6 մեդալ Պատանիների մաթեմատիկայի բալկանյան օլիմպիադայից
Ռումինիայի Բուզեու քաղաքում անցկացվել է Պատանիների մաթեմատիկայի բալկանյան 30-րդ օլիմպիադան, որին մասնակցել են 23 պետությունների 133 աշակերտներ։ Յուրաքանչյուր պետություն կարող էր ներկայացնել առավելագույնը 6 մասնակից։
Հայաստանի թիմը մասնակցել է 6 աշակերտներով և արժանացել 1 ոսկե, 1 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալների։
Ոսկե մեդալ է նվաճել «Քվանտ» վարժարանի աշակերտ Հայկ Մանուկյանը (10-րդ դասարան), արծաթե մեդալ՝ «Այբ» դպրոցի աշակերտ Լևոն Հայրապետյանը (8-րդ դասարան)։ Բրոնզե մեդալի են արժանացել «Գազպրոմ Արմենիա» հիմնական դպրոցի աշակերտ Էրիկ Հասրաթյանը (9-րդ դասարան), Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի աշակերտներ Թադե Մորադյանհաջիաբադին (8-րդ դասարան), Արտաշես Թումանյանը (9-րդ դասարան), Խաչատուր Վարդանյանը (9-րդ դասարան)։
Թիմը ղեկավարել են «Քառակուսի» կրթական հիմնադրամի մասնագետները՝ Տիգրան Չթյանն ու Էդգար Հողմրցյանը։
Պատանիների մաթեմատիկայի բալկանյան նախորդ օլիմպիադայում Հայաստանը ներկայացրել էր «Քվանտ» վարժարանի 9-րդ դասարանի աշակերտ Տիգրան Հախեյանը և արժանացել արծաթե մեդալի։

6 медалей с Балканской олимпиады по математике для подростков
В румынском городе Бузэу прошла 30-я Балканская олимпиада по математике для подростков, в которой приняли участие 133 ученика из 23 стран. Каждое государство могло представить максимум 6 участников.
Команда Армении состояла из 6 учеников и завоевала 1 золотую, 1 серебряную и 4 бронзовые медали.
Золотую медаль завоевал ученик гимназии «Квант» Гайк Манукян (10 класс), серебряную медаль — ученик школы «Айб» Левон Айрапетян (8 класс). Бронзовые медали получили ученик основной школы «Газпром Армения» Эрик Хасратян (9 класс), ученики специализированной физико-математической школы имени А. Шахиняна Таде Морадеанхаджабад (8 класс), Арташес Туманян (9 класс), Хачатур Вартанян (9 класс).
Команду возглавляли специалисты образовательного фонда «Квадрат» Тигран Чтян и Эдгар Хогмрцян.
На предыдущей Балканской олимпиаде по математике для подростков Армению представлял ученик 9 класса гимназии «Квант» Тигран Хахеян, который завоевал серебряную медаль.