Պուտինը կընդունի՞ Թրամփի «վերջնագիրը»
1in.am ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ուիթկոֆի հետ շփումների անհրաժեշտության ընկալում կա, բայց կոնկրետ ժամկետներ դեռեւս համաձայնեցված չեն,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Յուրի Ուշակովը։ Նախօրեին Ուշակովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանին «Անքորիջի պայմանավորվածությունները այլևս պետք չեն, հրադադար պետք չէ, Ռուսաստանին պետք է հաղթանակ, որպեսզի նվաճի դրված նպատակները»։ Նա նաև ամերիկյան կողմին անուղղակի մեղադրել է «պայմանավորվածությունները չկատարելու» մեջ։ Մոսկվայում համոզված են, որ Դոնալդ Թրամփը կարող էր Զելենսկուն տարածքային զիջումներ պարտադրել, բայց «չի ցանկացել»։
Հունիսի 22-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ուկրաինական կարգավորման լսումներ են անցկացվել։ Reuters-ը բավական ընդարձակ մեջբերումներ է արել քննարկումներին ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Դեն Նեգրիի ելույթից, որ թարգմանաբար փոխանցել է ուկրաինական Unian.ua կայքը։ «Միացյալ Նահանգները շարունակում է աներեր աջակցել ուկրաինական ժողովրդին»,- ասել է Նեգրին և դատապարտել Ուկրաինայի «քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին Ռուսաստանի հարվածները»։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչը հրապարակայնացրել է ամերիկյան հետախուզության տեղեկությունները, որ «Ռուսաստանը ամեն ամիս 40 հազար մարդկային կյանք է կորցնում» և կոչ արել, որպեսզի Մոսկվան «արագորեն վերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ և հասնի դիվանագիտական կարգավորման»։ Դեն Նեգրին հայտարարել է, որ «այդ պատերազմում ժամանակը Ռուսաստանի օգտին չի աշխատում»։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի անցած ավելի քան չորս տարիներին Վաշինգտոնը առաջին անգամ է նման հայտարարություն անում, ինչը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ում ուկրաինական կողմի վերջին գործողությունները «բեկումնային» են գնահատում։
Ukrinform-ը հրապարակել է նույն նիստում Ուկրաինայի մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Մելնիկի ելույթի հիմնական դրույթները։ Ըստ այդմ, Ուկրաինան «պատրաստ է հանուն արդարացի և տևական խաղաղության Ռուսաստանի հետ բանակցություններ սկսել՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը», բայց եթե Անվտանգության խորհուրդը «շարունակի սպասողական կեցվածք պահպանել, բացառված չէ, որ Կիևը սրբագրի և փոխի իր առաջարկությունը»։ Ըստ ուկրաինացի դիվանագետի, «ռազմաճակատի փաստացի գծի երկայնքով հրադադարի հաստատումը արդեն իսկ մեծ զիջում» է։
Այս համատեքստում ի՞նչ ուղերձ կարող է Մոսկվային փոխանցել ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ուիթկոֆը, մնում է անորոշ։ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչը հղում է արել նախագահ Թրամփի հորդորին, որ նա հնչեցրել է G7-ի գագաթաժողովի հարթակից: «Ռուսաստանը պետք է համաձայնագիր կնքի»։ Նույն օրը նույն տեղում ԱՄՆ նախագահը ստորագրել է Իրանի հետ «Փոխըմբռնման մասին» հուշագիրը։ Ռուսաստանի նախագահը սեպտեմբերի 18-20-ը սահմանել է պետական դումայի ընտրությունների քվեարկության օրեր։ Մինչ այդ նա հազիվ թե Ուկրաինայի հետ «համաձայնագիր կնքի» իսկ հետո՞։ Պուտինը կընդունի՞ Թրամփի «քաղաքական վերջնագիրը»։

Путин примет ли «ультиматум» Трампа
1in.am Существует понимание необходимости общения с специальным представителем президента США Уиткоффом, но конкретные сроки еще не согласованы, - сообщил помощник президента Российской Федерации по внешнеполитическим вопросам Юрий Ушаков, передает ТАСС. Накануне Ушаков заявил, что России «договоренности по Анкориджу больше не нужны, перемирие не нужно, России нужна победа, чтобы достичь поставленных целей». Он также косвенно обвинил американскую сторону в «невыполнении обязательств». В Москве уверены, что Дональд Трамп мог бы заставить Зеленского пойти на территориальные уступки, но «не захотел».
22 июня в Совете Безопасности ООН состоялись слушания по украинскому урегулированию. Reuters привел довольно обширные цитаты из выступления постоянного представителя США Дена Негри, которые перевел украинский сайт Unian.ua. «Соединенные Штаты продолжают неуклонно поддерживать украинский народ», - сказал Негри и осудил «удары России по гражданской инфраструктуре Украины».
Постоянный представитель США в ООН обнародовал данные американской разведки, согласно которым «Россия теряет 40 тысяч человеческих жизней каждый месяц» и призвал Москву «срочно вернуться к столу переговоров и достичь дипломатического урегулирования». Дэн Негри заявил, что «в этой войне время не работает на Россию». В течение более чем четырех лет российско-украинской войны Вашингтон впервые делает такое заявление, что означает, что в США последние действия украинской стороны оцениваются как «прорывные».
Ukrinform опубликовал основные положения выступления постоянного представителя Украины Андрея Мельника на том же заседании. Согласно этому, Украина «готова начать переговоры с Россией ради справедливого и долговременного мира, основываясь на Уставе ООН», но если Совет Безопасности «продолжит сохранять выжидательную позицию, не исключено, что Киев скорректирует и изменит свое предложение». По словам украинского дипломата, «установление перемирия вдоль фактической линии фронта уже является значительной уступкой».
В этом контексте остается неясным, какое послание может передать Москве специальный представитель президента США Уиткофф. Постоянный представитель США в ООН сослался на призыв президента Трампа, который он озвучил с трибуны саммита G7: «Россия должна заключить соглашение». В тот же день в том же месте президент США подписал меморандум о «взаимопонимании» с Ираном. Президент России назначил дни голосования на выборах в Государственную Думу на 18-20 сентября. До этого вряд ли он «подпишет соглашение с Украиной», а что потом? Примет ли Путин «политический ультиматум» Трампа?