• 23-06-2026 12:33:55   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
1lurer. ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցն ամբողջությամբ բաց է, և վերջին ժամերին այնտեղով ռեկորդային քանակությամբ նավթ է անցել: Դոնալդ Թրամփի խոսքով՝ մյուս ամենալուրջ ձեռքբերումն այն է, որ Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ունենա:
Թրամփն անդրադարձել է իրանական ակտիվների ապասառեցմանը, նշել, որ այդ միջոցները կօգտագործվեն ԱՄՆ-ից սնունդ գնելու համար:
«Եթե Թեհրանը չկատարի հուշագրով ստանձնած պարտավորությունները կամ պատշաճ վարքագիծ չդրսևորի, ես կանեմ այն, ինչ պետք է»,- նախազգուշացրել է Սպիտակ տան ղեկավարը:

In recent hours, a record amount of oil has passed through the Strait of Hormuz, Trump said.
1lurer. The President of the United States has announced that the Strait of Hormuz is completely open, and a record amount of oil has passed through it in recent hours. According to Donald Trump, the other most serious achievement is that Iran will never have nuclear weapons:
Trump referred to the unfreezing of Iranian assets, noting that those funds will be used to purchase food from the U.S.
«If Tehran does not fulfill its obligations under the memorandum or does not behave properly, I will do what needs to be done,» the White House leader warned: