Ներքին ցեղասպանություն Հայաստանում Մաս2 - գիտության մեջ անհրաժեշտ գործողությունները և Փաշինյանի գործողությունները
• 04-12-2024 15:52:10   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Ներքին ցեղասպանություն Հայաստանում
Մաս2 - գիտության մեջ անհրաժեշտ գործողությունները և
Փաշինյանի գործողությունները
Հայմասնագետների խորհրդի նախագահ, գիտությունների դոկտոր,
Նախաբան։ Վերջին տարիներին ես առաջ եմ քաշել 15 սկզբունք, մանրամասն բացատրություններով, որոնց վրա պետք է կառուցվի գիտության ճիշտ համակարգը։ Դրանք արժանացել են պաշտոնյաների (ակադեմիկոսների ինստիտուտների, նախարարության և կոմիտեի պաշտոնյաների) անթաքույց թշնամանքին: Պաշտոնյաները տարակուսանքի մեջ են՝ մենք հասել ենք մեր դիրքերին, աթոռներին, և մեզ ոչ մի սկզբունք պետք չէ։ Պաշտոնյաներն ասես ասում են՝ տվեք մեզ ցանկացած խնդիր, և մենք առանց որևէ սկզբունքի կլուծենք դրանք։ Հարց է առաջանում ակադեմիկոսներին՝ իսկ ինչո՞ւ եք ստացել ձեր ակադեմիական արտոնությունները։ Ո՞վ կարող է վկայել, որ դուք ազնվորեն եք վաստակում ձեր հացը, որ առնվազն ինչ-որ մակարդակ ունեք, համապատասխանաբար, գիտությունը ղեկավարելու իրավունք: Ցույց տվեք այդ վկայությունները, եթե այդպիսիք կան։ Հակառակը, դուք լավ գիտեք, որ մյուսները, ոչ ակադեմիկոսները, ապացույցներ ունեն, որ նրանք ստեղծել են նոր տեսություններ: Բացատրեք, թե ինչու նրանք ակադեմիկոսներ չեն, և դուք, ովքեր նույնիսկ երազել չեն կարող տեսությունների մասին, ակադեմիկոսներ եք: Եվ հետո,բազմաթիվ պաշտոնյաներ նախարարությունում և կոմիտեում, որոնք անգամ չնչին պատկերացում չունեն գիտության մասին։ Ինչու են նրանք, այդ անմակարդակները վստահ, որ գիտությունը ղեկավարելու «աստվածային» իրավունքն ունեն։
Եվ ահա, այդ արկածախնդիր ուժերը, բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ համագործակցելով, մղձավանջի մեջ են պահում ամբողջ գիտությունը։
Պրակտիկան ցույց է տվել, որ մեր մարդիկ ի վիճակի չեն միանգամից ընկալել առաջ քաշված 15 սկզբունքները, ի վիճակի չեն առանձնացնել գլխավորը ոչ գլխավորից։
Նրանց օգնելու համար ես կրկին գրում եմ այդ սկզբունքների մասին, այս անգամ առանձնացնելով երկու անհրաժեշտ գործողություններ և կներկայացնեմ կետերը հակիրճ: Այդպես ավելի հեշտ կլինի հիշել:
Հիմնականհարցը։ Առաջին հիմնական անհրաժեշտ գործողությունը: Երկրորդ հիմնական անհրաժեշտ գործողությունը՝ գիտության մեջ բարձր արդյունավետության համակարգի կառուցում: Ճիշտ համակարգկառուցելու իմ գաղափարները և դրանց ազդեցությունը այս փուլում: Փաշինյանի գործողությունները։ Իմ առաջարկությունները չհասկանալու հրեշավոր հետևանքների օրինակներ։
1. Գլխավոր հարցը (արդիական է ամբողջ աշխարհի համար)
Սկսեմ գլխավորից՝ Հայաստանում չկա որևէ գիտաշխատող (գիտնական), որի վարկանիշը որոշված է։
Մարդիկ չեն հասկանում, որ նման իրավիճակում ոչ մի հարց լուծում չի կարող ստանալ։Մարդիկ չեն հասկանում, որ նման իրավիճակում չի կարելի ակադեմիական ավաններ կառուցել կամ նոր գիտական հաստատություններ ստեղծել։ Քանի որ նման ավաններում «տեր ու տիրական» կդառնան ոչ թե գիտնականները, այլ արկածախնդիրները, որոնք «կհամագործակցեն» իշխանությունների հետ։
Ընդ որում, գիտական կյանքը վերածվում է մեկ շարունակական քրեական գործի:
Մարդիկ չեն հասկանում, որ նման իրավիճակում անիմաստ է որևէ առաջարկ անել։
Ավելին, ոչ մի հարց չի կարող նույնիսկ ճիշտ առաջադրվել։
1. Առաջին հիմնական անհրաժեշտ գործողությունը:
Այսպիսով, մենք գալիս ենք առաջին հիմնական անհրաժեշտ գործողությանը՝ սահմանել ճիշտ վարկանիշային համակարգ և դրա հիման վրա որոշել գիտնականների և տեխնոլոգների վարկանիշները:
Եթե մենք դա չանենք, ապա ցանկացած գործողություն դառնում է ցեղասպանություն գիտության մեջ։
Ամենավատն այն է, որ կառավարությունը դա չի գիտակցում։ Իսկ դա արդեն գիտության ցեղասպանություն է և կործանում Հայաստանի համար։
1. Երկրորդ հիմնական անհրաժեշտ գործողությունը՝ գիտության մեջ բարձր արդյունավետության համակարգի կառուցում:
Սակայն, սա միայն սկիզբն է: Բարձր արդյունավետության համակարգին հասնելու համար անհրաժեշտ է հետևյալը՝
Հասնել նրան, որ գիտության մեջ բոլոր հարցերը լուծվեն հենց տվյալ ոլորտում բարձր վարկանիշ ունեցող մասնագետների կողմից։ Դա անհերքելի է։ Յուրաքանչյուր ոք, ով չի նպաստում դրան, սպանում է գիտությունը:
Այս առումով երևան են գալիս 1-3 խնդիրները: Խնդիր 1. անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր ոլորտում ստեղծել վարկանիշային սանդղակ: Հաջորդ խնդիր 2. յուրաքանչյուր ոլորտում ստեղծել խորհուրդներ (հանձնաժողովներ), 1-ին խնդրի վարկանիշների վրա հիմնվելով: Այդ ժամանակ մենք կիմանանք, թե ով և ինչի է ընդունակ այդ ոլորտում, ո՞ւմ կարող ենք հանձնարարել լուծելու այս կամ այն խնդիրը, ո՞վ պետք է դառնա ակադեմիկոս, ո՞վ և ո՞ւմ պետք է ղեկավարի ինստիտուտում, ֆակուլտետում, լաբորատորիայում։ Վերջապես, խնդիր 3. պետք է հասնել նրան, որ ներդրվի անսասան կանոն (եթե ուզում եք օրենք), ըստ որի բոլոր գիտական հարցերը լուծվում են նշված խորհուրդներում կամ հանձնաժողովներում, որոնք կազմված են ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող մասնագետներից: Պաշտոնյաները պարզապես պետք է կատարեն նրանց որոշումները։
Ի՞նչկարելի է վիճարկել այստեղ: Ոչի՛նչ չի կարելի վիճարկել: Հակառակ դեպքում կստացվի այն, ինչ մենք տեսնում ենք ամեն օր։ Ցանկացած պաշտոնյա, ով չունի ոչ վարկանիշ, ոչ գիտելիք, կարող է մղձավանջի մեջ գցել գիտական հանրությանը և չկա այնպիսի ուժ, որը կարող է կանգնեցնել այս մղձավանջային իրավիճակը։
Նշված երեք խնդիրները լուծվում են արագ և առանց որևէ ներդրումների։ Ես բազմիցս և երկար ժամանակ ամեն ինչ նկարագրել եմ, տես, օրինակ, https://nt.am/ru/news/332897/
Արդյունքում մենք կստանանք գիտության
պրոֆեսիոնալ և արդյունավետ կառավարում:
1. Ճիշտ համակարգկառուցելու իմ գաղափարները և դրանց ազդեցությունը այս փուլում:
Ավելի քան 15 տարի ես գրում եմ, թե ինչպես ճիշտ վերազինել գիտությունը՝ գրել եմ ավելի քան 100 հոդված, առաջ քաշել հայեցակարգային բնույթի շուրջ 15 սկզբունք, որոնց վրա պետք է հիմնված լինի ճիշտ համակարգը:Համեմատության համար ոչ ակադեմիան, ոչ վարչապետին կից ստեղծված խորհուրդը, ոչ բոլոր համալսարանները, ոչ պաշտոնյաների ողջ բանակը որևէ սկզբունքային կետ առաջ չեն քաշել։
Մինչդեռ իմ առաջարկներից ոչ մեկը վերևներում չի դիտարկվել։ Միգուցե ես որպես մասնագետ վստահություն չե՞մ ներշնչում: Կարծես թե, ոչ՝ եվրոպական գիտական խորհուրդն ինձ շատ մեծ միջազգային գիտական մրցանակ շնորհեց և հիշատակեց որպես դասական տեսության հեղինակ, աշխարհում հայտնի գիտնականները նշել են իմ 3 տեսությունները: Գուցե հիմարություններ ե՞մ ասում:Կարծես թե, ոչ՝ իմ առաջարկներից ոչ մեկը ոչ մեկի կողմից չի մերժվել:
Նկարագրելու համար, թե ինչպես են իմ գաղափարներն ազդել ներկա իրավիճակի վրա նշենք, որ վերը նշված 15 հայեցակարգային կետերից 6-ը վերաբերում են կառավարության ներկայացրած գիտնականների վարկանիշների (պաշտոնների) գնահատման համակարգի քննադատությանը: Իմ կողմից նշվել են կառավարության 6 հայեցակարգային, հրեշավոր  առաջարկներ, որոնք, ըստ էության, տանում են դեպի հայոց գիտության ցեղասպանություն։ Դրանք, իհարկե, ցեղասպանական առաջարկների հեղինակներն անտեսել են։
Կառավարության առաջարկն այնքան անհեթեթ է, որ իմաստ չունի փորձել շտկելու այն։ Պետք է էապես վերանայել բուն հայեցակարգը։
Վերը նշված բոլոր քննադատությունները, ինչպես նաև ճիշտ որոշումները բազմիցս հրապարակվել են իմ կողմից և հասցվել իշխանավորների ուշադրությանը։
Եվ, չստանալով ոչ մի պատասխան, մենք (տեխնոլոգիաների ոլորտում ակնառու նվաճումներ ունեցող Սամվել Գևորգյանի հետ միասին) որոշեցինք դիմել վարչապետի գրասենյակ։
Վարչապետի գրասենյակը մեր հարցումն ուղարկել է «Գիտության» նախարարություն, նախարարությունն էլ այն ուղարկել է կրթության և գիտության կոմիտե։ Այսինքն, մեր դիմումնուղղվել էր հենց նրանց, ովքեր վերը նշված կառավարության հակագիտական փաստաթղթի մեղավոր են, հենց նրանց, ովքեր համակարգ են առաջարկել հայեցակարգային (հրեշավոր) սխալներով։
Եվ ահա, մենք ստացանք մեր հարցման պատասխանը կոմիտեից։ Դա ոչ թե պատասխան էր, այլ հրեշավոր զառանցանք։ Այդ պատասխանում ոչ մի խոսք չկա մեր քննադատության մասին (6 հայեցակարգային սխալ և մեր առաջարկած ճիշտ լուծումների մասին)։ (Պատկերացրեք, ո՛չ մի խոսք գլխավորի մասին)։ Փոխարենը պատասխանը լի էր գիտնականների գնահատման նրանց առաջարկած հրեշավոր համակարգի գովերգումով և միջազգային փորձին հղումներով։
Այստեղ տեղին է ասել՝ ստում են ու չեն կարմրում։
Նույնիսկ վարչապետի գրասենյակը նշեց, որ չի կարելի այդքան անթույլատրելի էժանագին ձևով պատասխանել մեր բարձրացրած հարցերին։
Հետևեց երկրորդ պատասխանը՝ ոչնչով չտարբերվելով առաջինից (արդեն վարչապետի գրասենյակի կողմից քննադատված)։
Այստեղ տեղին է հիշել այն, ինչի մասին մենք գրել ենք վերը նշված հոդվածում՝ իրենց պաշտոնին չհամապատասխանող պաշտոնյաները իրենց ոլորտում միշտ ցեղասպանություն են կազմակերպելու։
Հիմաուշադրություն դարձրեք հետևյալին։
Ներկայումս մեր նամակն անցել է գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտի բոլոր հիմնական պաշտոնյաների աշխատասենյակներով։ Այնպես որ, բոլոր հիմնական պաշտոնյաներն արդեն տեղեկացված են երկրի համար իրենց հրեշավոր (ցեղասպան) սխալների մասին։ Եթե մինչ այժմ պաշտոնյաները կարող էին ասել, որ պարզապես սխալվել են, ապա նրանք արդեն մոտ կես տարի տեղեկացված են, որ իրենց սխալները ցեղասպան բնույթ են կրում։ Այնպես որ, եթե նրանք քայլեր չձեռնարկեն մեր բարձրացրած խնդիրների լուծման ուղղությամբ, կհայտարարվենգիտության ցեղասպանության կազմակերպիչներ։
Արդեն կես տարի պաշտոնյաները պետք է ընդունեին, որ իրենք գիտության ցեղասպանություն են կազմակերպել և պետք է քայլեր ձեռնարկեին իրավիճակը շտկելու համար։ Կես տարվա ընթացքում նրանք կարող էին շատ բան անել, բայց, հավանաբար, հույս ունեին, որ Փաշինյանը չի դիպչի իրենց (Փաշինյանի մարդկանցով շրջապատված մարդկանց) և չի պատժի նրանց կատարած ցեղասպանության համար։
Սակայն, ժամանակը գնում է: Պաշտոնյաներն արդեն կես տարի է գիտության մարդասպանների կարգավիճակում են։ Նրանք արդեն գիտեն, որ սպանում են գիտությունը, բայց շարունակում են նույն ոգով: Փաշինյանը և համապատասխան պետական մարմինները պետք է զբաղվեին դրանով։
Եթե նրանք ներեն ցեղասպանականպաշտոնյաներին, եթե նրանք մոռանան այդ մասին, ապա գիտնականները չպետք է մոռանան։ Այլապես մենք երկիր չենք կառուցի։
1. Փաշինյանի գործողությունները
Պարկեշտմարդը պետք է ճշմարտությունն ասի, ինչպիսին էլ այն լինի:
Նշենք Փաշինյանի գործողությունների դրական և բացասական կողմերը։
Փաշինյանի գլխավոր դրական կողմն այն է, որ նա հանրապետության առաջին ղեկավարն է, ով զբաղվել է գիտության հարցերով։ Երկրորդ դրական կողմը ներկայացնելու համար մենք պետք է վերադառնանք սույն հոդվածի 3-րդ կետին, որտեղ ներկայացված էր 15 հայեցակարգային սկզբունք՝ դրանցից 6-ը վերաբերում էին պաշտոնյաների հրեշավոր սխալներին, 9-ը վերաբերում էին գիտության ճիշտ կառուցմանը:
Եվ ահա Փաշինյանը նշել է այդ 9 կետերից երկուսը, որպես Հայաստանի համար անհրաժեշտ։ Դրանք կետեր էին այն մասին, որ (ա) պետք է հաշվի առնվեն միայն այն գիտնականների տվյալները, որոնք հիշատակված են միջազգային գիտական հրատարակություններում, և (բ) հենց այդպիսի ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գիտնականներն են, որ պետք է խրախուսվեն առաջին հերթին:
Եկեք հասարակ բառերով մեկնաբանենք այս կետերի էությունը: Պատմությունը լի է ստերով և խաբկանքներով։ Նաև գիտության պատմությունը, հատկապես Հայաստանի գիտության պատմությունը: Եվ ահա, նման, երկիրը քանդող խաբկանքը կանգնեցնելու համար պետք է համատարած կիրառել (ա) կետը։ Այնուհետև (բ) կետը դառնում է ակնհայտ:
Ինչպեսնույնիսկ ավագ դպրոցի աշակերտը կարող է համոզվել դրանք մանրուք չեն։
Լավ կլիներ, որ Փաշինյանի թիմում գտնվեր մեկը, ով նրան հուշեր, որ անթույլատրելի է 9 կետերից 2-ը վերցնել, չնշելով հեղինակին և անտեսել մնացած 7 կետը։
Թողնենք դա Փաշինյանի և նրա խորհրդականների խղճին։
Հետո, կարծես թե, որպես գիտաշխատող, ես պետք է ողջունեի գիտաշխատողների աշխատավարձի կտրուկ բարձրացումը և գիտական ավան հիմնելու գաղափարը: Եվ պետք է հավանություն տայի դրան, որպես Փաշինյանի գործունեության դրական կողմ։ Բայց ես պնդում եմ, որ Փաշինյանը այդ ամբողջ գումարը քամուն է տվել ու տալիս է և նրա ջանքերն ապարդյուն են։ Այսինքն,ես նրա այդ որոշումը գնահատում եմ որպես ճակատագրական բացասական գործունեություն։
Ինչո՞ւ։ Ամեն ինչ շատ, (և շա՜տ) պարզէ։
Բանն այն է, որ գիտության ողջ ղեկավարությունը (ակադեմիկոսների ինստիտուտ, կոմիտեի և նախարարության պաշտոնյաներ) կիրականացնի ակադեմիական ավանի ղեկավարումը և կտնօրինի (այս անգամ) մեծ ֆինանսներ։ Իսկ ովքեր են նրանք։ Ակադեմիկոսները, այն մարդիկ են, ովքեր ընտրվել են գանգստերական ընտրությունների միջոցով, իսկ պաշտոնյաները՝ շրիշակից ցածր մարդիկ (գիտության իմաստով); մենք նրանց կկոչենք «անմակարդակներ»: Նրանցից քչերը կարող են նույնիսկ երազել գիտական պաշտոնական պարբերականներում տվյալներ ունենալու մասին, ինչպես արդեն հասկացել է Փաշինյանը։
Այսպիսով, արդյունքում կստացվի, որ ակադեմիական ավանի և գիտության ֆինանսավորման համար հսկայական գումարները կտնօրինեն «անմակարդակներ»-ը։ Հիշեք այդ նրանք էին, ովքեր կառավարության նախագիծ էին ներկայացրել 6 հայեցակարգային, հրեշավոր  թերություններով։ Այսինքն, նրանք նույնիսկ ավելի վատն են, քան «անմակարդակներ»-ը: Այսինքն,նման նախաձեռնությունների հետևանքով փլուզումն անխուսափելի կլինի։
Այ, երբ Փաշինյանը ականջալուր լինի սույն հոդվածի 2-րդ կետին, այսինքն ՝ գիտության մեջ հաստատի կառավարում ամենաբարձր աստիճանի պրոֆեսիոնալների ընդգրկմամբ։ Այ, այդ ժամանակ պետք է ողջունել ֆինանսավորման աճը։
1. Իմ առաջարկությունները չհասկանալու հրեշավոր հետևանքների օրինակներ:
Տեսեք, թե ինչի է հանգեցնում առաջին և երկրորդ հիմնական գործողությունների անտեսումը:
Նախ, գիտնականների պրոֆեսիոնալիզմը անտեսելու դեպքում պաշտոնյաներն անվերահսկելիորեն թալանում են այն ամենը, ինչ հնարավոր է։ Հիշենք, որ նրանք (կոմիտեի պաշտոնյաները) գովազդեցին «Քենդլ» կենտրոնը, որտեղ պարտակեցին գիտությանը հատկացվող միջոցների զգալի մասը։ Նրանք մսխեցին գիտության բոլոր փողերը: Կերան ու մարսեցին։ Ոչ ոք պատասխան չի տվել այս էպիկական գողության համար։ Որտե՞ղ են հաշվետվությունները: Որտե՞ղ է պատճառների հետաքննությունը։ Չէ որ, պաշտոնյաները ֆանտաստիկ գումարներ են գողացել։
Առավել առաջադեմ գիտնականները պաշտոններ չեն զբաղեցնում (համաձայն պաշտոնյաների տարիքի սահմանափակման մասին մեզ մոտ ընդունված ամենահիմար կանոնի)։
Նման պայմաններում ինստիտուտի տնօրեն կարող է դառնալ ոչ թե ամենից առաջադեմ գիտնականը, այլ ցանկացած ոք, նույնիսկ չնչին արժանիքներով։ Հետո ի՞նչ: Իսկ այն, որ ինստիտուտում անմիջապես կձևավորվի մարդկանց մի խումբ, որոնք կսեփականաշնորհեն ինստիտուտի բոլոր հնարավորությունները։ Նման ինստիտուտներում անմիջապես կհայտնվեն «կայսր-Կալիգուլաներ», որոնք իրենց ձիերին կանցկացնեն սենատ։
Օրինակ, իմ մաթեմատիկայի ինստիտուտում արդեն 11 ամիս գիտական խորհուրդը  նիստ չի անցկացրել։
Ահա թե ինչ է տեղի ունենում եթե մեր առաջարկած կանոնը չի ընդունվում, որ առավել առաջադեմ գիտնականները պետք է ընդգրկվեն խորհուրդներում և հանձնաժողովներում, և պաշտոնյաները պարտավոր են կատարել նման խորհուրդների որոշումները՝ տես 3 խնդիրը վերևում:
Ի վերջո, բերեմ համաշխարհային մի քանի բարձրագույն կարգի մրցանակների արժանացած, տեխնոլոգիաների հայտնի մասնագետ Ս. Գևորգյանի նկատմամբ պաշտոնյաների գեր-գռեհիկ վերաբերմունքի օրինակ։ Նույն աշխատանքը Հայաստանում գնահատել են «զրո» միավոր։
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում հիմա այլասերում և կամայականություն է տիրում, որը, իմ խորին համոզմամբ, կարող է կանգնեցնել միայն իմ առաջարկների իրագործումը:

• 04-12-2024 15:52:19   | Армения  |  Аналитика
Предисловие. В последние годы мною были выдвинуты 15 принципов на которых должна строиться правильная система в науке с подробными разъяснениями. Они были встречены с чиновниками (институтов академиков и чиновниками из министерства и Комитета) с неприкрытой враждебностью. У чиновников недоумение: вот мы пробрались к своим позициям, креслам, и нам не нужны никакие принципы. Чиновники как бы говорят: дайте нам любую задачу, и мы без всяких принципов решим их. Возникает вопрос к академикам: а почему вы получили свои академические привилегии. Кто может свидетельствовать о том, что Вы честно едите свой хлеб, что у Вас есть хоть какой-то уровень, соответственно право рулить наукой!? Поставьте на стол подобные свидетельства, если они есть! Наоборот, Вы же прекрасно знаете, что у других, не академиков, есть свидетельства о том, что они создали новые теории. Объясните, почему они не являются академиками, а вы, которые даже не могут мечтать о теориях, являетесь академиками? И далее, многочисленные чиновники в министерстве и Комитете, которые даже мизерного представление не имеют о науке. Почему они, эти “под плинтусные”, уверены у них есть “божественное” право руководить наукой?
И вот, эти авантюрные силы, скооперированные с высшими чиновниками, кошмарят всю науку!
Практика показала, что наши люди не в состоянии воспринимать сразу 15 выдвинутых принципов, не в состоянии выделить главное и не главное.
Чтобы помочь им я снова пишу об этих принципах выделяя, на этот раз, два необходимых действия и буду представлять пункты кратко. Так будет легче запомнить.
Главный вопрос. Первое главное необходимое действие. Второе главное необходимое действие: построение высокоэффективной системы в науке. Мои идеи по построению правильной системы и их воздействие на данном этапе. Действия Пашиняна.Примеры чудовищных последствий непониманиямоих предложений.
1. Главный вопрос (актуален для всего мира)
Начну с главного: в Армении нет ни одного научного сотрудника (ученого), рейтинг которого определен.
Люди не понимают, что в подобной ситуации ни один вопрос не может получить решения.  Люди не понимают, что в подобной ситуации нельзя строить академические городки или создавать новые научные учреждения. Поскольку в таких городках “хозяевами” станут не ученые, а авантюристы, которые договорятся с властями.
Жизнь науки превращается, при этом, в одно сплошное уголовное дело!
Люди не понимают, что в подобной ситуации бессмысленно выдвигать какие-либо предложения.
Более того ни один вопрос не может быть даже правильно поставлен.
1. Первое главное необходимое действие.
Таким образом мы приходим к первому главному необходимому действию: необходимо
установить правильную систему рейтингов и определить на этой основе рейтинги ученых и технологов.
Если мы не сделаем это, то всякое действие становится геноцидом в науке.
Хуже то, что это не осознает правительство. А это уже геноцид науки и гибель для Армении.
1. Второе главное необходимое действие: построение высокоэффективной системы в науке.
Однако это только начало. Чтобы прийти к высокоэффективной системе необходимо следующее.
Добиться того, чтобы все вопросы в науке решались бы профессионалами с высоким рейтингом именно в данной области. Это неоспоримо. Всякий кто не способствует этому убивает науку.
В связи с этим появляются задачи 1-3. Задача 1: необходимо создать шкалу рейтингов в каждой сфере. Далее задача 2: создать Советы (Комиссии) в каждой сфере на основе рейтингов в задаче 1. Тогда мы будем знать, кто и на что способен в данной сфере; будем знать на кого мы можем возложить ту или иную задачу, кто должен стать академиком; кто и кем должен руководить в институте, на факультете, в лаборатории. Наконец, задача 3: нужно добиться того, чтобы было введено незыблемое правило (если хотите закон), согласно которому все научные вопросы решаются в отмеченных Советах или Комиссиях, составленных из специалистов с наибольшими рейтингами. Чиновники просто должны выполнять их решения.
Что можно здесь оспорить!? Ничего нельзя оспорить! Иначе получится то, что мы видим каждый день. Любой чиновник, не имеющий ни рейтинга, ни знаний может кошмарить научное сообщество и нет такой силы, которая может остановить эту кошмарную ситуацию.
Все отмеченные три задачи решаются быстро и без всяких финансов. У меня многократно и давно все описано и расписано, смотри, например,  https://nt.am/ru/news/332897/
В итоге мы получим высокопрофессиональное и
эффективное управление в науке.
1. Мои идеи по построению правильной системы и их воздействие на данном этапе.
Более 15 лет я пишу о том, как правильно обустроить науку: написал более 100 статей, выдвинул около 15 принципов концептуального характера, на которых должна базироваться правильная система. Для сравнения ни академия, ни совет, созданный при премьере, ни все университеты, ни вся армия чиновников не выдвинули ни одного принципиального пункта.
Между тем ни одно мое предложение не было рассмотрено в верхах. Может быть, я не вызываю доверия как специалист? Да нет вроде: европейский научный совет присудил мне очень большую международную научную награду и отметил, как автора классической теории; известные в мире ученые отметили 3 мои теории. Может быть, я говорю глупости? Да нет вроде: ни одно мое предложение никем не было отвергнуто.
Чтобы описать как мои идеи воздействовали на нынешнюю ситуацию отметим, что 6 из 15 отмеченных выше концептуальных пунктов касаются критики представленной правительством системы оценки рейтингов (должностей) ученых. Мною были отмечены 6 концептуальных, чудовищных предложений правительства, ведущих, по существу, к геноциду науки Армении.  Их, конечно же, авторы геноцидальных предложений игнорировали.
Предложение правительства настолько абсурдно, что нет смысла пытаться его исправить. Нужно существенно пересмотреть саму концепцию.
Вся приведенная выше критика, а также правильные решения были многократно опубликованы мною и доведены до сведения власть имущих.
И вот, не получив ни одного ответа, мы (вместе с Самвелом Геворгяном, имеющим выдающиеся достижения в области технологий) решили обратиться в офис Премьера.
Офис Премьера направил наш запрос в министерство “науки”, а министерство, в свою очередь, направило его в Комитет по образованию и науке. То есть наше обращение было направлено именно к тем, кто повинен в отмеченном выше антинаучном Правительственном Документе, именно к тем, кто предложил систему в 6 ю концептуальными (чудовищными) ошибками.
И вот, мы получили ответа на наш запрос от Комитета. Это был не ответ, а чудовищный бред. В этих ответах нет ни одного слова о нашей критике (6 концептуальных ошибок и о предложенных нами правильных решениях. (Представьте себе, ни одного слова о главном!). Зато ответ изобиловал восхвалением предложенной ими чудовищной системы оценок ученых и ссылками на международный опыт.
Здесь уместно сказать - врут и не краснеют.
Даже офис Премьера отметил, что нельзя столь непозволительно дешевыми способом отвечать на поставленные нами вопросы.
И вот последовал второй ответ, ничем не отличающийся от первого (уже раскритикованного офисом Премьера).
Здесь уместно вспомнить то, о чем мы писали в приведенной выше статье: чиновники, не соответствующие своей должности, будут всегда организовывать геноцид в своей области.
Теперь обратите внимание на следующее.
В настоящее время наше письмо прошло по всем кабинетам основных чиновников в сфере науки и технологий. Так что все основные чиновники уже информированы о своих чудовищных (геноцидальных) для страны ошибках. Если до сих пор чиновники могли сказать, что просто ошиблись, то теперь они уже примерно полгода информированы о том, что их ошибки имеют геноцидальный характер. Так что, если они не предпримут действия по решению поставленных нами задач они будут объявлены организаторами геноцида науки.
Уже полгода чиновники должны были принять, что они устраивали геноцид науки и должны были предпринять действия к исправлению ситуации. За полгода они могли многое сделать, но видимо надеялись, что Пашинян не станет трогать их (тех, кто окружен людьми Пашиняна) и не накажет за совершаемый ими геноцид.
Однако часы включены. Чиновники уже полгода в положении убийц науки. Они уже знают, что убивают науку, но продолжают в том же духе. Пашинян и соответствующие государственные органы должны были разобраться с этим.
Если они простят геноцидальных чиновников, если они забудут об этом, то ученые не должны забывать. Иначе мы не построим страну.
1. Действия Пашиняна.
Порядочный человек должен говорить правду, какова бы онaни была.
Отметим плюсы и минусы действий Пашиняна.
Главный плюс Пашиняна в том, что он первый руководитель республики, который занялся вопросами науки. Чтобы представить второй плюс мы должны вернуться к пункту 3 данной статьи, где было представлено 15 концептуальных принципов: 6 из них касались чудовищных ошибок чиновников; 9 касались правильного обустройства науки.
Так вот Пашинян отметил два пункта из этих 9 как необходимые для Армении.  Это были пункты о том, что (а) должны учитываться только те данные об ученых, которые отражены в международных научных изданиях, и (б) именно ученые с наибольшими подобными рейтингами должны поощряться в первую очередь.
Прокомментируем сущность этих пунктов простыми словами. История полна вранья и блефа; также история науки, особенно история науки Армении. Так вот, чтобы остановить подобный, разрушающий страну блеф необходимо повсеместно применять пункт (а). Тогда пункт (б) становится самоочевидным.
Как может убедиться даже старшеклассник это нетривиальные пункты.
Было бы хорошо, если бы в команде Пашиняна нашелся бы кто-то, кто подсказал бы Пашиняну, что недопустимо взять 2 пункта из 9-и, не указывать авторство, и игнорировать остальные 7 пунктов.
Оставим это на совести Пашиняна и его советников.
Далее, казалось бы, как научный сотрудник я должен был бы приветствовать резкое увеличение зарплаты научным работникам и идею создания научного городка. И должен был одобрить это как плюс для Пашиняна. Но я утверждаю, что Пашинян пустил и пускает на ветер все эти деньги и усилия его напрасны. То есть я оцениваю это его решение как судьбоносный минус.
Почему? Да все очень, (и очень !!!) просто.
Дело в том, что все руководство науки (институт академиков, чиновники Комитета и министерства) будут осуществлять руководство академическим городком и распределять (на этот раз) большие финансы. А кто это такие. Академики, это люди, прошедшие отбор через гангстерские выборы, а чиновники, это люди ниже плинтуса (в смысле науки); будем называть их “под плинтусные”. Мало кто из них может даже мечтать иметь данные в официальных научных изданиях, как уже понял Пашинян.
Так вот в итоге получится, что громадные деньги на академгородок и финансирование науки будут распределять “под плинтусные”. Вспомните это те, кто представил правительственный проект с 6-ю концептуальными, чудовищными дефектами. Так что они даже хуже, чем “под плинтусные”. То есть, коллапс вследствие подобных инициатив будет неминуем!
Вот когда Пашинян прислушается к пункту 2 данной статьи, то есть установитуправление в науке с включением в управление профессионалов самого высокого ранга, вот тогда нужно будет приветствовать увеличение финансирования.
1. Примеры чудовищных последствий непонимания моих предложений.
Смотрите к чему приводит игнорирование первого и второго главного действия.
Во-первых, при игнорировании профессионализма ученых чиновники бесконтрольно разворовывают все что можно. Вспомним, что они (чиновники Комитета) разрекламировали центр “Кендл” в который бухнули значительную часть средств выделяемых на науку. Разбазарили все деньги науки. Проели и переварили. Никто ни в ответе от этой эпической кражи. Где отчеты!? Где разбирательство причин!? Ведь чиновники украли фантастические деньги!
Наиболее продвинутые ученые не занимают должности (согласно глупейшему правилу принятому у нас об ограничении возраста чиновников).
В подобных условиях директором института может стать не наиболее продвинутый ученый, а кто угодно, даже с мизерными достоинствами. Что дальше!? А то, что в институте немедленно сформируется кучка людей, которая приватизирует все возможности института. В подобных институтах немедленно появятся “императоры-Калигулы” проводящие в сенат своих коней.
Например, в моем институте Математики уже 11 месяцев не было ученого совета.
Вот что происходит если не принимается предложенное нами правило, о том, что наиболее продвинутые ученые должны быть включены в Советы и Комиссии и чиновники обязаны исполнять решения подобных советов; смотри задачу 3 вверху.
Наконец, приведу пример супер-хамского отношения чиновников к известному специалисту по технологиям С. Геворкяну, который получил несколько мировых наград высшей категории. За те же самые работы его в Армении оценили в “ноль” балов.
Все это указывает на то, что в Армении сейчас деградация и беспредел, который, по моему глубокому убеждению может остановить только реализация моих предложений.