Համաձայնագիր «Տելեկոմ Արմենիա»-ի և «Ազերտելեկոմ»-ի միջև. ադրբեջանական կողմը «հասանելիություն կստանա մալուխին, ոչ թե տվյալներին»
• 22-06-2026 13:30:26   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Ազատություն. Հայաստանի «Տելեկոմ Արմենիա»-ն ու Ադրբեջանի «Ազերտելեկոմ»-ը ստորագրել են մի համաձայնագիր, ըստ որի՝ ադրբեջանական կողմը կկարողանա, օգտվելով հայկական ենթակառուցվածքներից, ինտերնետ կապ ապահովել Ադրբեջանի հիմնական հատվածի և Նախիջևանի միջև։
Այդ ծառայության դիմաց ադրբեջանական կողմը հայկական ընկերությանը վճարելու է, թե որքան, «Տելեկոմ Արմենիա»-ից չեն հստակեցնում. կոմերցիոն հարց է։
Միացումներ կանեն Կոռնիձորում ու Երասխում. «Տելեկոմ Արմենիա»-ի փոխտնօրեն Արամ Բարսեղյանի խոսքով՝ նախ պետք է Ազգային անվտանգության ծառայությունը համապատասխան թույլտվություն տա։
Բարսեղյանի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը հասանելիություն կստանա միայն վայրկյանում 100 գիգաբայթ արագության մալուխին, այլ ոչ թե տվյալներին։
Ըստ նրա՝ չեն միանալու հայկական ցանցին, այլ կարողանալու են օգտվել մալուխներից։
Ըստ էության, TRIPP-ի տրամաբանությամբ համաձայնություն է, ասում է Բարսեղյանը։ Թեև ուղղակիորեն TRIPP նախագծի մաս չէ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար հայտարարում է, որ TRIPP-ի շրջանակում տարանցման նաև ենթակառուցվածքներ են լինելու Հայաստանի տարածքով՝ մալուխ, գազատար և այլն։

Agreement between "Telecom Armenia" and "Azertelecom". The Azerbaijani side will "gain access to the cable, not to the data."
• 22-06-2026 13:25:26   | Armenia  |  Press of Diaspora
Azatutyun. Telecom Armenia of Armenia and Azertelkom of Azerbaijan have signed an agreement under which the Azerbaijani side will be able to provide internet connectivity between the main part of Azerbaijan and Nakhchivan by utilizing Armenian infrastructure.
In exchange for this service, the Azerbaijani side will pay the Armenian company, but the exact amount is not specified by Telecom Armenia; it is a commercial matter.
Connections will be made in Kornidzor and Yeraskh. According to Aram Barseghyan, the Deputy Director of Telecom Armenia, the National Security Service must first grant the necessary permission.
Barseghyan stated that the Azerbaijani side will only gain access to a cable with a speed of 100 gigabytes per second, not to the data itself.
According to him, they will not connect to the Armenian network but will be able to use the cables.
In essence, it is an agreement based on the logic of TRIPP, says Barseghyan. Although it is not directly part of the TRIPP project.
Prime Minister Nikol Pashinyan regularly announces that there will also be transit infrastructure through Armenia within the framework of TRIPP, including cables, gas pipelines, and so on.