Հակակոռուպցիոնը մերժեց միջնորդությունը. Առուշ Առուշանյանի պատիժը չի փոխարինվի ազատազրկմամբ
Sputnik. Դատարանն արձանագրել է, որ դատապարտյալի վրա չի կարող դրվել պատիժն ինքնուրույն կատարելու պարտականություն, եթե պետությունը դրա համար բավարար իրավական մեխանիզմներ չի ստեղծել։
Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ կիրառված պատիժը ազատազրկմամբ չի փոխարինվի։ Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Տիգրան Դավթյանի նախագահությամբ, մերժել է Պրոբացիայի ծառայության միջնորդությունը։
«ՏԻՄ մարմիններում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից զրկելն ազատազրկմամբ փոխարինելու, ինչպես նաև ազատազրկման ձևով պատիժը պայմանականորեն չկատարելու վերաբերյալ որոշումը վերացնելու և պատիժ չկրելու վերաբերյալ որոշումը մերժել»,– որոշումը կարդաց դատավոր Դավթյանը։
Դատարանը համաձայնել է պաշտպանական կողմի դիրքորոշմանը՝ նշելով, որ գործող իրավակարգավորումները վատթարացնում են Առուշանյանի իրավական վիճակը, քանի որ նրա կողմից արարքը կատարելու և դատապարտվելու պահին նման կարգավորումներ չեն եղել։
Հիշեցնենք` քրեական գործը, որի շրջանակում Առուշանյանը մեղավոր է ճանաչվել, վերաբերում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելուն, ինքնիրավչությանը, ինչպես նաև դիտավորությամբ այլ մարդու առողջությանը վնաս պատճառելուն։
2022 թվականին Առուշ Առուշանյանը մեկ դրվագով արդարացվել էր, իսկ մյուսով՝ դատապարտվել 1 տարի 6 ամիս ազատազրկման։ Հաշվի առնելով կալանքի տակ անցկացրած ժամանակը՝ վերջնական պատիժ էր սահմանվել 6 ամիս ազատազրկումը, որը պայմանականորեն չէր կիրառվել։ Բացի այդ, նա զրկվել էր 5 տարի ժամկետով ՏԻՄ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից։
Ավելի ուշ Պրոբացիայի ծառայությունը փորձել էր այդ պատիժը փոխարինել ազատազրկմամբ՝ պնդելով, որ Առուշանյանը խուսափում է պատժի կատարումից։
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել էր միջնորդությունը՝ 5 տարվա պաշտոնավարման արգելքը փոխարինելով 1 տարի 8 ամիս 3 օր ազատազրկմամբ, իսկ վերաքննիչ դատարանը վերջնական պատիժ էր սահմանել 1 տարի 11 ամիս ազատազրկումը։
Սակայն վճռաբեկ դատարանը հետագայում արձանագրել էր ընդդատության խախտում և գործն ուղարկել հակակոռուպցիոն դատարան՝ նոր քննության։ Վերջինս էլ մերժել է Պրոբացիայի ծառայության միջնորդությունը։

• 24-06-2026 12:00:43   | Армения  |  Обзор прессы Диаспоры
Sputnik. Суд зафиксировал, что на осужденного не может быть возложена обязанность самостоятельно исполнять наказание, если государство не создало для этого достаточные правовые механизмы.
Наказание, примененное к мэру города Горис Арушу Арушаняну, не будет заменено на лишение свободы. Антикоррупционный суд под председательством судьи Тиграна Давтяна отклонил ходатайство службы пробации.
«Лишение права занимать руководящую должность в органах местного самоуправления, а также решение об отмене наказания в виде лишения свободы и о том, что наказание не будет исполняться условно, отклонить», – зачитал решение судья Давтян.
Суд согласился с позицией защитной стороны, отметив, что действующие правовые нормы ухудшают правовое положение Арушаняна, поскольку на момент совершения и осуждения им деяния таких норм не существовало.
Напомним, что уголовное дело, в рамках которого Арушанян был признан виновным, касается злоупотребления служебным положением, самоуправства, а также умышленного причинения вреда здоровью другого человека.
В 2022 году Аруш Арушанян был оправдан по одному эпизоду, а по другому осужден на 1 год и 6 месяцев лишения свободы. Учитывая время, проведенное под стражей, окончательное наказание было установлено в 6 месяцев лишения свободы, которое условно не применялось. Кроме того, он был лишен права занимать руководящую должность в органах местного самоуправления на срок 5 лет.
Позже служба пробации пыталась заменить это наказание на лишение свободы, утверждая, что Арушанян уклоняется от исполнения наказания.
Общий суд Сюникской области удовлетворил ходатайство, заменив запрет на занятие должности на 5 лет на 1 год, 8 месяцев и 3 дня лишения свободы, а апелляционный суд установил окончательное наказание в 1 год и 11 месяцев лишения свободы.
Однако Верховный суд впоследствии зафиксировал нарушение прав и направил дело в антикоррупционный суд на новое рассмотрение. Последний также отклонил ходатайство службы пробации.