Կապան Ֆեստ 2026․ երաժշտության, արվեստի և մշակութային ժառանգության տոն
2026 թվականի ամռանը Սյունիքի սիրտը կրկին կդառնա համաշխարհային երաժշտարվեստի կենտրոն՝ բաբախելով դասական երաժշտության ռիթմերով։ Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնը՝ Կապան Ֆեստը, արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ կմիավորի աշխարհահռչակ երաժիշտների, երիտասարդ տաղանդների և արվեստասեր հանդիսատեսի՝ դառնալով տարվա կարևորագույն մշակութային իրադարձություններից մեկը։
Արդեն ավանդույթ դարձած փառատոնը 10 օր շարունակ Կապանը կվերածի կենդանի երաժշտության, ստեղծագործական երկխոսության և միջազգային մշակութային համագործակցության հարթակի։ Կապան Ֆեստ 2026-ին կմասնակցեն աշխարհահռչակ մենակատարներ, դիրիժորներ և կամերային երաժշտության լավագույն արտիստներ աշխարհի 16 երկրներից՝ Հայաստան, Բելգիա, Դանիա, ԱՄՆ, Ավստրիա, Գերմանիա, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ֆրանսիա, Միացյալ Թագավորություն, Իսպանիա, Ավստրալիա, Էկվադոր, Ռուսաստան, Ռումինիա, Վրաստան:
Փառատոնի առանցքային բաղադրիչներից մեկը կրկին կլինի Կապան Ֆեստ Ակադեմիան, որտեղ աշխարհի տարբեր երկրներից ընտրված 55 երիտասարդ երաժիշտներ հնարավորություն կունենան մասնակցելու ինտենսիվ վարպետության դասերի, աշխատելու լեգենդար երաժիշտների հետ և համերգային ծրագրերով ելույթ ունենալու նրանց հետ նույն բեմում։
«Կապան Ֆեստ»-ի հովանավորներն են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Կապանի համայնքապետարանը, ԶՊՄԿ-ն, ՀԲԸՄ-ն, Հայաստանում Բելգիայի և Դանիայի դեսպանատները, Ֆրանցիս Քյուրքջյանը, Թոմաս Վանգը, «Larsen Strings»-ը և այլ ընկերություններ ու անհատներ, որոնց աջակցությամբ հնարավոր է դառնում փառատոնի բոլոր համերգները կազմակերպել հանդիսատեսի համար լիովին անվճար, իրականացնել «Կապան Ֆեստ» Ակադեմիայի կրթական ծրագրերը և, ընդհանուր առմամբ, կյանքի կոչել ծավալով ու նշանակությամբ աննախադեպ այս փառատոնը։

Kapan Fest 2026: a celebration of music, art, and cultural heritage
In the summer of 2026, the heart of Syunik will once again become a center of global musical art, pulsating with the rhythms of classical music. The Kapan International Music Festival, Kapan Fest, will unite world-renowned musicians, young talents, and art-loving audiences for the fourth consecutive year, becoming one of the most significant cultural events of the year.
The now-traditional festival will transform Kapan into a platform for live music, creative dialogue, and international cultural collaboration for 10 days. Kapan Fest 2026 will feature world-famous soloists, conductors, and the best chamber music artists from 16 countries, including Armenia, Belgium, Denmark, the USA, Austria, Germany, Switzerland, Sweden, France, the United Kingdom, Spain, Australia, Ecuador, Russia, Romania, and Georgia.
One of the key components of the festival will once again be the Kapan Fest Academy, where 55 young musicians selected from various countries will have the opportunity to participate in intensive masterclasses, work with legendary musicians, and perform on stage with them in concert programs.
The sponsors of "Kapan Fest" include the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the Kapan Municipality, ZPMK, the Armenian General Benevolent Union, the embassies of Belgium and Denmark in Armenia, Francis Kyurkchyan, Thomas Wang, "Larsen Strings," and other companies and individuals, whose support makes it possible to organize all festival concerts completely free for the audience, implement the educational programs of the "Kapan Fest" Academy, and, in general, bring to life this unprecedented festival in scale and significance.