Մարկո Ռուբիոն ժամանել է ԱՄԷ․ հաջորդիվ Քուվեյթն ու Բահրեյնն են
Ազատություն. ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն տարածաշրջանային այցի շրջանակում ժամանել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։
ԱՄԷ, Քուվեյթ և Բահրեյն Ռուբիոյի այցելությունները տեղի են ունենում, երբ Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև հրադադարի փխրուն շրջանակային համաձայնագիրը Վաշինգտոնի արաբական դաշնակիցների մոտ նոր հարցեր է առաջացրել տարածաշրջանային անվտանգության և Թեհրանի ապագա հավակնությունների վերաբերյալ։
«Մենք երկարամյա հարաբերություններ և գործընկերություն ունենք այս երեք երկրների հետ», - Աբու Դաբիի օդանավակայանում լրագրողների հետ զրուցելիս շեշտել է Ռուբիոն՝ ԱՄԷ-ն առանձնացնելով որպես վերջին ամիսներին Վաշինգտոնի ամենամոտ գործընկերներից մեկը։
«Այստեղ ենք՝ ավելի շատ նրանց լսելու համար»
«Մենք այստեղ ենք ավելի շատ նրանց լսելու, քան խոսելու համար։ Մենք ցանկանում ենք լսել նրանց մտքերը...և համոզվել, որ դրանք հաշվի ենք առնում մեր յուրաքանչյուր որոշման մեջ», - «Ազատության» թղթակցի հարցին այսպես է պատասխանել պետքարտուղարը։
Չնայած Իրանի հետ շրջանակային համաձայնագիրն արդեն գոյություն ունի, այն դեռ «կիսատ է», ասել է նա։
Ըստ դիվանագետի՝ թեև վերջին օրերին «լավ հիմք» է ստեղծվել, այնուամենայնիվ «դեռ շատ աշխատանք կա անելու»։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները՝ ԱՄՆ-ի, Իրանի, Պակիստանի և Կատարի միջև քառակողմ հանդիպման ժամանակ։
Անդրադառնալով Իրանից հնչող հայտարարություններին, որոնք, ըստ տեղեկությունների, կասկածի տակ են դնում Թեհրանի՝ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը, Ռուբիոն ասել է․
«Մենք գիտենք, թե ինչ են նրանք համաձայնել անել։ Հիմա կա՛մ կկատարեն այդ պայմանավորվածությունները, կա՛մ՝ ոչ։ Իսկ եթե չկատարեն, նախագահը ստիպված կլինի որոշումներ կայացնել»։
Նախազգուշացումը պետքարտուղար Ռուբիոն հնչեցրել է ձեռքբերված փաստաթղթի ամենավիճահարույց դրույթներից մեկի՝ ստուգումների մեխանիզմների շուրջ պահպանվող անորոշության ֆոնին։
«Հեզբոլա»-ի և «Համաս»-ի հարցը
Պետքարտուղարի դիտարկմամբ՝ տարածաշրջանում գործող պրոքսի ուժերի, մասնավորապես՝ լիբանանյան «Հեզբոլա»-ի և պաղեստինյան «Համաս»-ի հարցն անխուսափելիորեն Թեհրանի հետ բանակցությունների մաս կդառնա։
«Չեք կարող թշնամանքի ավարտ ունենալ տարածաշրջանում, քանի դեռ իրանական պրոքսիները հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր են արձակում Իրաքից և մասնակցում ահաբեկչությանը»։
Հորմուզով նավարկության անվտանգությունը
Ի պատասխան «Ազատության» հարցին, թե Միացյալ Նահանգներն ու դաշնակիցները կարո՞ղ են երաշխավորել Հորմուզի նեղուցով նավարկության անվտանգությունը, Ռուբիոն միջազգային իրավունքն է հիշատակել՝ շեշտելով, որ նեղուցը «միջազգային ջրային ուղի է»։
«Ոչ մի երկրի թույլատրված չէ տուրքեր կամ վճարներ գանձել միջազգային ջրային ուղիներում։ Դա գործող միջազգային իրավունքն է, և մենք ակնկալում ենք, որ այստեղ նույնպես այդպես կլինի», - ասել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարը։

24-06-2026 10:10:58 | Армения | Политика
Азатутюн. Государственный секретарь США Марко Рубио прибыл в Объединенные Арабские Эмираты в рамках регионального визита.
Посещения Рубио ОАЭ, Кувейта и Бахрейна происходят в то время, когда хрупкое рамочное соглашение о прекращении огня между Соединенными Штатами и Ираном вызывает новые вопросы у арабских союзников Вашингтона относительно региональной безопасности и будущих амбиций Тегерана.
«У нас долгосрочные отношения и партнерство с этими тремя странами», - подчеркнул Рубио, общаясь с журналистами в аэропорту Абу-Даби, выделив ОАЭ как одного из ближайших партнеров Вашингтона в последние месяцы.
«Мы здесь, чтобы больше слушать их»
«Мы здесь больше для того, чтобы слушать их, чем говорить. Мы хотим услышать их мысли... и убедиться, что мы учитываем их в каждом нашем решении», - так ответил государственный секретарь на вопрос корреспондента «Азатутюн».
Несмотря на то, что рамочное соглашение с Ираном уже существует, оно все еще «недостаточно», сказал он.
По словам дипломата, хотя в последние дни «создана хорошая основа», тем не менее «еще много работы предстоит сделать».
Вице-президент США Джей Ди Вэнс, зять президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер на четырехсторонней встрече между США, Ираном, Пакистаном и Катаром.
Комментируя заявления из Ирана, которые, по сообщениям, ставят под сомнение выполнение Тегераном взятых на себя обязательств, Рубио сказал:
«Мы знаем, на что они согласились. Теперь либо они выполнят эти обязательства, либо нет. А если не выполнят, президенту придется принимать решения».
Предупреждение государственный секретарь Рубио озвучил на фоне сохраняющейся неопределенности вокруг одного из самых спорных положений достигнутого документа — механизмов проверок.
Вопрос «Хезболлы» и «ХАМАСа»
По мнению государственного секретаря, вопрос прокси-сил, действующих в регионе, в частности ливанской «Хезболлы» и палестинского «ХАМАСа», неизбежно станет частью переговоров с Тегераном.
«Вы не можете иметь окончание вражды в регионе, пока иранские прокси запускают ракеты и беспилотники из Ирака и участвуют в терроризме».
Безопасность навигации в Ормузском проливе
Отвечая на вопрос «Азатутюн» о том, могут ли Соединенные Штаты и союзники гарантировать безопасность навигации через Ормузский пролив, Рубио упомянул международное право, подчеркнув, что пролив является «международным водным путем».
«Ни одной стране не разрешено взимать сборы или платежи на международных водных путях. Это действующее международное право, и мы ожидаем, что здесь также будет так», - сказал государственный секретарь США.