but I’ve never seen eyes that pierced like those of the children.”
Sergeant Oz concluded his letter with the following agonizing note: “How can I look my children in the face?”