• 24-04-2024 12:00:16   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան պետություն) սկսել է հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման գործընթաց, որի շրջանակներում արդեն դիմել է միջազգային համապատասխան մարմիններին, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի մշտական անդամ պետությունների ղեկավարներին.
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին,
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին,
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին,
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին,
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակին։
Միջազգային ընկերակցության կողմից հայ ժողովրդին եւ Հայաստան պետությանը տրված իրավունքների պաշտպանության ոլորտում եկել է ժամանակը սկսելու մի նոր գործընթաց, որն իրականացվում է այսօր։
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման վերաբերյալ» 25 սեպտեմբեր 2022 թ․ դիմումով Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան պետություն) կոչ է անում քննության առնելու եւ իրականացնել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման գործընթաց, նկատի առնելով Թուրքիայի Հանրապետության, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, փոխհատուցման պարտավորությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ, որը կազմում է 19.130.982.000 ֆրանսիական ֆրանկ, 1919 թվականի գներով, ըստ Փարիզի Խաղաղության Վեհաժողովի հատուցումների հարցով Հատուկ հանձնաժողովի կազմում գործող Հատուկ հանձնախմբի 1919 թ․ ապրիլի 14-ին ներկայացրած զեկույցի ու հաշվարկի։
Ըստ զեկուցագրի, հայության նյութական կորուստներն ունեին հետեւյալ պատկերը.
Ա) Արեւմտյան Հայաստան (կամ ինչպես փաստաթղթում է գրված՝ Turkish Armenia (Թուրքահայաստան).
ա) գյուղաբնակների անհատական նյութական կորուստները 4.601.610.000 ֆրանկ,
բ) քաղաքաբնակների անհատական նյութական կուրուստները 3.235.550.000 ֆրանկ,
գ) ոչ անհատական նյութական կորուստները 6.761.350.000 ֆրանկ,
Ընդամենը՝ 14.598.510.000 ֆրանկ։
Բ) Հայաստանի Հանրապետություն եւ Կովկասի այլ հայաբնակ տարածքներ.
ա) այն բնակավայրերի բնակչության կորուստները, որոնց բնակչությունն ամբողջովին տեղահանվել է 1.831.872.000 ֆրանկ,
բ) այն բնակավայրերի բնակչության կորուստները, որոնց բնակչությունը չի տեղահանվել 1.293.600.000 ֆրանկ,
գ) այլ նյութական կորուստներ 1.407.000.000 ֆրանկ,
Ընդամենը՝ 4.532.472.000 ֆրանկ։
Համընդհանուր նյութական կորուստները կազմել է 19.130.982.000 ֆրանկ։
Այսպիսով, Թուրքիայի Հանրապետության, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, նյութական փոխհատուցման պարտավորությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ կազմում է 19.130.982.000 ֆրանկ, ըստ Փարիզի Խաղաղության Վեհաժողովի հատուցումների հարցով Հատուկ հանձնաժողովի կազմում գործող Հատուկ հանձնախմբի 1919 թ․ ապրիլի 14-ին ներկայացրած զեկույցի ու հաշվարկի։
ՄԱԿ-ին ուղղված սույն դիմումնագիրը ոչ մի դեպքում չի վերաբերում Հայերի Ցեղասպանության հետեւանքով հայ ժողովրդին եւ Հայաստանին հասցված վնասի, եւ ոչ միայն նյութական, փոխհատուցման պահանջի հարցին, այսինքն՝
1) Ամբողջական վնասի փոխհատուցման հարցում անհրաժեշտ է հաշվի առնել ՄԱԿ-ին ուղղված սույն դիմումնագրի մեջ IV գլխում ներկայացված Թուրքիայի իրար հաջորդող կառավարությունների իրականացրած հանցագործությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ 1894-1896, 1909, 1915-1918, 1919-1923 թթ,-ին, դրանից հետո, եւ շարունակվող մինչեւ այսօր, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ին ուղղված դիմումնագրի V գլխում Ադրբեջանի իրար հաջորդող կառավարությունների իրականացրած հանցագործությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ 1905-1906, 1918-1920, 1921-1987, 1988-2022 թթ-ին եւ շարունակվող մինչեւ այսօր։
2) Նշված գլուխներում ներկայացված Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հաջորդական կառավարությունների հանցագործությունների հետեւանքով հայ ժողովրդին եւ Հայաստանին հասցված վնասը եւ ոչ միայն քաղաքային եւ գյուղական բնակչության նյութական կորուստները, այլեւ Ցեղասպանության հետեւանքով մարդկային կորուստները, բռնի տեղահանությունն ու իսլամացումը, այդ թվում՝ երեխաների եւ կանանց, հայրենիքի կորուստը՝ հայրենազրկումը, հայ ժողովրդի բնակության արեալի կորուստը, տնտեսական կորուստները, բանկերի պահուստների կորուստները․ ավանդների եւ ոսկերչական իրերի, ապահովագրավճարների, ոչ նյութական ակտիվների, մտավոր սեփականության, պատմամշակութային, հնագիտական, ճարտարապետական եւ եկեղեցական ժառանգության, կրթական հաստատությունների, համաշխարհային եւ ազգային մշակութային արժեքների եւ հայ ժողովրդի այլ կորուստների։
3) Ներկայումս կատարվում է Փարիզի Խաղաղության Վեհաժողովի հատուցումների հարցով Հատուկ հանձնաժողովի կազմում գործող Հատուկ հանձնախմբի զեկույցում նշված որոշված եւ հաստատված վնասների հատուկ հաշվարկ։
4) Անհրաժեշտ է իրականացնել հաշվարկի որակական վերագնահատում (կվալիմետրիկ գնահատում), համաձայն գործող ընթացակարգի եւ ստանդարտների, քանի որ մասնագիտական համայնքի փորձագիտական գնահատողների հաշվարկների եւ որոշման համաձայն, գույքի փոխարինման արժեքը ներկայումս կազմում է 15 անգամ տարբերություն:
5) Հետեւաբար, Թուրքիայի Հանրապետության՝ որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, փոխհատուցման պարտավորությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ, որը կազմում է 19,130,982,000 ֆրանսիական ֆրանկ 1919 թվականի գներով, համաձայն Փարիզի Խաղաղության Վեհաժողովի հատուցումների հարցով Հատուկ հանձնաժողովի կազմում գործող Հատուկ հանձնախմբի 1919 թվականի ապրիլի 14-ին ներկայացրած հաշվետվության եւ հաշվարկների, այսօր կազմում է 286,964,730,000 եվրո (կամ 312,791,555,700 ԱՄՆ դոլար):
6) Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) Հայոց Ցեղասպանության հետեւանքով հատուցման եւ վերականգման հարցերի փորձաքննության ու գնահատման միջազգային անկախ իրավական - գիտական կենտրոնի նախաձեռնությամբ (լրիվ անվանումը՝ «Հայոց Ցեղասպանության հետեւանքով նյութական եւ ոչ նյութական կորուստների հաշվառման, վերլուծության, գույքագրման, աուդիտի, որակական (կվալիմետրիկ գնահատում) գնահատման եւ դատաբժշկական փորձաքննության, փոխատուցումների ու հատուցման կենտրոն») իրականացվում է նյութական եւ ոչ նյութական գույքի ամբողջական հատուցման արժեքի որակական գնահատում (կվալիմետրիկ գնահատում) եւ Օսմանյան կայսրության տարածքում հայ ժողովրդի կորցրած շահույթների գնահատում, ներառյալ առանձին-առանձին` Արեւմտյան Հայաստանում, Կիլիկիայում, Նախիջեւանում, Արցախում եւ Արեւմտյան Մերձկասպիայի տարածաշրջանում, հատուցման եւ վերականգման համար, այդ թվում, 1919թ.-ից հետո, վերջին ավելի քան 100 տարիների խաղաղության ժամանակ, ռազմական գործողություններից, ահաբեկչությունից, շրջափակումից:
7) Ներկայումս որակական գնահատվում են (կվալիմետրիկ գնահատում) ՄԱԿ-ին ուղղված սույն դիմումնագրի XIII գլխի 1-ին եւ 2-րդ պարբերություններում նշված կորուստները, եւ շուտով համապատասխան միջազգային կառույցներին կներկայացվի դիմում, մասնագիտական միջազգային հանրության համապատասխան զեկույցով եւ փորձագիտական եզրակացությամբ, համապարփակ հատուցման եւ վերականգման համար:
ՄԱԿ-ին ուղղված դիմումնագրում հաշվի է առնվել նաեւ այն հանգամանքը, որ
- Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը եւ Հայաստանի երկրորդ Հանրապետությունը ագրեսիայի եւ պարտադրանքի պայմաններում (Ալեքսանդրապոլի պայմանագիր, 02.12.1920 թ. եւ Կարսի պայմանագիր, 13.10.1921 թ.) ստիպված են եղել դուրս գալ Հայկական միասնական պահանջների համեմատ 1920 թ. հայ ժողովրդին եւ հայկական պետությանը (Հայաստան պետություն) տրված իրավունքների շրջանակից, հարկադրված լինելով մնալ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլ կերպ ասած՝ Արեւելյան Հայաստանի եւ Արեւելյան Հայաստանի հայերի իրավունքների ու իրավասությունների շրջանակներում։
- Հայաստանի երրորդ Հանրապետությունը իր նախագահների պաշտոնական հայտարարությունների միջոցով կրկնել է, որ դուրս է մնում Հայկական միասնական պահանջների համաձայն հայ ժողովրդին եւ հայկական պետությանը (Հայաստան պետություն) 1918-1920 թթ. տրված իրավունքների շրջանակից եւ հարկադրված է մնալ Հայաստանի Հանրապետության, այլ կերպ ասած՝ Արեւելյան Հայաստանի եւ Արեւելյան Հայաստանի հայերի իրավունքների ու իրավասությունների շրջանակներում, եւ այդ հարցի հետապնդման գործը փոխանցում է հայ ժողովրդին՝ համահայկական լայն շրջանակներին։
- Հայաստանի Հանրապետության ներկայիս ղեկավարությունը պաշտոնյաների հայտարարություններով ամբողջությամբ հրաժարվել է 1918-1920 թվականներին միջազգային ընկերակցության կողմից հայ ժողովրդին և Հայաստան պետությանը տրված բոլոր իրավունքներից։
Դիմումնագրում նշված է, որ այնուհանդերձ այս ամենը չի նշանակում, թե Հայերի Ցեղասպանության հետեւանքով աշխարհով մեկ սփռված հայերը կարող են հաշտվել Հայաստանի Հանրապետությանը եւ Արցախի Հանրապետությանը (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը) պարտադրված իրողությամբ։
Ստեղծված իրավիճակում ամբողջ հայ ժողովուրդն արդեն իսկ քաղաքական սուբյեկտ է, ով իրավասու է բոլոր միջոցներով կանխել համայն հայ ժողովրդի դեմ ուղղված իրական սպառնալիքներն ու մարտահրավերները, ներառյալ, Հայաստանի Հանրապետության սահմանը բռնամիջոցներով սահմանազատելու եւ սահմանագծելու փորձերը։
Աշխարհով մեկ սփռված հայերը ընտրել են եւ ընտրում են միջազգային ընկերակցության կողմից 1918-1920 թթ․ Հայկական Հարցի վերջնական եւ արդարացի կարգավորման նպատակով հայ ժողովրդին ու Հայաստան պետությանը տրված միասնական իրավունքներին տեր կանգնելու ուղին:
Դիմումնագրի մեջ նշված է, որ նկատի առնելով հայ ժողովրդի համապարփակ իրավունքներն աշխարհում, ըստ որի՝
1) Արեւմտյան Հայաստանի հայերը, ինչպես ցանկացած ազգ աշխարհում՝ ապրելու, զարգանալու եւ ապագա ունենալու իրավունք ունեն, ինչը նշանակում է, որ նրանք իրավունք ունեն պահանջելու սեփական պետության հաստատումը Բնօրրան Հայրենիքի տարածքում՝ Հայկական լեռնաշխարհում, Հայաստանում,
2) Արեւմտյան Հայաստանի հայերը եւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) պետական կառույցները հայտ են ներկայացնում ստանձնելու Սեւրի խաղաղության պայմանագրով եւ ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճռով հայ ժողովրդին տրված իրավունքների պաշտպանությունն ու դրանց իրականացումը կյանքում, հանդես գալով որպես 1920 թ. «դե ֆակտո» եւ «դե յուրե» ճանաչված Հայկական պետության՝ Հայաստանի պետության շարունակող (continuity) պետություն:
Դիմումնագիրն առաջարկում է քննության առնել եւ իրականացնել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման գործընթացը,
նկատի առնելով Թուրքիայի Հանրապետության, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, նյութական փոխհատուցման պարտավորությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ,
որը կազմում է 19.130.982.000 ֆրանկ, ըստ Փարիզի Խաղաղության Վեհաժողովի հատուցումների հարցով Հատուկ հանձնաժողովի կազմում գործող Հատուկ հանձնախմբի 1919 թ․ ապրիլի 14-ին ներկայացրած ներկայացրած զեկույցի ու հաշվարկի:
Խնդրանքով, նախաձեռնել հաշվարկի որակական վերագնահատում (կվալիմետրիկ գնահատում) համաձայն գործող ընթացակարգի եւ ստանդարտների, քանի որ մասնագիտական միջազգային հանրության փորձագետ գնահատողների հաշվարկներով եւ որոշումներով տարբերությունը ներկայումս կազմում է 15 անգամ (is a discount of 15 times):
Հաշվի առնելով, Թուրքիայի Հանրապետության, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, հայ ժողովրդի նկատմամբ հատուցումների վերաբերյալ (on reparations) պարտավորությունը, որն այսօր կազմում է 286,964,730,000 եվրո (կամ 312.791.555.700 ԱՄՆ դոլար)։
Հատուցումն իրականացնելով, ըստ տուժած կողմերի. Արեւմտյան Հայաստանի հայերին (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն (Հայաստան պետություն) եւ Արեւելյան Հայաստանի հայերին (Հայաստանի Հանրապետություն), ուղղելով դրանք համապատասխան ազգային պետական կառույցներին։
ՄԱԿ-ին ուղղված սույն դիմումնագիրը պատրաստելիս օգտագործվել են Փարիզի Խաղաղության Վեհաժողովի (1919-1920 թթ.)  արխիվային նյութերը, պետությունների եւ միջազգային կառույցների որոշումներն այս հարցի վերաբերյալ, նաեւ մասնագիտական միջազգային հանրության գնահատող-փորձագետների փորձագիտական կարծիքները, պատմաբանների հետազոտություններն ու հրապարակումները,  իրավաբանների, տնտեսագետների, մշակութաբանների, ցեղասպանագետների եւ դիվանագետների, այդ թվում՝ հայ գիտնականներ Ջոն Կիրակոսյանի, Ռուբեն Սահակյանի, Մկրտիչ Ներսիսյանի, Յուրի Բարսեղովի, Մարտիկ Գասպարյանի, Ալեքսանդր Մանասյանի, Արա Պապյանի, Լեւոն Բեկլարյանի եւ այլոց աշխատությունները, ինչպես նաեւ «Հայկական Հարցի կարգավորման իրավական-քաղաքական հիմքերը» ժողովածուի պատմական – իրավական նյութերը («Արեւմտյան Հայաստանի եւ Արեւմտյան Հայաստանի հայերի իրավունքների պաշտպանության իրավական - քաղաքական միասնական փաթեթ», փաստաթղթերի ժողովածու):
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան Պետություն) ՄԱԿ-ին ուղղված «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման մասին» դիմումնագրի ամբողջական տեքստը տրվում է սույն հաղորդագրությանը կից։

Заявление в ООН: «О возмещении материальных потерь, понесенных армянским народом в годы Первой мировой войны»
• 23-04-2024 12:20:16   | Армения  |  Объявления
Республика Западная Армения (Государство Армения) начала процесс по возмещению материальных потерь, понесенных армянским народом, в рамках которого уже обратилась в соответствующие международные инстанции, в том числе к Генеральному Секретарю Организации Объединенных Наций Антониу Гутеррешу, а также к Главам государств – Постоянным членам Совета Безопасности ООН:
Президенту США Джо Байдену;
Президенту России Владимиру Путину;
Председателю Китая Си Цзиньпину;
Президенту Франции Эммануэлю Макрону;
Премьер-министру Великобритании Риши Сунаку.
Настало время начать новый процесс в области защиты прав, предоставленных армянскому народу и государству Армения международным сообществом, который и реализуется сегодня.
В Заявлении «О возмещении материальных потерь, понесенных армянским народом в годы Первой мировой войны» от 25 сентября 2022 года Республика Западная Армения (Государство Армения) призывает изучить и осуществить процесс возмещения материальных потерь, понесенных армянским народом во время Первой мировой войны, принимая во внимание обязательства по репарациям Республики Турция перед армянским народом, как правопреемника Османской империи. что составляет 19.130.982.000 французских франков, в ценах 1919 года, по докладу и расчетам Специального комитета, действовавшего в составе Специальной комиссии по репарациям Парижской мирной конференции, представленных 14 апреля 1919 года.
А) Западная Армения (или, как записано в документе - Turkish Armenia):
а) личные материальные потери сельского населения – 4.601.610.000 франков;
б) личные материальные потери городского населения - 3.235.550.000 франков;
в) коллективные материальные потери – 6.761.350.000 франков.
а) потери населения тех пунктов, население которых было полностью изгнано – 1.831.872.000 франков;
б) потери населения тех пунктов, население которых не было изгнано – 1.293.600.000 франков;
в) иные материальные потери – 1.407.000.000 франков.
Всего – 4.532.472.000 франков/
Общие материальные потери составили 19.130.982.000 французских франков.
Таким образом, обязательства по репарациям Республики Турция, как правопреемницы Османской империи, в отношении армянского народа составляет 19.130.982.000 франков, по докладу и расчетам Специального комитета, действовавшего в составе Специальной комиссии по репарациям Парижской мирной конференции, представленных 14 апреля 1919 года.
Данное Заявление в ООН ни в коем случае не касается вопроса иска о возмещении ущерба, причиненного армянскому народу и Армении в результате Геноцида армян, и не только материального, а именно:
1) В вопросе полного возмещения необходимо принять во внимание преступления, совершенные сменявшими друг друга правительствами Турции против армянского народа в 1894-1896, 1909, 1915-1918, 1919-1923 годах и продолжающиеся до сегодняшнего дня, представленные в главе IV данного Заявления в ООН, а также преступления, совершенные сменявшими друг друга правительствами Азербайджана против армянского народа в 1905-1906, 1918-1920, 1921-1987, 1988-2022 годах и продолжающиеся до сегодняшнего дня, представленные в главе V  Заявления в ООН.
2) Ущерб, причиненный армянскому народу и Армении в результате преступлений сменявших друг друга правительств Турции и Азербайджана, представленный в упомянутых главах, и не только материальные потери городского и сельского населения, но и неупомянутые в данном Заявлении потери армянского народа: людские потери в следствии осуществленного Геноцида, насильственной депортации и исламизации, в том числе детей и женщин, потеря Родины – Патриоцид, потеря ареала армянского народа, экономические потери, потеря банковских вкладов и драгоценностей, страховых взносов, нематериальных активов, интеллектуальной собственности, объекты историко-культурного, археологического, архитектурного и церковного наследия, образовательных и просветительных учреждений, всемирных и общенациональных культурных ценностей и других потерь армянского народа.
3) В настоящее время производится дисконт определенного и утвержденного ущерба, указанного в докладе Специального комитета, действовавшего в составе Специальной Комиссии по вопросу репараций Парижской мирной конференции.
4) Необходимо проведение квалиметрической переоценки расчета в соответствии с действующей процедурой и стандартами, поскольку по расчетам и определению оценщиков-экспертов профессионального сообщества, дисконт в настоящее время составляет 15 раз.
5) Следовательно, обязательства по репарациям Республики Турция как правопреемницы Османской империи в отношении армянского народа, что составляет 19.130.982.000 французских франков в ценах 1919 года, по докладу и расчетам Специального комитета, действовавшего в составе Специальной комиссии по репарациям Парижской мирной конференции, представленных 14 апреля 1919 года на сегодняшний день составляет 286 964 730 000 евро (или 312.791.555.700 долларов США).
6) По инициативе Специальной комиссии Национального Собрания (Парламента) Западной Армении по вопросам реституции и репарации в следствии Геноцида армян Международный независимый экспертно-правовой центр репараций и реституций (полное наименование – «Международный независимый экспертно-правовой центр учёта, анализа, инвентаризации, аудита, квалиметрической оценки и судебной экспертизы материальных и нематериальных потерь в следствии Геноцида армян для репараций и реституций») проводит квалиметрическую оценку полной восстановительной стоимости материального и нематериального имущества и потерянной выгоды армянского народа на территории Османской империи, в т. ч. отдельно - Западной Армении, Киликии, Нахичеване, Арцахе и Западной Прикаспии для репарации, реституции и контрибуции после 1919 г. за последний более 100 лет в мирное время, от военных действий, терроризма, блокады, резервации армянского народа.
7) В настоящее время, потери, указанные в пунктах 1 и 2 главы XIII данного Заявления в ООН, квалиметрически оцениваются и заявление с соответствующим отчетом и экспертным заключением профессионального международного сообщества для всеобъемлющей репарации и реституции в ближайшее время будет представлен соответствующим международным структурам.
В заявлении, адресованном в ООН, указывалось, что необходимо учесть, что:
- Первая Республика Армения, а впоследствии, и союзная Армянская ССР, в условиях агрессии и принуждения (Александропольский договор от 02.12.1920 года и Карсский договор от 13.10.1921 года) были вынуждены отказаться от предоставленных в 1920 году армянскому народу и армянскому государству (государству Армения) прав, предоставленных на основе единых армянских требований, будучи вынужденными оставаться только в рамках прав и юрисдикции республик Армении, иначе говоря – Восточной Армении.
- Третья Республика Армения, посредством официальных заявлений руководителей государства повторила, что остаётся вне рамок прав, предоставленных армянскому народу и армянскому государству (государству Армения) в 1918-1920 гг., предоставленных на основе единых армянских требований, и вынуждена оставаться только в рамках прав и правомочий республик Армении, иначе говоря – Восточной Армении, а дело отстаивания данного вопроса передает непосредственно армянскому народу – широким кругам армянской общественности.
- Нынешнее руководство Республики Армения, посредством заявлений официальных лиц, полностью отказалось от всех прав, предоставленных международным сообществом в 1918-1920 гг.. армянскому народу и Государству Армения.
Однако, все это не означает, что армяне, рассеявшиеся по всему миру вследствие Геноцида армян, могут смириться с такими реалиями, навязанными Республике Армения и Республике Арцах.
В создавшейся ситуации весь армянский народ уже является политическим субъектом, который правомочен решать все вопросы, связанные с предотвращением реальных угроз и вызовов в отношении всего армянского народа.
Рассеявшиеся по всему миру армяне, количество которых намного больше, чем их соотечественников проживающих в Республике Армения и Республике Арцах, избрали путь защиты единых прав, предоставленных армянскому народу и государству Армения в 1918-1920 годах международным сообществом, с целью окончательного и справедливого решения Армянского вопроса.
В Заявлении в ООН указано, что принимая во внимание всеобъемлющие права армянского народа в мире, в соответствии с которыми:
« … 1) Армяне Западной Армении, как и любой народ в мире, имеет право жить, развиваться и иметь будущее, а это означает, что армяне имеют право требовать создания своего собственного Государства на территории своей Исконной Родины - в Армянском нагорье, в Армении;
2) Армяне Западной Армении и Государственные структуры Республики Западная Армения (Государства Армения) заявляют, что берут на себя защиту прав, предоставленных армянскому народу Севрским мирным договором и Арбитражным решением 28-го Президента Соединенных Штатов Америки Вудро Вильсона, и на претворение этих прав в жизнь, в том числе по вопросу демаркации границы между государством Армения и Республикой Турция, выступая в качестве государства-продолжателя (continuity) государства Армения, признанного де-факто и де-юре в 1920 году.
Обращаемся к Вам с предложением изучить и осуществить процесс возмещения материальных потерь, понесенных армянским народом в годы Первой мировой войны,
учитывая обязательства по репарациям Республики Турция, как правопреемницы Османской империи в отношении армянского народа, что составляет 19.130.982.000 французских франков в ценах 1919 года, по докладу и расчетам Специального комитета, действовавшего в составе Специальной комиссии по репарациям Парижской мирной конференции, представленных 14 апреля 1919 года.
Просим инициировать проведение квалиметрической переоценки расчета в соответствии с действующей процедурой и стандартами, поскольку по расчетам и определению оценщиков-экспертов профессионального международного сообщества дисконт в настоящее время составляет 15 раз.
Следовательно, обязательства по репарациям Республики Турция как правопреемницы Османской империи в отношении армянского народа, на сегодняшний день составляет 286 964 730 000 евро (или 312.791.555.700 долларов США).
Осуществить репарацию пострадавшим сторонам: армянам Западной Армении (Республика Западная Армения (Государство Армения) и армянам Восточной Армении (Республика Армения), направляя их в соответствующие национально-государственные структуры».
При подготовке данного Заявления в ООН были использованы  архивные материалы Парижской мирной конференции 1919-1920 г.г., решения государств и международных структур по данному вопросу,  также учитывались экспертные заключения оценщиков-экспертов профессионального международного сообщества, исследования и публикации историков, правоведов, экономистов, культурологов, геноцидоведов и дипломатов, в том числе работы армянских ученых: Джона Киракосяна, Рубена Саакяна, Мкртича Нерсисяна, Юрия Барсегова, Мартика Гаспаряна, Александра Манасяна, Ара Папяна, Левона Бекларяна и др, а также материалы Сборника историко-правовых документов  «Политико-правовые основы решения Армянского Вопроса (Единый политико–правовой пакет документов о защите прав Западной Армении и армян Западной Армении)».
Полный текст Заявления Республики Западная Армения (Государство Армения) в ООН «О возмещении материальных потерь, понесенных армянским народом в годы Первой мировой войны» прилагается.