Պաշտոնատար անձի կողմից 2 դրվագ գործողությամբ խոշտանգում կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
26-06-2026 15:55 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հաստատվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համայնքային ծառայող Ս.Խ.-ն տեղեկանալով Գյումրի քաղաքի բնակչի կողմից հարևանուհուն սպառնալու, նրա հասցեին սեռական բնույթի հայհոյանքներ տալու մասին, մտադրվել է կատարած արարքի համար պատժել Վ.Գ.-ին:
Այդ նպատակով Ս.Խ.-ն Վ.Գ.-ին տարել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժին, որտեղ պատժելու նպատակով խոշտանգել է նրան՝ ձեռքերով ու ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր մասերին և պատճառելով ֆիզիկական ուժեղ ցավ, ինչպես նաև նվաստացրել նրա արժանապատվությունը՝ պատճառելով հոգեկան ուժեղ տառապանք:
Բացի այդ, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում քննիչի կողմից բացահայտվել է Ս.Խ.-ի կողմից քաղաքացուն խոշտանգելու ևս մեկ դեպք:
Մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձ Ս.Խ.-ն հայհոյանք տալու համար Գյումրի քաղաքի բնակչին տարել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժին և կատարած արարքի համար պատժելու նպատակով խոշտանգել է նրան:
Ս.Խ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգումը) (2 դրվագ):
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը և քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту пыток, совершенных должностным лицом в двух эпизодах, завершено.
26-06-2026 15:55 Армения Пресс-релизы
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА в рамках инициированного уголовного производства в ходе предварительного следствия собраны доказательства, подтверждающие, что сотрудник коммунальной службы полиции МВД РА С.Х., узнав о том, что житель города Гюмри угрожает своей соседке и оскорбляет её нецензурной лексикой сексуального характера, намеревался наказать В.Г. за совершённое деяние:
С этой целью С.Х. доставил В.Г. в отдел полиции МВД РА, где с целью наказания подверг его пыткам, нанося многочисленные удары руками и ногами по различным частям его тела и причиняя физическую сильную боль, а также унизил его достоинство, причиняя сильные душевные страдания:
Кроме того, в ходе предварительного следствия по уголовному делу следователь выявил ещё один случай пыток гражданина со стороны С.Х.
В частности, должностное лицо С.Х. за оскорбление доставил жителя города Гюмри в отдел полиции МВД РА и с целью наказания за совершённое деяние подверг его пыткам:
По решению прокурора, осуществляющего надзор, в отношении С.Х. возбуждено общественное уголовное преследование по части 1 статьи 450 Уголовного кодекса (пытки) (2 эпизода).
В качестве меры пресечения в отношении него избрана мера пресечения в виде ареста, а уголовное производство с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения.