Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է ԱՍՀ ոլորտի առաջնահերթությունները և նախարարության հնարավոր վերանվանումը
• 23-06-2026 15:42:18   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր նախարարության և Միասնական սոցիալական ծառայության աշխատակազմի մասնակցությամբ անցկացրել է գործակարգավարական խորհրդակցություն։
Նախարար Թորոսյանն անդրադարձել է աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտի կիսամյակային առաջնահերթություններին, գնահատել իրականացվող աշխատանքների ընթացքը և նախանշել առաջիկա անելիքները։
Նախարարը կարևորել է սոցիալական ծառայությունների թվայնացման գործընթացի արդյունավետ իրականացումը՝ շեշտադրելով քաղաքացիների դիմումների ընդունման, մշակման ու սպասարկման առավել պարզ մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ներկայացվել է նաև ԱՍՀ նախարարությունում ներդրված «Spark.work» նորարարական հարթակի կիրառման ընթացքը, ինչպես նաև վերջինիս գործառույթների ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Խորհրդակցության ընթացքում նախարար Թորոսյանը խոսել է նաև ԱՍՀ նախարարության վերանվանման նախաձեռնության մասին։ Նախարարը նշել է, որ գաղափար կա առաջիկայում Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը վերանվանել Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարություն, իսկ Միասնական սոցիալական ծառայության գործառույթներում հետագայում ևս կլինեն փոփոխություններ։

Arsen Torosyan has presented the priorities of the healthcare sector and the possible renaming of the ministry.
• 23-06-2026 15:42:18   | Armenia  |  Social
The Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan today held an operational consultation with the participation of the ministry and the staff of the Unified Social Service.
Minister Torosyan addressed the semi-annual priorities in the field of labor and social protection, assessed the progress of the ongoing work, and outlined the upcoming tasks.
The minister emphasized the effective implementation of the digitization process of social services, highlighting the need for simpler mechanisms for the acceptance, processing, and servicing of citizens' applications. In this context, the progress of the implementation of the innovative platform "Spark.work" introduced in the Ministry of Labor and Social Affairs was also presented, as well as the work being done to expand its functionalities.
During the consultation, Minister Torosyan also spoke about the initiative to rename the Ministry of Labor and Social Affairs. The minister noted that there is an idea to rename the Ministry of Labor and Social Affairs to the Ministry of Labor and Welfare in the near future, and that there will also be changes in the functions of the Unified Social Service going forward.