Միջազգային ատյաններում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարումն անվերականգնելի վնաս կհասցնի Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին
• 18-03-2024 13:14:52   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ բարձրագույն իշխանությունների հայտարարությունները միջազգային դատական ատյաններում և այլ կառույցներում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարվելու հնարավորության մասին հարուցում են խիստ մտահոգություններ. այդպիսի քայլերն անվերականգնելի վնաս կհասցնեն Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին։
Այդ առթիվ շեշտադրում ենք հետևյալը.
1. Իշխանության բարձրագույն մակարդակում արվող այդ հայտարարությունները բացարձակապես անթույլատրելի են:
2. Ադրբեջանի դեմ գանգատներն ունեն Հայաստանի ու Արցախի հայերի, առհասարակ հայ ժողովրդի իրավունքների խախտումների համար միջազգային պատասխանատվություն ապահովելու ռազմավարական նպատակ: Դրանք անփոխարինելի միջոցներ են մեր հավաքական ու անհատական իրավունքների պաշտպանության և միջազգային արդարադատության համար:
3. Առանց միջազգային արդարադատության հնարավոր չէ հասնել կայուն ու տևական խաղաղության, ինչպես նաև կանխել ադրբեջանական նորանոր ոտնձգություններն արդեն ուղիղ կերպով Հայաստանի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների բռնազավթման ձևով ու այլ հանցանքներով:
4. Միջազգային ատյաններում առկա այդ գործընթացներն անհրաժեշտ քայլեր են նաև Արցախի ժողովրդի դեմ հանցագործությունների քննության և հավաքական իրավունքների պաշտպանության համար: Դրանք կարևորագույն նշանակություն ունեն Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի, Արցախում հոգևոր-մշակութային ժառանգության, հանրային ու մասնավոր սեփականության պաշտպանության և վերադարձից հետո այնտեղ միջազգային պաշտպանության մեխանիզմների երաշխավորմամբ անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի ապահովման հարցում:
5. Ավելին, ներկայացված գանգատներով ու հայցերով Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառություն է ստանձնել միջազգային ատյաններում պաշտպանելու ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքով տուժածների իրավունքները, այդ թվում` բռնի տեղահանված արցախահայության գույքային և այլ իրավունքները: Դրա արդյունքում մարդիկ զերծ են մնացել միջազգային դատական ատյաններ անհատական գանգատներ ներկայացնելուց, իսկ իրավական պաշտպանության միջազգային միջոցներից Հայաստանի հրաժարվելու և դրանք քաղաքական հարթություն տեղափոխելու դեպքում որևէ երաշխիք չկա, որ Ադրբեջանը կկատարի այդ պահանջները: Հետևաբար, ՀՀ ներկայացրած հայցերից հրաժարվելն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է տուժածների իրավունքների պաշտպանության միջազգային այս կարևորագույն գործիքակազմերի գործադրման անհնարինությանը՝ ելնելով հենց այդ գործիքակազմերի ձևական պահանջներից:
6. Միջազգային ատյաններում ներկայացված են նաև բազմաթիվ անհատական գանգատներ միջպետական գանգատներից բացի, և դրանցից հրաժարվելու դեպքում անորոշ է լինելու անհատական գանգատների ճակատագիրը: Այս դեպքում անհատական գանգատների ուժը կա´մ զգալիորեն կթուլանա, կա´մ միջազգային դատարանը դրանք կարող է պարզապես միացնել միջպետական գանգատներին, որոնցից երկիրը հրաժարվում է, և մերժել դրանք: Ստացվելու է` Կառավարության անթույլատրելի քաղաքական որոշման պատճառով մարդիկ զրկվելու են իրենց իրավունքների միջազգային դատական պաշտպանությունից:
7. Միջազգային ատյաններում գանգատներն ու պահանջներն անփոխարինելի են Հայաստանի դիվանագիտության համար: Միջազգային պահանջներից հրաժարումն անդառնալի վնասներ կհասցնի ՀՀ-ին միջազգային ասպարեզում` խարխլելով դիվանագիտական դիմադրողականության հիմքերը:
8. Ադրբեջանական իշխանությունները տարիներ շարունակ հայերի դեմ վարել են խորքային ռասիզմի և ատելության քաղաքականություն` սկսած Հայաստանից ու Արցախից մինչև Սփյուռք: Ադրբեջանը ոչ միայն երբևէ չի փորձել պաշտպանել որևէ հայի կամ անգամ կանխել որևէ հայի իրավունքի խախտում, այլ պետական մակարդակով, հաճախ «խաղաղության» շղարշի ներքո, խրախուսել ու ոգևորել է հային ցանկացած վնաս հասցնելը` սպանություններ, խոշտանգումներ, առևանգումներ, կամայական ազատազրկումներ ու գերեվարումներ, հոգեկան տառապանքներ և այլն:
9. Ավելին, ադրբեջանական գործող իշխանության ցեղասպանական քաղաքականությունը յուրաքանչյուր հանցանքից հետո մշտապես ավելի է խորացրել թշնամանքը և ստեղծել է նոր հանցանքների հիմքեր: Այդ կերպ առաջ են եկել ահագնացող սպառնալիքներ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի հավաքական գոյության դեմ առհասարակ:
10. Սրան գումարվում է այն, որ Հայաստանի իշխանությունն անընդհատ միակողմանիորեն բավարարում է ադրբեջանական պահանջները՝ սին հույսով, որ Ադրբեջանը կանգ կառնի, բայց դա այդպես էլ տեղի չի ունենում ու տեղի չի էլ ունենալու:
11. Ադրբեջանի իշխանությունը երբեք էլ խաղաղության իրական մտադրություններ չի ունեցել: Նրանց միջազգային պահանջները Հայաստանի դեմ եղել են միայն արհեստական` զուտ հայելային` քայլ՝ արտաքին աշխարհին մոլորության մեջ գցելու, շղարշ ապահովելու և սեփական հանցանքները կոծկելու համար:
12. Միջազգային ատյաններ Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայցերից Հայաստանի կառավարության հրաժարումն օրինականացնելու է ադրբեջանական ատելության քաղաքականությունն ու ծանր հանցանքները հայ ժողովրդի նկատմամբ, ծնելու է մեր իրավունքների նոր խախտումներ ու հանցանքներ:
13. Հաշվի առնելով վերը շարադրվածը` Հայաստանի իշխանություններից վճռականորեն պահանջում ենք զերծ մնալ միջազգային դատական ատյաններում Ադրբեջանի դեմ ներկայացված միջպետական գանգատներից հրաժարվելու հայտարարություններից ու գործողություններից։
Ավելին, պահանջում ենք ներկայացնել միջազգային դատական նոր հայցեր բոլոր հնարավոր կոնվենցիաներով, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանման հանցագործության համար քրեական պատիժ կիրառելու պահանջով Միջազգային քրեական դատարանին դիմելու միջոցով:

18-03-2024 13:14:52 | Armenia | Press release
The statements made by the highest authorities of the Republic of Armenia regarding the potential withdrawal of Armenia's lawsuits against Azerbaijan from international courts and other instances have raised serious concerns. Such steps will cause irreparable damage to the Republic of Armenia and the Armenian people.
Here are the key points:
1. Statements made at the highest level of power are absolutely unacceptable.
2. The strategic aim of the lawsuits against Azerbaijan is to hold them accountable internationally for violations of the rights of the Armenians of Armenia and Artsakh, and the Armenian people in general. They are indispensable tools for the protection of our collective and individual rights and international justice.
3. Achieving stable and lasting peace, as well as preventing new Azerbaijani encroachments against the Republic of Armenia and its people through the occupation of Armenia's sovereign territories and other crimes, is not possible without international justice.
4. The proceedings in international courts are essential for investigating crimes committed against the people of Artsakh and protecting collective rights. They are also crucial for the collective return of the Artsakh people, safeguarding spiritual and cultural heritage, public and private property in Artsakh, and ensuring a safe and dignified life after their return by establishing international protection mechanisms.
5. Furthermore, through the submitted lawsuits, the Republic of Armenia has committed to protecting the rights of victims who have suffered from Azerbaijani crimes, including the property and other rights of forcibly displaced Artsakh Armenians, in international courts.
As a result, persons have refrained from submitting individual complaints to international courts, and relinquishing legal remedies and transferring the issues to the political realm, there is no assurance that Azerbaijan will comply with the demands.
Therefore, the withdrawal of the claims submitted by Armenia will inevitably render these crucial international instruments unusable for protecting the rights of affected individuals due to the formal requirements of such instruments.
6. There are also numerous individual lawsuits in international courts, in addition to interstate applications. If these individual lawsuits are dropped, the fate of individual complaints becomes uncertain.
In such a scenario, the strength of individual complaints will be significantly diminished, or the international court could potentially consolidate them with interstate complaints that the country has withdrawn, leading to their rejection. Consequently, individuals will be deprived of international judicial protection of their rights due to an impermissible political decision by the government.
7. Complaints and demands presented in international courts hold immense significance for Armenia's diplomacy. The withdrawal of international demands could inflict irreparable harm on Armenia's standing in the global arena and weaken the foundations of its diplomatic resistance framework.
8. The Azerbaijani government has long perpetuated a policy of deep-seated racism and animosity towards Armenians, extending from Armenia and Artsakh to the Diaspora. Azerbaijan not only neglects to protect Armenians or prevent violations of their rights but, at times, at the state level, actively endorses and condones harm against Armenians under the guise of "peace." This includes heinous acts such as murders, torture, abductions, arbitrary detentions, and inflicting psychological trauma.
9. Furthermore, the current Azerbaijani genocidal policy exacerbates hostility after each offense, laying the groundwork for further atrocities. The threats against the collective existence of the Republic of Armenia and the Armenian people have escalated in general.
10. Compounding this issue is Armenian authorities’ one-sided persistent acquiescence to Azerbaijan's demands, driven by the futile hope that Azerbaijan will cease its actions. Unfortunately, this has not occurred in the past and it will not happen in the future.
11. The Azerbaijani authorities have never genuinely pursued peace; their international claims against Armenia were merely artificial gestures; mirroring steps aimed at deceiving the international community, creating a facade, and concealing their own crimes.
12. Withdrawal from lawsuits against Azerbaijan in international courts by the Armenian government would legitimize Azerbaijan's policy of hatred and serious crimes against Armenians, potentially resulting in new violations of our rights and further crimes.
13. In light of the aforementioned, we strongly urge the Armenian authorities not to make any statements or take actions to withdraw from ongoing lawsuits against Azerbaijan in international courts.
Furthermore, we urge to initiate new legal actions based on all relevant conventions. This includes exploring avenues for seeking justice through the International Criminal Court to address the grave crime of forced displacement of the people of Artsakh.