Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ընտրակաշառքի և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում «Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածուներից 6-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
Վերջիններիս վերաբերյալ կայացվել են ձերբակալման որոշումներ, որոնց կատարումը հանձնարարվել է ՆԳՆ ոստիկանությանը:
Նախաքննության ընթացքում թեկնածուներից 2-ը՝ Սուսան Բադոյանը և Վահե Եղիազարյանը, ավելի վաղ հայտնաբերվել են, կալանավորվել: Հայկ Ավագյանի, Արթուր Աբրահամյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

The candidate for the "Strong Armenia" party, Arthur Abrahamyan, has been arrested.
One of the 4 candidates wanted in connection with the "Strong Armenia" MP has been found and arrested.
This was reported to “Haykakan Zhamanak” by the Investigative Committee.
The arrested citizen is Arthur Abrahamyan.
As previously reported, during the preliminary investigation of the criminal case regarding bribery and large-scale money laundering, public criminal prosecution has been initiated against 6 candidates from the "Strong Armenia" party.
Arrest warrants have been issued for them, and their execution has been entrusted to the police of the Ministry of Internal Affairs.
During the preliminary investigation, 2 candidates, Susan Badoyan and Vahe Yeghiazaryan, have already been found and arrested. A search has been announced for Hayk Avagyan and Arthur Abrahamyan.