Կապան Ֆեստ 2026․ երաժշտության, արվեստի և մշակութային ժառանգության տոն
2026 թվականի ամռանը Սյունիքի սիրտը կրկին կդառնա համաշխարհային երաժշտարվեստի կենտրոն՝ բաբախելով դասական երաժշտության ռիթմերով։ Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնը՝ Կապան Ֆեստը, արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ կմիավորի աշխարհահռչակ երաժիշտների, երիտասարդ տաղանդների և արվեստասեր հանդիսատեսի՝ դառնալով տարվա կարևորագույն մշակութային իրադարձություններից մեկը։
Արդեն ավանդույթ դարձած փառատոնը 10 օր շարունակ Կապանը կվերածի կենդանի երաժշտության, ստեղծագործական երկխոսության և միջազգային մշակութային համագործակցության հարթակի։ Կապան Ֆեստ 2026-ին կմասնակցեն աշխարհահռչակ մենակատարներ, դիրիժորներ և կամերային երաժշտության լավագույն արտիստներ աշխարհի 16 երկրներից՝ Հայաստան, Բելգիա, Դանիա, ԱՄՆ, Ավստրիա, Գերմանիա, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ֆրանսիա, Միացյալ Թագավորություն, Իսպանիա, Ավստրալիա, Էկվադոր, Ռուսաստան, Ռումինիա, Վրաստան:
Փառատոնի առանցքային բաղադրիչներից մեկը կրկին կլինի Կապան Ֆեստ Ակադեմիան, որտեղ աշխարհի տարբեր երկրներից ընտրված 55 երիտասարդ երաժիշտներ հնարավորություն կունենան մասնակցելու ինտենսիվ վարպետության դասերի, աշխատելու լեգենդար երաժիշտների հետ և համերգային ծրագրերով ելույթ ունենալու նրանց հետ նույն բեմում։
«Կապան Ֆեստ»-ի հովանավորներն են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Կապանի համայնքապետարանը, ԶՊՄԿ-ն, ՀԲԸՄ-ն, Հայաստանում Բելգիայի և Դանիայի դեսպանատները, Ֆրանցիս Քյուրքջյանը, Թոմաս Վանգը, «Larsen Strings»-ը և այլ ընկերություններ ու անհատներ, որոնց աջակցությամբ հնարավոր է դառնում փառատոնի բոլոր համերգները կազմակերպել հանդիսատեսի համար լիովին անվճար, իրականացնել «Կապան Ֆեստ» Ակադեմիայի կրթական ծրագրերը և, ընդհանուր առմամբ, կյանքի կոչել ծավալով ու նշանակությամբ աննախադեպ այս փառատոնը։

• 23-06-2026 15:19:21   |   |  Пресс-релизы
Летом 2026 года сердце Сюника снова станет центром мирового музыкального искусства, бьющимся в ритмах классической музыки. Международный музыкальный фестиваль Капан Фест уже в четвертый раз подряд объединит всемирно известных музыкантов, молодых талантов и любителей искусства, став одним из самых значительных культурных событий года.
Уже ставший традицией фестиваль в течение 10 дней превратит Капан в платформу живой музыки, творческого диалога и международного культурного сотрудничества. В Капан Фест 2026 года примут участие всемирно известные солисты, дирижеры и лучшие артисты камерной музыки из 16 стран мира: Армения, Бельгия, Дания, США, Австрия, Германия, Швейцария, Швеция, Франция, Великобритания, Испания, Австралия, Эквадор, Россия, Румыния, Грузия.
Одним из ключевых компонентов фестиваля снова станет Академия Капан Фест, где 55 молодых музыкантов, отобранных из разных стран мира, получат возможность участвовать в интенсивных мастер-классах, работать с легендарными музыкантами и выступать с концертными программами на одной сцене с ними.
Спонсорами «Капан Фест» являются Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, мэрия Капана, ЗПМК, АГБА, посольства Бельгии и Дании в Армении, Францис Куркджян, Томас Ванг, «Larsen Strings» и другие компании и частные лица, благодаря поддержке которых становится возможным организовать все концерты фестиваля для зрителей совершенно бесплатно, реализовать образовательные программы Академии «Капан Фест» и в целом осуществить этот беспрецедентный по масштабам и значимости фестиваль.