Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը
«ՀայաՔվե» միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ դատարանը որպես խափանման միջոց կիրառեց կալանք` 2 ամիս ժամկետով, նա կալանավորվել է: Այս մասին 1lurer.am-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, հունիսի 24-ի առավոտյան ձերբակալվել է Ավետիք Չալաբյանը։
Քննչական կոմիտեն Ավետիք Չալաբյանի գործով մանրամասներ է հայտնել: Իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու նախապատրաստության դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քննչական կոմիտեն առերևույթ փաստական տվյալներ է ձեռք բերել, որ «Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը մայիսին մեկնել և հանդիպումներ է ունեցել այլ պետության պաշտոնատար անձանց հետ, նրանց նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է, որ նրանք խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոչընդոտեն հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, տվյալ պետությունում գործող տնտեսվարող կազմակերպությունների սեփականատերերի միջոցով ստիպեն այդ կազմակերպություններում աշխատող, ընտրելու իրավունք ունեցողներին մեկնել Հայաստան և քվեարկել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին, որի կապակցությամբ ձեռք է բերվել համաձայնություն:
Փորձաքննությամբ հաստատվել է, որ համացանցում տարածված ձայնագրության մեջ խոսակցություն վարող անձը Չալաբյանն է: Նա ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան:

В отношении Аветика Чалабяна в качестве меры пресечения избрана мера содержания под стражей.
Суд применил в качестве меры пресечения арест к координатору объединения «ՀայաՔվե» Аветику Чалабяну на срок 2 месяца, он был арестован. Об этом сообщили 1lurer.am- в Следственном комитете РА:
Как уже сообщалось, утром 24 июня был арестован Аветик Чалабян.
Следственный комитет предоставил подробности по делу Аветика Чалабяна. В связи с подготовкой к препятствию реализации избирательного права группой лиц с предварительным соглашением с использованием властных или служебных полномочий было возбуждено уголовное дело:
Следственный комитет получил очевидные фактические данные о том, что координатор национального гражданского объединения «Հայաքվե» Аветик Чалабян в мае выезжал и встречался с должностными лицами другой страны, побуждая их обеспечить победу предпочитаемой политической силы, что они в составе группы, с предварительным соглашением, используя свои служебные, властные полномочия и обусловленное ими влияние, препятствовали свободной реализации избирательного права граждан РА на парламентских выборах 7 июня, заставляя через владельцев действующих в данном государстве хозяйствующих субъектов работающих в этих организациях, имеющих право голоса, выехать в Армению и проголосовать за блок «Ուժեղ Հայաստան», по поводу чего было достигнуто соглашение.
Экспертизой установлено, что в распространенной в интернете записи разговор ведет Чалабян. Он был арестован, в суд было подано ходатайство о применении к нему ареста в качестве меры пресечения.