Շիրակի մարզպետի հանձնարարությամբ սկսել են Գյումրիում տեղացած ուժեղ կարկուտի հետևանքով գույքային վնասների գնահատման աշխատանքները
• 20-06-2026 14:06:59   | Շիրակի մարզ  |  Մամլո հաղորդագրություն
Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանի հանձնարարությամբ, Արտակարգ իրավիճակների հետևանքով հասցված վնասների գնահատման Շիրակի մարզային հանձնաժողովը դեռ նախօրեից սկսել է երեկ երեկոյան Շիրակի մարզում, մասնավորապես, Գյումրի քաղաքում տեղացած ուժեղ կարկուտի հետևանքով պատճառված գույքային վնասների գնահատման աշխատանքները։ Այդ մասին տեղեկացնում է Շիրակի մարզպետի աշխատակազմը:
Վնասների գույքագրում իրականացվում է տեղում` յուրաքանչյուր համայնքում։ Շիրակի մարզային հանձնաժողովը, համագործակցելով համայնքային հանձնաժողովների հետ, ուսումնասիրելու և ճշտելու է վնասները։
Հաշվառվելու է նաև գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքներին և մշակաբույսերին պատճառված վնասը։
Մարզպետի տեղակալ Ալբերտ Այվազյանի, ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ Շիրակի մարզային փրկարարական վարչության պետ Արմեն Ափոյանի, մարզպետի և փրկրարար ծառայության աշխատակազմերի պատասխանատուների մասնակցությամբ անցկացվել է խորհրդակցություն` աշխատանքների կազմակերպման ընթացքին և հետագա անելիքներին առնչվող հարցեր քննարկելու նպատակով։

По поручению губернатора Ширака начались работы по оценке имущественного ущерба, вызванного сильным градом, выпавшим в Гюмри.
• 20-06-2026 14:06:59   |   |  Пресс-релизы
По поручению губернатора Ширака Давита Арушаняна, комиссия по оценке ущерба, причиненного чрезвычайными ситуациями, начала работу по оценке имущественного ущерба, вызванного сильным градом, который выпал в городе Гюмри и других районах Ширака, еще накануне вечером. Об этом сообщает аппарат губернатора Ширака:
Оценка ущерба проводится на месте в каждом сообществе. Ширакская областная комиссия, сотрудничая с местными комиссиями, будет изучать и уточнять ущерб.
Также будет учитываться ущерб, причиненный земельным участкам сельскохозяйственного назначения и сельскохозяйственным культурам.
С участием заместителя губернатора Альберта Айвазяна, начальника Ширакского областного управления по чрезвычайным ситуациям Министерства по чрезвычайным ситуациям РА Армена Апояна и ответственных сотрудников аппаратов губернатора и спасательной службы состоялось совещание, на котором обсуждались вопросы, касающиеся организации работ и дальнейших действий.