Նախատեսվում է ՀՀ-ի և ԱՄԷ-ի միջև ծառայությունների առևտրի և ներդրումների իրականացման գործընթացների ազատականացում
25-06-2026 18:06 Հայաստան Տնտեսություն
Կառավարությունը հավանություն է տվել 2026 թ. փետրվարի 5-ին ստորագրված «Ծառայությունների առևտրի և ներդրումների մասին Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարությունների միջև» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին։
Համաձայնագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև ծառայությունների առևտրի և ներդրումների իրականացման գործընթացների ազատականացումը։ Համաձայնագիրը նախատեսում է ծառայությունների առևտրի և ներդրումների ոլորտում խոչընդոտների փոխադարձ վերացում, տնտեսական արդյունավետության բարձրացում և բարենպաստ պայմանների ստեղծում՝ ընդլայնելով տնտեսական համագործակցությունը և փոխշահավետ օգուտները, ինչպես նաև նպաստելով երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը և երկուստեք նոր շուկաների բացահայտմանը։
Ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության կարգավորումներով Համաձայնագիրը միաժամանակ կխթանի նաև գործարար նախաձեռնությունները։ Համաձայնագիրը ներառում է ծառայությունների առևտրի, ներդրումների, վեճերի կարգավորման, ինչպես նաև թափանցիկության մասին առանձին գլուխներ։
Համաձայնագրի բաղկացուցիչ մասն են կազմում ծառայություններին առնչվող հավելվածները, որոնք համաձայնեցվել են բանակցությունների ընթացքում, և որոնց մեջ ներառված ծառայությունների տեսակների հանդեպ կողմերը պատրաստ են տրամադրել համապատասխան արտոնություններ՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամակցությամբ ՀՀ-ի և ԱՄԷ կողմից ստանձնած պարտավորությունների համեմատ: Մասնավորապես՝ հայկական կողմից էմիրաթական կողմի համար նախատեսվել են արտոնություններ գյուղատնտեսական, որսորդական, անտառտնտեսություններին առնչվող, ինչպես նաև ինժեներիայի ոլորտներում գիտատեխնիկական խորհրդատվության, առողջապահական, կրթական, բնապահպանական և փոստային ծառայությունների մատուցման մասով։
Էմիրաթական կողմից հայկական կողմի համար նախատեսվել են արտոնություններ համակարգչային, գիտատեխնիկական խորհրդատվության, սարքավորումների վերանորոգման, քարտեզագրման, հեռախոսակապի ոլորտներում, ինչպես նաև նախատեսվել են որոշ պարզեցումներ իրավաբանական, շինարարական, հաշվապահական և աուդիտի ոլորտներում ծառայությունների մատուցման մասով։

It is planned to liberalize the processes of trade in services and investment between Armenia and the UAE.
25-06-2026 18:06 Armenia Economy
The government has approved the draft law on the ratification of the agreement signed on February 5, 2026, between the governments of the Republic of Armenia and the United Arab Emirates on "Trade in Services and Investments."
The purpose of the agreement is to liberalize the processes of trade in services and investments between the Republic of Armenia and the United Arab Emirates. The agreement provides for the mutual elimination of barriers in the fields of trade in services and investments, increasing economic efficiency, and creating favorable conditions by expanding economic cooperation and mutual benefits, as well as contributing to the activation of bilateral economic relations and the discovery of new markets for both sides.
The provisions for the promotion and mutual protection of investments will also simultaneously encourage business initiatives. The agreement includes separate chapters on trade in services, investments, dispute resolution, and transparency.
An integral part of the agreement consists of the annexes related to services, which were agreed upon during the negotiations, and in which the parties are ready to provide corresponding privileges concerning the types of services compared to the obligations undertaken by Armenia and the UAE upon joining the World Trade Organization. In particular, the Armenian side has provided privileges for the Emirati side in relation to agricultural, hunting, forestry, as well as scientific and technical consulting in engineering, healthcare, education, environmental, and postal services.
The Emirati side has provided privileges for the Armenian side in the fields of computer services, scientific and technical consulting, equipment repair, mapping, telecommunications, and certain simplifications in the provision of legal, construction, accounting, and auditing services.