«ՈՐՈՇՈՒՄ. Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) գիտությունների ակադեմիայի հիմնադրման մասին»
• 11-07-2023 12:25:13   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) գիտությունների ակադեմիայի հիմնադրման մասին
«Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) պետական կառուցվածքի, Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորների կարգավիճակի եւ Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) կանոնակարգի մասին» օրենքի,
եւ Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) նախագահության եւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 21 հունիսի 2023 թվականի համատեղ ընդլայնված նիստի որոշման համապատասխան (21.06.2023 թ. նիստի թիվ 3/8 արձանագրություն)
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովը (Խորհրդարանը)
ՈՐՈՇԵՑ
1. Հիմնադրել Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) գիտությունների ակադեմիա։
Ակադեմիայի լրիվ անվանումն է՝ «Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) գիտությունների ակադեմիա».
Ակադեմիայի կրճատ անվանումն է՝ «Հայաստանի գիտությունների ակադեմիա».
2. Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախագահ հաստատել Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավոր, Խորհրդարանի կրթության եւ գիտության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի անդամ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լեւոն Բեկլարյանին:
3. Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի ձեւավորման կազմակերպիչ հանձնաժողովը` Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախագահ, պրոֆեսոր Լեւոն Բեկլարյանի գլխավորությամբ, 3 ամսվա ընթացքում մշակում եւ Արեւմտյան Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) հաստատմանն է ներկայացնում Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի կանոնադրությունը.
4. Հաշվի առնել, որ Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի ձեւավորման գործում ներգրավվելու են միջազգային առաջատար գիտնականներ եւ փորձագետներ գիտական կենտրոններից եւ բուհերից։
5. Հաշվի առնել, որ Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի անդամները կլինեն գիտական ակնառու նվաճումներ ունեցող եւ համաշխարհային գիտությունը բարձրագույն գիտական նշանակության եւ միջազգային ճանաչման գործերով հարստացնող գիտնականներ։
6. Նկատի ունենալով, որ 2-րդ գումարման Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովում (Խորհրդարանում) ընտրված 101 պատգամավորներից 14-ը գիտնականներ են, այդ թվում՝ 6 գիտությունների դոկտոր, Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի ձեւավորման կազմակերպչական հանձնաժողովին առաջարկել ներգրավել նրանց առաջիկա աշխատանքներում։

• 11-07-2023 12:16:13   | Армения  |  Пресс-релизы
В соответствии с Законом «О государственном устройстве Республики Западная Армения (Государство Армения), статусе депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении и Регламенте Национального Собрания (Парламента) Западной Армении» и решением совместного расширенного заседания Президиума Национального Собрания (Парламента) Западной Армении и Правительства Республики Западная Армения от 21 июня 2023 года (Протокол Заседания №3/8 от 21.06.2023 г.)
Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении
ПОСТАНОВИЛ
1. Учредить Академию Наук Республики Западная Армения (Государство Армения).
Полное наименование Академии:
«Академия Наук Республики Западная Армения (Государство Армения)».
Сокращенное наименование Академии:
«Академия Наук Армении».
2. Президентом Академии наук Армении утвердить депутата Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, председателя постоянной комиссии Парламента по вопросам образования и науки, академика РАЕН, доктора физико-математических наук, профессора Левона Бекларяна.
3. Организационной комиссии по формированию Академии наук Армении во главе с президентом Академии наук Армении профессором Левоном Бекларяном в 3-х месячный срок разработать и представить на утверждение Национального Собрания (Парламента) Западной Армении Устав Академии наук Армении.
4. Принять во внимание, что к работе по формированию Академии наук Армении будут привлечены ведущие международные эксперты и ученые научных центров и университетов.
5. Принять во внимание, что членами Академии наук Армении будут избраны ученые, имеющие выдающиеся научные достижения и обогатившие мировую науку работами, имеющими первостепенное научное значение и получившими международное признание.
6. Учитывая, что в составе Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 2-го созыва из 101 избранного депутата 14 являются деятелями науки, в том числе 6 докторов наук, рекомендовать организационной комиссии по формированию Академии наук Армении привлечь их к предстоящим работам.