Ռյուտե. ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում կհայտարարվի միլիարդավոր դոլարների նոր պաշտպանական պայմանագրերի մասին
azatutyun.am «Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ երկրները հաջորդ ամիս Թուրքիայում կայանալիք գագաթնաժողովում կհայտարարեն պաշտպանության ոլորտին առնչող տասնյակ միլիարդավոր դոլարների նոր պայմանագրերի մասին։ Բացի այդ, կվերահաստատեն իրենց հանձնառությունը պաշտպանական ծախսերի ավելացման նպատակներին և կրկին աջակցություն կհայտնեն Ուկրաինային», Reuters-ի փոխանցմամբ հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։
Նրա խոսքով՝ գագաթնաժողովը հստակ ուղերձ կհղի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որ 32 անդամ ունեցող դաշինքը պատրաստ է արձագանքել իր դեմ ուղղված ցանկացած «չմտածված քայլի»։
Դիմելով Պուտինին՝ Ռյուտեն ասել է.
«Պուտինը չի վախենում պարտավորություններից, նա վախենում է, որ մենք կիրագործենք մեր ստանձնած պարտավորությունները։ Եվ հենց դա էլ մենք անում ենք, Վլադիմիր։ Մենք կպաշտպանենք ինքներս մեզ»։

Рюте. На саммите НАТО будут объявлены новые оборонные контракты на миллиарды долларов
azatutyun.am «Страны-члены Североатлантического альянса на саммите, который пройдет в Турции в следующем месяце, объявят о новых контрактах в области обороны на десятки миллиардов долларов. Кроме того, они подтвердят свою приверженность целям увеличения оборонных расходов и вновь выразят поддержку Украине», - заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютен, как сообщает Reuters.
По его словам, саммит отправит четкий сигнал президенту России Владимиру Путину о том, что альянс из 32 членов готов реагировать на любые «необдуманные шаги» с его стороны.
Обращаясь к Путину, Рютен сказал:
«Путин не боится обязательств, он боится, что мы выполним свои обязательства. И именно это мы и делаем, Владимир. Мы будем защищать себя».