23-06-2026 13:41:32 | Հայաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
Sputnik. Իշխան Սաղաթելյանը դեռ կարգավիճակ չունի, քանի որ փաստաբանի պնդմամբ` 2 ընթացակարգ պետք է իրականացվի անձեռնմխելիությունից զրկելու։
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի նկատմամբ նախաձեռնված քրեական վարույթը եղել է հայտարարագրած գումարի վերաբերյալ։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը։
«Խոսքը Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող ինչ–որ գործի մասին է, որը նախաձեռնվել է հայտարարագրված կանխիկ գումարի և զարդերի հիման վրա։ Սաղաթելյանից պահանջել են այդ կանխիկ գումարը ցույց տալ, ինչին ի պատասխան պատգամավորը նշել է, որ այդ ամենն ի պահ է տրված այլ անձի։ Հաստատել է, որ կներկայացնի, ուղղակի մի փոքր ժամանակ է պետք, բայց փաստորեն չեն տվել այդ ժամանակը։ Անհասկանալի է, թե ինչի համար է այդ գերհրատապությունը, քանի որ բազմաթիվ այլ գործերով ԴԱՀԿ–ն (ներկայում` Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն–խմբ.) անգործություն է ցուցաբերում»,– ասաց Հարությունյանը։
Նա տեղի ունեցածն անվանեց շոու։ Նշեց` խուզարկության ժամանակ մեծաթիվ ոստիկաններով շրջապատել էին շենքը, այն դեպքում, երբ տեխնիկական մասն ապահովելու համար 2-3 ոստիկանի առկայությունը լիարժեք բավարար կլիներ։
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ Սաղաթելյանը դեռ կարգավիճակ չունի` փաստաբանը նշեց` չի կարող դեռ նման բան լինել, քանի որ 2 ընթացակարգ պետք է իրականացվի։ Առաջինի դեպքում նրան պետք է զրկեն պատգամավորի անձեռնմխելիությունից, մյուս դեպքում էլ պատգամավորի թեկնածուի անձեռնմխելիությունից։
Այդ գործընթացներից հետո միայն Սաղաթելյանը կարող է տվյալ գործի շրջանակում կարգավիճակ ունենալ, խափանման միջոցի ենթարկվել։
Փաստաբանը նաև ընդգծեց, որ արդեն սկսել են նաև Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությանը ներգրավել տարբեր գործընցացներում, ու սա առաջին դեպքը չէ։ Մինչ այս էլ Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ սկսված արշավի ժամանակ է այդպիսի նախադեպ գրանցվել։
Պնդեց` այս ամենում քաղաքական տարրեր են առկա ու իրավապահ համակարգի կողմից այսօր կարող են տեղի ունենալ նույնիսկ անհավանական գործողություններ։

On what basis was the proceedings initiated against Sagatelyan? The lawyer clarifies.
Sputnik. Ishkhan Saghatelyan does not yet have a status, as the lawyer claims that two procedures must be carried out to lift his immunity.
The criminal proceedings initiated against Ishkhan Saghatelyan, a representative of the ARF Bureau and a member of the "Armenia" faction, were related to the declared amount of money. This was stated by lawyer Sergey Harutyunyan in a conversation with Sputnik Armenia.
"The matter concerns some case being investigated by the Anti-Corruption Committee, which was initiated based on the declared cash and jewelry. They have demanded that Saghatelyan show that cash, to which the deputy responded that all of it is entrusted to another person. He confirmed that he would present it, it just requires a little time, but in fact, they have not given that time. It is unclear what this urgency is for, as the Enforcement Service (currently the Enforcement Assurance Service) is showing inaction in many other cases," Harutyunyan said.
He called what happened a show. He noted that during the search, a large number of police surrounded the building, while the presence of 2-3 police officers would have been fully sufficient to ensure technical support.
Referring to the fact that Saghatelyan does not yet have a status, the lawyer noted that such a thing cannot happen yet, as two procedures must be carried out. In the first case, he must be stripped of the immunity of a deputy, and in the other case, the immunity of a candidate for deputy.
Only after these processes can Saghatelyan have a status in the context of this case and be subjected to a measure of restraint.
The lawyer also emphasized that they have already started involving the Enforcement Assurance Service in various proceedings, and this is not the first case. A similar precedent was recorded during the campaign launched against the Armenian Apostolic Church.
He insisted that there are political elements in all of this, and today even unbelievable actions can occur by the law enforcement system.