Սրբուհի Գալյանը հանդիպել է Ռուսաստանի արդարադատության նախարարի հետ
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում, Պետերբուրգյան միջազգային իրավաբանական 14-րդ համաժողովի շրջանակում, հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարար Կոնստանտին Չույչենկոյին։
Նախարարը բարձր է գնահատել երկկողմ հանդիպման անցկացումը՝ որպես արդարադատության նախարարությունների միջև համագործակցության արդիական ուղղությունները քննարկելու և փոխգործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները նախանշելու կարևոր հնարավորություն։
Կոնստանտին Չույչենկոն կարևորել է ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությունը և առաջարկել է ընդլայնել երկկողմ պայմանագրային բազան։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են նաև իրավական օգնության ոլորտում համագործակցության զարգացումը՝ ընդգծելով, որ այն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ փոխգործակցության ապահովման առանցքային ուղղություններից է։
Սրբուհի Գալյանն անդրադարձել է նաև իրավական փոխօգնության վերաբերյալ հարցումների կատարման մեխանիզմների հետագա կատարելագործման անհրաժեշտությանը՝ շեշտադրելով ոլորտում գործնական համագործակցության շարունակական զարգացման կարևորությունը։
Կողմերը քննարկել են նաև պրոբացիայի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ կարևորելով փորձի փոխանակումն ու ոլորտում արդյունավետ լուծումների ներդրումը։
Օգտվելով առիթից՝ Սրբուհի Գալյանը ՌԴ արդարադատության նախարարին հրավիրել է մասնակցելու ԱՊՀ մասնակից պետությունների արդարադատության նախարարների խորհրդի 20-րդ նիստին, որը կկայանա սույն թվականի նոյեմբերին Երևանում։
Նշված միջոցառումը կարևոր հարթակ է իրավական համագործակցության արդիական հարցերի քննարկման, մասնագիտական փորձի փոխանակման և փոխգործակցության առաջնահերթ ուղղություններով համատեղ մոտեցումների մշակման համար։

Србухи Гальян встретилась с министром юстиции России
Министр юстиции Сарбуи Гальян встретилась с министром юстиции Российской Федерации Константином Чуйченко в Санкт-Петербурге в рамках 14-й Петербургской международной юридической конференции.
Министр высоко оценила проведение двусторонней встречи как важную возможность обсудить актуальные направления сотрудничества между министерствами юстиции и обозначить перспективы дальнейшего развития взаимодействия.
Константин Чуйченко подчеркнул важность сотрудничества с Министерством юстиции РА и предложил расширить двустороннюю договорную базу.
В ходе встречи стороны также отметили развитие сотрудничества в области правовой помощи, подчеркнув, что это одно из ключевых направлений укрепления двусторонних отношений и обеспечения эффективного взаимодействия между компетентными органами.
Сарбуи Гальян также затронула необходимость дальнейшего совершенствования механизмов выполнения запросов о правовой взаимопомощи, акцентируя внимание на важности продолжения практического сотрудничества в этой области.
Стороны обсудили также возможности расширения сотрудничества в области пробации, подчеркивая важность обмена опытом и внедрения эффективных решений в данной сфере.
Воспользовавшись случаем, Сарбуи Гальян пригласила министра юстиции РФ принять участие в 20-м заседании Совета министров юстиции государств-участников СНГ, которое состоится в этом году в ноябре в Ереване.
Указанное мероприятие является важной платформой для обсуждения актуальных вопросов правового сотрудничества, обмена профессиональным опытом и разработки совместных подходов по приоритетным направлениям взаимодействия.