Ժաննա Անդրեասյանը ծանոթացել է ՀՖԿՍՊԻ նոր ենթակառուցվածքներին
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտ (ՀՖԿՍՊԻ)՝ ծանոթանալու իրականացված վերանորոգման աշխատանքներին։
ՀՖԿՍՊԻ ռեկտոր Տիգրան Սիմոնյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է ըմբշամարտի, ձյուդոյի, ծանրամարտի և սպորտային մարմնամարզության մարզադահլիճներում, որոնցում իրականացվել են վերականգնման և արդիականացման աշխատանքներ։ Ներկայացվել են ստեղծված պայմանները, ինչպես նաև մարզական գործընթացի կազմակերպման հնարավորությունները։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է մարզական ենթակառուցվածքների շարունակական արդիականացումը՝ նշելով, որ ժամանակակից և անվտանգ պայմանները կարևոր նախադրյալ են մարզիկների արդյունավետ պատրաստության, մրցունակ արդյունքների ապահովման և երիտասարդների շրջանում սպորտի նկատմամբ հետաքրքրության խթանման համար։
Նախարարն այցելել է նաև ՀՖԿՍՊԻ հրաձգարան, որի ընթացքում քննարկվել են սպորտային հրաձգության զարգացման հեռանկարները դպրոցներում։ Ընդգծվել է դպրոցներում համապատասխան միջավայր ստեղծելու, ինչպես նաև ֆիզկուլտուրայի ծրագրերում անհրաժեշտ բաղադրիչները ներառելու կարևորությունը՝ առանձնահատուկ կարևորելով նաև ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչների վերապատրաստումը։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել համագործակցել անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման, նյութատեխնիկական բազայի զարգացման և մասնագետների վերապատրաստման ուղղությամբ։
Հաջորդիվ Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է վոլեյբոլի մարզադահլիճ, որտեղ տեղադրվել է պրոֆեսիոնալ մարզահատակ։ Կարևորելով խաղային մարզաձևերի զարգացումը՝ նախարարը նշել է, որ նախորդ տարի առաջին անգամ կազմակերպված «Դպրոցականների վոլեյբոլի լիգային» մասնակցել է ավելի քան 5000 երեխա, իսկ այս տարի ակնկալվում է մասնակցության աճ։ Քննարկվել է նաև ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտում մասնագետների պատրաստման հարցը՝ կարևորելով հատկապես դպրոցներում ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչների թափուր տեղերի համալրումը որակյալ կադրերով։ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է կամավոր ատեստավորման երկրորդ շրջափուլին մասնակցած և դրական արդյունք արձանագրած ուսուցիչների դրույքաչափը հասցնել 300 հազար դրամի, իսկ 30, 40 և 50 տոկոս հավելավճարները հաշվարկել արդեն այդ դրույքաչափի նկատմամբ՝ նպաստելով ուսուցիչների վարձատրության համակարգի բարելավմանը։
ԿԳՄՍ նախարարն այցելել է նաև ՀՖԿՍՊԻ «Սպորտ լաբ» գիտահետազոտական կենտրոն, որտեղ իրականացվում են հետազոտություններ սպորտային ֆիզիոլոգիայի, կենսամեխանիկայի և վերականգնողական գիտության բնագավառում։ Կենտրոնը հագեցած է նաև հոգեֆիզիոլոգիական
թեստավորման սարքավորումներով, որոնք անհրաժեշտ են մարզիկների գնահատման գործընթացում։ Կենտրոնի գործառույթները ներառում են գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացում, ինչպես նաև տարբեր ակումբների և ֆեդերացիաների մարզիկների ֆունկցիոնալ վիճակի գնահատում:
Քննարկման ընթացքում ընդգծվել է՝ սպորտի զարգացման քաղաքականությունը պետք է հիմնված լինի ժամանակակից գիտական տվյալների վրա։
Նախարարն ընդգծել է գիտական հետազոտությունների կարևորությունը և նշել, որ համապատասխան ծրագրային հայտերի դեպքում հնարավոր է պետական աջակցություն տրամադրել նպատակային ծրագրերի շրջանակում։
«Մենք պետք է ունենանք այնպիսի հետազոտական տվյալներ, որոնք հնարավորություն կտան հիմնավորված կերպով վերանայել գործող չափորոշիչները: Սպորտը նաև գիտություն է, և շատ կարևոր է, որ բուհերը հանդես գան ոլորտի զարգացմանն ուղղված գիտական առաջարկություններով»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Այցի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև «Սպորտը հանուն խաղաղության և առողջության» միջազգային գիտաժողովի կազմակերպմանը, որը նախորդ տարի նվիրված էր ՀՖԿՍՊԻ 80-ամյակին և այսուհետ կանցկացվի ամեն տարի։ Նշվել է, որ գիտաժողովը նպատակ ունի վեր հանել ոլորտի խնդիրները և ձևավորել գիտականորեն հիմնավորված առաջարկություններ՝ սպորտի զարգացման քաղաքականության կատարելագործման համար։

• 24-06-2026 15:13:26   | Армения  |  Пресс-релизы
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян посетила Государственный институт физической культуры и спорта Армении (ГИФКС), чтобы ознакомиться с проведенными ремонтными работами.
С ректором ГИФКС Тиграном Симоняном министр осмотрела залы для борьбы, дзюдо, тяжелой атлетики и спортивной гимнастики, в которых были проведены работы по восстановлению и модернизации. Были представлены созданные условия, а также возможности организации спортивного процесса. Жанна Андреасян подчеркнула важность постоянной модернизации спортивной инфраструктуры, отметив, что современные и безопасные условия являются важным предпосылкой для эффективной подготовки спортсменов, обеспечения конкурентоспособных результатов и стимулирования интереса молодежи к спорту.
Министр также посетила тир ГИФКС, где обсуждались перспективы развития спортивной стрельбы в школах. Подчеркнута важность создания соответствующей среды в школах, а также включения необходимых компонентов в программы физической культуры, особо акцентировав внимание на переподготовке учителей физкультуры. Стороны выразили готовность сотрудничать в создании необходимых условий, развитии материально-технической базы и подготовке специалистов.
Затем Жанна Андреасян посетила волейбольный зал, где был установлен профессиональный спортивный пол. Подчеркивая развитие игровых видов спорта, министр отметила, что в прошлом году впервые организованная «Лига школьников по волейболу» собрала более 5000 детей, а в этом году ожидается рост участия. Также обсуждался вопрос подготовки специалистов в области физической культуры и спорта, особенно важность заполнения вакантных мест учителей физкультуры качественными кадрами в школах. Жанна Андреасян сообщила, что планируется повысить оклад учителей, участвовавших во втором этапе добровольной аттестации и показавших положительные результаты, до 300 тысяч драмов, а надбавки в 30, 40 и 50 процентов будут рассчитываться уже на эту ставку, способствуя улучшению системы вознаграждения учителей.
Министр образования, науки, культуры и спорта также посетила научно-исследовательский центр «Спорт Лаб» ГИФКС, где проводятся исследования в области спортивной физиологии, биомеханики и восстановительной науки. Центр также оснащен психофизиологическими
тестирующими устройствами, необходимыми для оценки спортсменов. Функции центра включают реализацию научно-исследовательских программ, а также оценку функционального состояния спортсменов различных клубов и федераций.
В ходе обсуждения было подчеркнуто, что политика развития спорта должна основываться на современных научных данных.
Министр подчеркнула важность научных исследований и отметила, что при наличии соответствующих программных заявок возможно предоставление государственной поддержки в рамках целевых программ.
«Мы должны иметь такие исследовательские данные, которые позволят обоснованно пересмотреть действующие критерии. Спорт — это также наука, и очень важно, чтобы вузы выступали с научными предложениями, направленными на развитие этой области», — отметила Жанна Андреасян.
В рамках визита также обсуждалась организация международной научной конференции «Спорт во имя мира и здоровья», посвященной 80-летию ГИФКС, которая будет проводиться ежегодно. Подчеркнуто, что конференция направлена на выявление проблем в этой области и формирование научно обоснованных предложений для совершенствования политики развития спорта.