Սրբուհի Գալյանը հանդիպել է Ռուսաստանի արդարադատության նախարարի հետ
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում, Պետերբուրգյան միջազգային իրավաբանական 14-րդ համաժողովի շրջանակում, հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարար Կոնստանտին Չույչենկոյին։
Նախարարը բարձր է գնահատել երկկողմ հանդիպման անցկացումը՝ որպես արդարադատության նախարարությունների միջև համագործակցության արդիական ուղղությունները քննարկելու և փոխգործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները նախանշելու կարևոր հնարավորություն։
Կոնստանտին Չույչենկոն կարևորել է ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությունը և առաջարկել է ընդլայնել երկկողմ պայմանագրային բազան։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են նաև իրավական օգնության ոլորտում համագործակցության զարգացումը՝ ընդգծելով, որ այն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ փոխգործակցության ապահովման առանցքային ուղղություններից է։
Սրբուհի Գալյանն անդրադարձել է նաև իրավական փոխօգնության վերաբերյալ հարցումների կատարման մեխանիզմների հետագա կատարելագործման անհրաժեշտությանը՝ շեշտադրելով ոլորտում գործնական համագործակցության շարունակական զարգացման կարևորությունը։
Կողմերը քննարկել են նաև պրոբացիայի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ կարևորելով փորձի փոխանակումն ու ոլորտում արդյունավետ լուծումների ներդրումը։
Օգտվելով առիթից՝ Սրբուհի Գալյանը ՌԴ արդարադատության նախարարին հրավիրել է մասնակցելու ԱՊՀ մասնակից պետությունների արդարադատության նախարարների խորհրդի 20-րդ նիստին, որը կկայանա սույն թվականի նոյեմբերին Երևանում։
Նշված միջոցառումը կարևոր հարթակ է իրավական համագործակցության արդիական հարցերի քննարկման, մասնագիտական փորձի փոխանակման և փոխգործակցության առաջնահերթ ուղղություններով համատեղ մոտեցումների մշակման համար։

Srbouhi Galyan has met with the Minister of Justice of Russia.
The Minister of Justice, Surbuhie Galyan, met with the Minister of Justice of the Russian Federation, Konstantin Chuychenko, in Saint Petersburg, Russia, within the framework of the 14th St. Petersburg International Legal Forum.
The Minister highly appreciated the holding of the bilateral meeting as an important opportunity to discuss current directions of cooperation between the ministries of justice and to outline prospects for further development of collaboration.
Konstantin Chuychenko emphasized the importance of cooperation with the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and proposed to expand the bilateral contractual framework.
During the meeting, the parties also highlighted the development of cooperation in the field of legal assistance, emphasizing that it is one of the key directions for strengthening bilateral relations and ensuring effective cooperation between competent authorities.
Surbuhie Galyan also addressed the need for further improvement of the mechanisms for conducting inquiries regarding legal assistance, stressing the importance of continuous development of practical cooperation in the field.
The parties also discussed the possibilities of expanding cooperation in the field of probation, emphasizing the exchange of experience and the implementation of effective solutions in the sector.
Taking the opportunity, Surbuhie Galyan invited the Minister of Justice of the Russian Federation to participate in the 20th meeting of the Council of Ministers of Justice of the CIS member states, which will take place this November in Yerevan.
The mentioned event is an important platform for discussing current issues of legal cooperation, exchanging professional experience, and developing joint approaches in priority areas of collaboration.