Պաշտոնատար անձի կողմից 2 դրվագ գործողությամբ խոշտանգում կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
26-06-2026 15:55 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հաստատվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համայնքային ծառայող Ս.Խ.-ն տեղեկանալով Գյումրի քաղաքի բնակչի կողմից հարևանուհուն սպառնալու, նրա հասցեին սեռական բնույթի հայհոյանքներ տալու մասին, մտադրվել է կատարած արարքի համար պատժել Վ.Գ.-ին:
Այդ նպատակով Ս.Խ.-ն Վ.Գ.-ին տարել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժին, որտեղ պատժելու նպատակով խոշտանգել է նրան՝ ձեռքերով ու ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր մասերին և պատճառելով ֆիզիկական ուժեղ ցավ, ինչպես նաև նվաստացրել նրա արժանապատվությունը՝ պատճառելով հոգեկան ուժեղ տառապանք:
Բացի այդ, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում քննիչի կողմից բացահայտվել է Ս.Խ.-ի կողմից քաղաքացուն խոշտանգելու ևս մեկ դեպք:
Մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձ Ս.Խ.-ն հայհոյանք տալու համար Գյումրի քաղաքի բնակչին տարել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժին և կատարած արարքի համար պատժելու նպատակով խոշտանգել է նրան:
Ս.Խ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգումը) (2 դրվագ):
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը և քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

The preliminary investigation initiated regarding the case of torture committed by an official through two episodes has been completed.
26-06-2026 15:55 Armenia Press release
The investigation conducted by the Main Department for the Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee has established through the evidence obtained during the preliminary investigation that S.K., a community service officer of the RA Ministry of Internal Affairs, intended to punish V.G. after learning that a resident of Gyumri had threatened his neighbor and had used sexual insults against her.
For this purpose, S.K. took V.G. to the police department of the RA Ministry of Internal Affairs, where, with the intent to punish, he tortured him by inflicting numerous blows with his hands and feet to various parts of his body, causing severe physical pain, as well as humiliating his dignity, resulting in severe mental suffering.
In addition, during the preliminary investigation of the criminal case, the investigator uncovered another instance of torture of a citizen by S.K.
In particular, the official S.K. took a resident of Gyumri to the police department of the RA Ministry of Internal Affairs for insulting him and tortured him with the intent to punish for the act committed.
A public criminal prosecution has been initiated against S.K. by the decision of the supervising prosecutor under the first part of Article 450 of the Criminal Code (torture) (2 episodes).
As a measure of restraint, detention has been applied to him, and the criminal case has been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion for approval and with a request to forward it to the court for examination.