Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչությունը գործարկվեց
• 20-06-2026 16:16:50   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հրազդանում ներկա է գտնվել Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության գործունեության մեկնարկի արարողությանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև օրնեսդիր և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ, գործադիր իշխանության մարզային ներկայացուցիչներ, այլ հյուրեր:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով և շնորհավորել ներկաներին Էկոպարեկային ծառայության Հրազդանի և Գեղարքունիքի Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի ստորաբաժանման աշխատանքի մեկնարկի առիթով։ Վարչապետը հիշեցրել է, որ Էկոպարեկային ծառայությունն արդեն գործում է չորս մարզերում, ինչը կարևոր իրադարձություն և փոփոխություն է։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այն արտահայտում է երկրի ռազմավարությունը, որ պետք է ավելի ուշադիր և հոգատար լինել բնության և շրջակա միջավայրի նկատմամբ։ «Այսօր աշխարհն ապրում է կլիմայի գլոբալ փոփոխություններ, և մենք նույնպես այդ փոփոխությունները և անոմալիաները տեսնում ենք», -ասել է երկրի ղեկավարն՝ ընդգծելով, որ բնությունը պետք է լինի առանձնահատուկ հոգածության առարկա։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ դժվար և ճգնաժամային ժամանակներում բնությունը, անտառները կենսական նշանակություն են ունեցել և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում ծառայել են մեր պետությանը և մեր ժողովրդին․ «Հիմա ժամանակն է, որ մենք մեր պարտքը վերադարձնենք մեր բնությանը, մեր անտառներին։ Ուզում եմ նաև, այո՛, հարցը դիտարկել կենսաբազմազանության COP17 գագաթաժողովի և ընդհանրապես COP17-ի նախագահող երկրի տրամաբանությամբ, որովհետև անտառները շրջակա միջավայրը և նրա նկատմամբ մեր վերաբերմունքն է ի վերջո ստեղծում կամ կրճատում այն պայմանները, որտեղ հենց տեղի է ունենում կենսաբազմազանությունը»։
Ամփոփելով՝ վարչապետը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է հերթական ստորաբաժանման կառույցի աշխատանքային մեկնարկի առիթով․ «Ցանկացած պետական ծառայության մեջ նաև նոր գործարկվող ծառայություններում, մեզ համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեր ծառայողների բարեվարքությունը։ Սա պետք է մշտապես լինի մեր ուշադրության կենտրոնում, որովհետև նոր տեխնիկա, նոր ավտոմեքենաներ, նոր խնդիրներ, նոր բովանդակություն, դա մեզ համար նշանակում է նաև ծառայության նոր հոգեբանություն, ծառայության նոր մոտեցում և նոր գիտակցություն, թե ինչ է տեղի ունենում և ինչի համար»։
Նիկոլ Փաշինյանը էկոպարեկներին մաղթել է հաջող ծառայություն և ակնկալել, որ այն կիրականացվի բարեվարքության և պրոֆեսիոնալության բարձր մակարդակով՝ կանխարգելելով իրավախախտումները։
Ելույթներով հանդես են եկել նաև Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը և Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության պետ Վլադիմիր Կիրակոսյանը:
Հաջորդիվ՝ ՀՀ վարչապետը շրջել է էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության Հրազդանի տեղամասի շենքում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին: Նշվել է, որ Էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության գործունեության մեկնարկով շուրջօրյա (24/7) ռեժիմով կապահովվի Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզի տարածքում պետական անտառների, անտառային հողերի և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանությունը և այդ տարածքներում հրդեհային անվտանգության նկատմամբ հսկողության իրականացումը: Ներկայացվել է նաև, որ «Էկոպարեկային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված կարգով մրցույթի արդյունքում պաշտոնի է նշանակվել 127 էկոպարեկային ծառայող: Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է տեխնիկապես հագեցված նոր ծառայողական մեքենաներին ևս:

The eco-inspection service of the Ministry of Environment's Kotayk and Gegharkunik regional departments has been launched.
20-06-2026 16:16:50 | Armenia | Press release
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the ceremony marking the launch of the activities of the Eco-Inspection Service of the Ministry of Environment in the regions of Kotayk and Gegharkunik in Hrazdan.
The event was also attended by representatives of the legislative and executive branches, regional representatives of the executive power, and other guests.
Nikol Pashinyan delivered a speech and congratulated those present on the occasion of the launch of the Eco-Inspection Service's subdivisions in Hrazdan and the regions of Kotayk and Gegharkunik. The Prime Minister reminded that the Eco-Inspection Service is already operational in four regions, which is an important event and change.
According to Nikol Pashinyan, this reflects the country's strategy to be more attentive and caring towards nature and the environment. “Today, the world is experiencing global climate changes, and we also see those changes and anomalies,” said the country's leader, emphasizing that nature should be a subject of special care.
The Prime Minister reminded that in difficult and crisis times, nature and forests have been vital and served our state and our people during socio-economic crises: “Now it is time for us to repay our debt to our nature, to our forests. I also want to consider the issue in the context of the biodiversity COP17 summit and the logic of the country presiding over COP17, because forests, the environment, and our attitude towards it ultimately create or reduce the conditions where biodiversity occurs.”
Summarizing, the Prime Minister once again congratulated on the occasion of the operational launch of the new subdivision: “In any state service, including newly launched services, the moral integrity of our employees is of particular importance to us. This should always be in our focus because new technology, new vehicles, new challenges, new content also means a new psychology of service, a new approach to service, and a new awareness of what is happening and why.”
Nikol Pashinyan wished the eco-inspectors successful service and expressed hope that it would be carried out at a high level of integrity and professionalism, preventing violations.
Also speaking were Minister of Environment Hambardzum Matevosyan and Head of the Eco-Inspection Service of the Ministry of Environment Vladimir Kirakosyan.
Next, the Prime Minister toured the building of the Hrazdan section of the Eco-Inspection Service of the Kotayk and Gegharkunik regional administration, familiarizing himself with the work carried out. It was noted that with the launch of the Eco-Inspection Service's activities in Kotayk and Gegharkunik, the protection of state forests, forest lands, and specially protected natural areas in the territory of these regions will be ensured in a round-the-clock (24/7) mode, along with fire safety monitoring in those areas. It was also presented that 127 eco-inspectors have been appointed through a competition in accordance with the law on the “Eco-Inspection Service.” Nikol Pashinyan also got acquainted with the newly equipped service vehicles.