2023 թվականին ՀԿԵ գնացքներից օգտվող քաղաքացիների թիվն շարունակել է աճել
2023 թվականին շարունակվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ուղևորների թվի աճը։ Ընկերության մերձքաղաքային և միջազգային գնացքների ծառայություններից օգտվել է ավելի քան 538 հազար մարդ, ինչը 7,5 տոկոսով ավելի է 2022 թվականի ցուցանիշից:
Ուղևորահոսքի աճն ապահովվել է մերձքաղաքային էլեկտրագնացքներով ներքին փոխադրումների հաշվին։ Անցյալ տարի միջազգային հաղորդակցությունում Երևան-Բաթումի-Երևան և Երևան-Թբիլիսի-Երևան երթուղիներով փոխադրվել է 57 հազար ուղևոր (–2%), իսկ տեղական հաղորդակցությունում ՝ 481 հազար ուղևոր (+8,7%): Միջազգային հաղորդակցության անկումը պայմանավորված է Երևան-Թբիլիսի ուղևորների նվազմամբ, մինչդեռ Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղում ուղևորների թիվը աճել է 58%-ով։
Մերձքաղաքային երթևեկության ամենամեծ աճը գրանցվել է Երևան-Երասխ-Երևան և Երևան-Արաքս-Երևան երթուղիներով։ Անցյալ տարի երրորդ կողմի կազմակերպությունների պատվերով ՀԿԵ-ն իրականացրել է ութ զբոսաշրջային (չարթերային) չվերթ, որոնցով տեղափոխել է 5 հազար ուղևոր:
«Ուղևորահոսքի աճը կապված է ընկերության կողմից մատուցվող ծառայությունների զարգացման և ուղևորներին ավտոմոբիլային տրանսպորտից երկաթուղային տրանսպորտ ներգրավելու հետ», - նշում է Ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետ Հրանտ Միքայելյանը: – Օրինակ, անցյալ տարվանից մենք ներդրել ենք էլեկտրագնացքների տոմսերի վաճառքի ժամանակակից համակարգ։ Մենք նաև սկսեցինք տրամադրել պահեստային խցիկի ծառայություններ, զարգացրեցինք կայարանային ծառայություններ, որոնք ուղղված են մեր հիմնական երկաթուղային կայարաններում ուղևորների հարմարավետության բարձրացմանը»:

• 12-01-2024 12:14:30   | Армения  |  Пресс-релизы
В 2023 году продолжился рост количества пассажиров компании «Южно-кавказская железная дорога»: услугами пригородных и международных поездов компании воспользовалось более 538 тысяч человек, что больше показателя 2022 года на 7,5%.
При этом рост пассажиропотока обеспечен за счет внутренних перевозок пригородными электропоездами. За прошлый год в международном сообщении, по маршрутам Ереван-Батуми-Ереван и Ереван-Тбилиси-Ереван, перевезено 57 тысяч пассажиров (–2% к 2022 году), а в местном сообщении 481 тысяч пассажиров (+8,7%). Спад в международном сообщении обусловлен сокращением пассажиров между Ереваном и Тбилиси, в то время, как на маршруте Ереван-Батуми-Ереван количество пассажиров увеличилось на 58%.
Наибольший прирост в пригородном сообщении обеспечен за счет маршрутов Ереван-Ерасх-Ереван и Ереван-Аракс-Ереван. Также в прошлом году по заказу сторонних организаций ЮКЖД осуществила восемь туристических (чартерных) рейсов, на которых перевезла 5 тысяч пассажиров.
«Рост пассажиропотока связан с развитием предоставляемых компанией услуг и привлечением пассажиров с автомобильного на железнодорожный транспорт, - отмечает начальник Дирекции пассажирских перевозок Грант Микаелян. – К примеру, с прошлого года мы внедрили современную систему продажи билетов на электропоезда. Мы также стали предоставлять услуги камеры хранения, развивали станционные услуги, направленные на повышение удобства и комфорта пассажиров на наших основных железнодорожных вокзалах».