23-06-2026 13:41:32 | Հայաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
Sputnik. Իշխան Սաղաթելյանը դեռ կարգավիճակ չունի, քանի որ փաստաբանի պնդմամբ` 2 ընթացակարգ պետք է իրականացվի անձեռնմխելիությունից զրկելու։
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի նկատմամբ նախաձեռնված քրեական վարույթը եղել է հայտարարագրած գումարի վերաբերյալ։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը։
«Խոսքը Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող ինչ–որ գործի մասին է, որը նախաձեռնվել է հայտարարագրված կանխիկ գումարի և զարդերի հիման վրա։ Սաղաթելյանից պահանջել են այդ կանխիկ գումարը ցույց տալ, ինչին ի պատասխան պատգամավորը նշել է, որ այդ ամենն ի պահ է տրված այլ անձի։ Հաստատել է, որ կներկայացնի, ուղղակի մի փոքր ժամանակ է պետք, բայց փաստորեն չեն տվել այդ ժամանակը։ Անհասկանալի է, թե ինչի համար է այդ գերհրատապությունը, քանի որ բազմաթիվ այլ գործերով ԴԱՀԿ–ն (ներկայում` Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն–խմբ.) անգործություն է ցուցաբերում»,– ասաց Հարությունյանը։
Նա տեղի ունեցածն անվանեց շոու։ Նշեց` խուզարկության ժամանակ մեծաթիվ ոստիկաններով շրջապատել էին շենքը, այն դեպքում, երբ տեխնիկական մասն ապահովելու համար 2-3 ոստիկանի առկայությունը լիարժեք բավարար կլիներ։
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ Սաղաթելյանը դեռ կարգավիճակ չունի` փաստաբանը նշեց` չի կարող դեռ նման բան լինել, քանի որ 2 ընթացակարգ պետք է իրականացվի։ Առաջինի դեպքում նրան պետք է զրկեն պատգամավորի անձեռնմխելիությունից, մյուս դեպքում էլ պատգամավորի թեկնածուի անձեռնմխելիությունից։
Այդ գործընթացներից հետո միայն Սաղաթելյանը կարող է տվյալ գործի շրջանակում կարգավիճակ ունենալ, խափանման միջոցի ենթարկվել։
Փաստաբանը նաև ընդգծեց, որ արդեն սկսել են նաև Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությանը ներգրավել տարբեր գործընցացներում, ու սա առաջին դեպքը չէ։ Մինչ այս էլ Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ սկսված արշավի ժամանակ է այդպիսի նախադեպ գրանցվել։
Պնդեց` այս ամենում քաղաքական տարրեր են առկա ու իրավապահ համակարգի կողմից այսօր կարող են տեղի ունենալ նույնիսկ անհավանական գործողություններ։

• 23-06-2026 13:36:32   | Армения  |  Обзор прессы Диаспоры
Sputnik. Ишхан Сагателян еще не имеет статуса, поскольку, по словам адвоката, необходимо провести 2 процедуры для лишения неприкосновенности.
Представитель ЦК АРФ Дашнакцутюн, депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян стал объектом уголовного производства, связанного с задекларированной суммой. Об этом в беседе с Sputnik Армения сообщил адвокат Сергей Арутюнян.
«Речь идет о каком-то деле, рассматриваемом в Антикоррупционном комитете, которое было инициировано на основании задекларированных наличных средств и ювелирных изделий. У Сагателяна потребовали показать эти наличные деньги, на что депутат ответил, что все это находится на хранении у другого лица. Он подтвердил, что представит, просто нужно немного времени, но фактически это время не дали. Непонятно, почему такая сверхсрочность, поскольку по многим другим делам Служба принудительного исполнения (в настоящее время - Служба обеспечения принудительного исполнения решений) проявляет бездействие», - сказал Арутюнян.
Он назвал произошедшее шоу. Указал, что во время обыска здание окружили многочисленные полицейские, в то время как для обеспечения технической части было бы достаточно присутствия 2-3 полицейских.
Комментируя тот факт, что Сагателян еще не имеет статуса, адвокат отметил, что такого не может быть, поскольку необходимо провести 2 процедуры. В первом случае его должны лишить неприкосновенности как депутата, а во втором - неприкосновенности как кандидата в депутаты.
Только после этих процессов Сагателян может иметь статус в рамках данного дела и подвергнуться мерам пресечения.
Адвокат также подчеркнул, что уже начали привлекать Службу обеспечения принудительного исполнения в различных процессах, и это не первый случай. Ранее такой прецедент был зафиксирован во время начатой кампании против Армянской апостольской церкви.
Он настаивал, что во всем этом присутствуют политические элементы, и со стороны правоохранительной системы сегодня могут происходить даже невероятные действия.