Հակակոռուպցիոնը մերժեց միջնորդությունը. Առուշ Առուշանյանի պատիժը չի փոխարինվի ազատազրկմամբ
Sputnik. Դատարանն արձանագրել է, որ դատապարտյալի վրա չի կարող դրվել պատիժն ինքնուրույն կատարելու պարտականություն, եթե պետությունը դրա համար բավարար իրավական մեխանիզմներ չի ստեղծել։
Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ կիրառված պատիժը ազատազրկմամբ չի փոխարինվի։ Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Տիգրան Դավթյանի նախագահությամբ, մերժել է Պրոբացիայի ծառայության միջնորդությունը։
«ՏԻՄ մարմիններում ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից զրկելն ազատազրկմամբ փոխարինելու, ինչպես նաև ազատազրկման ձևով պատիժը պայմանականորեն չկատարելու վերաբերյալ որոշումը վերացնելու և պատիժ չկրելու վերաբերյալ որոշումը մերժել»,– որոշումը կարդաց դատավոր Դավթյանը։
Դատարանը համաձայնել է պաշտպանական կողմի դիրքորոշմանը՝ նշելով, որ գործող իրավակարգավորումները վատթարացնում են Առուշանյանի իրավական վիճակը, քանի որ նրա կողմից արարքը կատարելու և դատապարտվելու պահին նման կարգավորումներ չեն եղել։
Հիշեցնենք` քրեական գործը, որի շրջանակում Առուշանյանը մեղավոր է ճանաչվել, վերաբերում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելուն, ինքնիրավչությանը, ինչպես նաև դիտավորությամբ այլ մարդու առողջությանը վնաս պատճառելուն։
2022 թվականին Առուշ Առուշանյանը մեկ դրվագով արդարացվել էր, իսկ մյուսով՝ դատապարտվել 1 տարի 6 ամիս ազատազրկման։ Հաշվի առնելով կալանքի տակ անցկացրած ժամանակը՝ վերջնական պատիժ էր սահմանվել 6 ամիս ազատազրկումը, որը պայմանականորեն չէր կիրառվել։ Բացի այդ, նա զրկվել էր 5 տարի ժամկետով ՏԻՄ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից։
Ավելի ուշ Պրոբացիայի ծառայությունը փորձել էր այդ պատիժը փոխարինել ազատազրկմամբ՝ պնդելով, որ Առուշանյանը խուսափում է պատժի կատարումից։
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել էր միջնորդությունը՝ 5 տարվա պաշտոնավարման արգելքը փոխարինելով 1 տարի 8 ամիս 3 օր ազատազրկմամբ, իսկ վերաքննիչ դատարանը վերջնական պատիժ էր սահմանել 1 տարի 11 ամիս ազատազրկումը։
Սակայն վճռաբեկ դատարանը հետագայում արձանագրել էր ընդդատության խախտում և գործն ուղարկել հակակոռուպցիոն դատարան՝ նոր քննության։ Վերջինս էլ մերժել է Պրոբացիայի ծառայության միջնորդությունը։

• 24-06-2026 12:00:43   | Armenia  |  Press of Diaspora
Sputnik. The court has noted that the convict cannot be imposed the obligation to serve the sentence independently if the state has not created sufficient legal mechanisms for that purpose.
The punishment applied to Goris community leader Arush Arushanyan will not be replaced by imprisonment. The Anti-Corruption Court, presided over by Judge Tigran Davtyan, rejected the request of the Probation Service.
«To revoke the decision to replace the deprivation of the right to hold a leadership position in local self-government bodies with imprisonment, as well as the decision regarding the conditional non-execution of the sentence in the form of imprisonment», – read the decision by Judge Davtyan.
The court agreed with the defense's position, noting that the current legal regulations worsen Arushanyan's legal situation, as such regulations did not exist at the time of the commission of the act and the conviction.
Let us remind you that the criminal case in which Arushanyan was found guilty pertains to abuse of official position, self-justice, as well as intentionally causing harm to another person's health.
In 2022, Arush Arushanyan was acquitted in one episode, while in another he was sentenced to 1 year and 6 months of imprisonment. Considering the time spent in custody, the final sentence was set to 6 months of imprisonment, which was not applied conditionally. In addition, he was deprived of the right to hold a leadership position in local self-government for a period of 5 years.
Later, the Probation Service attempted to replace that punishment with imprisonment, claiming that Arushanyan was avoiding the execution of the sentence.
The General Jurisdiction Court of Syunik Province had granted the request, replacing the 5-year ban on holding office with 1 year, 8 months, and 3 days of imprisonment, while the appellate court set the final sentence to 1 year and 11 months of imprisonment.
However, the Supreme Court later noted a violation of the opposition and sent the case to the Anti-Corruption Court for a new examination. The latter also rejected the request of the Probation Service.