• 23-06-2026 11:46:05   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Ազատություն. Հայկական ծիրանի առաջին խորհրդանշական խմբաքանակը հասել է Եվրամիություն, X-ի իր էջում գրել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանին՝ նվերի և հանդիպման ընթացքում ունեցած «շատ լավ քննարկման» համար։
Կոսի խոսքով՝ հանդիպումը կայացել է վաղը մեկնարկող «Կապակցվածության օրակարգ» հարթակից առաջ, որի շրջանակում ԵՄ-ն ցանկանում է Հայաստանին ավելի սերտ կապել հարևանների և Եվրոպայի հետ։
«Սա կօգնի հայ արտադրողներին ընդլայնել արտահանման աշխարհագրությունը և իրենց բարձրորակ արտադրանքը հասցնել նոր շուկաներ», - գրել է եվրահանձնակատարը։
Նախօրեին Եվրամիությունը Հայաստանին 34 միլիոն եվրո է հատկացրել՝ Ռուսաստանի առևտրային սահմանափակումներից տուժած մասնավոր հատվածին աջակցելու համար։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության փոխանցմամբ՝ միջոցները կուղղվեն առևտրի խթանման ծրագրերին, գործարար կապերի ընդլայնմանը և հայկական արտադրողների համար նոր շուկաներ բացելուն։ Աջակցություն կստանան հատկապես ագրոպարենային արտադրության, ծաղկաբուծության և արտահանմանն ուղղված այլ ոլորտներ։
ԵՄ-ն նշում է, որ սա Հայաստանի տնտեսական դիմակայունությունն ամրապնդելուն ուղղված աջակցության փաթեթի առաջին մասն է։ Հուլիսի 5-ին Մարթա Կոսը կայցելի Հայաստան՝ համագործակցության հետագա քայլերը քննարկելու համար։

The first symbolic batch of Armenian apricots has arrived in the European Union.
Azatutyun. The first symbolic batch of Armenian apricots has arrived in the European Union, EU Commissioner for Enlargement Olivér Várhelyi wrote on his page.
He expressed gratitude to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, Davit Khudatyan, for the gift and the "very good discussion" during the meeting.
Várhelyi stated that the meeting took place ahead of the "Connectivity Agenda" platform, which aims to connect Armenia more closely with its neighbors and Europe.
"This will help Armenian producers expand their export geography and bring their high-quality products to new markets," the EU Commissioner wrote.
The day before, the European Union allocated 34 million euros to Armenia to support the private sector affected by Russia's trade restrictions.
According to the EU Delegation in Armenia, the funds will be directed towards trade promotion programs, expanding business connections, and opening new markets for Armenian producers. Support will especially be provided to sectors focused on agri-food production, floriculture, and other export-oriented areas.
The EU notes that this is the first part of a support package aimed at strengthening Armenia's economic resilience. On July 5, Olivér Várhelyi will visit Armenia to discuss further steps for cooperation.