Պուտինը կընդունի՞ Թրամփի «վերջնագիրը»
1in.am ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ուիթկոֆի հետ շփումների անհրաժեշտության ընկալում կա, բայց կոնկրետ ժամկետներ դեռեւս համաձայնեցված չեն,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Յուրի Ուշակովը։ Նախօրեին Ուշակովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանին «Անքորիջի պայմանավորվածությունները այլևս պետք չեն, հրադադար պետք չէ, Ռուսաստանին պետք է հաղթանակ, որպեսզի նվաճի դրված նպատակները»։ Նա նաև ամերիկյան կողմին անուղղակի մեղադրել է «պայմանավորվածությունները չկատարելու» մեջ։ Մոսկվայում համոզված են, որ Դոնալդ Թրամփը կարող էր Զելենսկուն տարածքային զիջումներ պարտադրել, բայց «չի ցանկացել»։
Հունիսի 22-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ուկրաինական կարգավորման լսումներ են անցկացվել։ Reuters-ը բավական ընդարձակ մեջբերումներ է արել քննարկումներին ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Դեն Նեգրիի ելույթից, որ թարգմանաբար փոխանցել է ուկրաինական Unian.ua կայքը։ «Միացյալ Նահանգները շարունակում է աներեր աջակցել ուկրաինական ժողովրդին»,- ասել է Նեգրին և դատապարտել Ուկրաինայի «քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին Ռուսաստանի հարվածները»։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչը հրապարակայնացրել է ամերիկյան հետախուզության տեղեկությունները, որ «Ռուսաստանը ամեն ամիս 40 հազար մարդկային կյանք է կորցնում» և կոչ արել, որպեսզի Մոսկվան «արագորեն վերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ և հասնի դիվանագիտական կարգավորման»։ Դեն Նեգրին հայտարարել է, որ «այդ պատերազմում ժամանակը Ռուսաստանի օգտին չի աշխատում»։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի անցած ավելի քան չորս տարիներին Վաշինգտոնը առաջին անգամ է նման հայտարարություն անում, ինչը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ում ուկրաինական կողմի վերջին գործողությունները «բեկումնային» են գնահատում։
Ukrinform-ը հրապարակել է նույն նիստում Ուկրաինայի մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Մելնիկի ելույթի հիմնական դրույթները։ Ըստ այդմ, Ուկրաինան «պատրաստ է հանուն արդարացի և տևական խաղաղության Ռուսաստանի հետ բանակցություններ սկսել՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը», բայց եթե Անվտանգության խորհուրդը «շարունակի սպասողական կեցվածք պահպանել, բացառված չէ, որ Կիևը սրբագրի և փոխի իր առաջարկությունը»։ Ըստ ուկրաինացի դիվանագետի, «ռազմաճակատի փաստացի գծի երկայնքով հրադադարի հաստատումը արդեն իսկ մեծ զիջում» է։
Այս համատեքստում ի՞նչ ուղերձ կարող է Մոսկվային փոխանցել ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ուիթկոֆը, մնում է անորոշ։ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչը հղում է արել նախագահ Թրամփի հորդորին, որ նա հնչեցրել է G7-ի գագաթաժողովի հարթակից: «Ռուսաստանը պետք է համաձայնագիր կնքի»։ Նույն օրը նույն տեղում ԱՄՆ նախագահը ստորագրել է Իրանի հետ «Փոխըմբռնման մասին» հուշագիրը։ Ռուսաստանի նախագահը սեպտեմբերի 18-20-ը սահմանել է պետական դումայի ընտրությունների քվեարկության օրեր։ Մինչ այդ նա հազիվ թե Ուկրաինայի հետ «համաձայնագիր կնքի» իսկ հետո՞։ Պուտինը կընդունի՞ Թրամփի «քաղաքական վերջնագիրը»։

Will Putin accept Trump's "ultimatum"?
1in.am There is an understanding of the need for communication with the U.S. President's Special Representative Witkoff, but specific timelines have not yet been agreed upon, said Yuri Ushakov, assistant to the President of the Russian Federation for foreign policy issues, according to TASS. The day before, Ushakov stated that Russia "no longer needs the Anchorage agreements, a ceasefire is not needed, Russia needs victory to achieve its set goals." He also indirectly accused the American side of "failing to fulfill the agreements." Moscow is convinced that Donald Trump could have forced Zelensky to make territorial concessions, but "did not want to."
On June 22, hearings on the Ukrainian settlement were held in the UN Security Council. Reuters made quite extensive quotes from the speech of the U.S. Permanent Representative, Dan Negrin, which were translated by the Ukrainian site Unian.ua. "The United States continues to unwaveringly support the Ukrainian people," Negrin said, condemning "Russia's strikes on Ukraine's civilian infrastructure."
The U.S. Permanent Representative to the UN has made public American intelligence information that "Russia is losing 40,000 human lives every month" and called for Moscow to "quickly return to the negotiating table and achieve a diplomatic resolution." Dan Negrin stated that "in that war, time is not working in Russia's favor." For the first time in more than four years of the Russo-Ukrainian war, Washington is making such a statement, which means that the recent actions of the Ukrainian side are assessed as "breakthrough."
Ukrinform has published the main points of the speech by Ukraine's Permanent Representative Andriy Melnyk at the same session. According to him, Ukraine is "ready to start negotiations with Russia for a just and lasting peace based on the UN Charter," but if the Security Council "continues to maintain a wait-and-see attitude, it is possible that Kyiv will amend and change its proposal." According to the Ukrainian diplomat, "establishing a ceasefire along the actual front line is already a significant concession."
In this context, what message the U.S. President's Special Representative Witkoff can convey to Moscow remains uncertain. The U.S. Permanent Representative to the UN referred to President Trump's call made from the G7 summit platform: "Russia must sign an agreement." On the same day, in the same place, the U.S. President signed a memorandum of understanding with Iran. The President of Russia has set the voting days for the State Duma elections for September 18-20. Before that, he is unlikely to "sign an agreement" with Ukraine, and what about afterward? Will Putin accept Trump's "political ultimatum"?