Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը Թեհրանի հետ բանակցություններում ամուր դիրքերում է
1lurer.am ԱՄՆ-ն Իրանի հետ բանակցություններ է վարում ամուր դիրքերից, և Թեհրանը հասկանում է դա, համոզված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Նա հիշեցրել է, որ Հորմուզի նեղուցը «արդեն բաց է», նաև վերահաստատել է իր համոզմունքը, որ «աշխարհը մեծ վտանգի մեջ կլիներ, եթե Իրանը միջուկային զենք ունենար»։
Շաբաթվա սկզբին Թրամփը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները հաջողությամբ պաշտպանում է իր շահերը Իրանի հետ բանակցություններում, քանի որ, ըստ նրա, Իրանը «մեծ զիջումների» է գնում։ Ավելին, ամերիկացի առաջնորդը Հորմուզի նեղուցում իրավիճակը բնութագրել է լավ՝ նշելով, որ այն բաց է նավագնացության համար։
Թրամփը նաև Իրանն անվանել է ամերիկյան գյուղատնտեսական արտադրության արտահանման նոր շուկա՝ Թեհրանի ակտիվների սառեցման համաձայնագրի ֆոնին։
Հինգշաբթի The New York Post-ը, հղում անելով ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի, հաղորդել է, որ համաձայնագրի շրջանակներում ԱՄՆ-ում ապասառեցված իրանական միջոցները փաստացի չեն լինի Իրանի իշխանությունների տրամադրության տակ։ Վաշինգտոնը պնդում է, որ դրանք ուղղակիորեն կփոխանցվեն այն ընկերություններին, որոնցից Իրանը կարող է գնել գյուղատնտեսական ապրանքներ, բժշկական սարքավորումներ և այլ հաստատված ապրանքներ։ Սակայն Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը նույն օրը հայտարարել է, որ ակտիվների ապասառեցման դեպքում Թեհրանը չի ցանկանում դրանք օգտագործել ամերիկյան ապրանքներ գնելու համար:
Ըստ իրանական լրատվամիջոցների՝ Թեհրանը 12 միլիարդ դոլարը կստանա երկու տրանշով։ Թրամփն էլ վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ն դեռևս որևէ գումար չի վճարել Իրանին, նաև գումար չի փոխանցել նախկինում սառեցված իրանական միջոցներից:

Trump has stated that Washington is in a strong position in negotiations with Tehran.
1lurer.am The United States is negotiating with Iran from a position of strength, and Tehran understands this, believes U.S. President Donald Trump.
He reminded that the Strait of Hormuz is "already open," and also reaffirmed his belief that "the world would be in great danger if Iran had nuclear weapons."
At the beginning of the week, Trump stated that the United States is successfully defending its interests in negotiations with Iran, as he believes that Iran is making "significant concessions." Moreover, the American leader characterized the situation in the Strait of Hormuz as good, noting that it is open for navigation.
Trump also referred to Iran as a new market for American agricultural exports against the backdrop of the agreement to freeze Tehran's assets.
On Thursday, The New York Post, citing a senior U.S. official, reported that under the agreement, the unfrozen Iranian assets in the U.S. would not actually be at the disposal of the Iranian authorities. Washington insists that they will be directly transferred to the companies from which Iran can purchase agricultural products, medical equipment, and other approved goods. However, the speaker of Iran's parliament, Mohammad Bagher Ghalibaf, stated on the same day that in the event of asset unfreezing, Tehran does not wish to use them to purchase American goods.
According to Iranian media, Tehran will receive the $12 billion in two tranches. Trump also assured that the U.S. has not yet paid any money to Iran, nor has it transferred any funds from previously frozen Iranian assets.