Մարկո Ռուբիոն ժամանել է ԱՄԷ․ հաջորդիվ Քուվեյթն ու Բահրեյնն են
Ազատություն. ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն տարածաշրջանային այցի շրջանակում ժամանել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։
ԱՄԷ, Քուվեյթ և Բահրեյն Ռուբիոյի այցելությունները տեղի են ունենում, երբ Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև հրադադարի փխրուն շրջանակային համաձայնագիրը Վաշինգտոնի արաբական դաշնակիցների մոտ նոր հարցեր է առաջացրել տարածաշրջանային անվտանգության և Թեհրանի ապագա հավակնությունների վերաբերյալ։
«Մենք երկարամյա հարաբերություններ և գործընկերություն ունենք այս երեք երկրների հետ», - Աբու Դաբիի օդանավակայանում լրագրողների հետ զրուցելիս շեշտել է Ռուբիոն՝ ԱՄԷ-ն առանձնացնելով որպես վերջին ամիսներին Վաշինգտոնի ամենամոտ գործընկերներից մեկը։
«Այստեղ ենք՝ ավելի շատ նրանց լսելու համար»
«Մենք այստեղ ենք ավելի շատ նրանց լսելու, քան խոսելու համար։ Մենք ցանկանում ենք լսել նրանց մտքերը...և համոզվել, որ դրանք հաշվի ենք առնում մեր յուրաքանչյուր որոշման մեջ», - «Ազատության» թղթակցի հարցին այսպես է պատասխանել պետքարտուղարը։
Չնայած Իրանի հետ շրջանակային համաձայնագիրն արդեն գոյություն ունի, այն դեռ «կիսատ է», ասել է նա։
Ըստ դիվանագետի՝ թեև վերջին օրերին «լավ հիմք» է ստեղծվել, այնուամենայնիվ «դեռ շատ աշխատանք կա անելու»։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները՝ ԱՄՆ-ի, Իրանի, Պակիստանի և Կատարի միջև քառակողմ հանդիպման ժամանակ։
Անդրադառնալով Իրանից հնչող հայտարարություններին, որոնք, ըստ տեղեկությունների, կասկածի տակ են դնում Թեհրանի՝ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը, Ռուբիոն ասել է․
«Մենք գիտենք, թե ինչ են նրանք համաձայնել անել։ Հիմա կա՛մ կկատարեն այդ պայմանավորվածությունները, կա՛մ՝ ոչ։ Իսկ եթե չկատարեն, նախագահը ստիպված կլինի որոշումներ կայացնել»։
Նախազգուշացումը պետքարտուղար Ռուբիոն հնչեցրել է ձեռքբերված փաստաթղթի ամենավիճահարույց դրույթներից մեկի՝ ստուգումների մեխանիզմների շուրջ պահպանվող անորոշության ֆոնին։
«Հեզբոլա»-ի և «Համաս»-ի հարցը
Պետքարտուղարի դիտարկմամբ՝ տարածաշրջանում գործող պրոքսի ուժերի, մասնավորապես՝ լիբանանյան «Հեզբոլա»-ի և պաղեստինյան «Համաս»-ի հարցն անխուսափելիորեն Թեհրանի հետ բանակցությունների մաս կդառնա։
«Չեք կարող թշնամանքի ավարտ ունենալ տարածաշրջանում, քանի դեռ իրանական պրոքսիները հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր են արձակում Իրաքից և մասնակցում ահաբեկչությանը»։
Հորմուզով նավարկության անվտանգությունը
Ի պատասխան «Ազատության» հարցին, թե Միացյալ Նահանգներն ու դաշնակիցները կարո՞ղ են երաշխավորել Հորմուզի նեղուցով նավարկության անվտանգությունը, Ռուբիոն միջազգային իրավունքն է հիշատակել՝ շեշտելով, որ նեղուցը «միջազգային ջրային ուղի է»։
«Ոչ մի երկրի թույլատրված չէ տուրքեր կամ վճարներ գանձել միջազգային ջրային ուղիներում։ Դա գործող միջազգային իրավունքն է, և մենք ակնկալում ենք, որ այստեղ նույնպես այդպես կլինի», - ասել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարը։

• 24-06-2026 10:10:58   | Armenia  |  Politics
Azatutyun. U.S. Secretary of State Marco Rubio has arrived in the United Arab Emirates as part of a regional visit.
Rubio's visits to the UAE, Kuwait, and Bahrain come at a time when the fragile framework agreement for a ceasefire between the United States and Iran has raised new questions among Washington's Arab allies regarding regional security and Tehran's future ambitions.
"We have long-standing relations and partnerships with these three countries," Rubio emphasized while speaking to reporters at Abu Dhabi airport, highlighting the UAE as one of Washington's closest partners in recent months.
"We are here to listen to them more"
"We are here to listen to them more than to speak. We want to hear their thoughts... and make sure we take them into account in every decision we make," the Secretary of State responded to a question from an Azatutyun correspondent.
Despite the existing framework agreement with Iran, it is still "incomplete," he said.
According to the diplomat, although a "good foundation" has been established in recent days, "there is still a lot of work to be done."
U.S. Vice President Jay D. Vance, U.S. President Donald Trump's son-in-law Jared Kushner during a quadrilateral meeting between the U.S., Iran, Pakistan, and Qatar.
Addressing statements from Iran that reportedly cast doubt on Tehran's commitment to its obligations, Rubio said:
"We know what they have agreed to do. Now they will either fulfill those commitments or not. And if they do not, the president will have to make decisions."
The warning was issued by Secretary Rubio against the backdrop of ongoing uncertainty surrounding one of the most controversial provisions of the acquired document—verification mechanisms.
The issue of "Hezbollah" and "Hamas"
The Secretary of State noted that the issue of proxy forces operating in the region, particularly the Lebanese "Hezbollah" and the Palestinian "Hamas," will inevitably become part of negotiations with Tehran.
"You cannot have an end to hostilities in the region as long as Iranian proxies are launching missiles and drones from Iraq and participating in terrorism."
Security of navigation through Hormuz
In response to a question from Azatutyun about whether the United States and its allies can guarantee the security of navigation through the Strait of Hormuz, Rubio referenced international law, emphasizing that the strait is an "international waterway."
"No country is allowed to impose tariffs or charges on international waterways. That is current international law, and we expect it to be the same here as well," said the U.S. Secretary of State.