• 22-07-2025 11:50:53   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ucom-ի աջակցությամբ «Արմդրոն Համայնք»-ը հայտարարում է մեկամսյա անվճար կրթական ծրագրի անցկացման մասին։ Ծրագիրը նախատեսված է 12-15 տարեկան պատանիների համար։
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները կստանան թե՛ տեսական, թե՛ գործնական գիտելիքներ FPV դրոնների կառուցվածքի, կառավարման և կիրառման առանձնահատկությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև կծանոթանան անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) հետ աշխատանքի հիմնական սկզբունքներին։
Դասընթացին կմասնակցեն 15 մասնակից։ Մասնակիցները կընտրվեն հիմնվելով նրանց մոտիվացիայի, հետաքրքրվածության և համայնքի նախորդ նախաձեռնություններին ցուցաբերած ակտիվ ներգրավվածության վրա։ Դասընթացի ավարտին մասնակիցները կհանձնեն տեսական և գործնական քննություն և կստանան հավաստագրեր: Լավագույն ուսանողները կձևավորեն հավաքական թիմ՝ ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային հարթակներում։
«Ucom-ում մենք առանցքային տեղ ենք տալիս երիտասարդների շրջանում տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը։ Դրոնների կառավարումը ոչ միայն արդիական ոլորտ է, այլև գործնական հմտություն, որը կարող է ստեղծել իրական հեռանկարներ։ Մեր նպատակն է աջակցել երիտասարդներին ստանալ որակյալ կրթություն, որն էլ իր հերթին կնպաստի թե՛ սեփական հաջողությունների ձեռքբերմանը, և թե՛ թվային Հայաստանի զարգացմանը», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ամեն տարի մեր համայնքը գրանցում է նորանոր հաջողություններ։ Ընկերական և փոխօգնության միջավայրը տարեցտարի ընդլայնվում է։ Փոքր, բայց հստակ քայլերով մենք շարժվում ենք առաջ՝ հնարավորություն տալով պատանիներին և երիտասարդներին մասնագիտանալ այս ոլորտում, մրցել աշխարհի ուժեղագույն մարզիկների հետ և զարգացնել FPV դրոնների կրթական ու սպորտային միջավայրը Հայաստանում» - նշել է «Արմդրոն Համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Գրանցումը բաց է, և բոլոր ցանկացողները կարող են անցնել համապատասխան հղումով և լրացնել գրանցման հայտը։
Նշենք, որ մասնակիցների տեղերը սահմանափակ են։ Խմբերի կազմավորումից հետո կհրապարակվեն դասընթացի բոլոր մանրամասները՝ անցկացման ժամանակացույցը և վայրը։

22-07-2025 11:50:53 | Армения | Общество
ArmDrone-сообщество при поддержке компании Ucom объявляет о запуске бесплатной одномесячной образовательной программы по управлению FPV-дронами.Принять участие в программе смогут подростки в возрасте от 12 до 15 лет.
В рамках программы участники получат как теоретические, так и практические знания о конструкции, управлении и применении FPV-дронов, а также познакомятся с основами работы с беспилотными летательными аппаратами (БПЛА).
В программе примут участие 15 человек. Отбор будет проводиться на основании мотивации, интереса и участия в предыдущих инициативах ArmDrone-сообщества. По завершении курса участники сдадут итоговые теоретические и практические экзамены и получат сертификаты. Лучшие ученики сформируют команду и представят Армению на международных соревнованиях.
«В Ucom мы придаем большое значение продвижению технологического образования среди молодежи. Управление дронами — это не только актуальный, но и практический навык, открывающий широкие возможности. Мы стремимся поддерживать молодежь в получении качественного образования, которое способствует как их личному развитию, так и формированию более цифровой Армении», — отметил генеральный директор Ucom,Ральф Йирикян.
«С каждым годом наше сообщество продолжает расти и достигать новых результатов. Атмосфера взаимной поддержки и сотрудничества с каждым годом укрепляется. Мы последовательно движемся вперёд, создавая условия для вовлечения молодежи в высокотехнологичную сферу, содействуя их профессиональному росту и развитию образовательной и спортивной среды FPV-дронов в Армении. Мы искренне благодарны нашему партнеру — компании Ucom за поддержку этой значимой инициативы», — отметил основатель ArmDrone-сообщества,Айк Карапетян.
Регистрация уже открыта. Все желающие могут перейти по ссылке и заполнить регистрационную форму.
Отметим, что количество мест ограничено. Подробная информация о графике и месте проведения занятий будет опубликована после формирования групп.