ՀՀ մարզերի շուրջ 70 աշակերտ մասնակցել է առաջնորդության համաժողովին
«Համաշխարհային հնարավորություններ և մասնագիտական աճ». հենց այս առանցքային թեմայի շուրջ հունիսի 19-ին Երևանում մեկտեղվեցին ՀՀ տարբեր մարզերի 8-12-րդ դասարանների շուրջ 70 առաջնորդ-աշակերտներ։
Այս կարևոր նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվում «Դասավանդի՛ր հանուն Հայաստանի» կրթական հիմնադրամի (Ուսուցիչների առաջնորդության ծրագրի թիմի) կողմից՝ EasyPay-ի և Business Development Group (BDG)-ի հետ սերտ համագործակցությամբ։
Ֆորումի նպատակն է ընդլայնել պատանիների աշխարհայացքը, ձևավորել գլոբալ պատասխանատվության զգացում և օգնել նրանց՝ գիտակից մասնագիտական կողմնորոշման հարցում։ Ֆորումը մասնակիցներին զինում է անհրաժեշտ փափուկ հմտություններով և գործիքակազմով, որպեսզի նրանք կարողանան սեփական ուժեղ կողմերը համադրել 21-րդ դարի արագ փոփոխվող շուկայի պահանջների հետ՝ նվազեցնելով ապագայի հանդեպ անորոշության զգացումը։
Միջոցառումն ուներ հագեցած ծրագիր, որում ընդգրկված էին նաև մասնակից աշակերտների համար պրակտիկ աշխատարաններ և ակտիվ քննարկումներ՝ որակյալ կրթության, կայուն համայնքների, բնապահպանության և արժանապատիվ աշխատանքի թեմաներով։ Փիթչերի և World Café-ի շրջանակում մասնակիցները ծանոթացան «Փոփոխությունների վրա հիմնված ուսումնառության» (ՓՀՈՒ) ընթացիկ ծրագրերին և վերլուծեցին, թե ինչպիսի առաջնորդների կարիք ունի 21-րդ դարը։ Իսկ գործնական աշխատարանների ընթացքում հատուկ ուշադրություն դարձվեց ժամանակակից մասնագիտություններին և արհեստական բանականության (AI) դերին՝ որպես ապագայի մասնագիտություններում օգնող հզոր գործիքի։
«Ապագայի առաջնորդներ» ֆորումն ամփոփվեց ինքնաճանաչման «Իկիգայ և Առաջնորդություն» վարժանքով, որը պատանիներին կօգնի ուրվագծել իրենց ապագայի տեսլականը։ «Իկիգայը» ճապոնական փիլիսոփայություն է, որը բառացիորեն մոտ է «ապրելու պատճառ», «կյանքի իմաստ» կամ «այն, ինչի համար արժե արթնանալ առավոտյան» գաղափարին։ Այն կենտրոնանում է մարդու կյանքի նպատակի և ներքին մոտիվացիայի բացահայտման վրա՝ համադրելով անձնական հետաքրքրությունները, կարողությունները, հասարակական օգտակարությունն ու մասնագիտական իրացումը։
Ֆորումի մասնակիցներն իրենց գոհունակությունն արտահայտեցին՝ շեշտելով, թե որքան օգտակար են այսպիսի հավաքները ժամանակակից աշխարհի լավագույն փորձը հայկական կրթական համակարգին և հատկապես մարզային մասնագետներին փոխանցելու տեսանկյունից։ Ռոզի Կարապետյանն Իրինդի միջնակարգ դպրոցից միջոցառումն այսպես ամփոփեց․ «Ես կարծում եմ, որ երբ հավելյալ ուշադրության են արժանացնում պատանու խոսքը և մտածողությունը, դա նրան տալիս է կարևորության զգացում, որի շնորհիվ նա ինքնադրսևորվում է ու զարգացնում իր կարողությունները, այդ թվում՝ առաջնորդականը։ Այսպիսի նախաձեռնությունները հատկապես կարևոր են մարզերի երեխաների համար, մեծ թռիչք են հաղորդում մեզ, նաև արժեհամակարգ են ձևավորում»։
Մի քանի տարի շարունակ ֆորումին մասնակցած Մարցի միջնակարգ դպրոցի աշակերտ Լյովա Աֆիցարյանի ինֆորմատիկայի ուսուցչուհին՝ «Դասավանդի՛ր հանուն Հայաստանի» ծրագրի ուսուցիչ-առաջնորդ Միլենա Ասրյանը, փաստեց. «Այս ֆորումի ստեղծած արժեքը ես տեսնում եմ իմ աշակերտի օրինակով։ Արդեն երեք տարի է, ինչ նա մասնակցում է այս նախաձեռնությանը, և այսօր, հետադարձ հայացք գցելով առաջին տարվան, ես տեսնում եմ տպավորիչ փոխակերպում։ Ֆորումը տարեցտարի հղկեց նրա ներուժը՝ հետաքրքրասիրությունից ապահովելով անցում դեպի հասուն, ինքնավստահ և նպատակասլաց առաջնորդի մտածելակերպ»։
Ֆորումի կազմակերպիչները հավատացած են, որ համագործակցության այսպիսի ձևաչափերը թույլ են տալիս ավելի շատ պատանիների ներգրավել, զարգացնել նրանց առաջնորդական կարողությունները և հատկապես նոր տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով նպաստել ստացված գիտելիքները փոխանցելի դարձնելուն։ Հաջորդ տարիների համար կազմակերպիչները նախանշում են համաժողովն ավելի մասնակցային դարձնել և նախապես տարվող աշխատանքի միջոցով բարձրացնել տղաների մասնակցության աստիճանը։

Около 70 учеников из регионов Армении приняли участие в конференции по лидерству.
«Мировые возможности и профессиональный рост». Именно вокруг этой ключевой темы 19 июня в Ереване собрались около 70 учеников-лидеров 8-12 классов из различных регионов Армении.
Эта важная инициатива реализуется при поддержке образовательного фонда «Преподавай ради Армении» (команды программы лидерства учителей) в тесном сотрудничестве с EasyPay и Business Development Group (BDG).
Цель форума — расширить кругозор молодежи, сформировать чувство глобальной ответственности и помочь им в осознанном профессиональном ориентировании. Форум вооружает участников необходимыми мягкими навыками и инструментами, чтобы они могли сопоставить свои сильные стороны с требованиями быстро меняющегося рынка 21 века, снижая чувство неопределенности относительно будущего.
Мероприятие имело насыщенную программу, в которую также входили практические мастерские и активные обсуждения на темы качественного образования, устойчивых сообществ, охраны окружающей среды и достойного труда для участников. В рамках питчей и World Café участники ознакомились с текущими программами «Обучение на основе изменений» (ОБИ) и проанализировали, каких лидеров требует 21 век. В ходе практических мастерских особое внимание было уделено современным профессиям и роли искусственного интеллекта (AI) как мощного инструмента в будущих профессиях.
Форум «Будущие лидеры» завершился упражнением по самопознанию «Икигай и Лидерство», которое поможет молодежи очертить видение своего будущего. «Икигай» — это японская философия, которая буквально близка к идее «причина жить», «смысл жизни» или «то, ради чего стоит просыпаться утром». Она сосредоточена на раскрытии цели жизни человека и внутренней мотивации, сочетая личные интересы, способности, общественную полезность и профессиональную реализацию.
Участники форума выразили свое удовлетворение, подчеркивая, насколько полезны такие собрания с точки зрения передачи лучшего опыта современного мира армянской образовательной системе и особенно региональным специалистам. Рози Карапетян из средней школы Иринди подытожила мероприятие так: «Я считаю, что когда внимание уделяется словам и мышлению подростка, это дает ему чувство важности, благодаря которому он самовыражается и развивает свои способности, включая лидерские. Такие инициативы особенно важны для детей из регионов, они дают нам большой толчок и формируют ценностную систему».
Учительница информатики ученика Льова Афицыряна из средней школы Марци, которая участвует в форуме несколько лет, Милена Асряна, учитель-лидер программы «Преподавай ради Армении», отметила: «Ценность, созданная этим форумом, я вижу на примере моего ученика. Он уже три года участвует в этой инициативе, и сегодня, оглядываясь на первый год, я вижу впечатляющую трансформацию. Форум год от года оттачивал его потенциал, обеспечивая переход от любопытства к зрелому, уверенному и целеустремленному мышлению лидера».
Организаторы форума уверены, что такие форматы сотрудничества позволяют привлечь больше молодежи, развивать их лидерские способности и особенно способствовать передаче полученных знаний через применение новых технологий. На следующие годы организаторы планируют сделать конференцию более участнической и повысить уровень вовлеченности молодежи через предварительно проводимую работу.